SkyscraperCity banner

21 - 40 of 42 Posts

·
Nitra 826 - 2015
1,648 Posts
Please correct the name of this thread- historical not historic...

Hotel Tatra Nitra

Obytný dom vznikol v r.1887 a patril dlhé roky k presláveným nitrianskym hotelom.
Samotná budova je výraznou architektonickou dominantou centra mesta. Starší Nitrania si ju pamätajú pod názvom „Slávia“ alebo „Lakner“.
Koncom 19.stor. stálo v Nitre niekoľko chýrnych zájazdových hostincov. Známy furmanský hostinec „Koruna“ si v r. 1882 prenajal ambiciózny podnikateľ František Lakner. V r.1885 ho zmodernizoval. V susedstve postavil hotel „Hungária“ a na mieste dnešnej „Tatry“ kúpil o 3 roky neskôr zanedbaný hostinec „Zlatá hus“. Tento hostinec dal zbúrať a na jeho mieste postavil nový hotel pod názvom „Lakner“. Po jeho smrti o 9 rokov neskôr ho jeho manželka rozšírila o kaviareň s terasou až dostal podobu dnešného „hotelu Tatra“.
V súčasnosti prebiehajú na objekte generálne rekonštrukčné práce.
Budova nie je vyhlásenou kultúrnou pamiatkou.

·
Nitra 826 - 2015
1,648 Posts
Aktuálnu fotku nemám ale ako píše Amrafel lešenie je dole. Predná časť kde sú schody- tá jediná sa ešte nezmenila- je tam stavebný odpad. Rekonštrukcia sa ťahá už zopár rokov čo je škoda pretože je to na pešej zóne a v minulosti to bola slávna budova. Po rekonštrukcii by to mal byť hotel. Vedla toho lešenia na fotke je vchod do podniku- je otvorený už- vonku je letná terasa.

·
112
685 Posts
Hotel Lomnica

Hotel Lomnica 1893 (one of my personal favourites)

Once the most luxurious hotel in Tatras, now severely deteriorated.
This year it celebrates 120-th anniversary and 10 years since its acquisition by Unipharma Bojnice and planned reconstruction
Hotel is currently for sale.

Current condition

Original look and site (maybe very early 20-th century)

I hope it would be renovated sometime

·
dialnice.info ::..
15,423 Posts
takze ked toho sedlaka ratta(ta)ja po roku vytlacili v cechach zo spindlu ide dalej likvidovat tatry a ten zahranicny investor bude len cyperska schranka ??!

no nic... na slovensku asi nikdy nebude nieco ako stanglwirt .. stavba v sulade s prirodou a je to pritom superluxuny hotel ..

http://www.stanglwirt.com/

ach jaj .. no nic, uz len aby tam nahnali BOS ako pilcikov do zvyskov lesa :)

·
Registered
2,740 Posts
Takze je za tym Rattaj? A to som sem isiel napisat, ze pristavbu a dalsie moderne prvky beriem ako nutne zlo v zaujme zachrany a obnovy hotela... Teraz ale zacinam mat obbavy. Ono to utajovanie a hlavne mlada hovorkyna odzaciatku vyvolavali zmiesane pocity. Co uz, snad to ten sedlak nakoniec upravami neznici...

·
15,423 Posts
vsak bude z toho rovnaka nechutnost ako kempinsi prison pristavba pri hviezdoslave.. proste nechutne betove mostra, ktore spatia celu lokalitu ..

som zvedavy ci budu aj novym "zahranicnym" majitelom robit probemi ako byvalemu majitelovi pred 20timi rokmi .. lebo ako je vidno z fotiek, je to priam profesionalne vykuchane s maximalnym cielom zachovat povodne ..

ake podnikatelske baroko urobili na kempinski prison jebko a trtko je skoda komentovat

·
Registered
46 Posts
Msylim, ze si kazdy urobi nazor, ked si porovna kvalitu architekta co okolo roku 1893 navrhol Hotel Lomnica vs. architekti GFI 2014... :bash::eek:hno:

·
YIM.BA
8,966 Posts
Hlavne treba brať do úvahy, že hotel Lomnica je pamiatka a preto zrejme aj pamiatkari prikázali, aby prístavba bola zásadne odlišná od původnej stavby. Tú bude rešpektovať na základe farebného riešenia a náznakovej úpravy do formy hrazdenej architektúry, ale viac už nie, aby boli jednotlivé stavebné vrstvy odlíšiteľné. To je postup, aký sa aplikuje bežne pri dostavbách pamiatok.

·
15,423 Posts
treba podotknut ze hlavne na slovensku , albansku a podobnych krajinach :)

vid ten grc co urobili s palacom mostenickych, o hviezdoslavovi nehovoriac ..

proste na urovni jebka a trtka a ich sedlaka ratta(ta)ja, ktory per huba hovori o korupcii do trendu .. vsak jak spravne jebko a trtko clen ..

asi ich korbacka pekne zasobuje klobasami zo psov :D

·
Registered
2,740 Posts
V Nemecku su v tomto flexibilnejsii a povedal by som, ze aj progresivnejsi a nemaju problem budovy nadstavat, dostavat alebo uplne nanovo postavit ani v historizujucom architektonickom style povodnej stavby.

·
Registered
2,740 Posts
Iste, ze nemusi. Tym "povedal by som" som indikoval, ze sa jedna o moj osobny nazor/hodnotenie (a v minulosti som uz aj zdovodnil, v com to mozno povazovat za progresivne - napr. TU, kde sa opieram o vystizne citacie zahranicnych diskuterov), ktory mam myslim pravo vyjadrit (tak ako ty svoj nesuhlas)... k tomu tu toto forum a ine fora existuju. ;)

Su to inak skor slovenski pomiatkari a architekti, ktori nas za podpory niektorych rovnako zmyslajucich ludi neustale presviedcaju, ze to moze byt iba tak ako to presadzuju oni a ine riesenie je nepripustne (gycove, disneylandovske, nevkusne, neautenticke, nehodnotne, neuprimne, neesteticke atd.). Oni to zo svojej autoritativnej pozicie vydavaju ako objektivne a univerzalne platne pravdy (priklady z Nemecka ci inych krajin ale ukazuju, ze tomu tak nie je). Vysledkom su potom nadstavby ala Mostova, kde by sa podla mna vyzadoval iny pristup...

21 - 40 of 42 Posts