SkyscraperCity Forum banner

[Skarżysko-Kamienna] Inwestycje

454525 Views 1378 Replies 73 Participants Last post by  jhaken
Witajcie!

Prezentujemy zdjęcia makiekty zagospodarowania terenów Nowego Centrum Administracyjnego Miasta w obrębie kwartału Sokola - Niepodległości - Sporna - Żeromskiego w Skarżysku. Projekt jest znany od lat, ale dopiero teraz został zaprezentowany w szerszym zakresie.

Czy tak będzie wyglądało nasze miasto? Czas pokaże - my liczymy na ożywioną dyskusję - i komentarze do planów.Więcej zdjęć tutaj : http://www.skarzysko24.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=487&Itemid=183
1 - 20 of 1379 Posts
Ostatnio byłem 2 dni w Skarżysku u mojego wspaniałego kolegi :) Zdążyłem zobaczyć spory kawałek tego miasta. Jako Krakus chciałbym sie podzielić kilkoma moimi spostrzeżeniami na temat waszego miasta.
Przede wszystkim drogi.... są w katastrofalnym stanie. Dawno nie widziałem tak zniszczonych dróg. Naprawdę, mało jest fragmentów DOBREJ drogi.
Brak jednolitego centrum, które faktycznie by było tym centrum i pełniłoby taką funkcję. Z tego co się dowiedziałem "centrum" jest bazar obok dworca.
A propos dworca..... zaniedbany, ale to akurat wina PKP i nie tylko wasz problem. Wiem, że Skarżysko to miasto w którym występuje lub występował różnego rodzaju przemysł np zbrojeniowy typu "Mesko". Większość przemysłu upadła i to momentalnie widać na ulicy. Co mnie zdziwiło to to, że rodzice kumpla sami twierdzili, że Skarżysko to brzydkie miasto i że np Ostrowiec jest o niebo lepszy. Ogólnie muszę powiedzieć, że Skarżysko kojarzy mi się jako brzydkie i zaniedbane miasto. To tyle co chciałbym powiedzieć. Jeśli kogoś uraziłem to przepraszam, ale to tylko moje zdanie.
Porównywać Skarzysko do Ostrowca to jak Kraków do Berlina:D. Juz trafniejsze jest porównanie do Starachowic, ale to też nie ta liga...
Jeszcze wiele wody w Wisle upłynie zanim ten projekt wejdzie w życie.Czy władze miasta robią coś z bazarkiem koło dworca?W Skarzysku z całej trójki miast nad kamienna widać brak wyraznego centrum cała stara zabudowa skupia się w Dolnej Kamiennej czyli w Południowej częsci miasta władze miasta powinny tam pierw zacząć rewitaliacje rejon ten wyglada tragicznie.A co do narzekania na swoje miasto to mieszkańcy Skarzyska maja to we krwi.
W Starachowicach za to są ze dwa 'centra' - rynek z targowicą, manhattan (geograficzne centrum (?) ).
A ja myślę, że najlepiej nie porównywać tego miasta do innych - nawet z okolic - bo oprócz strzała w postaci "restrukturyzacji przemysłu zbrojeniowego" i dobicia go "restrukturyzajcą kolei" strzeliło sobie (na własne życzenie) samobója w postaci nieudaczników na stołkach w samorządzie w poprzednich kadencjach.


