SkyscraperCity banner

201 - 220 of 230 Posts

·
lost in the supermarket
6,919 Posts
prosim ta precitaj si este raz co som napisal. to vsetko co si napisal sa da vyrobit aj bez ropy. Ci ropa je jediny bozsky material, ktory obsahuje uhlovodiky?
O kolko vyssie budu naklady a mozeme si ich dovolit? Aj Haber-Bosch sa da robit elektricky, bez ropy a zemneho plynu, s astronomicky vyssimi nakladmi.

Ja neviem co je na tom tak tazko pochopitelne: fosilne paliva su v podstate energia zadarmo. V momente ked uz dotycnu energiu nedostanes zadarmo, ale musis si ju vyrobit a niekolkonasobne vyssimi nakladmi na vstupy, sa meni cely model dnesnej ekonomiky.

·
.:junglist : and . AFOL:.
2,384 Posts
A ja tiez neviem co je na tom tazko pochopitelne. Ja som jasne pisal, ze je to len o ekonomike. Ak sa nahrada za ropu bude vyrabat vo velkom ale fakt vo velkom, mozno nebude cena rovnaka ako cena tazby + transportu + investicnych nakladov dnesnej ropy ale nebude ani astronomicky vyssia ako tu vsetci tvrdite.

·
Bystander
1,356 Posts
prosim ta precitaj si este raz co som napisal. to vsetko co si napisal sa da vyrobit aj bez ropy. Ci ropa je jediny bozsky material, ktory obsahuje uhlovodiky?
Tak daj sem ten zázračný zdroj, ktorý je schopný nahradiť ropu. Áno, väčšina uhľovodíkov sa dá syntetizovať, resp. krakovať, ale za akú cenu...

·
lost in the supermarket
6,919 Posts
A ja tiez neviem co je na tom tazko pochopitelne. Ja som jasne pisal, ze je to len o ekonomike. Ak sa nahrada za ropu bude vyrabat vo velkom ale fakt vo velkom, mozno nebude cena rovnaka ako cena tazby + transportu + investicnych nakladov dnesnej ropy ale nebude ani astronomicky vyssia ako tu vsetci tvrdite.
Ale ropa (uhlie, zemny plyn) sa nevyraba. Ropa je zdroj energie. Tazime energiu, ktora do ropy (a uhlia a plynu) uz bola ulozena, milionmi rokov biologickych a geologickych procesov. V momente ked chces energiu 'vyrabat' tak sa dostavas do uplne inych dimenzii pomeru vstupov a vystupov. O dalsich praktickych strankach (storage, transport) ani nehovoriac.

·
2,384 Posts
Aha tak sme doma. Prosim pred dalsou diskusiou si pozri, ako sa daju tie uhlovodiky/ropa vyrabat, ake su dnesne moznosti ako aj vyskumy v tejto oblasti. Cize este raz, ropa/uhlovodiky sa daju vyrabat, v podstate co je najdolezitejsie a najdrahsie na vstupe je len energia. Obnovitelnej energie je na svete habadej, v strednodobom horizonte (tych xx rokov kym nam ta ropa dojde) mozme ratat aj s jadrovou fuziou.

·
lost in the supermarket
6,919 Posts
Obnovitelnej energie je na svete habadej, v strednodobom horizonte (tych xx rokov kym nam ta ropa dojde) mozme ratat aj s jadrovou fuziou.
Pubertacke fantazie, bohuzial. Obnovitelna energia je len extenziou energii fosilnych, a bez nich nie je schopna samostatne fungovat. EROEI je prilis nizke.

·
Bystander
1,356 Posts
Aha tak sme doma. Prosim pred dalsou diskusiou si pozri, ako sa daju tie uhlovodiky/ropa vyrabat, ake su dnesne moznosti ako aj vyskumy v tejto oblasti. Cize este raz, ropa/uhlovodiky sa daju vyrabat, v podstate co je najdolezitejsie a najdrahsie na vstupe je len energia. Obnovitelnej energie je na svete habadej, v strednodobom horizonte (tych xx rokov kym nam ta ropa dojde) mozme ratat aj s jadrovou fuziou.
Stale si nenapisal, aky zazracny material chces použiť ako uhlovodikovy zdroj. Len mi prosim nezacni pisat o drevostiepke a podobnych chobotinach, ktore nebyt dotacii, tak by ani nikoho nenapadli. Takze ta poprosim o ten zdroj, ktory spasi nasu civilizaciu.

