Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 6645 Posts

·
Registered
4,714 Posts
Discussion Starter · #1 ·
ak podaje strona www.rynek-kolejowy.pl:

Solaris będzie produkował tramwaje
Producent autobusów Solaris chce stanąć do przetargów na sto tramwajów. Ich sprzedaż może być kiedyś głównym źródłem przychodów firmy.
Solaris Bus&Coach z podpoznańskiego Bolechowa, lider krajowego rynku autobusów, teraz buduje drugą nogę swojego imperium. Stawia na produkcję tramwajów. Doświadczenie wniesie kanadyjski Bombardier, który ma około 50 proc. europejskiego rynku tych pojazdów.

- Nasz 18-metrowy autobus miejski kosztuje około 1,14 mln zł. Ceny tramwajów są od pięciu do ponad ośmiu razy wyższe. Jak dobrze pójdzie, w przyszłości ich produkcja może więc przynieść nam wyższe dochody niż autobusy - podkreśla Krzysztof Olszewski, prezes Solaris Bus&Coach.

Perspektywy są obiecujące. Według danych firmy, po Polsce jeździ obecnie 3650 tramwajów. Z tego tylko 270 wyprodukowanych zostało w ostatnich 10 latach. Samorządy mają więc ogromne potrzeby odnowienia taboru.

Jak dla mnie Bomba, jeżeli poziom ich tramwajów będzie trzymał poziom autobusów to nie trzeba by kupować bimb z importu :) :cheers:

·
Registered
4,714 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Po co ten znak zapytania w temacie?
Bo plany w tym kraju potrafią pójść w rozpierdziel nawet w ostatniej chwili ;)

·
Eurotram
19,019 Posts
Jak dla mnie Bomba, jeżeli poziom ich tramwajów będzie trzymał poziom autobusów to nie trzeba by kupować bimb z importu :) :cheers:
No,z tym poziomem to MUSI być ciut lepiej (a nie,że drzwi czy okna wylatują zaraz po dostarczeniu do kupca).Ale nagle mnie olśniło w jednej rzeczy:eek: ile będziemy mieli powtórkę z początków działalności p. Olszewskiego w Polsce,to - co już pewne - Solaris bedzie bazował na Bombardierze.Ale chodzi mi o coś innego:możliwe,że tak jak z Neoplanem podzielą strefy wpływów,co może oznaczać... że Bombardier (ten "100%-owy") może przestać uczestniczyć w przetargach w Polsce!A Solaris mocniej zaatakuje dotychczasowych odbiorów Bombardierów (czyli Kraków,Gdańsk i pewnie Łódź;choć akurat w tym sotatnim mieście może być najtrudniej,bo tam Solaris i autobusowo cienko stoi).

·
Registered
5,878 Posts
w Pulsie Biznesu był o tym ostatnio duzy artykuł, na razie produkują tramwaje z Bombardierem, aby moc potem wykazac doświadczenie w produkcji tramwajów

·
Registered
4,714 Posts
Discussion Starter · #6 ·
No,z tym poziomem to MUSI być ciut lepiej (a nie,że drzwi czy okna wylatują zaraz po dostarczeniu do kupca).Ale nagle mnie olśniło w jednej rzeczy:eek: ile będziemy mieli powtórkę z początków działalności p. Olszewskiego w Polsce,to - co już pewne - Solaris bedzie bazował na Bombardierze.Ale chodzi mi o coś innego:możliwe,że tak jak z Neoplanem podzielą strefy wpływów,co może oznaczać... że Bombardier (ten "100%-owy") może przestać uczestniczyć w przetargach w Polsce!A Solaris mocniej zaatakuje dotychczasowych odbiorów Bombardierów (czyli Kraków,Gdańsk i pewnie Łódź;choć akurat w tym sotatnim mieście może być najtrudniej,bo tam Solaris i autobusowo cienko stoi).
Każda genialna rzecz rodzi się w bólach, a nowo dostarczane Solarisy (przynajmniej te dla Krakowa) trzymają bardzo dobry poziom wykończenia, czego niemożna powiedzieć o złomie z Jelcza. Twoja teoria wydaje sie prawdopodobna ale jak będzie w rzeczywistości zobaczymy, może Bombardier zostawi sobie jednak najbardziej łakome kąski. Możliwe też ze Solaris będzie chciał włożyć do konstrukcji jak najwięcej od siebie, trzeba czekać na konkrety. Ale wydaje mi się, że Puma może się już schować :lol:

·
Polite User
3,137 Posts
Nie przesadzaj z jakością wykończenia i nie generalizuj bo wmawianie ludziom, że Solarisy są kiepsko zbudowane jest kłamstwem. Zimą 2 lata temu 20 stopni mrozu, Neoplany i Many zaliczały awarie a Urbino bez problemu jeździły po mieście rozwożąc ludzi do pracy i szkoły. Pamiętam to tak dobrze bo i Man i Neoplan mnie zawiodły przez co zmarzłem jak cholera :D

Solaris będzie opierał się na Bombardierze tak jak pierwsze Urbino na Neoplanie, po pewnym czasie kiedy firma nabierze doświadczenia będzie wprowadzała własne rozwiązania techniczne.

Ale wydaje mi się, że Puma może się już schować :lol:
Mi wydaje się że nie tylko Puma ale też "mydelniczka" Pesy ;)

·
Silesian InExile
73 Posts
co jest z Polakami że na wieść o czymś nowym są w stanie skrytykować wszystko inne?
Na razie PESA ma zamówienia i jeździ już w Elblągu. HCP FPS ma prototyp. Protram ma nowe 105 z niską wstawką. Do póki "sol-tram" będzie papierowy to nie będzie lepszy od żadnego z powyższych.

·
Eurotram
19,019 Posts
Nie przesadzaj z jakością wykończenia i nie generalizuj bo wmawianie ludziom, że Solarisy są kiepsko zbudowane jest kłamstwem. Zimą 2 lata temu 20 stopni mrozu, Neoplany i Many zaliczały awarie a Urbino bez problemu jeździły po mieście rozwożąc ludzi do pracy i szkoły. Pamiętam to tak dobrze bo i Man i Neoplan mnie zawiodły przez co zmarzłem jak cholera :D
Takie są fakty:eek:kna i drzwi wypadały w wozach z dostawy 33 sztuk dla Gdańska.Dalej:przeszedłem się się dokładnie o Solarisie Trollino 12T i po kolei:ramy drzwi - rdza jak cholera,kratki nawiewu przy podłodze - farba odłazi płatami (widać,że jakiś kretyn wymyślił malowanie farbą nieprzystosowaną do ocynku),spod praktycznie wszystkich spojeń wykładzin widać rdzawe nacieki.Reasumując:symbolicznie tylko lepiej niż w 2 lata starszym Jelczu M121E.I to jestem w stanie udowodnić - jak chcesz,złapię go i porobię foty!
Po prostu Jelczydła są wręcz demonizowane,a prawda wygląda ciut inaczej:mają za uszami,ale daleko mniej niż twierdzi konkurencja :)

·
Registered
4,714 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Takie są fakty:eek:kna i drzwi wypadały w wozach z dostawy 33 sztuk dla Gdańska.Dalej:przeszedłem się się dokładnie o Solarisie Trollino 12T i po kolei:ramy drzwi - rdza jak cholera,kratki nawiewu przy podłodze - farba odłazi płatami (widać,że jakiś kretyn wymyślił malowanie farbą nieprzystosowaną do ocynku),spod praktycznie wszystkich spojeń wykładzin widać rdzawe nacieki.Reasumując:symbolicznie tylko lepiej niż w 2 lata starszym Jelczu M121E.I to jestem w stanie udowodnić - jak chcesz,złapię go i porobię foty!
Po prostu Jelczydła są wręcz demonizowane,a prawda wygląda ciut inaczej:mają za uszami,ale daleko mniej niż twierdzi konkurencja :)
To, ze tak było w Gdańsku nie znaczy że wszędzie tak było w Krakowie trochę Solnic jeździ zarówno U-12 i U-18 i wszystkie są w idealnym stanie wizualnym, żadnych problemów z drzwiami czy oknami. Jak widać podobnie jest w Poznaniu, tymczasem Jelcze sypią się po dwóch latach, są przerdzewiałe i już na starcie mają nierówno założone i nieszczelne drzwi.

Ile z tych 33 sztuk miało takie problemy i przełóż to na ogólną liczbę sztuk autobusów wyprodukowanych przez Solarisa, i porównaj to do Jelcza, niestety Jelczozłomy to wciąż produkt z 3 świata i takie są fakty. Solaris natomiast to produkt na Zachodnim poziomie.

