SkyscraperCity banner

181 - 200 of 230 Posts

·
lost in the supermarket
6,919 Posts
Ano, volny trh vsetko vyriesi, bla bla bla, zdravotne sestricky su "neuspesne", mali sa lepsie ucit a mohli tiez robit IT managerov, bla bla bla... jak v skolke.

Uspesny priklad regulacie trhu s byvanim vidime napriklad vo Viedni, ale sak co je pre nas Vieden, vzdialena realita na druhom konci sveta, nie je dovod sa s nimi porovnavat, na rozdiel od Venezuely.

·
Moderator
14,001 Posts
Discussion Starter #182
neverim, regulovat trh s byvanim? mozes prosim ta upresnit, ako si to predstavujes? stat je ten najlepsi regulator, ktori to mysli dobre, Uspesni priklad regulacie vidime napr. vo venezuele.
Veď som napísal, ako si to predstavujem:

Štát má všetky možnosti zasiahnuť a zregulovať trh s bývaním do podoby, kedy by bývanie slúžilo spoločnosti a nie aby sa celá spoločnosť musela so všetkými negatívami adaptovať na nedostupnosť bývania. Môže zasiahnuť úplne priamočiaro štátnou bytovou výstavbou (štát si to dovoliť môže, výstavba tisícok bytov by vyšla menej než nejaký diaľničný úsek) alebo inými zásahmi, napríklad povinnosť vyčleniť určitý podiel bytov v každej stavbe na nájom, atď.
Nemám práve teraz čas na podrobnú analýzu na 100 strán. :) Ja si myslím, že úplne zrejmé, aké štátne zásahy by sfunkčnili trh s bývaním v tom zmysle, aby ním boli uspokojované odôvodnené potreby spoločnosti a nie aby spoločnosť uspokojovala "odôvodnené" potreby úzkej skupiny ľudí zarábať na bývaní. Nie je to nič zložité, čo by bolo treba vynájsť, chýba iba vôľa. Úspechy deregulovaného trhu vidíme každý deň, reguláciou už nič stratiť nemôžme. Teda samozrejme hovorím z pohľadu širokých más, nie pár vyvolených, ktorí na tom zarábajú.

A prosím ťa, pokusy o argumentáciu typu Venezuela (prípadne Severná Kórea, Kuba, ak by si chcel pokračovať) si nechaj pre nejaké jednoduchšie publikum.

·
VIP Member
2,558 Posts
Ja by som si laicky štátnu podporu výstavby bytov predstavoval asi takto:
Štát by vytvoril nejakú príspevkovú neziskovú štátnu agentúru nazvime ju Bytostav a. s. :) Tá by dostala povedzme pár desiatok/stoviek miliónov eur a stala by sa v podstate bežným developerom (komerčne by kúpila pozemky, dala si spraviť projekt, získala povolenia a dala by byty postaviť nejakému stavebníkovi a tak pod.)

S výnimkou, že by Bytostav predával tie byty za "výrobné náklady" - teda o niečo dosť podstatne lacnejšie ako konkurencia, možno ešte lacnejšie ako je súčasná cena starých panelákových bytov. Malá časť bytov by bola povedzme na prenájom a väčšia časť na predaj (napríklad aj formou bezúročných splátok - výhodné podmienky by boli iba pre mladé rodiny alebo tak...). A aby z tých bytových komplexov potom nevznikol nejaký Luník 9 teda geto nízkopríjmových obyvateľov, tak časť bytov by sa pre istotu predávala aj za bežné komerčné ceny...

Malo by to aj synergický efekt - záujemcom o bývanie by sa podstatne zlepšila ponuka, stavebnými a projektovými zákazkami by získal aj komerčný stavebný sektor a veľkí developeri by boli pod konkurenčným tlakom a išli by možno s cenou svojich bytov o niečo nižšie...

Podľa mňa by tento koncept mohol fungovať (ak by boli všetci zainteresovaní pracovníci Bytostavu čestní), hlavne teraz keď sú ceny v BA na vrchole.
edit: ale nedeje sa to tak, niečo je teda na tejto smiešne jednoduchej myšlienke nesprávne...

·
.:junglist : and . AFOL:.
2,384 Posts
No ale vsak to je uplne legitimne. Podmienkou ale musi byt aby taka spolocnost fungovala BEZ statnych dotacii a vedela si sama na seba zarobit.

·
lost in the supermarket
6,919 Posts
Ten koncept sa vola "bytove druzstva" a u nas je povazovany za komunisticky prezitok, napriek tomu ze v mnozstve vyspelych krajin normalne funguje...