Paradoksalnie to własnie nie Ostrowiec, Starachowice czy inne podobne miasta, ale właśnie Skarżysko ma najlepsze położenie "geograficzne" (styk dwóch województw - bliskość dwóch dużych ośrodków 230 tys. Radomia i 210 tys. Kielc) i świetną sytuację komunikacyjną (styk linni kolejowych LK 8 Warszawa-Kraków i linii 25 Tomaszów - Rzeszów io jeden z największych węzłów kolejowych, skrzyżowanie DK 7 Warszawa-Kraków, i DK 42). Co ciekawe wszystkie ww. linie i drogi albo są , albo będą modernizowane w najbliższej przyszłości (vide. już zrobiony 1 etap północ -południe węzła drogowo-kolejowego "Skarżysko" - aktualnie kończy się budowa drugiego etapu wschód zachód)


Jeszcze w tym roku rozpoczyna się budowa zachodniej obwodnicy Skarżyska (w ciagu DK 7)
możecie zobaczyć plany tutaj

Za sprawą Euro2012 Skarżysko "dostanie" remont olinii kolejowej LK8 i przebudowane całkowicie połączenie z Rzeszowem.

Takich atutów nie będą mieli ani w Starachowicach, ani w Ostrowcu.

Dodatkowo widać "ruch w interesie" w samym Sku dot. budowy dróg. Powiat właśnie przyjął program modernizacji dróg powiatowych w Sku i od przyszłego roku czeka nas remontowa rewolucja.

Samo miasto też nie czeka i bierze się w tym roku za drogi na północy miasta (przy atrakcji turystycznej Ska - sanktuarium MBO). A w przyszłym za budowę drugiego wiaduktu i budowę dalszego odcinka dwupasmówki w ciągu ul Piłsudskiego. W tym roku przygotowywane są również plany przebudowy ul Sokolej (od dworca do Żeromskiego i przebudowy placu dworcowego) - sam remont w przyszłym roku.


Lada moment (w wakacje z tego co wiem) zaczyna się generalny remont wspomnianego dworca kolejowego (i w środku i na zewnątrz).

Nowego kształtu jeszcze w tym roku nabierze również dzięki inicjatywie prywatnej teren przy dworcu (w poniedziałek rozpoczął się długo oczekiwany remont DH Bartek - kto był, ten wie o co chodzi :), a w jeszcze w tym roku nowy wygląd uzyska kolejny "kloc" w centrum czyli DH Stempo). Tak więc wygląd centrum na północ od Sokolej znacznie się poprawi.

Samo NCAS (Nowe Centrum Administracyjne Skarżyska) na południe od Sokolej to zadanie na lata, ale już wiadomo, że w grudniu 2008 (postanowiono pójść na rękę handlowcom) zakończy swoją działaność szpetne targowisko "Manhattan" i będzie można uporządkować ten teren i wejść na plac b (likwidacja targowiska wymusza jednocześnie powstanie nowoczesnej hali targowej).

Oprócz inwestycji w infrastrukturę i poprawę estetyki w samym NCAS (czyli ratusz, starostowo, sąd, prokuratura) , planowane są inne zadania - np. budowa nowej komendy policji (budowa rozpoczyna się w przyszłym roku), budowa hali sportowej (trwa), budowa zespołu boisk sportowych (program blisko boisko - start w wakacje), budowa galerii handlowej z prawdziwego zdarzenia (ogłoszono właśnie przetarg na MPZP) itp.

Dzięki nieustępliwości obecnych władz miasta - po skandalu z rozdziałem środków unijnych (wszystko do Kielc), prawdopodobnie ruszy rewitalizacja Os. Zachodnie (Zalew Rejów, unikalny w skali kraju zespół osiedla robotniczego).

W planach długoterminowych jest "oczko w głowie" władz miasta czyli budowa "Zalewu Bzin" - czyli mega zbiorni przy którym ma powstać całe zaplecze turystyczne Skarżysko -Zalew Bzin

I wiele mniejszych inwestycji - które powinny w najbliżeszj przyszłości zmienić oblicze miasta. Mam nadzieję, że tak będzie.

Sukcesywnie (w ramach uzyskiwania dostępów do materiałów) - będę na skyscraper umieszczał info o postępach.
Za sprawą Euro2012 Skarżysko "dostanie" remont olinii kolejowej LK8 i przebudowane całkowicie połączenie z Rzeszowem.

