SkyscraperCity banner
1 - 20 of 25 Posts

·
Silesia Inferior
918 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam!
Jak przenosicie/przenosiliscie fotki z analogowych aparatow do kompa? Mam pozyczony skaner Plustek 1248U, bez przystawki do klisz i efekty sa kiepskie. Mozecie mi polecic jaki skaner do 500 zl bedzie najlepszy do skanowanie odbitek z kliszy? A moze znacie jakies inne metody skanowania fotek z wykorzystaniem aparatu cyfrowego? Robienie zdjeci zdjeciom na trybie makro tez nie wycodzi za dobrze :(
pomocy!!

·
Я.
6,309 Posts
ja z doswiadczenia juz wiem, ze pieprzenie sie z takimi domowymi skanerami nie ma sensu:/ Skoro i tak juz musisz wywolac klisze,lepiej wskanowac zdjecia u fotografa,oni maja profesjonalny skaner.. Ja tak robie, w moim punkcie nic mnie to nie kosztuje, o ile film ktory chce skanowac jest u nich kupiony;)
A poki nie mam kasy na cyfrowa lustrzanke tak bede pewnie robic..

·
Registered
Warszawa
4,926 Posts
Ja skanuje AGFA Arcus 1200, mozna kupic za 299zl. Poszukaj moich zdjec na forum i ocen sam. Jest to jednak czasochlonna zabawa, ja w niej uczestnicze bo jest taniej.

kotbehemot said:
Ja tak robie, w moim punkcie nic mnie to nie kosztuje, o ile film ktory chce skanowac jest u nich kupiony;)
O, to ciekawy uklad, tyle ze te ceny pewnie nieciekawe.

·
Silesia Inferior
918 Posts
Discussion Starter · #9 ·
kotbehemot said:
ja z doswiadczenia juz wiem, ze pieprzenie sie z takimi domowymi skanerami nie ma sensu:/ Skoro i tak juz musisz wywolac klisze,lepiej wskanowac zdjecia u fotografa,oni maja profesjonalny skaner.. Ja tak robie, w moim punkcie nic mnie to nie kosztuje, o ile film ktory chce skanowac jest u nich kupiony;)
A poki nie mam kasy na cyfrowa lustrzanke tak bede pewnie robic..
za friko skanuja? Czyli odrazu wywolujesz pozytywy i prosisz o skanowanie ich? A w jakim labie robisz, ja w Agfie, musze sie spytac czy nic kasy by mi za to nie wzieli.
Tez tak myslalem zeby nosic do laba, ale jak widzialem ich ceny za skanowanie to... ale jak mowisz ze za friko to musze sprawdzic jak u mnie :)

·
Я.
6,309 Posts
piter89 said:
za friko skanuja? Czyli odrazu wywolujesz pozytywy i prosisz o skanowanie ich? A w jakim labie robisz, ja w Agfie, musze sie spytac czy nic kasy by mi za to nie wzieli.
Tez tak myslalem zeby nosic do laba, ale jak widzialem ich ceny za skanowanie to... ale jak mowisz ze za friko to musze sprawdzic jak u mnie :)
prawde mówiąc zrezygnowalem (po 2 razach) z robienia zdjec na pozytywie i skanowania ich pozniej.. Roznicy nie widac dopoty, dopoki nie skanujesz na najwyzszej klasy sprzecie (taki jest we Wroclawiu jeden, na Odrzanskiej, skaner za kilkadziesiat tysiecy). Wiec kupuje negatyw, i o ile kupie u nich, to w promocji mam skanowanie gratis, musze tylko zaplacic za wywoalnie negatywu (6zl). Punkt jest na Zeromskiego we Wroclawiu;)

·
Registered
1,545 Posts
Temat mnie interesuje bo mam tysiace starych zdjec ktore chcialbym przeniesc na kompa. Chyba czeka mnie seryjne fotografowanie pozytywow, jak bedzie lustrzanka cyfrowa...