·
Registered
11,318 Posts
Možno by na začiatok stačilo ak by tie daňové stimuly, ktoré štát ponúka veľkým investorom, ponúkol investorom vo výstavbe nájomných bytov v regióne, kde sa plánuje investícia a je pravdepodobné, že pracovná sila sa musí dovážať. Takých prípadov je po Slovensku veľa. Posledným je nitriansky Jaguár, kde tie tisíce pracovníkov s prevažnej väčšiny budú musieť docestovať z iných regiónov, keďže silno pochybujem, že agrárne zloženie nitrianskeho okresu dokáže tieto pracovné pozície, naplniť zo svojich zdrojov nezamestnaných.
A nevznikali by tieto mikromiestne realitné bubliny, kde ceny starých bytov vyletia do takých extrémov, lebo tam ani neexistuje poriadny trh realít s novostavbami.

·
Registered
11,318 Posts
Veď na to narážam. Teraz sa už aj objavili projekty v Nitre na výstavbu väčšieho počtu bytov do súkromných realizátorov. Doteraz to tam úplne spalo. A takýto scenár sa opakuje v každom meste, kde bol ohlásený nejaký veľký investor.

·
Moderator
14,001 Posts
Discussion Starter #188
Možno by na začiatok stačilo ak by tie daňové stimuly, ktoré štát ponúka veľkým investorom, ponúkol investorom vo výstavbe nájomných bytov v regióne, kde sa plánuje investícia a je pravdepodobné, že pracovná sila sa musí dovážať. Takých prípadov je po Slovensku veľa. Posledným je nitriansky Jaguár, kde tie tisíce pracovníkov s prevažnej väčšiny budú musieť docestovať z iných regiónov, keďže silno pochybujem, že agrárne zloženie nitrianskeho okresu dokáže tieto pracovné pozície, naplniť zo svojich zdrojov nezamestnaných.
A nevznikali by tieto mikromiestne realitné bubliny, kde ceny starých bytov vyletia do takých extrémov, lebo tam ani neexistuje poriadny trh realít s novostavbami.
Je úsmevné, že obrovská nadnárodná korporácia dostane všetko na striebornom podnose, štát jej zoženie pozemky, všetky povolenia, v podstate aj postaví budovy i okolitú infraštruktúru a ešte dostane rôzne úľavy a asi aj priamu pomoc a zamestnanci, ktorý v tej novej fabrika majú pracovať, tí nech sa postarajú sami o seba, veď máme kapitalizmus. Komunisti keď niekde postavili fabriku, tak spolu s tým automaticky postavili aj sídlisko. Dokonca to kedysi zvládli aj kapitalisti, taký Baťa k svojim fabrikám staval rovno celé mestá. Ale zrejme sme to už úspešne prekonali. :eek:hno:

Že by bolo logické ako vyvolané investície v Nitre postaviť nie len zopár ciest či železničný terminál, ale aj byty, to nikoho ani nenapadne. Pritom napríklad len ten terminál, ktorý kompletne stavia a bude vlastniť štát, stojí asi 50 mil. €. Nie že by nebol potrebný, ale ak sa nájdu peniaze na toto tak by sa mohli aj na nejakých 2-3 tisíc bytov, ktoré by si navyše ľudia mohli odkúpiť a možno by ich návratnosť bola podstatne rýchlejšia ako v prípade toho terminálu.

·
Registered
4,189 Posts
Na Slovensku chyba lacne a hlavne byvanie, ktore si ludia mozu dovolit vzhladom na zarobky.
Som za tlacenie ceny dole, aby si ludia nie len mohli dovolit byvanie, ale aby mali aj co najviac stvorcov. Myslim, ze mame (celkom prekvapujuco :) ) takmer najmenej metrov stvorcovych obytnej plochy na obcana v EU.
Zatial nemam peniaze to nejako menit a odstartovat sa, no myslim, ze stat by mohol pomahat stavebníkom, ktori budu stavat najomne byty(postavi sa bytovka a stat ju potom odkupi).
Urcite by ale mesto malo ponuknut svoje pozemky, ak nejake ma, aby sa usetrilo na pozemku.
https://reality.etrend.sk/byvanie/najomne-byty-stavaju-sukromnici-platia-obce-2.html
Urcite by mali dat ovela vacsie prostriedky na stavbu takýchto najomnych bytov a kto tu chce vladnut by mal tlacit otazku byvania medzi priority, kedze tu o tom nikto nehovori.

