SkyscraperCity banner
1 - 20 of 23 Posts

·
SMS -Stoł. Miast. So
243 Posts
Discussion Starter · #1 ·

Droga do Łowicza

Dworzec PKS...a aktualnie budynek który najbardziej szpeci pl. Kościuszki.:bash: Obecnie znajduje się tam jakiś tandetny sklep.

Dzielnica Żydowska z 1918r. obecnie nie ma po niej większego śladu

Tu znów Dzielnica Żydowska

Fragment miasta, który wydaje mi się jak tak patrze, że zachował się do dziś, lecz jest w znacznie gorszym stanie (jeżeli chodzi o stan kamienic)

Klasztor św. Dominika...cóż nie ma go już z nami...zdjęcie z 1912 r.

Ten sam klasztor na początku lat 20.

Kościół św. Wawrzyńca. Aktualnie ma się nieźle lecz swoim wyglądem nie przypomina w żaden sposób kościół przedstawniony na tym zdjęciu

Kościół św. Wawrzyńca rok 1940

Kościół św. Wawrzyńca lata 20.

Kościół św. Wawrzyńca przed rokiem 1905

Kośćiół św. Wawrzyńca....lata 30.

Liceum Ogólnokształcące im F. Chopina

Nieistniejący już most nad Bzurą...rok 1910

Ten sam Most na Bzurze lata 20

Most na Bzurze w formie istniejącej od 1920r. - 1939r.

A tak już wyglądał w 1939r.

Istniejący do dziś w niezmiennym wyglądzie pawilon handlowy

Nieistniejący już budynek na pl. Kościuszki

Plac Kościuszki który...jeszcze 3 lata temu niewiele inaczej wyglądał niż ten przedstawiony na tej fotce:)

pl. Kościuszki

pl. Kościuszki...a raczej to co z niego zostało

Ratusz znajdujący się na pl. Kościuszki, odbudowany lecz nie wygląda tak dobrze jak przed zburzeniem

Pl. Kościuszki przed masakrą...chcialbym, żeby wyglądał tak w obecnych czasach bo obecnie co sie na nim znajduje to kilka nędznych budynków

ten sam plac, rok 1907

pl. Kościuszki, rok 1910

a tu 29 lat później...

tu w latach 20

też w latach 20

i znów pl. Kościuszki w latach 20...w latach swojej świetności

Podzamcze...obecnie nic tu nie ma prócz muszli koncertowej i ruin Zamku Książąt Mazowieckich

i znów dzielnica żydowska, znajdująca się na Podzamczu

Przystan...już nie funkcjonuje

Ratusz w aktualnej formie, obecnie znajduje się w nim Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Ratusz przed zburzeniem. Istniejący w latach 1910-1914

Róg ul. Staszica i Warszawskiej. Kamienice się zachowały, część z nich przeszło renowację

Panorama Sochaczewa z dominującymi na wzgórzu ruinami Zamku Książąt Mazowieckich

Ruiny Zamku...ich stan się co raz bardziej pogarsza...

Ruiny zamku a wokół jakieś cuda architektoniczne:lol:

Ponownie ruiny zamku

Widok z lotu ptaka na ruiny zamku w okresie międzywojennym

Ruiny zamku i widok na fragment nieistniejący już miasta

Ruiny zamku, lata 20

a tu w latach 60

Nieistniejąca już synagoga na początku 1939r.

Ta sama synagoa, w tym samym roku, lecz już nie na poczatku...

Szpital przy ul. Sztaszica...nieistnieje

Ten sam szpital widziany od strony Bzury

ul. Warszawska 1940r. Kamienice widziane na tej fotografii zachowały się do dnia dzisiejszego

ul. Staszica, lata 20

Ogólnie miasto w ciągu 2 wojen zostało praktycznie doszczetnie zburzone. Kamienice które się zachowały są małym procentem tego co było, natomiast w miejscach tych zniszczonych stoja albo bloki albo nic:bash:

·
Registered
281 Posts
Przykre. :( Zwłaszcza tego kościoła szkoda. Dlaczego nie odbudowano go tak, jak wyglądał, tylko wstawiono tam jakieś pudło???!!! :bash:

·
Czasy Wielkiej Depresji
3,295 Posts
Szkoda Sochaczewa.Byłem tam jakis czas temu.Ciekawe miasto o ciekawym połozeniu.Ile meiszkanców miał Sochaczew przed II WS??
A Dawny Ratusz(rozumiem, ze to ten budynek niedaleko Bzury??) wygląda na przebudowany tylko, a nie zburzony.

