SkyscraperCity banner

1 - 20 of 73 Posts

·
Registered
332 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
ZOO Bratislava

- part of the zoo is DinoPark with extent 3 ha (0,03km²)
- opened : 1960
- animals : 161 types, 1045 animals
- extent : 96 ha (0,96km²), for public : 35 ha (0,35km²)
- web : www.zoobratislava.sk

ZOO Bojnice

- the largest ZOO in Slovakia with pieces of animals
- opened : 1955
- animals : 384 types, 2050 animals
- extent : 41 ha (0,41km²), for public : 20 ha (0,20km²)
- web : www.zoobojnice.sk

ZOO Košice

- the largest ZOO in Slovakia with extent
- opened : 1985
- animals : 151 types, 845 animals
- extent : 288 ha (2,88km²)
- web : www.zookosice.sk

ZOO Spišská Nová Ves

- the smallest and youngest ZOO in Slovakia
- opened : 1989
- animals : 70 types, 250 animals
- extent : 8,5 ha (0,085km²)
- web : www.zoosnv.sk

·
YIM.BA
8,966 Posts
^^to je Zoo park, podobný je napríklad aj v Ladomerskej Vieske (alebo Žiari nad Hronom, neviem presne)

·
YIM.BA
8,966 Posts
keď sme pri Pavilóne opíc...

Pavilón primátov, ZOO Bratislava

Autor architektonického riešenia:
Ing. arch. Marián Záhorský

V bratislavskej Zoologickej záhrade pribudla dôležitá stavba - pavilón primátov. Nový pavilón dominuje celému areálu ZOO a je realizovaný podľa náročných európskych štandardov - spĺňa všetky požadované kritériá na chov poloopíc, opíc a ľudoopov. Pre svojich obyvateľov vytvára prostredie simulujúce ich pôvodný biotop. Zoologické stavby patria k tým náročnejším, pretože vedci neustále prichádzajú s novými poznatkami o živote živočíšnych druhov, ktoré stavby musia zohľadňovať. V pavilóne primátov je kľúčová vzduchotechnika vytvárajúca podmienky podobné tým, v akých žijú primáty v prirodzenom prostredí - teplota okolo 28° C -, čomu pomáha podlahové kúrenie v ležoviskách pri vlhkosti vzduchu 70 až 80 %. Tepelnú pohodu udržiava aj strešná krytina. Vyhrievané sú aj vonkajšie výbehy. Veľa komponentov bolo pripravených ako prototypy. Niektoré práce vykonali jediní odborníci daného zamerania na území Slovenska a Čiech. Pri výstavbe bolo myslené aj na imobilných návštevníkov - okrem schodiska vedie na terasu aj výťah. Celý proces výstavby prebiehal v priestore fungujúcej zoologickej záhrady, čo so sebou prinášalo zhotoviteľovi aj určité nemalé obmedzenia. Pavilón má na Slovensku význam pre skvalitnenie podmienok chovu primátov – vzácnych a ohrozených živočíchov - rešpektuje pritom pripomienky Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií.

·
Mornar bez mora
8,012 Posts
^^ O tomto som vedel, ale mňa skôr prekvapilo keď som bol pred mesiacom v Bojniciach a tam je akurát dokončený "Karpatský chodník" v hodnote cca 5 mil. ak sa nemýlim.

wiki -

·
Registered
995 Posts
kurnik aquila, skoro som schytal infarkt.. som otvoril tu stranku tigre.sk a ta sexica na titulke na mna vybafla.. fu jak ma zarazilo do stolicky..

ale k teme, neviem ci to je len moj pocit, ale nemaju opiciaci nejak moc malo zelene v tom ich novom pavilone? zelena ochranna siet a nad tym par dakych predpokladam umelych burin... ich priestor je samy beton, slama a dake hupacky.. moc mi "prostredie simulujúce ich pôvodný biotop" nepripomina.. to ludia co sa na opice pozeraju to tam maju oblozene aspon bambusom.. a opice, ktore by to asi skor uvitali ani len to.. akurat ten uschnuty baobab alebo co to je v strede...

·
Registered
1,203 Posts
ZOO Košice

História:
Je všeobecne známe, že rozlohou 288 hektárov je košická zoo tretia najväčšia v*Európe, hoci asi len tretina je vhodná pre zvieratá i*návštevníkov. Vznikla v*roku 1979 a*prvý návštevník prešiel bránou v*roku 1986. Prvým zvieraťom bola kobyla huculského koňa. Odvtedy prešla zoo zložitým vývojom, ktorý bol orientovaný na vytváranie podmienok pre eurázijskú faunu. V*súčasnosti sa môže návštevník zoo stretnúť so 142 druhmi zviera. Dovedna chová košická zoo asi 1200 jedincov na takmer 46 hektároch. Medzi najvyhľadávanejšie zvieratá v*tomto roku patrili tučniaky Humboldtove alebo inak aj jednopásové. Košická zoo ich má od júna ako jediná na Slovensku. Veľkým lákadlom pre návštevníkov sú aj tulene sivé, ktoré by milovník zvierat márne hľadal mimo Košíc.
Košická zoo leží v*prekrásnom prírodnom prostredí v*severnej časti mesta pri obci Kavečany. Nachádza sa necelých 10 km od centra mesta a*je dostupná pravidelným spojom MHD.

Zdroj: www.zookosice.sk/download/zbergastanov.doc

·
Registered
1,697 Posts
kurnik aquila, skoro som schytal infarkt.. som otvoril tu stranku tigre.sk a ta sexica na titulke na mna vybafla.. fu jak ma zarazilo do stolicky..

ale k teme, neviem ci to je len moj pocit, ale nemaju opiciaci nejak moc malo zelene v tom ich novom pavilone? zelena ochranna siet a nad tym par dakych predpokladam umelych burin... ich priestor je samy beton, slama a dake hupacky.. moc mi "prostredie simulujúce ich pôvodný biotop" nepripomina.. to ludia co sa na opice pozeraju to tam maju oblozene aspon bambusom.. a opice, ktore by to asi skor uvitali ani len to.. akurat ten uschnuty baobab alebo co to je v strede...
Vonku majú zelené plochy pre výbeh avšak šimpanzy si ich príliš neužijú nakoľko možno pred Vianocami sa budú opäť sťahovať do svojho pôvodného klietkového výbehu, ktorý chcú najprv zrekonštruovať aspoň aby to nejako vyzeralo.

1 - 20 of 73 Posts