SkyscraperCity banner

221 - 240 of 272 Posts

·
Moderator
14,001 Posts
Už som to opravil. Jednoducho namiesto tohto:

[IMG][url]http://4.bp.blogspot.com/-ZTu-7Wyb-uQ/TiPC4aCVkII/AAAAAAAAAlM/M6Dwa2Zs6xk/s1600/IMG_8788upr.jpg[/url][/IMG]

musíš obrázok vložiť takto:

[IMG]http://4.bp.blogspot.com/-ZTu-7Wyb-uQ/TiPC4aCVkII/AAAAAAAAAlM/M6Dwa2Zs6xk/s1600/IMG_8788upr.jpg[/IMG]

·
Registered
35 Posts
krásny model, odkial? :)
Bol som nedávno v Carnunte-Petronelli a nafotil som tam pár vecí. Ten model je novinka - ešte minulý rok to tam nebolo. Nafotil som aj detaily - vstupnú bránu a väčšie budovy, len nechcem Ti tu nahádzať kopu svojich fotiek bez Tvojho súhlasu. (aj tak mám stále problém ako sem nahodiť fotky z HDD)

Zistil som, že sa tam oplatí chodiť každý rok, pretože stále tam pribúdajú nové expozície a objekty. Napr oproti minulému roku sprístupnili budovu kúpeľov, kde je ešte aj teplá voda - stačí sa len vyzliecť a skočiť tam (mimochodom môj syn to pre istotu aj urobil heh) ďalej na vstupe pripravili expozíciu náhrobných kameňov a hrobiek z Carnunta a premieta sa tam film zo života legionárov. Je to proste paráda.

Inak je úžasné keď si človek uvedomí aká vyspelá bola Rímska civilizácia a kde v tom čase boli vo vývoji Germáni (a to už nehovorím o našich slovanských predkoch) Veď takto rozsiahle a urbanisticky vyspelé mestá sme tu mali najskôr snáď niekedy v 15. storočí. A pre Rím bolo Carnuntum v podstate mesto na periférii.

·
Registered
234 Posts
Discussion Starter #227
Bol som nedávno v Carnunte-Petronelli a nafotil som tam pár vecí. Ten model je novinka - ešte minulý rok to tam nebolo. Nafotil som aj detaily - vstupnú bránu a väčšie budovy, len nechcem Ti tu nahádzať kopu svojich fotiek bez Tvojho súhlasu. (aj tak mám stále problém ako sem nahodiť fotky z HDD)

Zistil som, že sa tam oplatí chodiť každý rok, pretože stále tam pribúdajú nové expozície a objekty. Napr oproti minulému roku sprístupnili budovu kúpeľov, kde je ešte aj teplá voda - stačí sa len vyzliecť a skočiť tam (mimochodom môj syn to pre istotu aj urobil heh) ďalej na vstupe pripravili expozíciu náhrobných kameňov a hrobiek z Carnunta a premieta sa tam film zo života legionárov. Je to proste paráda.

Inak je úžasné keď si človek uvedomí aká vyspelá bola Rímska civilizácia a kde v tom čase boli vo vývoji Germáni (a to už nehovorím o našich slovanských predkoch) Veď takto rozsiahle a urbanisticky vyspelé mestá sme tu mali najskôr snáď niekedy v 15. storočí. A pre Rím bolo Carnuntum v podstate mesto na periférii.
fotky sem môžeš hodiť, tento thread nie je striktne o tom, že ich sem musím hádzať len ja :) pohodka
hej Carnuntum je pekne spravené a každý rok sa to tam mení a vylepšuje, čo je skvelé
Inak ten model je v podstate len pre turistov, vedeckú hodnotu má menšiu, pretože je to model typu asi ako mohlo mesto vyzerať, nie že presne takto vyzeralo, keďže preskúmať takú plochu je nemožné aj za 500 rokov intenzívneho výskumu
Rím bol vyspelý ale zase Kelti sa k nim blížili, stavali oppidá čo boli opevnené sídliská v podstate už urbánneho charakteru, mali mestské štáty, volené funkcie v ktorých sa striedali vo vládnutí, umenie malo vysokú úroveň
Germáni sú niečo iné, preto mám rad tú dobu, je to súboj dvoch odlišných civilizácií, vyspelej s mestami, technológiami a lesnej, ktorá žije v malých osadách ešte viac menej pravekým spôsobom života v lone prírody, Germáni sú fascinujúci, lebo dokázali koniec koncov poraziť veľkého molocha :)