·
SMS -Stoł. Miast. So
243 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
W 1939 r. miasto liczyło około 13500 mieszkańców i innymi danymi nie dysponuję...chociaż poszukam w internecie, może coś znajdę więcej na ten temat. A co do ratusza to został rozebrany w 1818 r (jego wizualizacji nie posiadam). Natomiast nowy powstał w latach 1825-1828 według projektu Bonifacego Witkowskiego (ten z kolumnami), natomiast gdy został zniszczony podczas I Wojny Światowej, został odbudowany w 1918 r. na wzrór tego zniszczonego lecz ze zmianą częściową forntalnej części budynku ( w moim mniemaniu na mniej ciekawą koncepcję ).

Ratusz, przed zburzeniem podczas I Wojny Światowej

Ratusz odbudowany po zniszczeniu.

PS. Tak swoją drogą być może fotografia tego ratusza nie przedstawia do końca pierwowzoru stworzonego po rozbiorze 1 ratusza gdyż ta sylwetka była w latach 1910 - 1914. Byc moze zostały wprowadzone jakies zmiany i wyglądał troche inaczej w 1910 roku i inaczej w 1828 r. Bynajmniej to jeden i ten sam ratusz. Całkowicie nowy, odbudowany stoi po dziś dzień:) (zdjęcie 2)

Swoją drogą zapraszam do wątku o Sochaczewie, jednak już z aktualnym wyglądem miasta:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=482841&highlight=Sochaczew

Wątek mocno zapomniany...musze go uaktualnić któregoś pięknego razu :)

·
Ja jestem Miasto
4,081 Posts
No cóż, po prostu Sochaczew cholernie nie miał szczęścia - od dawna linia Bzury przecież pełniła rolę szańca od zachodu broniącego Warszawy, więc każda większa wojna miasto masakrowała (potop, obie światówki). Ostatnio byłem w Turku, mieście podobnego kalibru co przedwojenny Sochaczew i mogłem tylko marzyć, żeby moje miasto tak wyglądało - niestety to niemożliwe :(

Ps - szpital na Staszica istnieje, a dokładniej jego budynek - obecnie jest wyremontowany (pierwsza klasa!) i mieści się w nim dom emerytowanego duchownego.

·
SMS -Stoł. Miast. So
243 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Patrząc na te zdjęcie szpitala, jakos nie przyszło mi do głowy, że to może być dom emerytowanego duchownego. :) Popełniłem gafe...dobrze, że kolega powyżej mnie sprostował:):cool:

·
Ja jestem Miasto
4,081 Posts
Po prostu bardzo często koło niego przechodziłem chodząc do mojej cioci, która mieszkała na Staszica, poza tym urodził się tam mój tata (a wyżej wymieniona ciocia tam pracowała kiedyś), to mi się wryło ;)

·
midnight talker
2,725 Posts
Ostatnio byłem w Turku, mieście podobnego kalibru co przedwojenny Sochaczew i mogłem tylko marzyć, żeby moje miasto tak wyglądało - niestety to niemożliwe :(

czemu podobnego kalibru? przeciez turku ma okolo 200.000 mieszkancow i jest jednym z najwazniejszych miast finlandi a sochaczew nie ma 40.000 i nie jest nawet jednym z najwazniejszych miast mazowsza. imo podobne porownania tylko szkodza samopoczuciu:)

nie znam waszych rejonow ani miasta ale na zdjeciach w tym watku miasto nie wypada dobrze ani dzis ani przed wojna, sa dziesiatki miasteczek w polsce o podobnej wielkosci (a nawet o wiele mniejsze) z ciekawsza zabudowa... bez urazy nie chce obazic waszej lokalnej dumy, po prostu taka jest moia subiektywna opinia, na pewno sochaczew ma wiele innych zalet. pozdr.