·
2,384 Posts
ano ano drevostiepka, ako si uhadol? pre teba su to ale pismenka H a C teoreticky podla potreby aj dalsie pismenka a energia. a koncim tuto diskusiu offtopic diskusiu.

·
lost in the supermarket
6,919 Posts
Tak teda koncime radsej offtopic. Konkretnych cisiel alebo argumentov sme sa samozrejme zase nedockali, a doslo aj na evergreen v podobe jadrovej fuzie :lol:

Drzim palce vsetkym, co predpokladaju ze nasa ekonomika bude nasledujucich 30 rokov stale ficat na vyrobe luxusnych SUV a televizorov, namiesto zlej rusackej ropy a plynu bude ale fungovat na jadrovej fuzii. To nam veru bude sveta zit :lol:

·
Registered
330 Posts
ceny starsich bytov snad uz dosiahli strop, lebo je neuveritelne, co su schopni ludia zaplatit za hocico. Chudaci su ochotni dat strasne velke peniaze za nieco, co budu cely zivot splacat. Beru to ako realitu a cakaju, ze to bude takto navzdy. Ako to ale bude je otazne.
https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/427440-hypoteky-lamali-na-zaciatku-roka-rekordy/
pssst ... este nech to aspon do konca roka vydrzi .. musim dostavat/skoladuovat/prestahovat sa a predat stary byt :nuts:

·
Registered
658 Posts
chcem sa spytat, oplati sa v priebehu tohto/nasledujuceho roka kupit stary, mensi byt v dobrej lokalite v BA, zrekonstruovat a nasledne predat s nejakym ziskom? alebo je vyhodnejsie to prenajimat s tym ze dlhodobo sa ten byt bude zhodnocovat?

·
VIP Member
2,558 Posts
Dá sa aj kúpiť väčší starší byt, už rovno zrekonštruovaný, a ten prenajímať. Za 50 rokov máš investíciu späť :) link

·
2,384 Posts
zisk z rekonstrukcie budes mat minimalny, resp. ziadny. to by si musel ten byt kupit v uplne dezolatnom stave, aby bol co najlacnejsi. kvalitna rekonstrukcia nie je najlacnejsia, a ledva ju premietnes do zvysenej ceny.
radsej kup byt v takom stave, aby bol prenajimatelny resp. zrekonstruuj najlacnejsimi materialmi (opticky peknymi) a prenajimaj ho dlhodobo.

ceny starsich bytov snad uz dosiahli strop, lebo je neuveritelne, co su schopni ludia zaplatit za hocico. Chudaci su ochotni dat strasne velke peniaze za nieco, co budu cely zivot splacat. Beru to ako realitu a cakaju, ze to bude takto navzdy. Ako to ale bude je otazne.
https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/427440-hypoteky-lamali-na-zaciatku-roka-rekordy/
no, inak aj mne sa zdaju stare byty strasne predrazene, ale ked sa nad tym zamyslim, a pozriem kolko stoja novostavby, nad ktorymi mi tiez padne sanka, tak to uz nie je take jednoznacne. Treba rozlisovat, naozaj ten rozdiel v cene je mensi, ale musi sa jednat o novostavbu z papiera. Ak sa porovnavaju uz predaje hotovych bytov a starych, tak ten rozdiel je uz znacnejsi. Taktiez netreba zabudat, ze v pripade predaja stareho zrekonstruovaneho bytu je v cene takmer komplet vsetko. kuchyna, vstavabe skrine, nabytok atd. To tiez treba k novostavbe pripocitat.