·
Registered
311 Posts
Celem dalekosiężnym Solarisa powinno być przejęcie FPS, najlepiej razem z ZNTK, rozpoczęcie produkcji tramwajów, wagonów kolejowych. Następnie przeniesienie produkcji do np. Bolechowa a teren w Poznaniu sprzedany i .... wieżowce :) :) :)

Z czego jeden Solarisa of'kors :)

·
Eurotram
19,019 Posts
To, ze tak było w Gdańsku nie znaczy że wszędzie tak było w Krakowie trochę Solnic jeździ zarówno U-12 i U-18 i wszystkie są w idealnym stanie wizualnym, żadnych problemów z drzwiami czy oknami. Jak widać podobnie jest w Poznaniu, tymczasem Jelcze sypią się po dwóch latach, są przerdzewiałe i już na starcie mają nierówno założone i nieszczelne drzwi.

Ile z tych 33 sztuk miało takie problemy i przełóż to na ogólną liczbę sztuk autobusów wyprodukowanych przez Solarisa, i porównaj to do Jelcza, niestety Jelczozłomy to wciąż produkt z 3 świata i takie są fakty. Solaris natomiast to produkt na Zachodnim poziomie.
No i widzisz,wciąż operujesz jedynie propagandą antyjelczową i żadnymi dowodami.Ja Ci podałem konkretne przykłady.Osłony tylnych świateł z Solarisów I generacji z reguły już są prawie białe,taka tandeta (choćby gdyńskie 5248,5251 czy gdyńskie ST12T);przykłady rdzy Ci podałem.Gazovecto pokazane w Poznaniu (bynajmniej nie spod igły) ma wewnątrz właściwie tylko podrdzewiałe łebki śrub przy mocowaniu wykładziny - i finito!
Na gdańskie SU12 (te pierwsze 4 sztuki) mechanicy też nieźle narzekali;ostatniego przetargu Solaris by też nie wygrał,gdyby jakiś głupek z Poznania nie rozdmuchał sprawy.Tak więc Solaris wcale nie jest aż taki super,a Jelcz aż taki "be" :)

Emhyr :porównywałem Vecto z SU12,a nie SU18 z Tantusem :)

PZDR

·
Ehh...
2,601 Posts
^ Co nie zmienia faktu, że solnice są mniej "be" niż Jelcze ;) W MANach wypadają okna i pękają kratownice, Scanie trzeszczą, w Volviakach odpadają osłony przy suficie - wszystko jest teraz mniej lub bardziej do dupy, takie czasy.

·
Registered
2,640 Posts
Solaris nie jest idealny ale najstarsze warszawskie Solarisy wciąż trzymają się bardzo dobrze.

·
Polite User
3,137 Posts
Może w Gdańsku nie potraficie o nie zadbać??? :D:D:D Poznańskie pierwsze solarisy nadal wyglądają dobrze i nie dopatrzyłem sie na nich korozji. Co innego to nasze super Vecto kupione przez przypadek. Od jesieni 2005 do wiosny 2006 stały w zajezdniach bo się zepsuły a Jelcz naprawy gwarancyjne realizował hmmm, opieszale. Pojazdy te jadąc po dziurach trzęsą się jakby były z galaretki i samoistnie otwierają okna !! :) Proces otwarcia drzwi od wciśnięcia przycisku na przystanku trwa wieczność a często przytrafiają się awarie systemu co owocuje wywaleniem ludzi z autobusu i jazdą z otwartymi drzwiami na zajezdnię. Jakość wykonania i plastiki pominę, całe wnętrze autobusu wygląda jak by zrobiony było z kartonów po jajkach pomalowanych siwą farbą. Jelczydła nie są demonizowane, one są tragiczne, jakościowo wykonane fatalnie, z zewnątrz paskudne ,wewnątrz badziewne. Jeżeli masz swoje zdanie na ich temat to ok, każdy ma inne wymagania co do środków komunikacji miejskiej :)

·
Nec temere, nec timide
2,760 Posts
Należy się tylko cieszyć z tej wiadomości... Polska firma, tak więc też i więcej pieniędzy zostanie na rodzimym rynku... Eurotram, też nie jestem zbytnim zwolennikiem Urbino I generacji, ale przyznać musisz, że II generacja, to już (przynajmniej w PL) klasa sama dla siebie...

1 - 20 of 6645 Posts