SkyscraperCity banner

1801 - 1820 of 1854 Posts

·
Photography & traveling
2,593 Posts
ked dostanes 3 000 000 € darcek, ako by si ty s nim nalozil? Oblozis interier kupelneho domu talianskym mramorom a zlatom - do objektu ktory je tvojou zarucenou banou na peniaze. Alebo investujes tieto 3.mil € do NKP, ktora je sice tvoja, ale do ktorej prestavby a rekonstrukcie ti kazdym centimetrom budu rypat pamiatkari? Radsej investujes 10.000€ do oplotenia a ked uz posla strecha, ktoa sa prepadla, pockas 2-3 zimy a mas lukrativny pozemok bud to na novy objekt, alebo na predaj.

·
Registered
3,205 Posts
Révayovský kaštieľ v Turčianskej Štiavničke má aspon novú strecu, nových majiteľov a asi nekonečnú debatu s pamiatkármi...

...do areálu sa nedá dostať

·
Registered
3,647 Posts
ked dostanes 3 000 000 € darcek, ako by si ty s nim nalozil? Oblozis interier kupelneho domu talianskym mramorom a zlatom - do objektu ktory je tvojou zarucenou banou na peniaze. Alebo investujes tieto 3.mil € do NKP, ktora je sice tvoja, ale do ktorej prestavby a rekonstrukcie ti kazdym centimetrom budu rypat pamiatkari? Radsej investujes 10.000€ do oplotenia a ked uz posla strecha, ktoa sa prepadla, pockas 2-3 zimy a mas lukrativny pozemok bud to na novy objekt, alebo na predaj.
mna sa nepytaj, ja som darcek 3 mega nedostal, nemam ani NKP a nemam ani kupelny dom.
Ale jedno viem, ze by som nekupil nehnutelnost a to akukolvek, ak by som ju nechcel zveladovat.

·
Photography & traveling
2,593 Posts
mna sa nepytaj, ja som darcek 3 mega nedostal, nemam ani NKP a nemam ani kupelny dom.
Ale jedno viem, ze by som nekupil nehnutelnost a to akukolvek, ak by som ju nechcel zveladovat.
tak to je logicke, ze nehnutelnost takehoto charakteru nekupujes na to aby si to nechal schatrat, alebo tam otvoril dom seniorov :eek:hno:

Ale ked prides k takejto nehnutelnosti za par korun ci tisic korun od kamosa a v pohnutej postkomunistickej naivno zvanej demokratickej krajine, kde system funguje len na oko, pockas par rokov ako seda myska v kute tisko kym domcek spadne. A pokial mas takychto stavieb viac vo vlastnictve tak potom sa na mieste tychto ruin da postavit moderny, luxusny hotelik, horsky penzion ci chata do ktorej ti nik kecat nebude ako si ju postavis ci vyzdobis. A tu sa zacne tvoj biznis plan.

Kunerad je len vdaka jeho medializacii dokaz toho o co ide jeho terajsim majitelom, takychto objektov su na Slovensku desiatky ak nie stovky. A ich majitelia (cest tym cestnym) cakaju kym to spadne, pripadne tomu pomozu... a dufajuc ze nik na ich NKP nepoukaze, tak v tichosti nasledne ruinu odstrania a postavia si na jej mieste moderny/ luxusny objekt.

Zakon sice uklada povinost pre vlastnika NKP, ale vidime jeho ucinnost v praxi. Takyto majetok by mal byt statom vyvlastneny a nech ho nasledne stat ponukne novemu majitelovi, ktory dopredu predstavi zamer uz aj s projektom a prislubom financovania stavby/ rekonstrukcie objektu.

No aktualny stav vyhovuje ludom co k tymto stavbam prisli v podstate zadarmo.

Pamiatkari s tym nespravia nic, mozu sa len divat a nariekat a siroka verejnost s tym tiez nic nerobi, vacsine je to jedno. Ved roky to nikoho nezaujima natolko aby pretlacil nejaku novelu s NKP ci pripadne peticiu aby sa tym zaoberala vlada. Neriesia to, lebo ich rodicia ci znamy prave vlastia taketo objekty.

Je to skoda podla mna, lebo urcite by som radsej navstivil les, lesopark, ci nejaku zahradu pri ktorej by stal 100 ci 500 rocny "dom" a rizek by som si dal v nom :) urcite radsej ako v residence hotely ci chalete - objektoch s tradicou :lol::lol::lol:

