SkyscraperCity banner

241 - 260 of 272 Posts

·
Registered
35 Posts
Včera som sa bol po dlhšej dobe pozrieť do archeo múzea SNM v Blave a mám s toho trochu zmiešané pocity. Na jednej strane je to vizuálne celkom zaujímavo spracované, vyzerá to lepšie než to staré múzeum so vstupným 10 Sk (alebo taká nejaká smiešna suma to bola keď som tambol pred pár rokmi ešte pred prerábkou). Na druhej strane:

1. Na to, že je to archeo múzeum pri SNM by som čakal oveľa rozsiahlejšiu výstavu, proste podľa mňa je tam tých exponátov strašne málo
2. Popisy k exponátom sú veľmi povrchné - vo vitríne máš povedzme 30 predmetov a k ním je iba všeobecný popis napr. železné nástroje. Keď chceš vedieť čo je to za nástroj a hlavne kde sa našiel konkrétny kus, tak nezistíš.
3. Nemáš sa tam koho spýtať. Tie dve rozkysnuté a tetky (jedna z nich aj dosť neochotná) čo tam sedia nevedia o exponátoch povedať nič bližšie a nedajú Ti ani písomného sprievodcu kde by boli jednotlivé vystavené kusy popísané
4. Absencia akejkoľvek archeo literatúry (okrem zborníka SNM). Tak toto naozaj nepochopím. Na jednej strane sa sťažujú ako na nič nemajú peniaze a na druhej sú neni schopní urobiť nič pre to aby aspoň trochu zarobili. Archeo literatúra existuje, ale pre bežného smrteľníka ako som ja, je problém ju zohnať. A pýtam sa: Kde inde sa má predávať, keď nie na recepcii archeo múzea? Vrchol všetkého je, že kníh o karpatských nemcoch a o kultúre maďarov na slovensku tam je kopa na predaj (v tej budove je totiž okrem archeo aj múzeum KN a M na Slovensku. Ja to proste nepochopím.
5. V múzeu je okrem iného archeo knižnica SNM, ktorá by mala byť v rámci múzea prístupná pre záujemcov. Pýtam sa tej super milej a ochotnej tety, že ako je tá knižnica otvorená a či tam môžem niekedy príjsť aj ja (samozrejme som ani vo sne nemyslel že by bola otvorená v nedeľu) a zase od tety bolo len hľadanie dôvodov, prečo a ako sa to nedá.
6 Z toho ničoho čo tam mali na predaj som si dal vyložiť aspoň tie zborníky SNM (podotýkam, že ich tam ani nemajú vystavené, priznala ich až keď som sa priamo pýtal, či tam nemajú ani len to) tak som mal pocit že teta mi robí ich vyložením z poličky na pult neskutočnú službu za ktorú by som jej mal byť nesmierne vďačný.
7. Mimochodom v múzeu som bol viac ako hodinu a clý tento čas som tam bol jediný záujemca.

Čo dodať ... je mi z toho trochu smutno ...

·
Registered
1 Posts
Zdravím, musím uznať že tento Thread je fakt super, od nápadov a myšlienok až po toľko nazhromáždených obrázkov a faktov.

Mal by som ale malú otázku, ako to bolo s tedajšou vierou slovanov/praslovanov. Našiel som zopár kníh ako:
Bohové dávnych slovanú- Martin Pitro, Petr Vokáč
Encyklopedia slovanskych bohu a mytu- Naďa profantova, Martin Profant
Svět slovanskych bohú- Zdeněk Váňa
Víra Slovanu- Magdalena Beranova
Ale neviem ci su dôveryhodé kedze takmer v kazdej je to popísané inak. Tak by som sa chcel opýtat na nejaký dobrá zdroj. Dobredu dakujem za odpoved.

·
Bystander
1,356 Posts
Niečo o viere strých Slovenov sa dozvieš aj v knihe Návrat Slovenov od Miroslava Švického.

·
Registered
8 Posts
Sú v odborných kruhoch známe nejake nové informácie týkajúce sa obdobia od príchodu Slovanov po koniec Veľkej Moravy, hlavne od Pribinu smerom do minulosti?
Preštudoval som už skoro všetko bežne dostupné v knižniciach a na internete / som úplný laik s technickým vzdelaním v preddôchodkovom veku a histórii sa venujem len v poslednom čase /.
Nejako som sa ale zasekol. Poradíte niečo?