·
Banned
30 Posts
Netrep, v roku 2008 uz raz realitne trhy (a celkovo financny system) skolaboval, a banky to "riesili" s celou spolocnostou, nielen s "ludmi ktorych sa to tyka". A "riesia" to doteraz.
Slovensko je ho5no,nema dosach na svetove trhy,tak aj keby sa prejavila nejaka neexistujuca bublina o ktorej tu meles uz 6 rokom,tak sa nic nestane .
V prvom rade žiadam, aby sa diskusia vrátila do vecnej roviny. Nie je dôvod zachádzať do osobných útokov, pokiaľ nemáte argumenty, tak nič nepíšte, je to ľahké.
Bolsevicke bluznenie,ved ty aj ty makas zadarmo a davas polku vyplaty ci zisku bezdomovcom?

Ano, volny trh vsetko vyriesi, bla bla bla, zdravotne sestricky su "neuspesne", mali sa lepsie ucit a mohli tiez robit IT managerov, bla bla bla... jak v skolke.

Uspesny priklad regulacie trhu s byvanim vidime napriklad vo Viedni, ale sak co je pre nas Vieden, vzdialena realita na druhom konci sveta, nie je dovod sa s nimi porovnavat, na rozdiel od Venezuely.
Zase bolsevicke dristy,sestricky nitko nenuti makat v nemocniciach. Ked davali hromadne vypovede,tak sa potom hned zobudili a ziadali o miesto naspät.Mozu ist makat kde sa im chce,o tom je trh. Vieden ziadny uspech nedosiahlo,nedostatok bytov tam je tiez,mozno by nebolo zle aj blavakom spravit nejake ciganske geta a nech mesto postavi za vase prachy byty.A prikaze podnikatelom staviat najomne byty pre cmudov. Blavaci ocenia,idealne v ruzinove namiesto parku.

·
lost in the supermarket
6,919 Posts
Tak len ked sa niekto cuduje mojmu pesimizmu ohladom buduceho vyvoja ekonomiky, toto tu je ukazka ludi na ktorych ta buducnost zavisi ^^

·
Bystander
1,356 Posts
Tak len ked sa niekto cuduje mojmu pesimizmu ohladom buduceho vyvoja ekonomiky, toto tu je ukazka ludi na ktorych ta buducnost zavisi ^^
Žiaľ takýchto "intelektuálov" stretávam čoraz častejšie aj medzi manažérmi, čo len potvrdzuje ten pesimizmus...

·
Banned
30 Posts
Ved ty si vlastne lepsi ako chleba s maslom,preco ta este nezavolali na wall street, aby si im tocil obrovske peniaze. Ved ty mas krystalovu gulu v gebuli.
To tvoje: vidite ja som vam to vravel,videl som grafy,nieco som cital.
Este dobre ze si sa rozhodol nerozmnozovat,ved co by si svet pocal, keby po svete behalo tolko mudrcov z blavy.
PS: Cakam kedy tu budes vybliakovat a busit do klavesnice,ako si predpokladal ten narast ropy na 200 dolarov,ktory ma coskoro nastat.
Jo a ked ten hyperloop postavia dufam,ze si hodis lanom,pochybujem ze to znesie tvoje ego a sebavedomie.

·
lost in the supermarket
6,919 Posts
ako si predpokladal ten narast ropy na 200 dolarov,ktory ma coskoro nastat.
Mam celkom dobru naladu, tak ti to vysvetlim. Cena ropy (ako aj vsetkeho ineho) sa sklada z troch zloziek:

Investicne naklady
Operativne naklady
Marza

Pricom ropa (ako aj ostatne fosilne paliva) je extremne narocna na prvu zlozku, investicne naklady. Je potrebne spravit velke mnozstvo narocnych geologickych prieskumov, s neistymi vysledkami, a ked su nejake loziska najdene, je potrebne vybudovat tazobnu infrastrukturu. Operativne naklady su v porovnani s investicnymi relativne nizke (a pocas prvych dvoch tretin 20teho storocia boli takmer zanedbatelne).

Co z toho vyplyva? Jednoducho, cena ropy v danom okamihu je vzdy zavisla od vysky investicnych nakladov na buducu tazbu. Ten odhad jednoducho predpokladal ze svetova ekonomika nespacha kolektivnu samovrazdu, a bude investovat do buducej tazby fosilnych energii tolko, kolko treba na jej udrzanie (a rast) v buducnosti. Stal sa ale presny opak, investicie zacali prudko klesat (kedze skrachovana globalna konzumna ekonomika aj tak nie je schopna vyssie ceny zaplatit). Takze co z toho vyplyva? Ze z dnesnej nizkej ceny ropy sa moze tesit len uplny retard, ktoremu je jedno ako bude vyzerat dostupnost primarnych energii o 10-15-20 rokov.

