SkyscraperCity banner
1 - 20 of 58 Posts

·
Registered
8,574 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
I imao sam sta da vidim :)

Bio sam zadnjih par dana prvi put u Zrenjaninu kod devojke, totalno neplanirano, posto je pozelelela da se malo vrati kuci pred univerzijadu, pa nisam odbio poziv da dodjem u goste.

Naravno naostrio sam fotoaparat i ima puno slika. Iz prica sa njom, njenima i Alexom sa foruma, sam skontao dosta stvari u gradu i informacije ce biti uglavnom one koje sam od njih pokupio, a ako bude bilo nekih gresaka, ja snosnim odgovornost.Utisci su naravno samo moji :)

Zrenjanin mi je dosta cudan grad. Utisak koji sam stekao sto se tice cele slike grada je da mi deluje poprilicno neurbanizovano i relativno mrtvo, veci deo grada odaje salasko-seoski utisak, iako broji preko 80 hiljada ljudi ( oko 130k u sirem gradskom podrucuju).
Iako je Jagodina gotovo duplo manji grad po stanovnistvu od Zrenjanina, ona mi deluje mnogo zivlje i sa vise gradskog smeka od Zrenjanina.

No i Alex i Marina(devojka) su mi rekli da je dosta toga krenulo napred u ozivljavanju grada za vreme Knezevica i generalno su mi svi govorili dobro o njemu.

Naravno, najveci pozitivni utisak jeste fantasticno graditeljsko naslece koje jasno govori da je grad imao znacajnu politicko-industrijsku poziciju kroz 18,19. i pocetak 20. veka, da je bio veliki zupanijski centar koji je prvlacio i trgovce i bankare.

Gledajuci zdanje Gradske Kuce, prelepe crkve, i pre svega monumentalno zdanje suda, sticem utisak sam u nekom velikom i vrlo bitnom regionalnom centru, koji prevazili granice onoga sto danas spada u region srednjeg Banata koji je pod upravom Zrenjanina.
Medjutim, svuda u sirem centru grada je jasno pristuna po meni glavna boljka tog istorjskog nasledja, a to je ono sto bi ja nazvao nezavrsen proces urbanizacije grada iz vremena A-U. Istina, postoji dosta prelepih zgrada od vise spratova u centru iz tog perioda, pre svega na glavnom trgu Oslobodjena(?) i u pesackoj zoni, ali zadjete li u neku od okolnih ulica vec cete naici uglavnom na prizemne kuce i male sokake koji nikako mi ne idu uz jedan grad te velicine koji pretenduje da bude centar regiona.
I onda se vidi standarna slika za siri centar grada - jedno lepo zdanje skole ili druge javne zgrade, pa red kuceraka koji nikako ne dolikuju centru grada.
Bilo sta novije od 1940. slabo primecujem u samom centru, osim zaista sjajne zgrade Vojvodjanske(?) Banke i renovirane zgrade hotela "Vojvodina" koje prekrasno izgleda, kao i zgrade Vodotornja koja je takodje kvalitetno odradjena.Tu i tamo nadje se neka zgradica, koja se trudi da ne iskoci iz sklopa starih zdanja, sto je ok.

Sto se industrije tice, iz prici sam pokupio da je dosta toga propalo, kao i to da su Zrenjanici revoltirani na Novi Sad, zato sto im je uzeo upravu Nis Gasa, jer je sediste te kompanije trebalo da bude u Zrenjaninu, ali je zavrsilo u Novom Sadu. Sto bi i bilo logicno jer se najveca nalazista nafte i gasa nalaze u Banatu.

Dosta je bilo price, idemo sa slikama :)

ps. Ubedljivo najveci negativni utisak je ZUTA VODA. Dakle ne zuckasta nego komova rakija zuta boja :bash:
I oseca se miris metala, i ukus gvodza. Ne razumem kako se niko ne zali na ovaj problem, kazu ljudi - navikli. To bi stavio kao obavezni i bezuslovni prioritet gradskoj valsti - rad na kvalitetu vode iz vodovoda!