·
Registered
2,094 Posts
Zakon sice uklada povinost pre vlastnika NKP, ale vidime jeho ucinnost v praxi. Takyto majetok by mal byt statom vyvlastneny a nech ho nasledne stat ponukne novemu majitelovi, ktory dopredu predstavi zamer uz aj s projektom a prislubom financovania stavby/ rekonstrukcie objektu.
obavam sa, ze po vyvlastneni by tie pamiatky chatrali dalej, akurat by ich vlastnil stat, ako vela tych, ktore uz teraz vlastni. nie raz v spravach bolo ako sa obce roky snazia predat za symbolicku cenu daku chatrajucu NKP ktoru vlastnia a nemaju peniaze na jej rekonstrukcie a nenasiel sa ziaden zaujemca. myslim ze z tych chatrajucich pamiatok je uplne minimum v tom stave ucelovo zo strany majitela. skor majitelia nemaju peniaze na rekonstrukciu, lebo sa k tomu dostali po restituciach, popripade je tych majitelov viac a nikomu z nich sa to nechce riesit, alebo sa poriadne ani nevie kto je majitel. skratka na slovensku je daleko viac chatrajucich pamiatok ako zaujemcov s chutou a peniazmi to riesit. a pamiatkari tomu stavu svoju prisnostou pri posudzovani tiez uplne nepomahaju. na jednej strane je fajn, ze chcu aby sa to zrekonstruovalo dobre, ale mozno by bola lepsia nie az taka dobra rekonstrukcia, ako ziadna rekonstrukcia a postupny uplny zanik pamiatky...

·
Photography & traveling
2,593 Posts
Chapem co mas na mysli, ale ja som to bral tak pokial by to mal stat tak zmena legislativy v pripade NKP by sa tykala aj jeho. Ja neviem, ale napr. Verejne sutaze aj mimo uzemia SR, cize mohol by do toho vstupit aj cudzinec, s tym ze by boli jasne dsne pravidla pri nadobudani NKP za ucelok jej reko a vyuzitia. Len davam priklad. Ale ked si vezmeme ze zakon o katastry ci ako to nazvat plati bez vacsich zmien uz snad 50 rokov a aj v 21. Storoci maju ludia problem dopatrat sa a jednoznacne ukazat toto je moje, tak nevidim sancu na posun k lepsiemu.

·
Registered
3,956 Posts
Chapem co mas na mysli, ale ja som to bral tak pokial by to mal stat tak zmena legislativy v pripade NKP by sa tykala aj jeho. Ja neviem, ale napr. Verejne sutaze aj mimo uzemia SR, cize mohol by do toho vstupit aj cudzinec, s tym ze by boli jasne dsne pravidla pri nadobudani NKP za ucelok jej reko a vyuzitia. Len davam priklad. Ale ked si vezmeme ze zakon o katastry ci ako to nazvat plati bez vacsich zmien uz snad 50 rokov a aj v 21. Storoci maju ludia problem dopatrat sa a jednoznacne ukazat toto je moje, tak nevidim sancu na posun k lepsiemu.
súhlasím s tebou. Jednoducho ak niekto kupuje pamiatku tak ju má kupovať za účelom rekonštrukcie a zveľadenia. Ja som uvažoval podobne ako Ty. S tým že kupujúci by musel do 5 rokov začať rekonštruovať daný objekt (nie len tak pokopkať a pohrabať, ale normálne začať) ak nie daný objekt by prepadol štátu, ktorý by následne predal v aukcii, kde by sa pravidlá sprísnili, že daný objekt treba zrekonštruovať do 3 rokov.
Takto by sa z toho teoreticky mohli vylúčiť rôzny špekulanti.

Čo sa týka objektov vlastniacich obci, tak tým by štát mohol pomôcť napr. návratnou pôžičkou to znamená. Dostali by peniaze na rekonštrukciu a postupne by to splácali kde by mohla byť možnosť, že by im štát odpúšťal ročne určité náklady (v rámci podpory oprav si svoj dom)

Nuž a podstatná vec nakoniec, štát by mal ísť príkladom pretože mnoho pamiatok chátra, napr. taká SNG vo Zvolene to je smutné ako ten zámok chátra alebo iné pamiatky. jednoducho štát by sa mal o to starať a vziať si príklad z GB kde napr všetky peniaze z národnej lotérie idú na takéto veci. Bol by som zvedavý kde tie peniaze končia u nás. :cheers:

Ešte dodám, že Kunerad chceli odkúpiť kúpele no nechcú im to predať alebo pýtajú neskutočné prachy. Takto to mohlo byť opravené možno z EU fondov a využité ako kúpeľný dom.

·
Registered
2,094 Posts
Ja neviem, ale napr. Verejne sutaze aj mimo uzemia SR, cize mohol by do toho vstupit aj cudzinec
nemyslim, ze by cokolvek branilo kupit NKP aj cudzincovi uz dnes... mozno sa to dako velmi nepropaguje v zahranici, to sa samozrejme moze zlepsit, ale je to podla mna dost naivna predstava, ze existuje zastup cudzincov cakajucich na nase pamiatky. cela europa je plna pamiatok, ktore potrebuju rekonstrukciu a niekto, kto nema ziaden vztah k slovensku, nema naozaj ziaden dovod si vybrat daky kastiel niekde na gemeri, ked si moze bez problemov zohnat daku 200 rocnu vilku v juznom taliansku