Takich atutów nie będą mieli ani w Starachowicach, ani w Ostrowcu

Dostaną i skorzystają na tym tak samo Starachowice jak i Ostrowiec.Linia nr 8 nie idzie chyba przez samo Skarzysko? Ostrowiec zamierza przystąpić do dużych inwestycji drogowych np.południowa obwodnica miasta a Starachowice czekają na rozbudowe Dk 42 która przyciągnie więcej inwestorów do strefy.Także nie mozna powiedzieć że Skarzysko ma jakieś wielkie atuty macie duży wezeł kolejowy i drogowy a bezrobocie sięga u was 33%.Skąd się to bierze?
Turion pozwól że ostudzę Twój optymizm. Życzę Skarżysku jak najlepiej, ale póki nie zobaczę, że coś sie dzieje, nie uwierzę, ale trzymam kciuki :)
Te plany to już są od kiedy byłem mały, czyli min od kilkunastu lat. Czy coś zaczęli już robić - niestety nie więc narazie możemy sobie pomarzyć. Na pewno łatwo tego wszystkiego nie będzie zbudować, to jest spory obszar miasta, a narazie Skarżysko musi kase pożyczać z banku na budowe jednej drogi, a co dopiero mówić o tak dużej inwestycji:(
Poprzednie ekipy nie miały woli uporządkować spraw pod budowę nowego centrum. Projekty znane są od dawna, ale jakoś nikt tego nie popchnął do przodu.

Obecne władze starają sie naprawić błędy poprzedników, niestety jest wiele problemów do rozwiązania i zajmie to lata....
Przykładowo plac koło banku BPH jest podzielony na dziesiątki pasków, każdy ma innego właściciela, a jest też taki jeden pasek powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych i ma właścicieli ... trzynastu...
Ruch w interesie zacznie sie dopiero w przyszłej kadencji, narazie trwa porządkowanie spraw.

A ha.. ciekawostka.. makieta Centrum leżała w UM 4 lata (albo 5) i do dziś jej nikt nie pokazywał, nie prezentował.... to jest przykład działania poprzednich ekip...

Prace nad zalewem Bzin potrwają,a le to także przyszłość, 2.. może nawet 3 kadencje muszą minąć zanim ureguluje sie wszystkie sprawy, koordynuje to sam Wojewoda o ile dobrze pamiętam.

Dworzec PKP jak wspominał przedmówca będzie remontowany, z własnych pieniędzy PKP... mam nadzieję ze w związku z tym nie odwalą fuszerki... Kolej nie chciała oddać budynku miastu...

Trasa kolejowa E8 zostanie zmodernizowana, przy okazji także ta przebiegająca przez Ostrowiec (biegnie na Rzeszów?), po której ze względów bezpieczęństwa nie kursują pociągi osobowe,a tylko towarowe... :/

A więc zaczyna się dziać w tym mieście przesiąkniętym bidą i nędzą...
Wszystko to przede wszystkim zasługa pieniędzy z UE (pozdrawiam przeciwników wejścia do UE), no i po trochu nowych władz... :)
Prace nad zalewem Bzin potrwają,a le to także przyszłość, 2.. może nawet 3 kadencje muszą minąć zanim ureguluje sie wszystkie sprawy, koordynuje to sam Wojewoda o ile dobrze pamiętam.
Slyszalem o tym od kiedy pamietam. Nie wiem co myslec o obecnej ekipie w UM jesli oni faktycznie uwazaja projekt za realny. Chyba sa wielkimi optymistami lub naiwniakami.

O nowym centrum nie ma co dysktowac. Moze do tematu wrocimu gdzies w lato 2017. Co mnie intryguje to budowa centrum handlowego na ul. metalowcow. Czy sa jakies nowe info na ten temat?
ktoś kto podpisuje się STAR to zwyczajny złodziej - kradnie cudzą własność.Nie jest autorem zdjęć lotniczych miasta Starachowice a zamieścił je w 2005 r. na tej stronie.Wstyd mieć takich pseudo ziomków.
Istnieje takie coś jak 'prawo cytowania' jeżeli
a) zdjęcia są ogólnodostępne, a prawa do nich nie są zatrzezone lub zezwala się na kopiowanie
b) lub podał źródło
Problemu nie ma.

