SkyscraperCity banner

161 - 180 of 210 Posts

·
Registered
2,094 Posts
Ale týka sa to aj úplných novostavieb? Napríklad kostol sv. Gorazda v Košiciach dostal aj nejakú cenu za architektúru a pritom to má z liturgického hľadiska dosť rezervy - ako som písal málo miesta pre organ, akustika je tam naozaj zle navrhnutá, bez mikrofónu sa tam človek už nepohne, atď...
co si tak matne spominam zo skolskych cias, tak od druheho vatikanskeho koncilu (1962-1965) sa zmenilo vnutorne usporiadanie kostolov... dako do hlbky som sa tomu nevenoval ani vtedy, nie to este teraz, ale napriklad sedenie by malo byt usporiadane do polkruhu okolo oltaru, od coho sa odvija tvar tych novych kostolov, ktore su casto kruhove, alebo rozne divotvorne :) a verim ze spravit kruhovy alebo iny nepravidelny priestor s dobrou akustikou moze byt dost problem... to nieje ako priestor v tvare kvadru, kde pri dodrzani urcitych pomerov stran, je slusna akustika prakticky zarucena

aj tie ostatne veci stym mozu mat suvis... mozno v ramci toho ze kostoly maju byt striedme a nemaju dako ohurovat, tak sa pri ich navrhovani nerata ani s organom, ktory tam osadia az dodatocne...
ale kedze fakt som sa tomu nikdy nevenoval a do kostola idem maximalne ako turista, tak az tak do toho nevidim :)

·
Registered
3,956 Posts
Discussion Starter #167
Žiaľ s tým nič nenarobíš, nuž budúce generácie sa budú práve cez tieto stavby pozerať na našu architektúru, keďže kostoly sa len tak nebúrajú.

·
Slovakiaaaa!!!!!!!!!!!!!!
2,303 Posts
niesom si isty ci toto sem patri :D ...ale nemate niekto fotky pripadne zabery zo street view tych dvoch bratislavskych "mesit" ktore su vlastne len motlitebne lebo nemaju povolenie? ...nikde neviem najst jedna by mala byt niekde na jaskovom rade a aj na obchodnej dokonca a od znameho z koliby som pocul ze aj tam dole niekde na kolibe sa stretavaju...chcel by som vidiet ako tieto objekty vlastne vyzeraju ked niesu oficialne kvazy povolene

·
Registered
817 Posts
niesom si isty ci toto sem patri :D ...ale nemate niekto fotky pripadne zabery zo street view tych dvoch bratislavskych "mesit" ktore su vlastne len motlitebne lebo nemaju povolenie? ...nikde neviem najst jedna by mala byt niekde na jaskovom rade a aj na obchodnej dokonca a od znameho z koliby som pocul ze aj tam dole niekde na kolibe sa stretavaju...chcel by som vidiet ako tieto objekty vlastne vyzeraju ked niesu oficialne kvazy povolene
rychlym guglenim som nasiel hned 2 clanky o tom ale pochybujem, ze pri tom hnedom zakale co tu teraz vladne by niekde zverejnovali zoznam s adresami..:)
http://dennik.hnonline.sk/slovensko/567973-islam-dobre-utajene-modlitebne
http://www.aktuality.sk/clanok/273235/moslimovia-maju-u-nas-modlitebnu-aj-v-panelaku/

·
Registered
2,094 Posts
^^ akurat ze tie modlitebne su skor nieco ako centrum volneho casu, tak je trochu nespravodlive ich porovnavat s nasimi kostolmi (druha vec je, ze u nas sa nestavaju ani take centra volneho casu :) )

·
Registered
1,513 Posts
^^ Nemyslím, že je to nespravodlivé, je to kostol ako každý iný, má normálny liturgický priestor akurát, že je tam pridané komunitné centrum. Ale základ je totožný.

161 - 180 of 210 Posts