SkyscraperCity banner

1 - 15 of 15 Posts

·
Registered
142 Posts
Discussion Starter #1
Celje je treći grad po veličini u Sloveniji iako u njemu živi oko 50000 ljudi. U Celju sam bio 5 dana preko školske razmene, Slovenci očigledno nisu bili voljni da nam pokažu Sloveniju pa sam svih 5 dana proveo u ovom gradu i napamet ga naučio. Što se tiče grada staro gradsko jezgro je dobro očuvano (mnogo bolje od srpskih gradova) i nije baš malo s obzirom na broj stanovnika. Grad je odmah pored reke Savinje pa ima lepo uređeno šetalište.

Celje
by godgivemeeverythingiwant, on Flickr

IMG_7345

IMG_7338

IMG_7379

·
Registered
142 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)

·
Registered
142 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)

·
Registered
142 Posts
Discussion Starter #6 (Edited)
Ovo je celjska gimnazija (Gimnazija Celje Centar) u kojoj sam bio u tih 5 dana. U odnosu na moju bivšu kruševačku Gimnaziju mnogo je bolje tehnički opremljena i ima mnogo više aktivnosti pogotovo vannastavne. Pored nje u Celju postoji još jedna gimnazija ali ova važi za bolju.

IMG_7253 by godgivemeeverythingiwant, on Flickr

Generalno Celje je lep, uređen i čist grad. Meštani kažu da im je problem što nemaju univerzitet u gradu pa i ima manje mladih koji idu na studije u Ljubljanu ili Maribor. U odnosu na Kruševac koji ima više stanovnika Celje ima nebrojano mnogo vise kulturnih događaja i muzeja. Što se tiče nočnih dešavanja nisam ih nešto video, uglavnom radnim danom posle 9, 10 noću nema nigde nikog i nisam verovao kad sam po Celju video plakate Mileta Kitića i Nede Ukraden ali vole ljudi to da slušaju i pored toga ima mnogo više događaja tipa izložbi i nekih kulturnih muzičkih događaja. Najviše mi se svidelo što po celom gradu ima biciklističkih staza, iako je u Sloveniji Celje je u nekoj ravnici pa očigledno nema problema za bicikliste.

Spomenik u parku u kome je nekad bila Srpska pravoslavna crkva Svetog Save koja je srušena u Drugom svetskom ratu.

IMG_7511 by godgivemeeverythingiwant, on Flickr

·
Registered
142 Posts
Discussion Starter #7 (Edited)
Stari grad Celje sedište celjskih grofova koji su vladali zapadnim Balkanom do 1456 kada je poslednji grof ubijen na Kalemegdanu u Beogradu. Kaze se da su u to vreme bili jaki kao Habzburzi.

IMG_7408 by godgivemeeverythingiwant, on Flickr

IMG_7588 by godgivemeeverythingiwant, on Flickr

Stari grad Celje by godgivemeeverythingiwant, on Flickr

Panorama sa početka je slikana sa ovog zamka evo još jedna malo šira

Celje by godgivemeeverythingiwant, on Flickr

Celje treba posetiti ali tek posle Ljubljane, Maribora, Pirana i Bleda i to na dan, dva, nema baš mnogo toga da se vidi ali je sve lepo sređeno. Ako imate neka pitanja i ako vas nešto zanima slobodno pitajte.

·
Banned
1,661 Posts
Spomenik u parku u kome je nekad bila Srpska pravoslavna crkva Svetog Save koja je srušena u Drugom svetskom ratu.
Veoma interensantno, nisam imao pojma o tome :hmm:

Još mi je interensantnije otkud crkva tamo. Da nema neke veze možda kao uspomena na celjsku groficu Katarinu Branković ćerku srpskog despota Đurđa Brankovića koja je bila supruga celjskog grofa Ulriha II Celjskog ili je pak nešto sasvim drugo u pitanju?

·
Registered
248 Posts

·
Banned
1,661 Posts

·
Registered
3,770 Posts
У Љубљани, Цељу и Марибору су у међуратном периоду подигнуте истоветне православне цркве по пројекту Момира Коруновића. Други светски рат је преживела само она у Љубљани, највише због тога што је Љубљана припала Италији, док су Цеље и Марибор директо припојени Немачкој.

·
Banned
710 Posts
Имам родбину тамо па сам више пута био, веома леп градић са више шопинг молова од БГ-а :D

1 - 15 of 15 Posts