SkyscraperCity Forum banner
1 - 13 of 13 Posts

·
Astral tourist
3,682 Posts
Inak celkovo ten hrad pekne spravuju akorat to moderne okno tak trosku nechapem, a co mi tam este chyba, je velka socha nejakeho panovnika ci vyznamenho cloveka, nemusi byt slovak, ved my sme svojich panovnikov ani nikdy nemali ale moze to byt niekto povedzme ako Maria Terezia ci pod.
Ja by som tam navrhoval určite sochu Márie Terézie, a aj Svätopluka. Dokonca by som urobil repliku slovanskej kaplnky v ktorej by bolo múzem mesta Brezalauspurc, slovanských hradísk na Slovensku, ..., vykopávok, rôznych rekonštrukcií predmetov a podobne ... A rovnako by som si tam vedel prestaviť aj nejakého keltského, alebo rímskeho lokálneho vladára. Len by sa to muselo dobre navrhnúť. Možno nejaká alej, alebo rozmiestnenie týchto sôch v parku ... Každopádne by sme mohli viac diskutovať na tému Bratislava za Majky Terezky:)

Skoro vsetky hlavne mesta su ,,obsypane,, monumentalnymi a krasnymi sochami ale u nas v BA to chyba, fakt pekna bola Terezia v centre ale bohuzial ju odstranili :) a pritom sa ona zasluzila o rozvoj Bratislavy.
Súhlasím. Možno by bola zaujímavá vec nejaká petícia na Bratislavských novinách. Keby sme tam namotali ľudí, aby urobili hlasovanie, či ste za sochu Márie Terézie. Ja si ju ale viem možno radšej predstaviť tam kde bola, myslím na dnešnom Štúrovom námestí. A opäť, ako v prípade leva a Štefánika, aj táto socha by mohla byť replikov. :cheers:

Ruku na srdce, odkedy je Bratislava v cisto slovenskych rukach, udialo sa tu viac skod nez dobra pre mesto, celkovo slovaci nemaju skoro ziadny vztah k Bratislave a to aj ti co ziju priamo v nej.
Vobec si ju necenia ako hlavne mesto, nepocituju hrdost ze ziju v meste ktore zazilo tolko slavy, smutne, kazdy narod je hrdy na svoje hl. mesto a povazuje ho za vykladnu skrinu krajiny :)
Hovoríš mi z duše.

·
Astral tourist
3,682 Posts
Aj v Čechách to poriadne funguje. Napr. taký archeoskanzem Modrá. Stále sú tam nejaké akcie, ktoré sa konajú podľa staroslovanských tradícií, ..., dajú sa tam kúpiť slovanské repliky vecí, výzbroje, oblečenia, ...

http://www.slovane.cz

http://www.archeoskanzen.cz/

:cheers:

Na Slovensku to nemá vôbec tradíciu. Aj napr. teraz, keď boli hry na Devíne, tak som tam nenašiel žiadnu Slovenskú bojovú skupinu, ktorá by sa venovala Veľkej Morave. Nájdete tam Vikingov, Križiakov .... atď. ...

·
Astral tourist
3,682 Posts
Teapack2,

kto z nás má radšej Svätopluka? Ty? Ktorý obhajuješ pravdivosť jazykového výrazu "Svätopluk kráľ Starých slovákov", alebo ja, ktorý hovorí, že pre túto syntax, resp. takýto jazykový výraz neexistujú individuá tvoriace význam, resp. sémantiku? Z toho vyplýva, že tento výraz je samozrejme nepravdivý. Môžno povieš, čo tam po formálnej logike. Keď ide o národnoštátne záujmy (výraz ktorý často používal hlas podobný hlasu z nahrávky) tak je formálna logika druhoradá. Resp. je to taká abstraktná disciplína, ktorá sa má prispôsobiť požiadavkám. Lenže to bohužiaľ nejde.

Ak chceš, môžem Ti tu vložiť i podrobný matematický dôkaz v predikátovej logike, ktorý preukáže nepravdivosť tvrdenia "Svätopluk - kráľ Starých slovákov". Už viac krát som sa tu na fóre k tomu vyjadroval, ale ak bude treba, tak to spravím opäť. Aby som to prípadne odvrátil (čo asi nepôjde), uvediem Ti vysvetlenie zatiaľ bez formálnej reprezentácie.

Napr.

Platí že slon je potomok mamuta.
No neplatí, že starí slon je mamut. // pretože mamuti existovali ešte pred vznikom slona
Tiež neplatí, že mamut je starý slon. // pretože mamuti existovali ešte pred vznikom slona

Možno lepší príklad je:

Bol napr. Julius Caesar cisár starých talianov? Ani náhodou. Taliansko ako také vzniklo v 1. polovici 19. storočia (zjednotenie, Garibaldi ... atď.) . Tj. neexistovali také individuá, ktoré by boli Talianmi, a súčasne by existoval cisár, ktorý by im vládol. Samozrejme, taliani sú potomkovia rimanov. Teda platí že taliani mali predkov, ktorí mali cisárov.

A takisto platí, že Slováci mali predkov, ktorí mali kráľov. Teda platí:
"Svätopluk - kráľ predkov Slovákov".

Takže aby som to zhrnul, už len fakt, že jazykový výraz Svätopluk kráľ Starých slovákov je v spore s formálnou logikov stačí, aby bol tento výraz nepravdivý. Iste, dá sa pozrieť na to, čo tam po formálnej logike, ale to už potom je šarlatánstvo (Široký záběr, Příliš obecné teorie, Interdisciplinární kecy, Moralizující jazyk, Velikášství, Konspirační teorie). Jediný možný spôsob ako preukázať pravdivosť tohto výrazu je nájsť prameň, ktorý pomenúva osobu žijúcu za vlády Svätopluka ako Slovák. A to nie je možné, pretože tento jazykový výraz sa začal používať na označovanie osôb oveľa neskôr.

Takže na úplný záver: Je úplne jedno, kto z nás má radšej Svätopluka. Aj tak sa to nedá zmerať.

·
Astral tourist
3,682 Posts
Zaujimavy prispevok k pôvodu starých Slovákov.

http://m.sme.sk/?cl=6752935
Ťažko hneď určiť či mystifikácia je príspevkom.

ps: to, že použitie špecializácie slováka (tj. aký slovák, napr. starý slovák, večne neusmiaty slovák, ...) na osobu ktorá vznikla ešte pred vznikom slováka, že nesprávne (semantic error, resp. chyba významu), je teraz vedlajšie.

1 - 13 of 13 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.