Smok1 saj veš kako je eni bi vse hoteli imeti samo kdo bo pa to plačalKaj pa cena? 🤠
Smok1 saj veš kako je eni bi vse hoteli imeti samo kdo bo pa to plačalKaj pa cena? 🤠
Cena je manjša, kot če bi kupil dizel in elektro lokomotivo posebej.Kaj pa cena? 🤠
V grobem 10 do 25 % manjše. Vse gre pa na račun vgrajene opreme. Ni enaka cena, če kupiš svetovno priznanega proizvajalca motorjev ali pa vzameš enega iz domače države. Cena sestavljanja vozila pa nima nobenega vpliva, saj vsi zahodni proizvajalci imajo razpršene proizvodnje po večih državah tudi na "vzhodu". Nekaj pa še doda splošna marža proizvajalca.Glede na to, da čakam na vlaki.info že kar nekaj časa na članstvo, bom tu postavil vprašanje. Čehi in Poljaki imajo kar nekaj podjetij, ki delajo železniška vozila (Pesa, Newag, Škoda, CZ loko, včasih je bila še Tatra-danes jo je prevzel Siemens). Kakšne so cene teh vlakov v primerjavi s Siemensom, Alstomom (Bombardierjem) in Stadlerjem?
180 milijonov evrov imajo na razpolago od prodaje in dokapitalizacije tovornega prometa. Torej lahko že danes naročijo kar 36 takšnih lokomotiv, če se ne motim je cena Eurodual modela 5 milijonov evrov po lokomotivi, odvisno od različice(obstaja kar 10 različič opreme te lokomotive). Mislim da bi bilo 10 komadov dizel-električne verzije teh lokomotiv več kot dovolj za SŽ, 20 komadov pa naročijo multisistemsko verzijo za mednarodni, ki so tudi cenejše. Kaj pravite?Smok1 saj veš kako je eni bi vse hoteli imeti samo kdo bo pa to plačal
Saj niso prodali tovorni promet. Ustanovili bodo družbo in prodali Čehu 50 % delež. SŽ bodo dobile zaenkrat samo 60? milijonov, kasneje pa še do 100 milijonov evrov. Tu se pa potem postavi vprašanje lastniškega deleža, razen če SŽ tovorni promet doda še sam kaj na ta kupček. Teh 60 milijonov bi bilo dovolj samo za 8 takšnih lokomotiv, kar bi bilo ekvivalentno, kot če bi kupili nekje 10-15 Vectronov, če upoštevam razliko v zmogljivosti med tema dvema lokomotivama. Cena je bolj 6 milijonov evrov, saj SŽ ne potrebuje lokomotiv za notranji promet, ampak za čezmejne vožnje. Treba je še obstoječe lokomotive opremiti z ETCS, kjer bi šlo (govorim na pamet) kakšnih 10-15? milijonov evrov, pa še nakup že dolgo obljubljenih 20 novih lokomotiv, ter vagonov. Ok za ETCS vgradnjo bodo tako kandidirali skupaj s potniškim prometom za EU sredstva, samo, če bodo hoteli biti velik logist, kot napovedujejo, bo potrebno vložiti še malo več.180 milijonov evrov imajo na razpolago od prodaje in dokapitalizacije tovornega prometa.
Kako bo sploh s to novo družbo. A bo čisto ločena od SŽ tovornega prometa, bo imela svoje lokomotive in strojevodje?Saj niso prodali tovorni promet. Ustanovili bodo družbo in prodali Čehu 50 % delež. SŽ bodo dobile zaenkrat samo 60? milijonov, kasneje pa še do 100 milijonov evrov. Tu se pa potem postavi vprašanje lastniškega deleža, razen če SŽ tovorni promet doda še sam kaj na ta kupček. Teh 60 milijonov bi bilo dovolj samo za 8 takšnih lokomotiv, kar bi bilo ekvivalentno, kot če bi kupili nekje 10-15 Vectronov, če upoštevam razliko v zmogljivosti med tema dvema lokomotivama. Cena je bolj 6 milijonov evrov, saj SŽ ne potrebuje lokomotiv za notranji promet, ampak za čezmejne vožnje. Treba je še obstoječe lokomotive opremiti z ETCS, kjer bi šlo (govorim na pamet) kakšnih 10-15? milijonov evrov, pa še nakup že dolgo obljubljenih 20 novih lokomotiv, ter vagonov. Ok za ETCS vgradnjo bodo tako kandidirali skupaj s potniškim prometom za EU sredstva, samo, če bodo hoteli biti velik logist, kot napovedujejo, bo potrebno vložiti še malo več.
Končno, končno, najbolj ozko grlo v Rimskih toplicah.Pri Rimskih Toplicah. Novo & novo.
Vgradnja ETCS naprav v vozna sredstva SŽ-Tovorni promet, d.o.o.Treba je še obstoječe lokomotive opremiti z ETCS, kjer bi šlo (govorim na pamet) kakšnih 10-15? milijonov evrov, pa še nakup že dolgo obljubljenih 20 novih lokomotiv, ter vagonov. Ok za ETCS vgradnjo bodo tako kandidirali skupaj s potniškim prometom za EU sredstva.
Nič še niso povedali. V Sloveniji bo itak te vlake vlekel na papirju SŽ, tako kot je z Metrans vlaki. V tujini pa drug prevoznik, ki bo spadal pod to družbo. Kam bodo pa šle lokomotive, pa še manj jasno. Lahko da jih bo imel SŽ.Kako bo sploh s to novo družbo. A bo čisto ločena od SŽ tovornega prometa, bo imela svoje lokomotive in strojevodje?
Treba je upoštevati tudi trajnostna merila. Železnica ima prioriteto pred cestami, v planu vlade pa je ravno obratno.A si nekateri res ne želijo zgodovinske priložnosti za večje vlaganje v prometno infrastrukturo?!
![]()
Načrt za okrevanje ne kot nabirka. Šircelj: To niso olimpijske igre. Trček: Izgubljena priložnost?
Opozicijska naveza KUL še snuje zahtevo za sklic izredne seje državnega zbora o pripravi nacionalnega načrta za okrevanje in odpornostwww.vecer.com
Ne bo čist držalo, če upoštevamo velikost omrežja se bo v železniško omrežje vložilo več kot v cestno. Ne moreš pa realno pričakovati da se bo v železniško omrežje vložila večja vsota kot v dvajsetkrat ali še večkrat večje cestno omrežje, s tem da pod "cestno" spadajo tudi investicije in obnove avtocest(Dars). Tudi tako opevana Avstrija v cestno omrežje vlaga neprimerljivo več kot v železniško, samo da tam gre za precej večje konstantne vsote glede na velikost, zato je stanje tako cest kot železnic odlično, pri nas pa oboje popolnoma dotrajano. Mogoče pa je rešitev v tem kar so izvajali predhodniki, da ne vlagaš ne v ceste ne v železnice, pa je zadeva "rešena". Sedaj se vsaj lahko o nečem pogovarjajo in podajo kakšno kritiko, zadnje desetletje ko so imeli škarje in platno v rokah so bili pa tiho kot miške. No saj tudi jaz bi se na njihovem mestu zaradi nesposobnosti, od sramu nekam pogreznila.Treba je upoštevati tudi trajnostna merila. Železnica ima prioriteto pred cestami, v planu vlade pa je ravno obratno.