SkyscraperCity banner

501 - 520 of 525 Posts

·
Yosemite Sam
12,216 Posts
Dovršeno je popločavanje poda crkve kamenom. Evo jedne fotografije od gospodina Uzelca:

:)
^^ Crkva površinom nije velika, ali je prilično visoka i stvarno izgleda impozantno i monumentalno kad se pogled digne prema stropu.:) Općenito sam oduševljen s ovom crkvom u svakom pogledu samo se nadam da će jednog dana trg oko nje biti popločen kako bi i trebao biti.

·
Yosemite Sam
12,216 Posts
^^ To još nije završni glanc jer je fotografija snimljena još prije 3 tjedna tako da će to sve skupa u konačnici izgledati znatno bolje.

·
Registered
4,832 Posts
Ali ju i dalje zovu "kapelica" :lol:
Haha, al treba ljude educirati. Dajem ruku u vatru kad bi pitao po gradu di se nalazi crkva sv. Ane da više od pola ljudi ne bi ni pomislilo na ovo jer im nije asocijacija na crkvu nego na kapelu.

I kad se gledaju slike izvana isto djeluje manje, tek kad se dođe blizu nje skuži se da to nije malo kao što se čini na slikama.

·
Yosemite Sam
12,216 Posts
"...Zajedničku molitvu za sve žrtve Vukovara i Hrvatske ispred Kapele Svete Ane u drevnoj Tvrđavi pred nekoliko stotina okupljenih građana svih uzrasta predvodio je dekan Slavonskobrodskog dekanata prečasni Ivan Lenić..."

http://www.slavonski-brod.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=2793&Itemid=2118

^^ Kapela? Drevna tvrđava? Zborno pjevanje? Pitam se jesu li ovi ljudi uopće svjesni koliko su primitivni i koliko se brukaju? (ne odnosi se na okupljene građane)

·
Registered
2,411 Posts

čovjek na skeli koji uređuje crkvu je vasilij antipov :cheers:

·
Yosemite Sam
12,216 Posts
Svaka ti čast! :applause::applause::applause: Ajd mi molim te napiši na pm odakle ti ove fantastične fotografije i razglednice.

p.s. jel i na ovoj zadnjoj fotki crkva Svete Ane?

·
Registered
2,411 Posts
da, sv. ana je, samo je malo krupniji kadar...

EDIT: naravno, na slikama nije antipov nego alber gruber, kao što i piše. antipov je slikao mucvanj...

·
Yosemite Sam
12,216 Posts
Albert Gruber je slikao freske i na crkvi u Brčkom:

Zidno slikarstvo i dekoracija crkve Presvetog Srca Isusova pripada opusu Alberta Grubera(18), brodskog slikara, koji je na poziv biskupa Ivana Šarića došao u Brčko.

O slikarskoj djelatnosti Alberta Grubera(19) svjedoče dokumenti deponovani u različitim arhivima te sačuvana djela. Kroz dopisni kurs berlinske škole Mal und Zeichen Unterricht G. M. B. H., Gruber je stekao likovno obrazovanje, potvrđeno diplomom iz 1922. godine. Naredne godine (1923) zapošljava se kao moler u Fabrici vagona, gdje upoznaje Julija Hoffmann-a, osnivača i prvog kustosa brodskog Gradskog i arheološkog muzeja. Uz Hoffmana, Gruber će ostati vezan i privatno i profesionalno. Ozbiljni, autoritativni lik svog prijatelja, Gruber je pretopio u slikarskoj plohi(20), ali ga je iskoristio i za oslikavanje drugih likova.

Razmatrajući smjernice i puteve koji su uticali na slikarski izraz ovog umjetnika, svakako se treba osvrnuti na dolazak brojnih gimnazijskih profesora, likovnih pedagoga i umjetnika (ruskih emigranata Nikolaja Gorbačevskog i Aleksandra Zolotarjeva, Josipa Muravića, prvog školovanog brodskog slikara te Jerolima Mišea, profesora brodske Državne realne gimnazije), koji će ostaviti snažan trag u kulturnom životu Slavonskog Broda.

Za slikarstvo Alberta Grubera karakteristično je da ni po izboru tema, ni po slikarskom izrazu i rukopisu nije eksplicitan. Jednako suvereno vlada velikim i malim dimenzijama povjerenih mu kompozicija, uljima na platnu i zidnom slikarstvu kao što s jednakom uvjerljivošću oslikava svete i profane teme.

Gruberovo slikarstvo ponekad je stegnuto čvrstim linijama akademizma, kadkad oslobođeno u dosljednim notama ekspresionizma, rijetko u ishitrenim linijama sezanizma.

Osvrćući se na opus ovoga slikara, Danijela Ljubičić-Mitrović zaključuje: „Sačuvani radovi slikani su u tehnici ulja na platnu ili rjeđe na tvrdoj podlozi šperploče. Gruber vrlo rijetko radi akvarelom. Portreti zauzimaju najveći dio njegova opusa, najvjerovatnije zbog velikog broja narudžbi. Slikao je i pejzaže, iako rijetko kao dominantni motiv, uglavnom ukomponirane u žanr prizore – bilo da su to scene iz slavonskog seoskog života ili za to vrijeme popularni orijentalni motivi. Gruber poput svojih brodskih kolega, Rizaha Štetića i Petra Klarića, radi slikarske zapise iz Bosne, gdje dominira orijentalna arhitektura, te prikazi žena i muškaraca u narodnoj nošnji. Inspirisan je čestim boravcima u Bosni, gdje je angažovan na oslikavanju unutrašnjosti brojnih crkava.(21)

Nakon izgradnje župne crkve u Brčkom, Albert Gruber bio je angažovan za izradu fresaka i zidne dekoracije. Umjetnik je zidne površine odvojio tako što je na stropu oslikao svetitelje unutar samostalnih polja nalik medaljonima, dvije epizode iz Hristova života (Vaskrsnuće i Molitva u Getsmanskom vrtu), te dvije epizode u genre maniri (Sv. Vinko Paulski i sv. Ignacije Lojolski).