Nowe inwestycje w Mesko

Jeszcze w 2007 roku Zakłady Metalowe Mesko będą nie tylko produkować amunicję, ale i utylizować starą, zalegającą w magazynach wojskowych. To inwestycja warta kilkadziesiąt milionów złotych.

Od kilku lat do Skarżyska docierają najnowocześniejsze technologie potentatów w branży wojskowej. Lookheed Martin, Rafael i Patria to tylko niektóre z nich. Mesko może pochwalić się nie lada możliwościami. Na przykład produkcji amunicji do samolotów F16.

Zaabsorbowano grubo ponad miliard dolarów, głównie pod postacią nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych. Mesko staje przed kolejnymi możliwościami – uruchomieniem linii do utylizacji amunicji. Budynek, w którym będzie się mieściła, jest budowany. Informacje mogą cieszyć, tym bardziej, że skarżyskie Mesko dotkliwie odczuło swą restrukturyzację. Z 8,5-tysięcznej załogi, pozostało 1700 i na tym poziomie ma się utrzymać.

http://ww6.tvp.pl/1498,20070326477469.strona
===============================================

MESKO będzie utylizować amunicję

Skarżyskie MESKO od listopada będzie prawdopodobnie gotowe do uruchomienia linii specjalizującej się w utylizacji amunicji. Na przygotowanie zakładu do nowych zadań udało się zdobyć 6 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska- poinformował na antenie Radia Kielce minister Przemysław Gosiewski.
Wiceminister Gospodarki- Paweł Poncyljusz podkreślił, że MESKO jest dobrym przykładem umiejętnego wykorzystania pieniędzy i technologii pochodzących z offsetu. Jego zdaniem nie wszystkie programy offsetowe w Polsce zostały właściwie przeprowadzone.
Paweł Poncyljusz poinformował, że MESKO będzie mogło skorzystać również z nowego programu offsetowego, który pojawi sie po zakupie samolotów i śmigłowców dla VIP-ów.

http://www.radio.kielce.com.pl/index.php?go=3&id_k=2887
===============================================

Pierwsza taka fabryka

Zakład Utylizacji Amunicji powstaje w Zakładach Metalowych Mesko w Skarżysku. Ruszy już w listopadzie.
Pierwszy w Polsce Zakład Utylizacji Amunicji powstaje w Zakładach Metalowych Mesko w Skarżysku. Prace budowlane zakończą się w pod koniec kwietnia. Kolejne kilka miesięcy zajmie montaż urządzeń. Przedsiębiorstwo zacznie działać w listopadzie.
Zapowiadana od dłuższego czasu inwestycja już się rozpoczęła. Obecnie trwa budowa obiektu, w którym już za kilka miesięcy będą likwidowane pociski, którym skończył się tak zwany resurs, czyli okres przydatności do użycia.
- Prace budowlane zakończą się wraz z końcem kwietnia. Później w zakładowych halach zaczniemy instalować urządzenia i całą linię do utylizacji amunicji - mówi Piotr Jaromin, wiceprezes Zakładów Metalowych Mesko.
Stare pociski będą tam rozbierane, elementy, które da się wykorzystać ponownie do produkcji amunicji, będą odzyskiwane, reszta będzie neutralizowana.
Zakład Utylizacji Amunicji powstaje w Skarżysku dzięki pieniądzom, które Mesko otrzymało w ramach umowy offsetowej na zakup myśliwców F-16 dla polskiej armii.
W ramach tej umowy Mesko dostanie od norweskiego koncernu Nammo technologię wartą do utylizacji amunicji wartą kilkaset milionów dolarów.
Pytanie tylko czy nowo powstający zakład będzie miał co robić? Wszystko wskazuje, że tak. W polskich magazynach wojskowych są setki tysięcy amunicji, którą trzeba utylizować. - Musimy to zrobić, bo nakazują to unijne przepisy - mówi Przemysław Gosiewski, świętokrzyski poseł, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
- W 2008 roku rusza rządowy program utylizacji amunicji. Skarżyski zakład nie powinien zatem narzekać na brak pracy - twierdzi minister Gosiewski.