Ograniczona Odpowiedzialnosc Ortograficzna

·
Ja jestem Miasto
4,081 Posts
W Turku, 90 km od Łodzi :p

·
midnight talker
2,725 Posts
:lol::lol::lol:
ale wtopa! w zyciu bym nie wpadl!
:rofl:

ale w takim razie to zas nie doceniasz sochaczewa ktory jest dosyc znany a o turku kolo lodzi pierwszy raz slysze

·
Ja jestem Miasto
4,081 Posts
Że koło Łodzi, to nie powiem, bo to już wielkopolskie ;)

Ale spoko, ja z kolei w życiu bym nie pomyślał, że komuś może po głowie chodzić Turku a nie Turek ;)

·
Kraków, Skarżysko-Kam
4,535 Posts
Sochaczew jak i cała Polska nie miała szczęścia. Nie dość że nam Szwedzi prawie wszystkie zamki zniszczyli to potem jeszcze te wojny... A Sochaczew ładne miasteczko, takie typowo Polskie...

·
SMS -Stoł. Miast. So
243 Posts
Discussion Starter · #15 ·
:lol::lol::lol:
ale wtopa! w zyciu bym nie wpadl!
:rofl:

ale w takim razie to zas nie doceniasz sochaczewa ktory jest dosyc znany a o turku kolo lodzi pierwszy raz slysze

i to podwojna ;)

No co do Sochaczewa to w sumie oprocz prowizorycznego "centrum" są same blokowiska i osiedla domkow jednorodzinnych, nic specjalnego się nie znajdzie:)

·
Registered
820 Posts
No co do Sochaczewa to w sumie oprocz prowizorycznego "centrum" są same blokowiska i osiedla domkow jednorodzinnych, nic specjalnego się nie znajdzie:)
nigdy nie byłem w Sochaczewie ale na tych zdjeciach widzę że macie ładną rzeke, szkoda ze zamek został zniszczony bo by ładnie wyglada na tle Bzury. Czy reszta tych bydynków nie daleko Bzury, stoi jeszcze czy tez sa zburzone?

·
SMS -Stoł. Miast. So
243 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Co do tych budynkow w pobliżu Bzury to w sumie nic z nich nie zostało. Pozostały jakies kamienice ktore policzy sie na palcach jednej ręki ale one zbytnio nad Bzurą do końca nie leżą bo dzieli je od rzeki ok 100 metrów:)

·
Registered
36 Posts
Sochaczew, wraz z Kaliszem byl najbardziej zniszczonym miastem po 1 wojnie swiatowej. Podczas drugiej tez nam sie ostro dostalo, na dodatek jeszcze wczesniej Szwedzi spalili nam zamek i klasztor (z tego co pamietam). Taka mala ciekawostka. W naszym miescie zmarl krol Polski Boleslaw Krzywousty. Maki ma racje, w Sochaczewie nie ma nic ciekawego, ale mamy szczescie, bo w okolicach naszego miasta sa ciekawe obiekty. Niedaleko tez nam do Warszawy dlatego uwazam, ze Sochaczew nie jest dziura zabita dechami. To bylo typowe miasto lat 70', pare starszych obiektow, a reszta to betonowe bloki (wiekszosc odnowionych) i domy jednorodzinne.

·
Registered
1 Posts
Witam mam pewien problem bo nie wyświetlają mi sie te zdjęcia :/ Ma je ktoś może zapisane gdzieś bardzo mi są potrzebne ponieważ mam prace do szkoły w której musze porównać dawny Sochaczew z tym współczesnym a nie mam skąd wziąść zdjęć Sochaczewa z przed lat. Obiecuje że te zdjęcia nie będą nigdzie publikowane ani rozpowszechniane chce tylko zrobić tą prace bo bradzo mi zależy na dobrej ocenie. Z góry dziękuje. Mój mail to [email protected] jeśli ktoś by coś miał to bardzo prosze o kontakt.

1 - 20 of 23 Posts