SkyscraperCity Forum banner
2461 - 2480 of 13425 Posts

·
Registered
861 Posts
nesedi to. R 835 Sitno ma uvedeny prichod do ZV o 17:36, R 935 Gemeran ma odchod zo ZV az 18:41. snad ten vlak tam necaka vyse hodinu.

Ex 531 Hron s prichodom do ZV 18:37. ten sice nema priame vozne smerom na KE ale vyzera ze odchod R 935 Gemeran je prisposobeny tomuto vlaku. ma to aj logiku lebo Ex ma menej zastavok ako R tj. do ZV mu to trva menej casu.
Celkom sranda, slovakrails.sk vyhodi pri hladani vlaku Bratislava-Presov bez prestupu vyhodi okrem Polany len toto:
17.01.2011 Bratislava hl.st. Odchod / 12:37 rychlik 833/933
Košice Príchod / 19:23
Košice Odchod / 19:38 rychlik R 933 Domica
Prešov Príchod / 20:07

A k tomu Sitnu/Gemeranu, tak podla slovakrail.sk (a cest.poriadku) ide Gemeran len po Kosice, aj ked podla cp.sk ma Sitno "priame vozne Bratislava hl.st.-Zvolen os.st.-Košice-Prešov". Ale aj tak, ci uz zadam, ze chcem ist bez prestupu BA-ZV-Kosice, BA-ZV-Presov alebo Levice-Kosice alebo Levice-Presov, urcite mi to v ziadnom pripade nebude tymto vlakom "povolene" :)

·
Registered
1,073 Posts
Tak toto je ako zlí sen. Napríklad trať Čadca-Skalité je elektrifikovaná a je propojená aj na poľský Zwardoň. Ešte donedávna tam chodili medzinárodné vlaky až do Poľska. Teraz idú rušiť aj tých zopár osobákov. Táto trať sa draho rekonštruovala a navyše elektrifikovala ako spojenie do Poľska, dnes tam chcú rušiť dopravu. Je im jedno vyhodno koľko milionov tak vyhodia von oknom ak túto trať naši potmavší spoluobčania rozoberú a odnesú do šrotu. Strašné. :bash:

Ďalej ma dosť mrzí že jedinú 750 mm úzkorozchodnú elektrifikovanú trať z Trenčianskej Teplej do Trenčianských Teplíc chcú zrušiť tiež. Oni síce rušia len osobnú dopravu, ale na väčšine uvedených lokálnych tratí ani nákladná doprava nefunguje (na tejto konkrétne na 100% žiadna nákladná doprava nie je), a teda ak sa zruší osobná tak potmavší spoluobčania rýchlo rozoberú kolajnice a je po železničnej trati do daného mestečka. A tak táto či iná vlada už nebude mať čo obnoviť, lebo nové kalaje pokladať asi nikdo nebude. Takže je to navždy. :bash:

Ďalej nechápem že neobnovili dopravu na trati Zvolen-Šachy ale navyše ešte aj Šahy - Čata rušia. V Šahách sa teda nepotešia. Keď si človek uvedomí že ešte za Rakúsko-Uhorska bola trať Čadca-Žilina-Vrútky-Zvolen-Šachy-Budapešt hlavný ťah zo severu od Ostravy do Budapešti tak je človeku na zaplakanie keď sa ruší doprava na tejto trase. V Šahách sú skoro všetci maďarskej národnosti a tak by sa ich mal MOST-HID asi zastať. Nehovoriac o tom že to postihlo ľudí od Zvolena, cez Podzámčok, Dobrú Nivu, Pliešovce, Krupinu až po Šahy. :eek:hno:

Chudobný región južnej časti Banskobystrického a Košického kraja príde o ďalšie trate:
Plešivec - Muráň :eek:hno:
Plešivec - Jesenské :eek:hno:
Plešivec - Turňa nad Bodvou :eek:hno:
Fiľakovo - Fiľakovo hranica :eek:hno:
-Tak toto je sila. Regióny kde ešte dlho nepôjde diaľnica ba ani rýchlostná cesta prídu aj o tých pár lokálnych tratí čo sú tam. To rozvoju priemyslu a znižovaniu vysokej nezamestnanosti určite nepomôže. Tu už by sa mal ozvať aj MOST-HID lebo tam žije aj maďarská menšina a toto už môže HID chápať ako útok na ich voličov. Dosť že zrušili dopravu do Slavošoviec, tak toto je už asi posledná rana tomuto zbedačenému regiónu.