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dl...8/POWIAT0110/70327079&SearchID=73282880406674
Trwa remont najwiekszego domu towarowego w miescie (obecnie 50tys Skarzysko ma dwa obiekty handlowe z lat 70-tych. Chociaz teraz galerie handlowe to poprawna nazwa).

Niedlugo rozpocznie sie remont dworca PKP.
Zakład Utylizacji Amunicji i Zbędnych Środków Bojowych w Zakładach Metalowych MESKO SA
Wizualizacje http://www.predomex.pl/index-4.html
Gotowa jedyna polska fabryka utylizacji amunicji

Zakłady Metalowe "Mesko" zakończyły jedną z najdroższych i najnowocześniejszych inwestycji w swojej historii - budowę jedynej w Polsce linii do utylizacji amunicji.
- U podstaw tej inwestycji leżały tak naprawdę problemy ze starą amunicją, która zalega w magazynach. W Polsce jest jej około 50 tys. ton. Niektóre typy są tak stare, że wojsko zdążyło już wycofać uzbrojenie, do którego była przeznaczona - mówi Piotr Mazurek, prezes zarządu ZM "Mesko" w Skarżysku Kamiennej.

Hala ze względów bezpieczeństwa stanęła na zakładowym poligonie, daleko od najbliższych zabudowań. Z zewnątrz nowoczesny budynek w niczym nie przypomina tych, które są na terenie zakładu od kilkudziesięciu lat. - Zakończyliśmy montaż urządzeń. W sierpniu zaczniemy próby technologiczne oraz przetestujemy zniszczenie pierwszej partii amunicji - mówi Mazurek. Zapowiada, że pełny rozruch nastąpi dopiero za kilka miesięcy. - Niewielkie opóźnienie to konsekwencja kłopotów z rozstrzygnięciem przetargów - wyjaśnia.

W hali zamontowane są dwie linie. Pierwsza będzie służyła do utylizacji amunicji artyleryjskiej o kalibrze powyżej 57 milimetrów. Druga do utylizacji amunicji mniejszego kalibru, np. karabinowej. - Dzięki temu Mesko może zutylizować każdy rodzaj amunicji. Od małego kalibru do artyleryjskiej kalibru 155 milimetrów - podkreśla prezes Mazurek.

W fabryce zamontowano m.in. piec do spalania materiałów wybuchowych i piec detonacyjny, system do wytapiania materiałów wybuchowych i demontażu min. Zainstalowano też piłę do cięcia pod wodą większych pocisków i nietypowych głowic. Dzięki temu uda się odzyskać m.in. metale kolorowe oraz niektóre materiały wybuchowe, które po przeróbce mogą być użyte w górnictwie. - A całość przy zachowaniu wyjątkowo ostrych norm ekologicznych i norm bezpieczeństwa. Linia jest zautomatyzowana, w pełni monitorowana, a do obsługi jest potrzebnych tylko 30 osób. Właśnie kompletujemy obsadę - podkreśla prezes Mesko. Nie chce zdradzić, ile kosztowała ta inwestycja. - To tajemnica handlowa - zastrzega.