Centralna epizoda Presvetog srca Isusova, koja ujedno definiše crkveni prostor, smještena je u oltarnu konhu. Takođe, želeći naglasiti pojedine arhitektonske elemente, umjetnik ih oslikava jasnim geometrijskim motivima (na primjer, unutrašnjost lukova). Naknadnim intervencijama unutrašnjost crkve je izmijenjena (prefarbana je zidna dekoracija), ali je prvobitni izgled sačuvan na jednoj staroj fotografiji. Sa druge strane, fresko slikarstvo je dobro očuvano zahvaljujući restauratorskim radovima Auguste Gerden tokom 2004. godine.

Analizirajući slikarstvo crkve u Brčkom, Danijela Ljubičić-Mitrović ističe: „Na svodu broda nalaze se medaljoni s likovima svetaca rađeni po predlošcima, dok je iznad oltara realizovana originalna Gruberova zamisao [...]. Crkvu je dao izgraditi biskup Ivan Šarić, koji je dominantni lik, pored centralno smještenog Isusa Hrista. Gruber biskupa prikazuje s modelom crkve u podignutim rukama prema Hristu. Oslikavanju ove kompozicije u Brčkom prethodilo je portretiranje Šarića te slikanje predložaka za medaljone. Zanimljivo je da je Gruber koristio vlastiti lik za prikaz Hrista, dok u licima svetaca prepoznajemo brodske muzealce Julija Hoffmana i Vasilja Antipova. (22)

Na svodu iznad središnjeg broda sačuvane su freske s prikazom svetitelja i njihovih svetiteljskih atributa:

- Albert Gruber, Sv. Ilija, 1930-1933, fresco, Brčko, Župna crkva Presvetog srca Isusova;

- Albert Gruber, Sv. Josip s djetetom Isusom, 1930-1933, fresco, Brčko, Župna crkva Presvetog srca Isusova;

- Albert Gruber, Neidentifikovani svetitelj koji kleči pred Bogorodicom Immaculatom (Bezgrešnom), 1930-1933, fresco, Brčko, Župna crkva Presvetog srca Isusova;

- Albert Gruber, Sv. Juraj, 1930-1933, fresco, Brčko, Župna crkva Presvetog srca Isusova;

- Albert Gruber, Sv. Elizabeta Ugarska (Thürinška), 1930-1933, fresco, Brčko, Župna crkva Presvetog srca Isusova;

- Albert Gruber, Sv. Katarina Aleksandrijska, 1930-1933, fresco, Brčko, Župna crkva Presvetog srca Isusova;

- Albert Gruber, Sv. Stjepan Prvomučenik, 1930-1933, fresco, Brčko, Župna crkva Presvetog srca Isusova;

- Albert Gruber, Sv. Rok, 1930-1933, fresco, Brčko, Župna crkva Presvetog srca Isusova;

- Albert Gruber, Sv. Nikola Tavelić, 1930-1933, fresco, Brčko, Župna crkva Presvetog srca Isusova;

- Albert Gruber, Neidentifikovani svetitelj koji kleči pred razapetim Hristom, 1930-1933, fresco, Brčko, Župna crkva Presvetog srca Isusova.

U bočnim brodovima oslikane su dvije epizode iz Hristova života i stradanja, smještene na zidovima koji odvajaju oltarski prostor i naos. Na obje kompozicije u donjem desnom uglu sačuvan je potpis slikara: GRUBER ML.

- Albert Gruber, Molitva u Getsemanskom vrtu, 1931-1933, tempera, Brčko, Župna crkva Presvetog srca Isusova;

- Albert Gruber, Svete žene na praznom Hristovu grobu (Visitatio sepulchri), 1931-1933, tempera, Brčko, Župna crkva Presvetog srca Isusova.

http://kons.gov.ba/main.php?id_struct=6&lang=1&action=view&id=3249

·
Yosemite Sam
12,216 Posts
Ovo sam pitanje upravo postavio na servisu 48h gradske uprave pa sad da vidimo hoće li ga objaviti te hoće li odgovoriti na njega i u kojem roku:

Zašto se ukradene rine na crkvi Svete Ane u tvrđavi ne zamijene novima budući da kiša i vlaga oštećuju crkvu? Crkva se gradi već duže od 4 godine i još uvijek nije dovršena. Na crkvi se, sramotno i skandalozno, već punih 15 mjeseci ništa ne radi. Kad će se napokon u dogovoru s gospodinom Zlatkom Uzelcem pokrenuti radovi te kad će crkva napokon biti završena?

·
Registered
2,411 Posts
bilo mi malo dosadno danas...

ali imam jedan problemčić, ne želi mi uploadat model, traži nekakav KMZ file?! pa ako netko zna rješenje, može na PM...

501 - 520 of 525 Posts