·
Registered
243 Posts
info čo som dostal od jedneho developera, podla jeho prieskumov a vypočtov bude prevys ponuky nad dopytom na konci roku 4% a v dalsom roku velmi podobne. Čo v praxi by malo znamenat (ak nebudu nejaké závažné externé vplyvy), že ceny neklesnú - budú stagnovať alebo mierne stúpať.

·
Registered
4,189 Posts
skoda PT, ten link uz neexistuje, asi to bolo prilis atraktivne :D

Suhlasim s alienom, pre mna stara pravda je, ze ak chces na niecom zarobit musis to vyhodne kupit.
V praxi je to ako Alien povedal kupit barabiznu za co najmenej rovno predat alebo prerobit a predat. Ak vies cakat, tak mozes drzat cenu vysoko, kym sa niekto nechyti.
Pamatam si ako v roku 2007 drzali niektori ceny vysoko a kolko museli cakat, kym sa vratili tam kde boli? Cize ak to prepasnes, tak potom su to roky, no zatial to mozes prenajimat.
Najlepsie je ak vies kupit od niekoho priamo od neho, ak ho tlaci topanka alebo proste byt pri tej ponuke prvy.
Malokedy mas nieco vyhovujuce za vynikajucu cenu, vacsinou to kazdy oceni v ponukanej cene, takze az tak na tom nezarobis, a ked je to za super cenu sa bojis kupit, ze co s tym je, ze v tom bude hacik.
Urcite je to cele o tom kupit to co najlepsie za co najnizsiu cenu, potom za kolko to uz ty predas je otazka dopytu. No v BA zije vela ludi a su uz tak otupeni z hladania, ze po case kupia aj predrazenu sprostost. Vela ludi chce mat to co chce a su ochotni uviazat sa a preplatit a mat pokoj.

Suhlasim, ze ceny este troska porastu, kedy sa zastavia je otazne.
Developeri maju podla mna dost velke zisky z toho co sa predava, aj ked pozemky naberaju na hodnote vo velkom tiez. Cize ludia si kupia velmi drahe byty a stvorcov moc nemaju. Boli o tom aj clanky, ze v BA si kupis takmer najmenej stvorcov z velkych miest za mesacny/rocny plat. Cize splacas ako hluchy a oni ti predali tvoju nehnutelnost ktovie s akym velkym ziskom. Oni sa vyvazaju a ty sa uskromnis.

·
Registered
583 Posts
V Prahe to vyskocilo v poslednej dobe brutalne hore, nie som si isty preco.
Ale pozeral som na to v poslednej dobe dvakrat (raz pred rokom a cosi, ked som zlahla premyslal nad pracou v Prahe, to mi prislo este na urovni drahe, ale OK, a raz asi pred 2 mesiacmi, ked som premyslal prenajat si garzonku alebo 1i kedze tam teraz vela cestujem) a furt to ide hore.

Nesuhlasim ale s tym chlapikom, ze ze ludia, pre koho su vhodnejsie najomne byty... Najomne byty v nasom prostredi su vhodne len pre ludi, ktori hladaju kratkodobe byvanie, cokolvek od strednodobeho vyssie sa oplati kupit. Najomne byty ktore by davali akokolvek inak zmysel u nas prakticky neexistuju...

·
Registered
2,833 Posts
V Prahe je problem s tym, ze su tam dlhe povolovacie procesy a taktiez tam je vela spekulantov, ktori sa doslova zivia napadanim stavebnych konani a obstrukciami a preto je malo projektov a ti si nechaju za svoje byty poriadne zaplatit.

·
Registered
11,318 Posts
^^Pravda, česká tlač sa tomuto dosť venovala. I keď ten nedostatok nových bytov v Prahe skôr zdôvodňovali, že sú tam extrémne dlhé povoľovacie procesy a veľa je ich zo strany úradov mestských častí priam zmietnutých zo stola. Bez nejakých ďalších diskusií o prepracovaní projektu. O tom či tam niekto robí schválnosti kvôli čomu sú povolenia na dlhé trate, som ešte nepočul. Ale všetko je možné ak tým sledujú, že vyhrotia ceny bytov do extrému.

201 - 220 of 230 Posts