Uruchomienie linii to część programu offsetowego, związanego z zakupem przez Wojsko Polskie myśliwców wielozadaniowych F-16 za około 6 mld dolarów. Lockheed Martin w ramach offsetu zobowiązał się do inwestycji w Polsce, a jego znaczna część trafiła do Meska. Gdy w 2005 roku podpisywano umowę pomiędzy skandynawskimi zakładami Nammo, które należą do LM, a Meskiem, mówiono, że jest on wart po zastosowaniu tzw. przelicznika offsetowego 876 mln dolarów. W Skarżysku w jego ramach poza fabryką do utylizacji amunicji uruchomiono też produkcję amunicji strzeleckiej do F-16.

Linia do utylizacji w skarżyskim Mesku będzie jedyną w kraju. Taka inwestycja była niezwykle potrzebna. Polska po wejściu do Unii Europejskiej zobowiązała się, że do 2013 roku zlikwiduje starą i niepotrzebną amunicję. Na światowym rynku zutylizowanie kilograma kosztuje od 27 do 40 dolarów. - Dla nas najważniejsze jest bezpieczne zaspokojenie krajowych potrzeb, ale już mamy zapytania z zagranicy o możliwości likwidacji starej amunicji, również ze Skandynawii - mówi Mazurek.

http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,4356000.html
Broń strzela jak stare kapiszony

Pierwsza w kraju i jedna z nielicznych w Europie linia do utylizacji amunicji działa od wczoraj w Zakładach Metalowych "Mesko" w Skarżysku.
Budowę zakończono w czerwcu, później trwał montaż urządzeń i testy. W hali zamontowano dwie linie. Pierwsza posłuży do utylizacji amunicji artyleryjskiej o kalibrze powyżej 57 milimetrów, druga - do amunicji mniejszego kalibru np. karabinowej. - Gdy piec pracuje, słychać strzały. Jak z kapiszonów - opowiadają pracownicy Mesko.

Zainstalowano też piłę do cięcia pod wodą większych pocisków i nietypowych głowic. Dzięki temu uda się odzyskać m.in. metale kolorowe oraz niektóre materiały wybuchowe, które po przeróbce mogą być użyte w górnictwie. - Odpadem jest tylko 10-15 procent materiału z pocisku - zachwalał Piotr Woźniak, minister gospodarki. - W Polsce jest ponad 50 tys. ton starej amunicji, niektóra tak stara, że wojsko wycofało już uzbrojenie, do którego była przeznaczona. Dzięki tej fabryce w ciągu czterech lat jesteśmy w stanie rozwiązać ten problem. Zobowiązaliśmy się do tego wchodząc do UE - mówi Piotr Mazurek, prezes Meska. Nie ujawniono ile kosztowała inwestycja. - Najdroższa była technologia. Zdradzę tylko, że bez 100 milionów złotych nie byłoby co zaczynać - mówi Mazurek. - Na światowym rynku zutylizowanie kilograma kosztuje 27-40 złotych. My będziemy konkurencyjni. Już zgłaszają się kontrahenci ze Skandynawii i ze Wschodu - zapowiada prezes.

- Na pewno amunicji do utylizacji jest dużo i na tym interesie można zarobić - twierdzi Andrzej Kiński, redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej".

Uruchomienie linii to część programu offsetowego związanego z zakupem myśliwców F-16. Koncern Lockheed Martin zobowiązał się do inwestycji w Polsce, a jego znaczna część trafiła do Meska. Gdy dwa lata temu podpisywano umowę pomiędzy należącą do LM skandynawskim Nammo a Meskiem mówiono, że jego wartość to ok. 875 mln dolarów. Poza linią do utylizacji amunicji w Skarżysku uruchomiono też produkcję amunicję do F-16.
http://miasta.gazeta.pl/kielce/1,35255,4559866.html
==============================================

Mesko działa i da pracę

W Skarżysku jest praca dla kolejnych 80 osób i zlecenia, które wystarczą na cztery lata działalności fabryki.