·
Registered
8,574 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Naselje u kom sam odseo (Berbrsko), i mada je relativno blizu grada, izgleda kao pravo vojvodjansko seoce. Mirno, uske ulice, kuce tik uz ulicu, puno drveca i karakteristicnih vojvodjanskih zelenih pojasa izmedju puta i kuca.I takva su vecina naselja u Zrenjaninu, sto moze delovati cudno, ali sam onda na internetu pokupio informaciju da je Zr po povrsini jedan od najvecih gradova Srbije posle Beograda, pa eto odgovora odkud toliko stanovnistva.
Ono sto mi je bilo jako zanimljivo - svuda su crvene table u celom Zrenjaninu :D

Od njenog naselja, da bi isli do centra, idemo uz reku gde se sa druge strane nalazi neka stara fabrika, koja je tokom vremena imala razne namene pa cak i namenu trznog centra :nuts:

Dalje idu klasicna nova naselja kucica desetak minuta, i onda kad se priblizete centru preko puta reke vidite prelepu sliku stare pivare i lepih ali blago oronulih kuca.

Tu se i nalazi najpoznatija pivnica u gradu

Tu se udaljavmo od reke i ulazimo u jednu ulicicu koja nas vodi ka glavnoj pesackoj. U toj ulici vec pocinje da se primecuje taj stari urbani smek, i pohvalno je sto se obnavljaju mnoge zgrade. Desno na slici iza ove zgrade sto se obnavlja(ne vidi se na slici) se nalazila prelepa sinagoga koju su nacisti srusili 41. a na cijem se mestu danas nalazi nesto od cega vam se povraca :eek:hno:

Inace te okolne ulice su osim ulicnih veza spojene sa glavnom i brojnim simpaticnim pasazima poput ovog

·
Registered
8,574 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Pohvalno je to sto celom pesackom zonom muziku pusta gradski DJ, evergreen svetske hitove, i kaficima je spolja zabranjeno pustati muziku, tako da celom setnjom imate istu pesmu, a ne svaki kafic svoja politika :)

·
zloderator
2,893 Posts
baš lepo što si skoknuo do zrenjanina

dopada mi se sve što sam video na ovim slikama (čak su mi i te polu-oronule zgrade zanimljive što su takve)

zanimljivo mi je što grad sa toliko stanovnika ima takav izgled (čini mi se da nema ni 10 solitera) i baš deluje mirno.. jedino ne znam kako se saobraćaj odvija u tim ulicama

očekujemo još ;)

·
Banned
20,777 Posts
Bravo Sawovsky, ovo su iskreno najbolje slike Zrenjanina koje sam ja ikad video.:applause:
U samom gradu nikad nisam bio:(

Veoma lepo deluje Zrenjanin, vidim da se dosta radi na sredjivanju fasada itd. Nego, nemoj nam reci da nisi slikao novu dvoranu?:?

·
Registered
8,574 Posts
Discussion Starter · #11 · (Edited)
Krejzi, nazalost nisam jer nisam imao prilike da odem do tog kraja grada, iako sam obisao maltene ceo Zrenjanin :(

Idemo nastavak reportaze.

Na oba kraja glavne ulice nalaze se trgovi, jedan stari i jedan moderniji. Idemo prvo do tog modernog, koji je u stvari plato ispred moderne zgrade Vojvodjanske Banke. Od tog platoa se pod uglom od 90c od glavne nalazi simpatican pesacki mostic koji preko Begeja povezuje ovaj plato sa pomenutim Zitnim Trgom(aka parkingom), gde bi se navodno gradila Plaza, sto je suludo. Sa mostica se pruza prelep pogled na lepe stare zgrade, koje vape za renovacijom, a tu bi se moglo obnoviti i odlicno setaliste uz reku. (primeticete da je miks vremena, posto ih nisam istog dana slikao :) )

·
Registered
8,574 Posts
Discussion Starter · #12 · (Edited)
Sada idemo skroz na drugi kraj glavne ulice, do dela grada koji ujedno predstavlja i najlepsu i najmonumentalniju arhitektonsku celinu grada, trg Oslobodjenja. Tu se nalaze gradska kuca, glavna katolicka crkva, biskupija, gradska biblioteka, graska galerija, muzej, pozoriste.