Na toto:
Brezno - Červená Skala :eek:hno:
Brezno - Tisovec :eek:hno:
Červená Skala - Hnilec :eek:hno:
by sa mal ozvať Banskobystrický samosprávny kraj lebo nie je tomu dávno čo z BB cez Brezno a Telgárt chodili zrýchlené vláky až do Košíc. Teraz tam idú rušiť aj tých pár regionálnych vlakov čo tam jazdí. Pritom horná časť pohronia je tiež "hladová dolina z velkou nezamestnanosťou". Zrušenie týchto tratí zvýši priamo nezamestnanosť zrušením výpravcov a údržby na danej trati a navyše nepriamo to spôsobí problémy pre ľudí dostať sa za prácou inde. Toto je absolútne proti logike.

Zrušením tejto trate: Prievidza - Horná Štubňa sa vlastne zruší železničné spojenie Nitra-Chynoran-Prievidza-Horná Štubňa-Martin-Vrútky. Toto je absolútne nelogické a chybné! :bash:

Toto je zase útok na chudobné kysuce a chudobný okres Čadca z vysokou nezamestnanosťou:
Čadca - Makov :eek:hno:
Čadca - Skalité (asi 10 rokov dozadu elektrifikované a trasa do Poľska) :eek:hno:

Toto je doslova neľudské pre východné Slovensko:
Stará Ľubovňa - Plaveč :eek:hno:
Plaveč - Lipany :eek:hno:
Medzilaborce, mesto - Medzilaborce, št. hranica (trasa do Poľska) :bash:
Košice - Čaňa št. hranica (prepojenie na Maďarsko) :eek:hno:
Bánovce nad Ondavou - Veľké Kapušany :eek:hno:
Pritom pán minister Figeľ je z východného Slovenska tak to bude od neho podraz spraviť toto svojim voličom v tomto tiež chudobnom regióne.

Ak sa tieto rušenia robia pre dokončenie rýchlostného koridoru Bratislava - Trenčín - Žilina, tak hovorím ako žilinčan nech radšej ostanú s tou 160km rýchlosťou len na úseku Bratislava-Nové Mesto nad Váhom a toto nech pre boha svätého nerušia. Veď to je atak na mobilitu pracovnej sily a to ešte cez krízu. Tieto trate by mal štát radšej plne dotovať ale nedovoliť ich zrušenie pre osobnú dopravu. Ono totiž Slovensko nie je len bohatá Bratislava, Trnava (s PSA Pegeout), Považie či Žilina s Kiou, ale aj mestá a obce východnejšie. Najhoršie si to odnesie Banskobystricky, Prešovský a Košický kraj. Práve tie kraje kde je najväčšia nezamestnanosť a najhoriša dopravná obslúžnosť. Toto asi niekomu ešte nedošlo. :bash:

Rušením tratí sa výkony na železniciach určite nezvýšia. Železnice by sa skôr cenou mali snažiť konkurovať autobusovej doprave a nie rušiť trate v chudobných regionoch kde nie sú diaľnice a ani žiadné rýchlostné cesty. Železnica je tam jeden z mála výdobytkov techniky. Po tomto sa dá povedať že ostanú len hlavné trate a železnice sa prakticky vzdajú celej regionálnej dopravy. Spoje sú na regionálnych tratiach aj tak už dosť riedke a keď ich ešte na mnohých tratiach zrušia tak aj ten zbytok ľudí prejde k autobusom a už sa asi nikdy k železnici nevráti. :eek:hno:

·
Registered
1,073 Posts
štát vynaložil tuším minulý rok okolo 328 mil Eur na žel dopravu. Zrušme na jedno volebné obdobie osobnu žel. dopravu. dotujme autobusy tým sa viac ušetý a zvyšné miliony presuňme na dialnice. 100 mil mohlo ist ročne na dotaciu autobusovej dopravy a ostalo by 218 mil čo je suma krotú stál PPP balík medzi ZA a MT čo je cca 30 km. Další 70 km úsek bol od MT po Ružomberok a pri Prešove cena zruba cca 200 mil eur. Nemuseli by sme to splácať 30 rokov. 4 roky a dialnica na sk by bola ako pavučina. :D :D
A po dokončení dialnice by žel trate nemuseli obnoviť ešte pár rokov a tie peniaze dať na modernizáciu, elektrifikáciu a potom šup na vlaky :D :D
nech je sranda
Tvoj nápad nie je vôbec dobrý. Ono ak sa už raz osobná doprava na nejakej trati zruší, tak je veľmi ťažké ju obnoviť. Rómovia zdemolujú staničky, rozoberú ako mravce kolaje a je po trati. Takže to čo píšeš je nezmysel. Mne osobne je ľúto že už dávnejšie sa zrušila doprava na trati Zvolen-Šahy miesto toho aby sa tadiaľ aspoň zo stredného Slovenska chodilo na Budapešť. Teraz sa ruší doprava na moc tratiach a poviem ti že ak ju zrušia tak pre hore uvedené ju už ani táto a ani iná vláda neobnoví. Váš Banskobystrický samosprávny kraj by mal toto pripomienkovať, lebo sa ho to priamo týka (trate BB-Brezno-Červena Skala a Brezno-Tisovec). Navyše zrušená doprava na trase Zvolen-Šahy. Teraz ešte aj Šahy-Čata. Šahy ostanú úplne bez železničného spojenia! Pritom Šahy boli kedysi rušný železničný uzol. Zo Šiah sa chodilo cez Krupinu na Zvolen, potom zo Šiach na Čatu a dole na Štúrovo, existovalo aj spojenie zo Šiah dole na Maďarsko priamo na Budapešť. Toto by mal pripomienkovať aj Most-Hid lebo práve v okolí Šiah a priamo v Šahách je početná maďarská menšina. Železničná doprava má budúcnosť už aj preto že ak za 30 či 40 rokov nebude ropa tak elektrifikované železnice budú jazdiť bez problémov a neelektrifikované môžu jazdiť tiež, stačí ak bude v lokomotíve jadrový reaktor čo si bude vyrábať elektrinu. Ten jadrový reaktor čo by sa tam zmestil už existuje na ponorkách a ladoborcoch. Do autobusu ho síce tiež dáš ale už tam mimo šoféra neostanú miesta pre cestujúcich. Železnice navyše umožňuje prepravovať lacno ťažké náklady a je v tom určite lacnejšia ako kamionová doprava.

·
Registered
5,803 Posts
Tvoj nápad nie je vôbec dobrý. Ono ak sa už raz osobná doprava na nejakej trati zruší, tak je veľmi ťažké ju obnoviť. Rómovia zdemolujú staničky, rozoberú ako mravce kolaje a je po trati. Takže to čo píšeš je nezmysel. Mne osobne je ľúto že už dávnejšie sa zrušila doprava na trati Zvolen-Šahy miesto toho aby sa tadiaľ aspoň zo stredného Slovenska chodilo na Budapešť. Teraz sa ruší doprava na moc tratiach a poviem ti že ak ju zrušia tak pre hore uvedené ju už ani táto a ani iná vláda neobnoví. Váš Banskobystrický samosprávny kraj by mal toto pripomienkovať, lebo sa ho to priamo týka (trate BB-Brezno-Červena Skala a Brezno-Tisovec). Navyše zrušená doprava na trase Zvolen-Šahy. Teraz ešte aj Šahy-Čata. Šahy ostanú úplne bez železničného spojenia! Pritom Šahy boli kedysi rušný železničný uzol. Zo Šiah sa chodilo cez Krupinu na Zvolen, potom zo Šiach na Čatu a dole na Štúrovo, existovalo aj spojenie zo Šiah dole na Maďarsko priamo na Budapešť. Toto by mal pripomienkovať aj Most-Hid lebo práve v okolí Šiah a priamo v Šahách je početná maďarská menšina. Železničná doprava má budúcnosť už aj preto že ak za 30 či 40 rokov nebude ropa tak elektrifikované železnice budú jazdiť bez problémov a neelektrifikované môžu jazdiť tiež, stačí ak bude v lokomotíve jadrový reaktor čo si bude vyrábať elektrinu. Ten jadrový reaktor čo by sa tam zmestil už existuje na ponorkách a ladoborcoch. Do autobusu ho síce tiež dáš ale už tam mimo šoféra neostanú miesta pre cestujúcich. Železnice navyše umožňuje prepravovať lacno ťažké náklady a je v tom určite lacnejšia ako kamionová doprava.
To bol taký čiernohumoristický žart :D . Len dodám koľaje by sa nezrozkradli pretože po nich by chodila nákladná doprava. A tá chodí tiež na trati Zv - Šahy dosť málo. To čo si spomenul z rozkrádaním staníc na nefunkčných tratiach sa vôbec nestalo na traťi ZV - Šahy nezmyzla ani jedna kolaj a nebola rozkradnutá ani jedna stanica.
Vlaky na Budapešť nemôžu premávať pretože v Maďarsku je trať zničená museli by to napojiť cca 1 až 5 km na slovenskú trať. Uvažovalo sa o tom lenže v tom pripade by bola trať smerom na Lučenec menej využívaná.
Po zrušení trate ZV - Šahy ju chceli obnoviť no nikto s primátorov a starostov nemal o ne záujem (pretože autobus im zachádzal priamo do dedín, kdežto žel. zástavky / stanice mali na okrajoch) jedine dve mestá a to Krupina a Dudince čo sa neskôr prejavilo aj vzniknutím spojenia Dudince - Šahy - Čata - Štúrovo s prestupom na Štúrovo - Bratislava. No žiaľ spojenie bolo tak chabé len 2 krát do týždna (Piatok a Nedeľa) že vydržalo pol roka.