Piotr Mazurek, prezes Mesko, oprowadza przybyłych na otwarcie fabryki po zakładzie, w którym utylizowana będzie amunicja. (A. Pedryc) Pierwszą w Polsce fabrykę do utylizacji amunicji uruchomiono wczoraj w skarżyskim Mesko, wybudowano ją w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie. By powstała trzeba było ponad stu milionów złotych.

W polskich magazynach przechowywanych jest około 50 ton amunicji, której skończył się tak zwany resurs, czyli okres przydatności do użycia. Na jej przechowywanie co roku z budżetu państwa wydawane są setki tysięcy złotych.

Fabryka za myśliwce

W ramach umowy offsetowej zawartej przez polski rząd na zakup amerykańskich F-16, producent myśliwców zobowiązał się do zainwestowania w Polsce kwoty 3,9 miliarda dolarów. W ramach tej właśnie kwoty wybudowano w Skarżysku fabrykę utylizacji amunicji.

Prace budowlane rozpoczęły się w styczniu tego roku. W czerwcu budynki były już gotowe. Przez kilka ostatnich tygodni instalowano maszyny.

Wczoraj między innymi w obecności wicepremiera Przemysława Gosiewskiego (podczas wczorajszej uroczystości został udekorowany złotą odznaką "Zasłużony dla Zakładów Metalowych Mesko”), ministra gospodarki Piotra Woźniaka, przedstawiciela Ministerstwa Obrony Narodowej oraz generalicji uroczyście oddano do użytku fabrykę powstałą na terenie Zakładów Metalowych Mesko.

Zajmowała się będzie rozbieraniem starej, przeterminowanej amunicji. Część elementów będzie wykorzystywana do produkcji nowych pocisków, reszta utylizowana, czyli niszczona w taki sposób, by nie stwarzała zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Zgodnie z zapowiedziami władz Mesko, większość elementów starych nabojów będzie odzyskiwana. Zniszczona zostanie zaledwie niewielka ich część, około 10-15 procent.

- To jedyna taka fabryka w Polsce i zarazem najnowocześniejsza w Europie - podkreśla Piotr Mazurek, prezes Zakładów Metalowych Mesko.

Porozumienie na cztery lata

Nowy zakład ma już zapewnioną pracę na najbliższe cztery lata. Wczoraj zostało podpisane porozumienie między prezesem Mesko, szefem Agencji Mienia Wojskowego i prezesem grupy Bumar w sprawie dostaw przeterminowanej amunicji przechowywanej w magazynach polskiej armii do utylizacji w Skarżysku. Szacuje się, że zneutralizowanie około 50 tysięcy ton pocisków potrwa najbliższe cztery lata. Później Mesko będzie musiało znaleźć sobie kontrahentów zagranicznych.

- Nie powinno być z tym problemu. Już teraz mamy pytania od krajów skandynawskich oraz ze Wschodu o to czy zutylizujemy ich amunicję - informuje Piotr Mazurek.

Wczorajszy dzień był jedyną okazją do tego, by zobaczyć, jak wygląda i jak będzie działać nowo wybudowana fabryka. Od dziś, kiedy zacznie normalnie pracować teren wokół niej będzie zamknięty i ściśle strzeżony.

- Nawet ja jeśli będę chciał do niej wejść będę musiał mieć specjalne pozwolenie - mówi z uśmiechem prezes Mazurek.

Ludzie do pracy

Dzięki uruchomieniu w Skarżysku fabryki utylizacji amunicji pracę znalazło 80 osób. Zadowolenia z tego powodu nie kryją władze miasta nad Kamienną.
- W Mesko już nie spada zatrudnienie, lecz rośnie. Co prawda nie w takim tempie jakbyśmy sobie tego życzyli, ale jednak. To cieszy. Prowadzimy obecnie rozmowy ze starostą skarżyskim, by otworzyć w naszym mieście nowe kierunki w technikach, które przygotowywałyby fachowców poszukiwanych przez zakłady metalowe, na przykład osoby obsługujące obrabiarki sterowane numerycznie - mówi Roman Wojcieszek, prezydent Skarżyska-Kamiennej.