súhlasím s tebou. Jednoducho ak niekto kupuje pamiatku tak ju má kupovať za účelom rekonštrukcie a zveľadenia. Ja som uvažoval podobne ako Ty. S tým že kupujúci by musel do 5 rokov začať rekonštruovať daný objekt (nie len tak pokopkať a pohrabať, ale normálne začať) ak nie daný objekt by prepadol štátu, ktorý by následne predal v aukcii, kde by sa pravidlá sprísnili, že daný objekt treba zrekonštruovať do 3 rokov.
Takto by sa z toho teoreticky mohli vylúčiť rôzny špekulanti.
taketo veci sa daju osetrit v kupnej zmluve a myslim, ze ked predava stat, tak sa to uz aj robi. ale este raz, vacsinou je problem najst akehokolvek zaujemcu o rekonstrukciu, nie este snivat o dakej aukcii za sprisnenych podmienok

·
Photography & traveling
2,593 Posts
J1mbo, bol som vo viacerych regionov Slovenska kde to neboli svajciari, rakusania mozno aj ine narodnosti co tam boli len ubytovani, mali tu nehnutelnost kupenu. ale ano nebola to ziadna NKP. napr aj vzdialenu rodinu mam z nemecka co maju nazvem to sorry: v zadku dom/ chatu / ci letne sidlo neviem to nazvat v Smolniku. kazdy rok chodievaju sem a o dost od ruky maju rodinnych pribuznych ci hroby svojich predkov aj kvoli tomu sem cestuju niekolkokrat rocne. Odisli asi pred 30 ci viac rokmi a dnes su uz asi na dochodku v nemecku, maju dospele deti. Ale pridu vzdy na Slovensko.

Ja netvrdim ze Slovensko je zlata bana, asi tiez by som zvolil nejake vinarske talianske staromesto, ci domcek nad brehom mora. Ale ja myslim ze tie nase NKP sa neponukaju v zahranici tak, nerobi sa im osveta. A ked ano a tie co sa zveladuju su bud tlacene preto lebo su zaradene ako dedicstvo... Unesco asi nie, tam sa velmi nemoze rekonstruovat lebo by odobrali statut, neviem presne ako to tam je. Viem len ze Spissky hrad je v Unescu len vdaka jednemu objektu, ktory za niekolko rokov ked spadne tak na Spisi mozu zabudnut na Unesco, ale to som uz odbocil...

Niektore napr kastiele financuju aj dedici z povodnych rodov, ktore ich vlastnili ci dali dokonca postavit, prispievaju na rekonstrukciu a pod..

Na Slovensku toho mame na tisice, co by bolo hodne obnovy.

·
Registered
1,091 Posts
Mám taký dotaz...
Existuje nejaká "interaktívna" mapa slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, kostolov a iných pamätihodností?
Myslím, že by to bolo zaujímavé, pre turistov, napríklad.
Teda mne by sa to zišlo občas na potulkách krajinou.
Myslím to tak, že by mi to ukázalo veci v okolí mojej polohy.
A vedel by som si tam nájsť údaje napríklad pre hrad: úplná ruina/zachovalá ruina/v rekonštrukcii/obnovené, je tam expozícia/bufet/wc, platí sa vstupné/ je to zadarmo, kontakty...
Prípadne si to vyfiltrovať podľa takýchto vecí....
Len ma to napadlo minule, keď sme schádzali z Lietavského hradu a rodinka idúca oproti sa pýtala, či tam je otvorený bufet...

Vopred ďakujem za konštruktívne odpovede.

:cheers:

·
Photography & traveling
2,593 Posts
Vela by si chcel. Take nieco akoze skrabacia mapa s hradmi a historickymi miestami ti nestaci? Hehe

Asi jedine pokope ale ci je to aktualizovane je zoznam hradov a zamkov na wiki...

https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Zoznam_hradov_a_zámkov_na_Slovensku

Ale tvoja otazka je na mieste, ja by som tam toho uvital daleko viac. No z vlastnej skusenosti ti napisem ze mne napr stacilo 2x vyhladavat v google a vzdy som nasiel co som potreboval. Staci zadat dva udaje a to je miesto a tvoj zaujem a google ti vychrli vsetko co potrebujes. Ale portal co sa tyka hradov a zamkov s interakciou a min. Info ze ci je ruina alebo pristupny je len minimum. Hodili by sa tam aj kastiele ale i dalsie historicko kulturne pamiatky, skanzeny atd....

·
Registered
1,091 Posts
Zatiaľ vďaka.
Jasné, že sa dajú veci nájsť, s tým nemám problém.
Ale vzhľadom na to, že máme nejaký hrad, alebo jeho pozostatky, pomaly na každom druhom kopci, tak by to chcelo niečo sofistikovanejšie.
Keby som si tak ešte vedel vyklikať, ktoré som už navštívil a ktoré by som chcel vidieť...
Možno by sa to dalo cez gúgl s nejakou nadstavbou urobiť.

:)

1801 - 1820 of 1854 Posts