·
Banned
2,580 Posts
My, ktori sme dedicia strednodunajskej historie (z geografickeho hladiska), mame vlastne nesmierne stastie. Tu niekto sa pyta - preco maju vsetci Slovania svoje mena, preco pozname 7 knemov z uzemia Ciech, Polska, ci Chorvatska? Preco nepozname ziaden nas nazov? A Aurelius odpoveda, lebo sme na okraji zaujmu... ale nei je to uplne tak.

Preco potom naozaj nemame u nas zmienku kmenov, ktore tu zili, a napriklad na malinkom ceskom uzemi je ich spomenutych niekolko? Mozno prave preto, ze sme uz boli vyspelejsi, ze etnogeneza prebehla rychlejsie, ze sme boli nie okrajom, ale jadrom udalosti, ktore ovladali vtedaksiu strednu Europu. Mozno prave preto nas nazyvaju MORAVANIA, lebo nebolo treba iny nazov, je to nazov politicky, geograficky, nie kmenovy. Spomenme si, ze ranne Uhorsko tiez nazyvali Pannonia, Sclavonia, teda politickymi nazvami a nie podla nazvu jazyka. A ak odbehnem na zapad - akym jazykom (jazykmi) ropzpravali Frankovia? A tu to mame...

Domnievam sa, ze prave preto, ze sme boli v rannom stadiu budovania stredovekej statnosti (aj podla Trestika, nech mu je zem lahka), teda ovela dalej ako slovanske kmene ceskej (vtedy neexistovalil Cesi), polabskej, oderskej, vislanskej oblasti, uz nebolo potrebne ani dolezite uvadzat nazvy kmenov nasho uzemia.

Zial, prave kvoli tomu sa nedozvieme mena kmenov na dolnej Morave, hornej Morave, bratuislavskej brany, povazia, ponitria, pohronia, ostrihomskej brany, vesprimskej oblasti, blatenskej oblasti, potisia, atd atd...

Preto by som chcel odpovedat ma uvodnu otazku. Ano, aj my mame nazov nasho kmena a boli sme sucastou viditelnej historie. Boli sme Marharii, ci Mereharii, a v dalsich odvodeninach (politicko - geograficky), boli sme Sloveni (kulturne a jazykovo), a boli sme Slovania. Ale co je podstatne, boli sme to my, na koho uzemi bol vztyceny prvy krestansky kostol (pisomne dolozeny) a na koho uzemi dodnes stoji najstarsi kostol v strednej Europe, skor ako existovala Praha, Krakow, Budapest ci Varsava.
Jen takova otazecka, jake ceske kmeny mate presne na mysli? Vim ze tady jednu dobu existoval takovy rozsahly narodni mytus, ktery byl ale jiz v minulych desetiletich prokazatelne vyvracen s tim, ze slo o jmena pro obyvatelstvo prislusejici k jednotlivym zemskym spravnim hradum nekdy z 10.-11. stol. n.l. (Psov aj.)

Urcita frakturace uzemi je i tak pravdepodobna, at uz za to mohlo historicke vedomi (je dolozeno, ze mnoha keltska sidliste, oppida a refugia dozivala az do 9.-10. stol. n.l., vyjimecne i dele, a teprve pote byla opoustena prechodem k hradni, vice centralizovane, sprave, pripadne fakt, ze:
- od kmenoveho svazu - tedy pokud prijmeme hypotezu, ze slovane prisli ve dvou vlnach z vychodu a z jihu - odpadala postupem casu okrajova uzemi;
- slovane prichazeli postupne a usazovali se v jednotlivych lokalitach a zmena prisla teprve se zmenou statni spravy pozdeji.

