SkyscraperCity banner

1 - 20 of 240 Posts

·
Amor Patriae Nostra Lex
1,409 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Slovak Cities

Many of the beautiful Slovak cities and towns as follows. As a tribute to our unifying history with hungarians, germans and as a tribute to the latin language which has been an official language in the Kingdom of the Holy Crown for over 800 years all the cities and town have it´s names in languages representing those nations.

Some of the photos are mine, for the great majority of the others I would like to thanks to the photographers of almost all of the Europe :)

Banská Štiavnica - Semnichia - Selmecbánya - Schemnitz
UNESCO listed town -
town with the world´s first Mining Academy founded by the empress Maria Theresa - town around which there is a system of tajchs, small dam lakes invented in 17th century by Samuel Mikovíny to pump water from the mines, these technique is completely world´s unique/ more info on http://www.banskastiavnica.org/en/index.html

Trenčín - Trentschinium, Laugaricio - Trencsén - Trentschin
the northest point were Imperium Romanum extended it´s power in Central Europe and left here many testimonies such Trencin´s inscription - town which was a Roman military camp called Laugaricio - nowadays also called the City of fashion / more info on http://www.trencin.sk/en/12513

Skalica - Sakolcium - Szakolca - Skalitz
town of the world famous Trdelník biscuit - one of the oldest ecclesiastical building in Central Europe lies nearby - town with the largest amount of churches (12) in a relatively small area - town with a great Wine - town where starts czechoslovak Baťa´s channel / more info on http://www.skalica.sk/index.php?lang=en

Prešov - Fragopolis - Eperjes - Preschau - Пряшів - Preszów
slovak´s third most populous city - nearby this charming city lies world´s second biggest opal reservoirs in Dubnik Mines and the only
cold water Herľany´s geyser in the Europe listed on the UNESCO Tentative list / more info on - town which is only an hour from the
UNESCO
town Bardejov /more info on http://www.presov.sk/portal.php

more will come tommorow...today I am quite tired :)

·
Registered
1,308 Posts
Ubertino, nadherny thread - netusil som, ze Skalica ma az take pekne historicke centrum!
Len tak dalej! :cheers:

·
coffee fascist
1,035 Posts
Ubertino, nadherny thread - netusil som, ze Skalica ma az take pekne historicke centrum!
Len tak dalej! :cheers:
Skalica ma asi najlepsie udrziavane hist. centrum na celom slovensku, jednoznacne tam odporucam ist.:)

p.s. Great thread Ubertino!

·
Amor Patriae Nostra Lex
1,409 Posts
Discussion Starter #4
Skalica ma asi najlepsie udrziavane hist. centrum na celom slovensku, jednoznacne tam odporucam ist.:)

jednoznacne, este popri Bardejove a Levocu kupuju sami cudzinci takze to bude detto..Skalica je nielen nadherna ale ma aj velmi milych a ochotnych ludi..

Dakujem slowake ;)

·
Registered
813 Posts

cez Skalické dni by sme tam mohli spraviť stretávku u burčáku :cheers: Nebol som nikdy v Pezinku na vinobraní, predpokladáma ale že kultúrnym programom a atmosférou by ho Skalické dni prekonali. ;)

Mimochodom Skalica je taký menší slovenský zázrak, okrem historického centra sa tu napríklad darí aj miestnej ekonomike, miestne podniky zamestnávajú ľudí z celého okolia, kuriozitou pre 15000 mesto je asi shopping mall s multikinom (treba ale vziať do úvahy že do 15-20 minút cesty býva vyše 100tisíc ľudí). Kúpna sila obyvateľstva je možno druhá najvyššia hneď po Bratislave.

No a samozrejme, darí sa tu aj hokeju, Žiga asi pozná každý (aj keď v miestnych hospodách nie je veľmi obľúbený, keď ešte hrával v LA, z času na čas dostal cez držku...no drzý bol jak opica, dobre mu tak nech :) )

·
Registered
9,875 Posts
Neviem ci bude Ubertino suhlasit,ale ked to budes mat vsetko hotove,a budes mat ten hyperlink,mohli by sme si to dat viacery do podpisu.Aspon by to bolo ovela viac naociach a urcite by si to vsimlo viac ludi,ja by som si to kludne tam dal,s tym,ze by si tam mohol dopisat ze si tvorcom tej prezentacie,ja v ziadnom pripade nechcem aby ma niekto povazoval za autora,ked na tom nemam ani kusok pricinenia.Ale myslim ze tak by sa tvoja snaha nakoniec dostala viac na oci.

·
Amor Patriae Nostra Lex
1,409 Posts
Discussion Starter #8
Neviem ci bude Ubertino suhlasit,ale ked to budes mat vsetko hotove,a budes mat ten hyperlink,mohli by sme si to dat viacery do podpisu.Aspon by to bolo ovela viac naociach a urcite by si to vsimlo viac ludi,ja by som si to kludne tam dal,s tym,ze by si tam mohol dopisat ze si tvorcom tej prezentacie,ja v ziadnom pripade nechcem aby ma niekto povazoval za autora,ked na tom nemam ani kusok pricinenia.Ale myslim ze tak by sa tvoja snaha nakoniec dostala viac na oci.
jasne, ze s tym suhlasim..ono je to velmi nove a uz je tu pomerne dost reakcii, takze o pozeranost sa neobavam, ale Slovensko treba propagovat vela a vsade! Mate moje Svate pozehnanie a ak nechcete nemusite odkazovat na autora (to prezijem;)) :) Chcem, len, aby kazdy kto si to pridat do podpisu mal tie iste farby (aby to bolo jednotne), len este stale neviem ten hyperlink urobit:(..asi som uplne osprostel, poradis mi?
Jo a chcem Vas poprosit, aby ste tu pokial nepojde o nieco ine pisali najma po anglicky..dakujem

today four another cities will be added:)