Ropa tu bude ešte pekne dlho toho sa neboj. Zásob je a stále sa objavujú nové ložiská. A o 30 - 40 rokov možno vlaky už ani potrebovať nebudeš a automobil nebudeš šoférovať ty ale pojde sám kde mu povieš. :D

·
railfan
2,530 Posts
.... ostalo by 218 mil čo je suma krotú stál PPP balík medzi ZA a MT čo je cca 30 km. Další 70 km úsek bol od MT po Ružomberok a pri Prešove cena zruba cca 200 mil eur. Nemuseli by sme to splácať 30 rokov.
Pocuj, ty si kde vyhrabal tie sumy ? Chcelo by to kalkulacku, 218 mi € (x30,126) = 6567,468 mio SKK = 6,57 MLD SKK. Mi chces povedat, ze ten usek sa da postavit za 6,57 miliardy starych korun, ked len Tunel Visnove bude stat viac ako dvojnasobok ? :D

·
railfan
2,530 Posts
Rušením tratí sa výkony na železniciach určite nezvýšia. Železnice by sa skôr cenou mali snažiť konkurovať autobusovej doprave a nie rušiť trate v chudobných regionoch kde nie sú diaľnice a ani žiadné rýchlostné cesty. Železnica je tam jeden z mála výdobytkov techniky. Po tomto sa dá povedať že ostanú len hlavné trate a železnice sa prakticky vzdajú celej regionálnej dopravy. Spoje sú na regionálnych tratiach aj tak už dosť riedke a keď ich ešte na mnohých tratiach zrušia tak aj ten zbytok ľudí prejde k autobusom a už sa asi nikdy k železnici nevráti. :eek:hno:
Nejdu ich rusit, idu len obmedzovat vlakove spojenia.
Hold, na SVK je silna smradobusova lobby, zaroven, este stale su naklady na vlakovu cestu pomerne drahe. Chcelo by to vidiet nejaky prepocet nakladovej struktury, na jeden taky osobacik (odpisy, servis, vlakova cesta, personal ...) ze aky je podiel poloziek. Bo ak je vlakova cesta najviac, tak sa tym najviac uskodi ZSR, ktore ak bude musiet tie trate nadalej prevadzkovat, tak budu mat problem. Predsa len, prevadzka trate su hlavne fixne naklady, variabilnych je minimum.

·
say NO to debil
2,082 Posts
Jediná výhoda, je v tom, že nemusíš fyzicky prestupovať, čo je dobré hlavne, ak máš veľa batožiny. Inak je to skôr kontraproduktívne, lebo to napríklad neúmerne predlžuje pobyt pôvodného vlaku v stanici, kde sa súprava rozpája.
jezismarija ja som zasa neni uplny magor. len mi nejde do hlavy, preco si niekto na drahe mysli, ze clovek bude radsej sedet v odpriahnutom vozni pol hodiny, nez aby za dve minuty prestupil do vlaku na vedlajsom nastupisti. plus preco si mysli, ze ti, ktori idu dalej v materskom vlaku, budu za to polhodinove prepriahanie dakovat. plus preco si vyberaju cestu zlozitejsej logistiky samotnych voznov a suprav.
viem si predstavit ze by to malo vyznam pri lozkovych voznoch a nocnych vlakoch, ale pri normalnych rychlikoch... pamatam si, jako mi strasne liezlo na nervy, ked som za mlada cestuvaval do PB a v puchove sa stalo tristvrte hodiny kvoli vymene lokomotivy.

·
Registered
1,073 Posts
Nejdu ich rusit, idu len obmedzovat vlakove spojenia.
Hold, na SVK je silna smradobusova lobby, zaroven, este stale su naklady na vlakovu cestu pomerne drahe. Chcelo by to vidiet nejaky prepocet nakladovej struktury, na jeden taky osobacik (odpisy, servis, vlakova cesta, personal ...) ze aky je podiel poloziek. Bo ak je vlakova cesta najviac, tak sa tym najviac uskodi ZSR, ktore ak bude musiet tie trate nadalej prevadzkovat, tak budu mat problem. Predsa len, prevadzka trate su hlavne fixne naklady, variabilnych je minimum.
Kde ich zvažujú:

Štúrovo - Štúrovo, hranica
Čata - Šahy
Šaľa - Neded
Myjava - Vrbovce
Trenčín - Chynorany
Prievidza - Horná Štubňa
Prievidza - Nitrianske Pravno
Trenčianska Teplá - Horné Srnie, štátna hranica
Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice
Zohor - Záhorská Ves
Plešivec - Muráň
Plešivec - Jesenské
Plešivec - Turňa nad Bodvou
Fiľakovo - Fiľakovo hranica
Brezno - Červená Skala
Brezno - Tisovec
Červená Skala - Hnilec
Čadca - Makov
Čadca - Skalité
Stará Ľubovňa - Plaveč
Plaveč - Lipany
Medzilaborce, mesto - Medzilaborce, št. hranica
Košice - Čaňa št. hranica
Bánovce nad Ondavou - Veľké Kapušany
Studený Potok - Tatranská Lomnica /mim. sezóny/
Humenné - Trebišov*
Chynorany - Topoľčany*
Trenčín - Trenčianska Teplá*
Levice - Podhájska*
Brezno - Banská Bystrica*
Koniarovce - Topoľčany*
Kúty - Trnava*
Plaveč - Čirč *
Košice - Turňa nad Bodvou*
Bratislava, N. Mesto - Bratislava, Petržalka*
Leopoldov - Nové Mesto nad Váhom *

* časť vlakov

Ak som dobre čítal tak len trate s hviezdičkou budú mať obmedzené výkony a tie bez hviezdičky budú mať úplne zrušenú osobnú dopravu. Na tratiach kde ostane aka taká nákladná doprava, tak tam rozobratie kolají nehrozí lebo tam občas prejde vlak, ale napríklad Trenčianská Teplá-Trenčianské Teplice nemajú žiadnu nákladnú dopravu lebo na tejto úzkorozchodnej 750 mm trati jazdí vlastne jedna upravená elekrička. Taktiež mám silný dojem že Čadca-Makov je tiež bez nákladnej dopravy. Som presvedčený že aj na ďalších lokálnych tratiach nie je žiadna nákladná doprava (napri Plešivec-Muráň či Plešivec-Jesenské). Keďže po zrušení osobnej dopravy na niektorých týchto tratiach kde nie nákladná doprava, tak tam ŽSR nebudú udržovať ani dopravnú cestu lebo nebude pre koho. Tam najviac hrozí rozobratie trate.
Inak máš pravdu že "smradobusová" lobby je silná. Bohužial. :bash:

RE ejo - Som rád že si to myslel ako čierny humor a nie vážne. Inak všetci nikdy nebudú mať autá a deti či mládež do 18 rokov nemôže šoférovať auto a na cestu do školy či zábavou musí ísť vlakom či autobusom. To isté platí pre prestárlych ľudí ktorý už nemôžu šoférovať napríklad pre zlí zrak či sluch. S tou ropou uznávaný vedci hovoria že pri dnešnej spotrebe vydrží do 40 rokov, ale ak bude rásť tak ako rastie spotreba Číny, Indie a Indonézia (veľmi rýchlo tam pribúdajú automobili), tak tá ropa nemusí vydrža ani celých 30 rokov. Takže to som nielen počúl ale aj čítal dosť vážnych vedeckých článkov. Inak by sa nesnažili už teraz robiť automobilky zopár modelov aút na elektrický, plynový či vodíkový pohon. Taktiež nehôd v cestnej doprave je viac ako na železnici (nerátam rozvojové krajiny ako INDIA alebo niektoré v Afrike). Na cestách umiera stále viac ľudí a ak budú autá stále pribúdať a časť osobnej a nákladnej dopravy nezostane na železnici tak ani tie nové diaľnice časom nebudú stačiť. Trate pritom idú rušiť práve tam kde diaľnice a rýchlostné cesty nie sú a dlho ešte nebudú. Viem že medzi Šahami a Maďarskom zopár kilometrov železnice chýba ale keď to vedeli dostavať medzi Skalitým a Zwardoňom kde tiež za komunistov bolo zopár kilometrov rozobratých, tak by to určite išlo. Inak nemáš celkom pravdu že na trati Zvolen-Šahy sú zástavky mimo obcí. To platí len pre niektoré ako Sása-Pliešovce ale napríklad Podzámčok má staničku priamo pri obci a to isté platí pri Dobrej Nive či Krupine. Inak ja som sa tou traťou vozil lebo som slúžil vojenčinu vo vojenskom priestore LEŠŤ (vystupoval som v stanici Sása-Pliešovce) a odtiaľ bol prípoj na Autobus do Zaježovej (vystupoval som na Velkej Zábave). A súkromne som bol viackrát v Šahách. Nechápem starostov tohto regionu že za túto trať nebojovali. Je to pekná romantická železnička s jedným tunelom pri Zvolene. Pri dobudovaní /obnovení/ tých pár kilometrov trate medzi Šahami a Drégelypalank (v Maďarsku) by to bola medzinárodná trať. Inak práve pre tvoju rodnú BB by to bolo najrýchlejšie a najpriamejšie spojenie s Budapešťou. Osobne som bol viackrát v Budapešti autom a išiel som cestou Žilina, Martin, Turč. Teplice, Kremnica, Zvolen, Krupina, Šahy a dole do Budapešti. Kľudne by tadiaľ mohol po dobudovaní pár kilometrov chodiť vlaky z Ostravska až do Budapešti a to ako osobné tak nákladné. Asi si pochopil že s Maďarmi nemám nejaký problém a že ma teda dosť urazilo keď niekdo vzhľadom na to že som zo Žiliny tak hneď škatulkovanie /Slota, Anča a pod./ ma dosť nahnevalo. Teraz sa napr. zo Žiliny do Budapešti jazdí vlakom bežne okľukou a to Žilina-Bratislava a potom prestup a ide sa Bratislava-Nové Zámky-Štúrovo-Budapešť. Minimálne 100 km navyše proti prípadnému spojeniu Žilina-Martin-Zvolen-Šahy-Budapešť. Pre váš Banskobystrický kraj by to bolo jednoznačne najlepšie spojenie na Budapešť.

