SkyscraperCity banner

1781 - 1800 of 1856 Posts

·
Nitra 826 - 2015
1,649 Posts
Nitriansky hrad

Obnova a rekonštrukcia hradnej pivnice pod palácom a jej sprístupnenie verejnosti - sprístupnenie závisí od vyjadrenia hygieny, v pivnici budú zverejnené základné informácie o vinárstve v rámci regiónu s možnosťou príležitostných ochutnávok vín. Pivnica je jedna z najstarších na Slovensku. Časť je z 13. storočia.

·
Registered
2,160 Posts
Socha Svatopluka, tato je prva, podla nej odliali tu ktora je na Bratislavskom hrade.
tato je hlavne z epoxidu, v sobotu som tam bol aj ja a zaklopkal som si na nu :) myslim ze aj popis to malo ako autorsky odliatok, takze skor sa len na to pouzila rovnaka forma ako na tu bratislavsku sochu a nie ze podla tejto ju robili

• Like
Reactions: ejo

·
Photography & traveling
2,599 Posts
J1mbo ano mas pravdu, z epoxidu, som mal po tej exkurzii a naslednom jarmoku vypadok pamate asi z toho tepla, ze z coho to bolo odliate a nevedel som to nikde najst ani na nete. tak tak autorsky odliatok je v Lupci a nasledne z tej formy odliali tu co je instalovana v BA z bronzu...

·
Registered
2,160 Posts
^^ vyraz "autorsky odliatok" by mal znamenat to, ze to je vytvorene zo suhlasom autora a nie ze to je daky original podla ktoreho sa robili neskor kopie :) ako kludne moze byt, ze najprv si to vyskusali s epoxidom a az potom s bronzom, ale formulacia, ze podla tejto odliali tu v bratislave, nieje presna, lebo pouzili len rovnaku formu na obi dve sochy, ale poradie nieje podstatne :)

·
Registered
4,009 Posts
Myslím že tam je aj expozícia zameraná na Kulichove diela. Inak ten hrad sa postupne pekne rekonštruuje a každý rok tam niečo pribúda. Škoda že nie je u nás viacero takýchto investorov čo by sa postaralo o pamiatky v regiónoch keď sa štát o ne nevie postarať tak ako by sa mal.

·
Photography & traveling
2,599 Posts
ejo, ano je tam stala expozicia v jednej miestnosti + na nadvori co je nizky objekt tak tam je expozicia ruskych maliarov, ktory tu boli pozvani a obrazy ktore namalovali venovali hradu ci obci, skratka su tam vystavene a su z okolia Lupce, Nizkych Tatier, zeleziarni Podbrezova a pod. velmi pekne malby!

co sa tyka toho investora tak zeleziarne Podbrezova tu nieco investovali a je to rozhodne vidiet. Ale ak by som to mozno mohol percentualne zhodnotit tak cely hrad je tak na 50% zrekonstruovany, neratam nadvorie a prilahle objekty.

·
Registered
1,201 Posts
Možno si len zle pamätám (bol som tam pred rokom, či dvoma), no zdali sa mi všetky menšie objekty už porobené a na dorobenie im zostalo porobiť časť hlavného hradu (vidno na foto), kde vlastne končí prehliadka a schádza sa dolu schodmi. Čo vzhľadom na to, že to ide vyslovene z peňazí z Podbrezovej, nie je zlé.

Len by si medzitým mohli urobiť nejaké organizovanejšie parkovanie pred hlavným vstupom, lebo hento divoké parkovanie na tráve by malo slúžiť maximálne na jednorázové použitie v prípade väčších akcií (napr. na deň detí, či nejaké hradné slávnosti).

·
Photography & traveling
2,599 Posts
tak ano hlavna cast hradu je vidiet z vonku kde je rekonstruovana plus to nadvorie, resp. nadvoricko, je to male skratka, tak to je spravene, ale nazvem to cast "izieb" na poschodi ci v suterene a tam kde je studna s tajnou chodbou tieto priestory este potrebuju €€€. Ale vidiet ten komousovsky zasach do pamiatky: stare drevene okna zabite mreze, olejovy nater na stenach kde tu, linoleum niekde a pod. Dakedy sa s pamiatkami vedeli "vyhrat". Skoda takych zasahov, nakolko niektore stropy ci steny pripominaju teraz emental, kde tu uz trci aj LANkovy kabel :) trosku moderny. Teraz je tam v case horucav ako bolo v sobotu pocas jarmoku idealne na navstevu, hrad Vas schladi a vyvetra zaroven, prievan ktory tam je nakolko velka cast objektu je otvorena aj z dovodu prebiehajucej rekonstrukcie.

·
Registered
294 Posts
Zámok v Hlohovci

Repost z HLOHOVEC vlákna

SCHÁTRALÍ ZÁMOK V HLOHOVCI OŽÍVA

Po desaťročiach zatvorený zámok sa opäť otvára pre verejnosť a ožíva. O mesiac by mala byť otváračka zrekonštruovaného nádvoria + časť 1. a 3. podlažia. Na 2. podlaží bude virtuálna prehliadka (tablet a ideš). :cheers:

Nádvorie (ešte príde dlažba z čadičových kociek)

chodba na 3. podlaží

najväčšia miestnosť na 3. podlaží

väčšina stropov zostáva zatiaľ nezreštaurovaná z finančných dôvodov

Reštaurovanie jedného zo stropov

2. podlažie kde bude zatiaľ virtuálna prehliadka (tablet do ruky a kuk cez neho) - takto vyzeral pred 2 rokmi celý zámok

·
Prešpurák
6,899 Posts
Náhodou niekto neviete, čo za hudbu/melódiu to vyhráva ten kostol v Krasňanoch, myslím že je to teraz katedrála vojenského ordinariátu? Ak sa nemýlim, volá sa katedrála. Sv. Šebastiána.

1781 - 1800 of 1856 Posts