Ima kdo dostop?
Država nadaljuje z modernizacijo koridorskih železniških prog.
www.delo.si
Ob gradnji še obnova proge od Divače do LjubljaneDržava nadaljuje z modernizacijo koridorskih železniških prog.
Odpri galerijo
Do leta 2023 bo predvidoma trajala modernizacija proge med Mariborom in Šentiljem, ocenjena na 286,7 milijona evrov. Foto Tadej Regent/Delo
https://www.delo.si/avtor/nejc-gole
Država bo predvidoma letos začela obnavljati progo med Ljubljano in Divačo. Ocenjena vrednost naložbe je 672,6 milijona evrov, dela pa bodo potekala v več sklopih do leta 2030. S tem država nadaljuje posodabljanje koridorskih prog.
Letos je predvidena nadgradnja odseka med glavnim mestom in Brezovico, med drugim z obnovo postajališča Ljubljana Tivoli. Na primorski progi je predvidena odprava ozkih grl z nadgradnjami več odsekov, ureditvijo železniških postaj, nivojskih križanj, gradnjo protihrupne zaščite, povečanjem zanesljivosti preskrbe z električno energijo.
Predvidoma letos se bo začela tudi 89 milijonov evrov vredna obnova vozlišča Pragersko ter železniške postaje Grosuplje in prihodnje leto postaje Domžale.

Drugi tir bo stal manj, kot je predvideval načrt
To leto pa bo končana posodobitev proge med Zidanim Mostom in Celjem, ocenjena na 282 milijonov evrov, od tega je 90 milijonov evrov evropskih sredstev. Letos bo predvidoma končana tudi nadgradnja železniškega predora Karavanke, ki jo sofinancirata Slovenija in Avstrija. Na slovenski strani je ocenjena vrednost projekta 78,6 milijona evrov, od tega je 48 milijonov evrov evropskih sredstev.
Do leta 2023 bo predvidoma trajala modernizacija proge med Mariborom in Šentiljem, ocenjena na 286,7 milijona evrov, od tega je 101 milijon evrov evropskih sredstev. Trenutno na tem odseku gradijo viadukt Pesnica in predor Pekel. Glede na prometne potrebe je na tej trasi predvidena tudi gradnja drugega tira. Nadaljuje se nadgradnja gorenjske proge med Kranjem in Lescami v vrednosti skoraj sto milijonov evrov, direkcija za infrastrukturo pa je že objavila javno naročilo za nadgradnjo proge do Jesenic, ki naj bi se začela prihodnje leto. Država načrtuje tudi gradnjo drugega tira med Ljubljano in Jesenicami.

Tretji avtocestni vozni pas in nove obvoznice
Ministrstvo za infrastrukturo pripravlja tudi strategijo razvoja železnic do leta 2050. Po tej bodo vladi predlagali hitro železniško povezavo med Mariborom in Koprom, s katero bi iz Maribora v Ljubljano prišli v 55 minutah, predlagali pa naj bi tudi interventni zakon za hitrejše umeščanje v prostor. Pripravljajo še študijo za regionalne proge na območju ljubljanske urbane regije. Ministrstvo načrtuje posodobitev in gradnjo drugega tira pri nekaterih regionalnih progah, ki bi omogočal taktni promet vlakov, v študiji pa bo obravnavan tudi odsek do brniškega letališča.