·
Registered
35 Posts
Pozerali ste Hulínek D. Štefanovičová T.: Bitka pri Bratislave v roku 907 a jej význam pre vývoj stredného Podunajska, SAHI 2008 ? Neviem či vyšlo niečo lepšie a aktuálnejšie. Od smrti Sama nemáme takmer žiadne písomné zmienky - aspoň pokiaľ ja viem až do konca 8. storočia kedy sa začínajú znovu spomínať "naši" Slovania hlavne v súvislosti s vazalstvom voči Franskej ríši a v súvislosti s problémami ktoré spôsobovali Avarom koncom 8. st. V 30. rokoch 9. st. už máme Pribinu a spol.

·
Registered
8 Posts
Dakujem

Dakujem za tip a usmernenie. To je presne to co potrebujem. Obcas postrcit. Bol by som velmi rad, keby si mi tykal, uz lutujem, ze som prezradil svoj vek ,ale povazoval som to vtedy za potrebne, aby bol obraz o mojich moznostiach. Najradsej by som chodil na prednasky historie ( studium uz nie lebo som si skoro isty, ze by som dnes ani nezmaturoval).
Cital som len jeden clanok z tejto publikacie - a to bol iba vyvoj nazorov slovenskych a madarskych historikov a to bola chyba, lebo ostatne clanky som uz nehladal. Ja este neviem vzdy presne rozlisit, ktore nazory su tie "prave" a rozhodujuce. Skoro kazdy historik a archeolog ma iny nazor na niektore udalosti. Prikladom je prepis rozhovorov v ceskom rozhlase, kde boli Profantova, Trestik, Galuska a Klanica diskutovali na temu Velka Morava.

Este by som mal par otazok:
- z akych zdrojom je, ze Nitrianske kniezatsvo bolo mojmirovskym udelom.
Ja som na to nikde nenarazil. Iba ako na konstatovanie.
- ked pozeravam na mapu, tak sa mi zda, ze Bojna je v smere k Pobedimu
postavena tak akosi nepriatelsky. Bol vobec Pobedim sucastou Nitriaskeho
kniezatstva? Ake su sucasne nazory na mocenske rozdelenie uzemia
Slovenska v tom obdobi?
- vraj sa ma znovu otvarat pobedimske nalezisko, ak ano tak co budu znovu
skumat, ci hladat?

Vie, ze je toho vela.
A este raz dakujem.

·
Registered
35 Posts
žiaľ, Aurélius už moc toto vlákno neudržiava pri živote, zrejme už nemá moc čas. Skúste si pozrieť stránku o hradiskách www.hradiska.sk - tam je mnoho informácií a je tam odkaz na Facebookovú skupinu k hradiskám, kde je aktuálne viac ako 100 ľudí - tam sa preberajú aj takéto resp. podobné otázky.

·
Registered
35 Posts
Neviem ci to udelne kniezatstvo je uvedene v nejakom pisomnom zdroji takto vyslovne,ale v kazdom pripade realny stav bol taky ze v Nitre sidlil Svatopluk v case ked Morave vladol Rastislav. Potom nezanedbatelne je aj to ze Nitra bola aj udelnym kniezatstvom prvych Arpadovcov a ti skoro vsetky tieto principy iba prevzali z tradicie Velkej Moravy.
Ta Bojna je tak postavena nie kvoli Pobedimu,ale proste preto,ze zrejme ocakavali utok zo zapadu (mozno Moravanov,neskor snad Frankov. Ja si myslim ze Pobedim bol sucastou. Skor by smesa mali zamerat na liniu severne od Trencina,kde zrejme zil iny kmen (typicka slovenska smola,ze prave jeho nazov nemame dolozeny v pramenoch. Sidlo mal zrejme v Divinke. Ze to bol iny kmen velmi naznacuju mohyly z 9. storocia,ktore sa tu pouzivaly este dlho potom ako v nitriansku sa pochovavalo kostrovo.

·
Registered
1,571 Posts

·
Astral tourist
3,682 Posts
Zaujimavy prispevok k pôvodu starých Slovákov.

http://m.sme.sk/?cl=6752935
Ťažko hneď určiť či mystifikácia je príspevkom.

ps: to, že použitie špecializácie slováka (tj. aký slovák, napr. starý slovák, večne neusmiaty slovák, ...) na osobu ktorá vznikla ešte pred vznikom slováka, že nesprávne (semantic error, resp. chyba významu), je teraz vedlajšie.

·
Prešpurák
6,826 Posts
Ťažko hneď určiť či mystifikácia je príspevkom.

ps: to, že použitie špecializácie slováka (tj. aký slovák, napr. starý slovák, večne neusmiaty slovák, ...) na osobu ktorá vznikla ešte pred vznikom slováka, že nesprávne (semantic error, resp. chyba významu), je teraz vedlajšie.
Prvý apríl, rovnaký ako minulý rok.

241 - 260 of 272 Posts