SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 21 Posts

·
Banned
21,298 Posts
Мдаа, то затова от миналата година насам земята около метростанция МЛ3 посока Дружба удря космически нива и продават 10дка за 3 милиона евро примерно :D Сега е моментът Гошка от Испания да дойде, да купи 150 апартамента и 2020 да ги продаде с 50% надценка :D
Ясно е че този проект ще покачи цените на свободните УПИ-та в района, но 3 млн. евро не е кой знае какво за 10 дка земя в София и цените ще достигнат доста по-високи нива в района на проекта. За пример в Стара Загора са платени над 11 млн. лв. за едва 9 дка земя, при това в далечната 2007 година. Средната цена е била 606 евро/м2 за празен терен в регулация.

Когато проектът Sky City се завърши, цените в района ще са "sky high".
Sky Fort ще е диамант в короната.

·
Banned
21,298 Posts

·
Banned
21,298 Posts
А какви са тези дупки от страни които правят?
Набиват пилоти с шлиц машините. Т.е. перфорират (дупчат), спускат армирани пилоти и ги заливат с бетон. Така ще обиколят цялото УПИ (парцел).

Багерите на свой ред ще натоварят камионите със съдържанието (почва и баластра) между шлиц стените и така ще се даде терен на изява за фундирането.

П.П. "Набиват" съм използвал на жаргон, за да е по-"fancy".

·
Banned
21,298 Posts
Не ги набиват, а правят кръгли сондажи. И не ги правят шлиц машини (те правят стени, не пилоти), а пилотни машини. И не спускат армирани пилоти, а армопакети. След това ги бетонират.
Използвах опростена терминология, за да ме разберат по-лесно.
За набиването съм уточнил, че се перфорира, спуска арматура и залива с бетон.
Колкото до терминът "сондаж" именно той не е на място.

Колкото до армопакетите, ето ги кръглите армирани пилоти:

А, на тази снимка се вижда как те образуват шлиц стена, за която говорих по-горе:

·
Banned
21,298 Posts
Вярно ли е, че в източна София (района на Дружба) почвата е чакълеста и това е благоприятно при евентуална сеизмична активност (чакъла компенсира по някакъв начин сеизмичните вълни)? Бях слушал преди време някакъв сеизмолог да споменава нещо подобно, като твърдеше, че източните квартали близо до река Искър са сеизмично най-устойчиви.
Вярно е, но мястото не е подбрано поради това обаче.

·
Banned
21,298 Posts
Точно затова питам, понеже и аз знам, че трябва да са монолитни, но знае ли човек, някъде бях чел, че дългите пилоти се разделят на две. Пък ще е интересно и как ще ги доставят на обекта толкова дълги :)
За Европа тауър Юроалайънс щяха да "бият" (използвам строителен жаргон, а не строителен термин в случая) 60 - 80-метрови пилоти с диаметър съответно 1200 и 1500 mm. Ето тук можеш да прочетеш за което: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=82077412&postcount=625

Така че тук при Скай Форт няма нищо непостижимо, като за българска фирма.
Тези пилоти спрямо онези предвидените щяха да са като клечки за зъби до 15-ка пирони. :D

Vs.

П.П. Ето ти го и на български език:
Предстои ни фундирането на високите тела на "Европа център и тауър ареа", с 60-80-метрови пилоти Ɵ1200 - Ɵ1500. Това също е едно голямо предизвикателство, което се прави за пръв път в България.
http://gradat.bg/interview/2011/07/25/1128544_goliam_ili_maluk_vseki_obekt_moje_da_se_okaje_slojen/

·
Banned
21,298 Posts
А какво пък е налагало набиването на толкова чудовищни пилоти там? Толкова ли е нестабилна земята на това място?
Дано това те ориентира достатъчно добре. Не случайно Скай Форт и останалите високи проекти са в сивото, т.е. върху чакълът/баластрата. ;)
Сега всеки може да се досети за една от причините за това УПИ-тата върху сивото да са средно около 2 пъти по-скъпи от онези в раираното жълто.

Геоложка карта

Източник: Министерство на околоната среда и водите

·
Banned
21,298 Posts
Камерата е потресаваща.
От Марс имаме изображения с по-добра резолюция...
Няма нищо потресаващо, само реозлюцията е ниска.
Иначе камерата предлага всичко, според предназначението ѝ.

От Марс имаме Computer-generated imagery (CGI).
От Sky Fort имаме реални изображения от камера с обикновен Fisheye lens ефект.

·
Banned
21,298 Posts
Намерих страничка в Уикипедия относно най-високите сгради на Балканите и реших да я доразвия (по някаква причина липсваха Турция, Гърция и Албания) та ако се сетите за други сгради които не са в списъка може да ги добавите. За сега има още какво да се попълва и оправя но може да я погледнете.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_tallest_buildings_in_Balkans
Златна работа си свършил! :eek:kay:
Аз също обновявам Уикипедия редовно.

Само лека препоръка - да сложиш определителен член пред "Balkans" тук:
List of tallest buildings in the Balkans

Когато Sky City го довършат, България ще наруши турската поредициа.
Дано Ердоган не е фен на високото строителство, че може да ни прати две дванадесетки с ракети. :lol:

·
Banned
21,298 Posts
В тази страница има фактическа грешка за сградата в Сараево.
Посочено е че Avaz Twist Tower в Sarajevo е 142 m но като се влезне в https://en.wikipedia.org/wiki/Avaz_Twist_Tower е посочено, че всъщност е 176 м.(което мисля, че е коректната височина):)
Има си височина С или БЕЗ антена. От там идва разликата.
При Sky Fort ако сложат една стабилна антена, може турците да минат след нас в класацията. :lol:

Antenna spire - 176 m
Top floor - 146 m

·
Banned
21,298 Posts
Колко пилота има в основите на Милениум и Капитал-а и на каква дълбочина?
Под високото тяло на "Capital Fort" са изпълнени 120 броя пилоти (8 х 15) с диаметър 120 см и дължина 27 метра.
Под "Millennium Center" са дори повече, защото високите тела са три.

При този проект бройката няма да е кой знае колко голяма, но ще са с впечатляващи параметри.
Диаметър, дължина, брой пръчки арматура в армопакет и диаметър на отделните пръчки арматура.

·
Banned
21,298 Posts
Скоро на площадката на Sky Fort ще се залива бетон две денонощия и нещо без прекъсване. :)
После бързо ще излязат над земята и предполагам, че всеки месец или дори на 20 дни ще има поредна плоча.

Малко извън темата. Какво се стори до Капитал форт? Точно до метростанцията.
Space Tower, над който ще доминира Sky Fort. :)

http://gbs-bg.com/

·
Banned
21,298 Posts
Има ли шанс Ийста да го почнат скоро?
Назад из темите е обяснено кога ще го започнат "East Fort" и защо не го започнаха едновременно със "Sky Fort".
Когато на втория проект излязат на ниво терен, ще има вече свободен човешки ресурс.

1 - 20 of 21 Posts