·
...
2,120 Posts
Skoro zaistnial ten watek to rowniez zadam pytanie. Co myslicie o skanerach do negatywow? Wlasciwie chodzi mi o dosyc juz stary model HP c5100a. Moge go dostac za darmo, ale jest jeden problem. Do podlaczenia potrzebuje kontrolera SCSI albo jakiejs przejsciowki (~200zl). Czy taka inwestycja oplacalaby sie oraz jaka jest jakosc skanow robionych przez taki sprzet?

·
Robert
9,874 Posts
Papaj said:
Skoro zaistnial ten watek to rowniez zadam pytanie. Co myslicie o skanerach do negatywow? Wlasciwie chodzi mi o dosyc juz stary model HP c5100a. Moge go dostac za darmo, ale jest jeden problem. Do podlaczenia potrzebuje kontrolera SCSI albo jakiejs przejsciowki (~200zl). Czy taka inwestycja oplacalaby sie oraz jaka jest jakosc skanow robionych przez taki sprzet?
Miałem taki w ręku waży chyba z 10 kilo;(też zadarmo-może to ten sam haha
Nazywają taki profesional.Oddałem go czym prędzej,zajmował mi pół biurka:D albo i więcej.Mam hapecka i jestem hepy na moje wymagania.

·
szellem
543 Posts
tylko skanowanie w labie. przystawki do negatywow to dla mnie taki sam gadzet jak cyfraki w komorce - tez 'cos' bedzie widac.

jesli zas ktos chce na serio zainwestowac, to niech liczy sie z wydaniem minimum 2k na pozadny skaner do negatywow.

zdrv
maciek

·
Banned
220 Posts
piter89 said:
Witam!
Jak przenosicie/przenosiliscie fotki z analogowych aparatow do kompa?
Normalno.

1. Bierzesz fotę do ręki.
2. Kładziesz na płytę skanera. (Nie pomyl z płytą CD zespołu "Skaner")
3. W Windows wciskasz przycisk "Scan it now". W Linuxach wpisujesz na czarnym ekranie komendę: $bin/bash/scan/dzizes/cozacrap.exe /-scanning -XxY; gdzie X, Y = rozdzielczoć skanu. Potem kompilujesz sterowniki skanera, wrzucasz je do $roota itd. - czysta prostota i przyjemność, nie to co w tym wstrętnym Windows!
4. Wybierasz "Save target as..." (W Linuxach wpisujesz na czarnym ekranie komendę: $bin/bash/save/zawe/bon/bish/linux/bill/gates/roxx/lol/rotfl/lol.exe /-s)
5. Zapisujesz na pulpice

I voila! Masz skana!

·
Registered
Warszawa
4,926 Posts
kotbehemot said:
12 zł za Superie 200 plus skanowanie, mnie ta cena odpowiada:)
No tak, plus 6 za wolanie to jest 18. Niby tanio ale dla mnie niekoniecznie. Wole 100 niz 200 (ziarno, kontrast), film kupuje na gieldzie za 6,50, wywoluje za 5,40 i skanuje sam za darmo. :)

Jaroslaw1 said:
Temat mnie interesuje bo mam tysiace starych zdjec ktore chcialbym przeniesc na kompa. Chyba czeka mnie seryjne fotografowanie pozytywow, jak bedzie lustrzanka cyfrowa...
Zastanow sie czy do czegos sa Ci potrzebne. Moze lepiej skanowac na bierzaco to czego potrzebujesz? Nie ma co sie zarzynac finansowo aby potem lezalo to na twardzielu. Szybciej ci twardziel padnie niz negatywy/slajdy zaczna sie widocznie degradowac. Skanowalem ostatnio slajdy ORWO z okolic stanu wojennego - kolory jak by byly zrobione wczoraj.

daauyi said:
tylko skanowanie w labie. przystawki do negatywow to dla mnie taki sam gadzet jak cyfraki w komorce - tez 'cos' bedzie widac.
Racja, ale np. AGFA czy EPSON produkuja calkiem znosne plaszczaki na ktorych osiaga sie lepsze wyniki niz automat labowy.