·
Registered
9,875 Posts
jasne, ze s tym suhlasim..ono je to velmi nove a uz je tu pomerne dost reakcii, takze o pozeranost sa neobavam, ale Slovensko treba propagovat vela a vsade! Mate moje Svate pozehnanie a ak nechcete nemusite odkazovat na autora (to prezijem;)) :) Chcem, len, aby kazdy kto si to pridat do podpisu mal tie iste farby (aby to bolo jednotne), len este stale neviem ten hyperlink urobit:(..asi som uplne osprostel, poradis mi?
Jo a chcem Vas poprosit, aby ste tu pokial nepojde o nieco ine pisali najma po anglicky..dakujem

today four another cities will be added:)
s hyperlinkom ti neporadim,nemam tusenie ako sa to robi.Jasne ,farba by mala byt jednotna,a kludne si tam daj autora,alebo aspon na zaver alebo zaciatok textu.:)

·
Sakura san na hrad ((-:
1,727 Posts
Ked tak farba farba, jednoznacne biela modra cervena :banana:

Pekne fotky, Skalicu urcite navstivim, planoval som ze tam pojdem na nakupy ale krasne historicke centrum si nenecham ujst :cheers: taktiez aj Trencin sa mi celkom paci, hlavne ten hrad, aj ked fandim Bratislave, Trenciansky je asi zo vsetkych slovenskych hradov najkrajsi :)

·
Registered
270 Posts
Greetings from Wroclaw, Poland. Great to see so many historic buildings renovated. Slovak cities look really good. It would be nice to see some photos of Nitra here. Especially that old church in Drazovce (st. Michael's, I believe). Time really seems to have stopped there... simply magic.

·
Amor Patriae Nostra Lex
1,409 Posts
Discussion Starter #12
Greetings from Wroclaw, Poland. Great to see so many historic buildings renovated. Slovak cities look really good. It would be nice to see some photos of Nitra here. Especially that old church in Drazovce (st. Michael's, I believe). Time really seems to have stopped there... simply magic.
Greetings Polish brother, Vratislav is perhaps the second nicest city in Poland (after Krakov:)) your cities are beautiful also:)
Nitra is on the run today ;)

·
Moderator
13,542 Posts
Great work Ubertino. I'm very impatient and I'm waiting for updates.:eek:kay:

Unfortunately, Nitra is one of those Slovak cities which were extremely damaged during communism. But, there are still some interresting buildings and sites.

·
Amor Patriae Nostra Lex
1,409 Posts
Discussion Starter #16 (Edited)
Podolínec - Podolinum - Podolin - Pudlein - Podoliniec
in the past one of the most important towns of historical Spis county
- nowadays very favourite stop the Stara Lubovna castle - it´s called "Athens on the Poprad / more info on http://www.podolinec.eu/

Nitra - Nyitra - Neutra - Nitrava
Probably the oldest Slovak city founded even before Moravia Magna has been created,
later has been one of the centres of the Moravia Magna Empire, which was common to the Western Slavs -
Nowadays 5th most populous Slovak city with splendid historical centre, beautiful castle dominating skyline -
a city which is an archeological paradise - Around city there are many churches dating from the romanesque period / more info on http://eng.nitra.sk/

Drazovce St. Michael´s church, one of the oldest slovak churches constructed
in the half of 10th century lying very close to Nitra,a truly ancient medieval times spirit is incorporated here

Another very old church located in the village Kostolany pod Tribecom, about 12 km from Nitra. According to the latest research this church is supposed
to be build in pre-romanesque period in the time of Moravia Magna

Levoča - Leuchovia - Lőcse - Leutschau - Lewocza
One of the most beautiful towns in Central Europe,
called Gothic Pearl - Medieval spirit is incorporated in almost every building in this town
Former seat of the Spis county and one of the most important Medieval Cities in the Kingdom -
Town with the highest wooden gothic altar of the world made by Master Pavol of Levoča -
Town with the best preserved fortification system surrounding historical centre in Central Europe -
Town listed on the UNESCO Tentative list / more info on http://www.levoca.sk/en/english.htm

wooden gothic altar - World´s highest

Žilina - Castrum Sylna - Zsolna - Sillein
Slovaks forth most populous city - only town in Slovakia with arcades on the houses - Gateway to the splendid Mala Fatra National Park /more info on http://www.zilina.sk/

Budatin castle, which lies near historical centre on another bank of Vah river

for today it´s over, the other 4 will come tomorrow :)

·
Registered
270 Posts
Thx, Ubertino! For new photos, including Nitra and for your opinion about Wrocław as well :) . Lewocza is absolutely breathtaking.

Mariánske námestie in Zilina looks nice too, although it doesn't look "old" at all :) . Maybe because it's renovated so well. And as far I know the side with church behind is partially reconstructed (three buildings were erected there in 1920').

Keep them coming, Ubertino!

1 - 20 of 240 Posts