·
Registered
944 Posts
presne tak, vacsinou ide o komplet rusenie... tento rok znizili poplatok za vyuzivanie trati na 1/3 pokial viem. o to viac nepochopitelne je toto. ostava verit ze toto je len strasenie a ze zase ludia nebudu ako ovce.

100 km/h je rýchlosť bežná na skoro všetkých neelektrifikovaných tratiach okrem lokálok.
trate vacsinou nemaju rovnaku max. rychlost na celej dlzke. vacsinou sa strieda 100/80/70 dokonca 60 km/h. niektore jednokolajovky su elektrifikovane pri 100 km/h alebo aj pri 80km/h. nikde som nevidel neelektrifikovanu trat so 100 km/h v takom rozsahu ako ZV-KE. neviem preco by nemala vyznam bez zdvojkolajenia.

pri supravach som narazal na investiciu ZSSK z eurofondov, nechce sa mi verit ze na palarikovo-ZV (BB)-KE jazdia tak moderne supravy ze tam nic z toho nepride.

·
Registered
Head of [email protected]íva C
20,202 Posts
TEN-T 17
Takže sa nám to pomaly začína rozbiehať.
http://www.bratislavskenoviny.sk/na...iesi-majetkovopravne-veci.html?page_id=209335
Stavba pozostáva z troch základných stavieb. Prvou je prepojenie koridorov medzi železničnými stanicami Predmestie, Filiálka a Petržalka. Druhou je železničné zapojenie Letiska M. R. Štefánika a treťou elektrifikácia trate Dev. Nová Ves - Marchegg.
Tomuto akosi nerozumiem. V článku sa píše o troch etapách a spolu 8 stavieb. Ak týmto myslia prvú etapu, ktorá zahŕňa 3 stavby, tak neviem čo tam do toho pletú Petržalku, ktorá bude prepojená až ako posledná tunelom medzi Filiálkou a zastávkou Petržalka.
Myslím, že prvá etapa bude skôr riešiť stavbu trate medzi Predmestím a zatiaľ podzemnou hlavovou stanicou Filiálka spolu s podzemnou zastávkou Slovany, ďalej zdvojkolajnenie trate medzi Hl. stanicou a stanicou Nové Mesto a poslednou a treťou stavbou tejto etapy by mala byť odbočka na letisko s podzemnou dočasne hlavovou stanicou Letisko. Pri tej dočasnosti pri Filiálke je to asi jasné tam sa bude pokračovať popod mesto a Dunaj do Petržalky a čo sa týka stanice Letisko, tam je výhľad prepojenia na trať č. 130 pri stanici Vajnory.

·
Moderator
15,587 Posts
trate vacsinou nemaju rovnaku max. rychlost na celej dlzke. vacsinou sa strieda 100/80/70 dokonca 60 km/h. niektore jednokolajovky su elektrifikovane pri 100 km/h alebo aj pri 80km/h. nikde som nevidel neelektrifikovanu trat so 100 km/h v takom rozsahu ako ZV-KE. neviem preco by nemala vyznam bez zdvojkolajenia.
Takéto rýchlosti sú bežné na dôležitejších neelektrifikovaných tratiach ako HE - Bánovce nad Ondavou, PD - NZ, MT - Horná Štubňa a to aj vo väčšom rozsahu ako na trati 160.