• Like
Reactions: Qwert

·
Moderator
14,001 Posts
Discussion Starter #195
V prvom rade žiadam, aby sa diskusia vrátila do vecnej roviny. Nie je dôvod zachádzať do osobných útokov, pokiaľ nemáte argumenty, tak nič nepíšte, je to ľahké.
Bolsevicke bluznenie,ved ty aj ty makas zadarmo a davas polku vyplaty ci zisku bezdomovcom?
Si dôkazom, že s našim školstvom to fakt ide dolu vodou. :eek:hno: Škoda, že si sa toho môjho odporúčania nedržal. Skús si prečítať posledných pár strán v tomto threade a porovnaj posty ostatných ľudí so svojimi, nevidíš medzi nimi trochu rozdiel?

·
2,384 Posts
Inak nechapem coho sa stale bojite? "Klasickej cyklickej" krizy, ktora sa opakuje kazdych xx rokov? Prekonali sme x predoslych, prekoname x dalsich. Ci nebodaj sa bojite konca sveta ci ako?
Btw. ropa je pase, ropu netreba v dnesnej dobe ani k jednej ludskej cinnosti. Za vsetko su nahrady. Vsetko je len o dopyte, tie nahrady su drahe jedine preto, lebo sa vyrabaju v malych mnozstvach (hovorim o rope ako zdroji energie ako aj o zdroji pre vyrobu roznych materialov).

·
Bystander
1,356 Posts
Inak nechapem coho sa stale bojite? "Klasickej cyklickej" krizy, ktora sa opakuje kazdych xx rokov? Prekonali sme x predoslych, prekoname x dalsich. Ci nebodaj sa bojite konca sveta ci ako?
Btw. ropa je pase, ropu netreba v dnesnej dobe ani k jednej ludskej cinnosti. Za vsetko su nahrady. Vsetko je len o dopyte, tie nahrady su drahe jedine preto, lebo sa vyrabaju v malych mnozstvach (hovorim o rope ako zdroji energie ako aj o zdroji pre vyrobu roznych materialov).
Uff. Chcel by som si tiež kúpiť tie ružové okuliare čo máš ty. Ropa neslúži len ako palivo, ale hlavne ako zdroj uhľovodíkov prakticky pre všetko. Od výroby liekov, cez poľnohospodárstvo, elektrotechniku až po ťažký priemysel.

• Like
Reactions: baleadasena

·
Registered
330 Posts
ked sme tak OT - tak mam pocit - pri sledovani datumu spotreby niektorych potravin - ze aj tie uz robia z ropy

@Strummer - ja som laik, ale znizovanie tych investicnych makladov do prieskumun by som tipoval skor na dostatocne zasoby v sucasnych zdrojoch, resp. ze v minulych obdobiach toho preskumali na dostatocne dlhu dobu dopredu, ako aj novsie metody a postupy, ktore to mohli tiez vyrazne zlacnit .. ale som laik, tak som mozno celkom mimo ;)

·
lost in the supermarket
6,919 Posts
Bojime sa ludi, ktori ziju mimo reality tak ako ty. To co pises su uplne nezmysly, tvrdit ze primarnu energiu z fosilnych paliv nepotrebujes. Ja uz som tu linkov daval dost, uz ma to nebavi. Haber-Bosch proces, bez ktoreho by tu 5 milliard ludi dnes nezilo, a ktory je komplet zavisly na fosilnych palivach. Dialkova preprava, na ktorej je kompletne zavisla globalna ekonomika. To o tych nakladoch nema ani zmysel komentovat, stupaju preto ze lahko dostupne fosilne paliva su uz davno vycerpane, a ziskavat nove je coraz zlozitejsie a narocnejsie.

To co si napisal je ciste sialenstvo a mna fakt desi ze tieto nezmysly si mysli vacsina ludi. Nikam sme sa neposunuli od stredoveku.

• Like
Reactions: baleadasena

·
2,384 Posts
Uff. Chcel by som si tiež kúpiť tie ružové okuliare čo máš ty. Ropa neslúži len ako palivo, ale hlavne ako zdroj uhľovodíkov prakticky pre všetko. Od výroby liekov, cez poľnohospodárstvo, elektrotechniku až po ťažký priemysel.
prosim ta precitaj si este raz co som napisal. to vsetko co si napisal sa da vyrobit aj bez ropy. Ci ropa je jediny bozsky material, ktory obsahuje uhlovodiky?

181 - 200 of 230 Posts