Papaj said:
Moge go dostac za darmo, ale jest jeden problem. Do podlaczenia potrzebuje kontrolera SCSI albo jakiejs przejsciowki (~200zl).
Skanera nie znam. Co do kontrolera to sie pomyliles o rzad wielkosci, mozna dostac kontroler najlepszej firmy na swiecie (Adaptec) za ~20 zl.

Wujek Dobra Rada said:
Normalno.

1. .
2.
3.
4.
5.

I voila! Masz skana!

Hehehe, dobre. Tak to mozna napisac tez instrukcje wygrania rajdu polski :) 1. Wlaczasz silnik, 2. Wrzucasz bieg, 3. Wygrywasz :D Automat bywa dobry, ale trzeba dopieszczac, regulowac ekspozycjie, kolorystyke, poziomy, krzywe PRZED skanowaniem. Pewnych rzeczy nie mozna obrobic po skanowaniu bo zwyczajnie nie bedzie informacji.

·
...
2,120 Posts
kafarek said:
Miałem taki w ręku waży chyba z 10 kilo;(też zadarmo-może to ten sam haha
Nazywają taki profesional.Oddałem go czym prędzej,zajmował mi pół biurka:D albo i więcej.Mam hapecka i jestem hepy na moje wymagania.
To chyba nie to, bo ten model nie jest zdolny do skanowania formatu A4. Jest po prostu za maly i ponoc nie ma szyby. Jeszcze go nie widzialem i nie wiem jak dokladnie dziala.

Fredi said:
Skanera nie znam. Co do kontrolera to sie pomyliles o rzad wielkosci, mozna dostac kontroler najlepszej firmy na swiecie (Adaptec) za ~20 zl.
To dziwne. Przegladalem oferty i ceny zaczynaja sie od ~200zl. Moglbys napisac gdzie tak tanio dostac ten kontroler?

·
Inwestor
2,634 Posts
No dobra dodam coś od siebie .

Jak chcesz osiągnąc najlepsze efekty - niesty musisz kupić specjalny skaner do filmów . Taka Minolta Dual IV kosztuje chyba 1500 zł lub nawet mniej ? Jakość nie porównywalna . Zdjecia możesz zeskanować nawet z rozdzelczością ponad 8 mln pix - są skanery który mogę zeskanować "mały obrazek" w rozdz. 5400x5400 - to prawie 30 mln pix i wcale tu nie mówie o skanerach bębnowych , które kosztują fortunę . Wada : to jest starsznie czasochłonne .

Jak nie stać Cię o trzeba zanieśc film do cyfrowego labolatorium , gdzie maszyna zeskanuje je i może zapisać na CD . Koszt jednego zdjecia tak zapisanego to dzisiaj 0,25-0,50 groszy - zależy gdzie ?

Czasami używam swojego skanera Trust 19200 do skanowania jakis starych zdjęć , do których nie mam filmów i też nie jest najgorzej . Wiekszośc zdjęć , które mają węcej niż 20 lat w swojej kolekcji zamieniłem już w postać cyfrową - dla potomności :)

·
szellem
543 Posts
cudak said:
Wiekszośc zdjęć , które mają węcej niż 20 lat w swojej kolekcji zamieniłem już w postać cyfrową - dla potomności :)
chcialbym sie mylic, ale sadze, ze te zdjecia na papierze maja wieksza szanse przetrzymac nastepne sto lat niz pliki na plycie cd...

naprawde wierzysz w to, ze plyta cd przetrwa nastepne dajmy na to 100 lat...
ja patrzac dzis na swoje zdjecia rodzinne sprzed 100 i ponad lat jestem wciaz pod wrazeniem jakosci. oczywiscie niektore szczegoly sie zacieraja, zdjecia sie zaginaja, wycieraja, ale wciaz sa i widac ich swietnosc, a zan czasu tylko podfawaja orztjemnosc obcowania z nimi.

a plik cyfrowy...
zrobisz ryske igla 3mm na plycie i nie ma pliku cyfrowego...

zdrv
maciek

1 - 20 of 25 Posts