Ohledne toho jestli tehdy existovali nebo neexistovali Cesi je to ponekud slozitejsi. Jmeno samotne nikdo dosud uspokojive nevysvetlil, nema jakoukoliv oporu v cestine ani zadnem jinem slovanskem jazyce a nektere teorie mluvi spis o jeho sarmatskem puvodu. Neni ani vyloucena moznost ze podobne jako Morava jde o geograficke oznaceni zeme, ale zatímco Morava se dostala na mapy pod svym latinskym jmenem (to Cechy koneckoncu taky - Bohemia), u Cech muze jit o zcela puvodni oznaceni. Ale to je jenom teorie kterou se tezko nekdy podari prokazat. :)

A o bavorske historiografii si taky nedelam zadne iluze. Sice pod ne urcitou dobu pravne uzemi Cech spadalo, ale jejich zajem o vychodni zeme byl temer vylucne podminen zajmem rimskeho cisare o tazeni stejnym smerem, pricemz panovnik si tim jen upevnoval svoji prestiz a 'popularitu'. Podobne Charles IV. taky nepsal svoji biografii o bojich v severni Italii jen z 'ucty k pratelum a nepratelum,' ale aby podporil svoji vec a napravil reputaci z jinak neuspesneho tazeni. Stejne tak husitsti kronikari a dalsi..

Další pěkné místo na výlet na Plzeňsku, dobře že mají na stránkách i zmínku o přetvoření přírody v areálu do původní podoby - na to se třeba u nás mám pocit občas zapomíná. :) Jinak trochu mi to připomíná Wothanburg (Curia Vítkov), i když ten je až z o něco pozdější doby..

edit: jeste mensi poznamka: v Annales Tiliani k roku 805 je poprve pouzity nazev 'Cihu' v souvislosti s bitvou u Canburgu (Calvarienburg?) a tazenim Charlemagneho syna do Cech. Pouziti nazvu kmene Cechu a vynechani oznaceni 'Beheimare' muze mj. znamenat, ze proti nemu nestaly vsechny kmeny v Cechach, ale pouze jejich cast, ktera se pozdeji konstituovala jako premyslovska domena středních Čech.. to jen tak na okraj. :)

·
urban voyer
1,938 Posts
posledne cislo historickej revue je venovane slovanom. Neviem aky mate nazor na ten casopis ale pre mna tam bolo vela zaujimavych clankov a faktov.

·
Registered
35 Posts
To číslo HR je veľmi pekne spracované - taký základný prehľad ranej histórie Slovanov u nás, aj v zahraničí. Bol som cez leto v Chorvátsku v starobylom meste Nin a ukazoval som im tam článok o dejinách Chorvátov, kde je časť aj o ich meste - boli z toho strašne nadšení, musel som im to nechať aby si to ofotili :)))

·
Registered
8 Posts
Neskorý stredovek

Zdravim Aurelius. Perfektna praca. Drzim ti palce. Mal by som na teba prosbu. Som rodak z obce Selec, ktoru si uviedol na mapke hradisk mladsej doby bronzovej pod cislom 72.
Mozes mi poslat pramen, z ktoreho si cerpal? Ja som nasiel iba jeden:

AVANS 1997
Václav F u r m á n e k (Archeologický ústav SAV, Nitra)
"Hradisko lužickej kultúry v Selci "

·
Registered
8 Posts
Zdravim,
uz sa ti podarilo ziskat zdroj odkial Aurelius ziskal podklady k tej mape?
Ja hladam dalsie udaje k hradisku c. 72 Selec.
O Sipkovom neviem nic.

hradisce

·
Registered
234 Posts
Discussion Starter #240
Zdravim,
uz sa ti podarilo ziskat zdroj odkial Aurelius ziskal podklady k tej mape?
Ja hladam dalsie udaje k hradisku c. 72 Selec.
O Sipkovom neviem nic.

hradisce
Zdar, zdroj mapy je kniha: Furmánek: Zlatý vek v Karpatoch. Nitra 2004. je to na strane 102, obr. 44

221 - 240 of 272 Posts