Samotná elektrifikácia by takmer nič nepriniesla, ak by nebola spojená s dôkladnou optimalizáciou trate. Ako cestujúcemu ti môže byť fuk, či tvoj vlak ťahá hnilý okuliarnik alebo rozpadávajúca sa laminátka. Elektrifkácia by priniesla možno nejakú časovú úsporu, ale nič výrazné. Hlavne keby sa tie vlaky museli vyhýbať v staniciach, pretože by trať nebola kompletne zdvojkoľajnená. Optimalizáciou trate v tomto prípade myslím jej zdvojkoľajnenie, zvýšenie rýchlosti a nové zabezpečovacie zariadenie. Samozrejme, môže sa to robiť aj naraz s elektrifikáciou. Ale ako som povedal, samotná elektrifikácia nič nerieši.

pri supravach som narazal na investiciu ZSSK z eurofondov, nechce sa mi verit ze na palarikovo-ZV (BB)-KE jazdia tak moderne supravy ze tam nic z toho nepride.
To je snáď jedno, z čoho sú tie súpravy platené. Rýchliky na trati Palárikovo- ZV - BB/KE sú radené väčšinou z moderných vozňov, pri osobákoch je to už horšie, ale väčšina osobákov je zlých všade okrem BA - TT. Tiež sa medzi BB - ZV - LC vyskytujú moderné jednotky radu 840. Z terajšieho nákupu 32 moderných súprav z eurofondov tam síce nepôjde nič, ale ZSSK ráta na tejto trati v horizonte pár rokov s vratnými súpravami s rušňom 757, vozňov Bdteer a ich derivátov a riadiaceho vozňa tiež na báze Bdteer.

TEN-T 17
Takže sa nám to pomaly začína rozbiehať.
http://www.bratislavskenoviny.sk/na...iesi-majetkovopravne-veci.html?page_id=209335

Tomuto akosi nerozumiem. V článku sa píše o troch etapách a spolu 8 stavieb. Ak týmto myslia prvú etapu, ktorá zahŕňa 3 stavby, tak neviem čo tam do toho pletú Petržalku, ktorá bude prepojená až ako posledná tunelom medzi Filiálkou a zastávkou Petržalka.
Myslím, že prvá etapa bude skôr riešiť stavbu trate medzi Predmestím a zatiaľ podzemnou hlavovou stanicou Filiálka spolu s podzemnou zastávkou Slovany, ďalej zdvojkolajnenie trate medzi Hl. stanicou a stanicou Nové Mesto a poslednou a treťou stavbou tejto etapy by mala byť odbočka na letisko s podzemnou dočasne hlavovou stanicou Letisko. Pri tej dočasnosti pri Filiálke je to asi jasné tam sa bude pokračovať popod mesto a Dunaj do Petržalky a čo sa týka stanice Letisko, tam je výhľad prepojenia na trať č. 130 pri stanici Vajnory.
V článku, ktorý postol Tibi Kimi (link) je to jasné:

• úsek Bratislava predmestie - Bratislava filiálka
  • rekonštrukcia mosta v križovaní trate BA hl. st. - BA NM a BA predmestie - BA filiálka + rekonštrukcia inžinierskych sietí v rozsahu prvej etapy
  • výstavba stanice BA letisko + jej napojenie na BA ÚNS

Trať BA hl. st. BA NM má byť zdvojkoľajnená až v druhej etape.

·
Registered
Head of [email protected]íva C
20,202 Posts
  • úsek Bratislava predmestie - Bratislava filiálka
  • rekonštrukcia mosta v križovaní trate BA hl. st. - BA NM a BA predmestie - BA filiálka + rekonštrukcia inžinierskych sietí v rozsahu prvej etapy
  • výstavba stanice BA letisko + jej napojenie na BA ÚNS

Trať BA hl. st. BA NM má byť zdvojkoľajnená až v druhej etape.
To je trochu na hlavu, veď keď budú rekonšturovať križovanie medzi BA hl.st. - BA N.M. a BA Predmestie - BA Filiálka a odbočky a prepojky medzi nimi tak už to mohli robiť aj s dobudovaním druhej koľaje medzi Hl. stanicou a Novým Mestom. :eek:hno: Veď táto stavba je tiež súčasťou toho križovania, ktoré má prejsť rekonštrukciou

·
Registered
944 Posts
Takéto rýchlosti sú bežné na dôležitejších neelektrifikovaných tratiach ako HE - Bánovce nad Ondavou, PD - NZ, MT - Horná Štubňa a to aj vo väčšom rozsahu ako na trati 160.
nechce sa mi znovu otvarat tie stranky, ale si pamatam ze na NR (ci luzianky)-surany je 80 a iba od surian je 100. MT-horna stubna je kratky usek a mohli by sme pokracovat. jednokolajova trat neznamena ze vsade je jedna kolaj, okrem kratkych 2kolajovych usekov su predsa zastavky na kazdej stanici, aj tak nie su trate prilis vyuzivane, naco je druha kolaj? elektrifikacia so zabezpecovacim zariadenim je prinos v rychlosti, bezpecnosti, ekologii. ked je to samo osebe zbytocne naco sa elektrifikovali trate palarikobo-ZV-BB, TT-kuty, NZ-KN, a dalsie.