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20071009/POWIAT0110/71009010
===============================================

W Zakładach Metalowych "Mesko" w Skarżysku Kamiennej otwarty został zakład utylizacji odpadów i zbędnych środków bojowych

W Zakładach Metalowych Mesko w Skarżysku Kamiennej otwarty został Zakład utylizacji odpadów i zbędnych środków bojowych. Hala w której znajdują się specjalne linie do utylizacji amunicji stanęła na zakładowym poligonie. Mogą tam trafiać pociski zarówno do pistoletów, czy karabinów, jak i artyleryjskie. Przewodniczący Sekcji Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ Solidarność- Stanisław Głowacki porównał powstanie nowej linii do budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Obydwa przedsięwzięcia były budowane kompletnie od zera. Minister Gospodarki Piotr Woźniak podkreślił, że nowa linia to szansa na zdobycie europejskich rynków. W ciągu trzech- czterech lat skarżyska firma może utylizować amunicje nie tylko z Polski, ale na przykład również ukraińską. Otwarty dziś zakład to nie tylko nowe miejsca pracy- uważa wicepremier Przemysław Gosiewski. Jego zdaniem ważne jest, że nowa linia pozwoli niszczyć niepotrzebną amunicję w sposób nowoczesny i bezpieczny. Szacuje się, że w Polsce jest około 50 tysięcy ton starej wycofanej amunicji, która jest składowana w magazynach. Polska wchodząc do Unii Europejskiej zobowiązała się ją zutylizować do 2013 roku. Uruchomienie linii w Mesko jest kolejną realizowaną w Skarżysku częścią programu offsetowego, związanego z zakupem myśliwców wielozadaniowych F-16.

http://www.radio.kielce.com.pl/index.php?go=3&id_k=7187
===============================================
Utylizacja amunicji w Mesko

Najnowocześniejszy w Europie zakład do utylizacji amunicji i środków wybuchowych otwarto w skarżyskich zakładach Mesko. Linię zbudowano dzięki programowi offsetowemu.

Hale, w których utylizowana będzie amunicja przypominają laboratorium. Sterylna czystość, najnowocześniejsza jakość, wszystko dzięki umowom offsetowym, które umożliwiają inwestowanie amerykańskich koncernów w polskie firmy. Skarżyski zakład to efekt współpracy polskiej firmy Mesko, norweskiej Nammo i amerykańskiego Lockheeda Martina.

W zbudowanym od podstaw zakładzie można utylizować amunicję różnego kalibru, zapalniki, granaty oraz materiały pirotechniczne bez konieczności ich detonacji. Linia w pełni zaspokaja krajowe zapotrzebowanie na unieszkodliwianie tego rodzaju środków bojowych. Nowo otwarty zakład to także korzyści dla miasta. Pracę znalazło 80 osób, w mieście zaczęto odczuwać ożywienie gospodarcze.

http://ww6.tvp.pl/1498,20071008575621.strona
mesko to jednyna inwestycja ktora moze sie pochwalic 50tys miasto? lol
Dwie duże sieci handlowe są zainteresowane inwestycjami w Skarzysku

Nowe supermarkety miałyby powstać u zbiegu ulic Metalowców i Paryskiej.Na ostatniej sesji Rady Miasta radni zdecydowali o zmianie palnu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Jak powiedział wiceprezydent Skarżyska Zdzisław Kobierski - po decyzji rady - trzeba wprowadzić zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. Wszelkie procedury potrwają maksymalnie rok. Następnie gmina ogłosi przetarg . Uzbiegu Metalowców i Paryskiej najprawdopodobniej staną dwa hipermarkety. Jeden z branży spożywczej a drugi budowlanej.

http://www.radio.kielce.com.pl/index.php?go=3&id_k=2810

P.S.
Market budowlany to na 99% Castorama
1 - 20 of 1379 Posts
Top