Na pocetku, na medji izmedju glavne ulice i trga oslobodjenja, kao gradski reper se nalazi vodotoranj, koji je danas uspesno adaptiran poslovni prostor, koji je, iako na slici mozda ne deluje tako, zapravo izuzetno kvalitetno i za svaku pohvalu renoviran, i ta zgrada uzivo izgleda lepo i prijatno.

Odmah iza nje prostire se veliki trg, na kome se u periodu kada sam ja bio u Zr odrazvao neki sajam zdrave hrane, te je bio pun nekakvih satora i standova, pa mi je u kombinanaciji sa visokim drvecem, manevarski prostor za fotografsianje bio suzen, ali sam se snasao nekako :)

Na slici skroz levo se nazire toranj Zrenjaninske Gimnazije, a sve ostalo je deo trga

Slikano u suprotnom pravcu, ka vodotornju

Naravno dve glavne strane trga su svakako monumentalna zdanja crkve i Gradske Kuce

Inace gradska kuca je ogromna, ovaj deo koji se najcesce vidi na slikama je zapravo samo manji deo jer je ostatak sakriven iza sume drveca

Iza crkve se nalazi sipmaticno zdanje biskupije koje se ovde ne vidi celo jer je zaklonjeno crkvom i ovom zelenom kucicom koja takodje ima neku funkciju, ali sam zaboravio :D

·
Registered
8,574 Posts
Discussion Starter · #13 · (Edited)
Jos smo na trgu.

Desno od Crkve se nalazi renovirana Biblioteka Grada, koja je nocu fino osvetljenja

Sa suprtone strane trga od Crkve i Biblioteke nalazi se red prelepih starih zgrada, i jedna nova Industrije Matijevic, koja je takodje lepa. U tom redu su i pozoriste, galerija i masivna zgrada muzeja koja izlazi i na ulicu pored trga.

Zgrada Gradske Galerije i Muzeja

4 lika na fasadi muzeja predstavljaju 4 grane razvoja Zrenjanina, kako mi je Alex Zr objasnio :)

Ali sam sada zaboravio :bash:, i nadam se da ce me Alex dopuniti :)

·
Registered
8,574 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Dosta za sad, uskoro cemo obici okolne ulicice ,a onda i moj favorit - prelepi deo oko glavnog gradskoj jezera, koji je po meni i najmonumentalniji deo grada,sa ogromnim potencijalom ako ga obnove i urede kako treba ;)

·
Registered
3,876 Posts
Sve pohvale Sawovsky, nisi jos okacio svoju omiljenu - zgradu Suda. :)

Inace, 4 figure na nekadasnjoj zgradi Finansijske uprave (od 1966. Narodni muzej) predstavljaju Industriju, Zanatstvo, Poljoprivredu i Kulturu.

·
Registered
8,574 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Sve pohvale Sawovsky, nisi jos okacio svoju omiljenu - zgradu Suda. :)

Inace, 4 figure na nekadasnjoj zgradi Finansijske uprave (od 1966. Narodni muzej) predstavljaju Industriju, Zanatstvo, Poljoprivredu i Kulturu.
Hvala na dopuni.

Sto se suda tice, polako, idemo redom, ne otkrivamo sve odma, celina po celina :)

·
Registered
3,876 Posts
zanimljivo mi je što grad sa toliko stanovnika ima takav izgled (čini mi se da nema ni 10 solitera) i baš deluje mirno.. jedino ne znam kako se saobraćaj odvija u tim ulicama
Saobracaj u tim ulicama je slab, jer se veci deo saobracaja odvija bulevarom, tako da veci deo centra bez saobracaja.

1 - 20 of 58 Posts