·
Moderator
15,587 Posts
nechce sa mi znovu otvarat tie stranky, ale si pamatam ze na NR (ci luzianky)-surany je 80 a iba od surian je 100. MT-horna stubna je kratky usek a mohli by sme pokracovat. jednokolajova trat neznamena ze vsade je jedna kolaj, okrem kratkych 2kolajovych usekov su predsa zastavky na kazdej stanici, aj tak nie su trate prilis vyuzivane, naco je druha kolaj? elektrifikacia so zabezpecovacim zariadenim je prinos v rychlosti, bezpecnosti, ekologii. ked je to samo osebe zbytocne naco sa elektrifikovali trate palarikobo-ZV-BB, TT-kuty, NZ-KN, a dalsie.
Nejdem sa hádať, všetky traťové rýchlosti v hlave nemám, ale minimálne na mape tá trať na 80 km/h nevyzerá, ale možno tam je lokálne 80-ka kvôli stavu trate. To je v každom prípade jedno.

Nehovorím, že elektrifikácia je zbytočnosť, len konkrétne v prípade trate 160 má podľa mňa väčší význam zdvojkoľajnenie. V konečnom dôsledku by sa malo spraviť oboje. Ale začal by som zdvojkoľajňovaním a optimalizáciou pre vyššiu rýchlosť, pokračoval by som zab-zar a skončil elektrifikáciou.

TT - Kúty bola elektrifikovaná hlavne pre nákladnú dopravu, keďže sa s touto traťou rátalo ako s obchvatom BA a ako s tzv. južným ťahom.
NZ - KN bola elektrifikovaná tiež hlavne pre nákladnú prepravu - ide o prepojenie s Maďarskom.
Palárikovo - ZV je pokračovanie južného ťahu ale s nejakou výraznejšou modernizáciou sa tu už ďalej neráta, k ďalšiemu skvalitneniu tohto ťahu v tejto oblasti prispeje len nová trať, ktorá je ale vo hviezdach, takže tá elektrifikácia tu mala zmysel.

A dobre že spomínaš ZV - BB, to je dokonalý príklad spackanej modernizácie, územná rezerva pre druhú koľaj tu bola využitá pre stĺpy trakčného vedenia čo do veľkej miery znemožnilo/sťažilo jej budúce zdvojkoľajnenie, ktoré by na tomto úseku bolo určite potrebné. Elektrifikácia tu nemala skoro žiaden význam, lebo vo ZV aj tak skoro všetky vlaky stoja dlhšie, aj keď sa nepreprihaha lokomotíva a veľa vlakov jazdí už priamo zo ZV s dieselovou lokomotívou, lebo pokračujú z BB po neelektrifikovanej trati. Tu sa malo najskôr urobiť zdvojkoľajnenie a až neskôr elektrifikácia, v ideálnom prípade spolu s elektrifikáciou trate BB - MT.

·
Registered
861 Posts
Len ma prekvapuje že neplánujú aspoň 200 km/h po k D hraniciam na Berlín.
K tomuto som nieco videl uz pred 2 rokmi. Tu trat od Krakowa an Kosice vtedy chceli pridat do (hadam IX.) TEN-T koridoru. Spojenie Kosice-Krakow by sa tym kilometricky vyrazne skratilo a pri tej zvysenej rychlosti by bolo mozne robit ho za hadam 2 hod. To by bol uplne neuveritelny rozdiel, proti dnes uz neexistujucej 6-hodinovej Cracovii (o sucasnych 10-hodinovych jazdach cez Bohumin nehovoriac). Zda sa mi ale, ze az tak velmi sa s tymto neponahlaju. Kazdopadne, diskusia o tom (aj s dalsimi dobrymi mapami rozvoja polskej zeleznice) je tu. A tu je novinova sprava o nejakom poslednom rozhodnuti krakovskeho parlamentu, ze to chcu.

PS: Maju tam aj celkom fajn odkaz na mapu zeleznic Slovenska.

2461 - 2480 of 13425 Posts