SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 307 Posts

·
liberalization
Joined
·
2,139 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
W ciągu sześciu lat pod miastem ma powstać tunel, którym jeździlibyśmy z Gdańska do Gdyni.

Tunelem miałaby przebiegać "Droga Czerwona", która w przyszłości ma być alternatywą dla obecnego głównego ciągu komunikacyjnego. Według starych planów miała ona przebiegać od węzła Kliniczna w Gdańsku wzdłuż torów kolejowych, aż do granicy Sopotu i Gdyni. Kilka lat temu Sopot zrezygnował z tego przebiegu (wymagał m.in. wyburzeń między ul. Kościuszki a torami kolejowymi), na terenach przeznaczonych wcześniej pod drogę powstają obecnie budynki mieszkalne.

Sprawa nowej trasy łączącej trójmiejską aglomerację przycichła, wracając co jakiś czas jako futurystyczne pomysły, np. estakady nad torami kolejowymi biegnącej przez cały Sopot.

W końcu jednak temat wrócił na poważnie - kilka dni temu podjęto decyzję o budowie tunelu pod miastem.

- Budowa trasy tranzytowej jest konieczna - mówi Andrzej Chrzanowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie, który przygotował wstępny projekt przebiegu trasy.

Patrząc od strony Gdańska, nowa droga biegłaby od węzła z "drogą zieloną" (patrz mapka) na granicy z Sopotem, dalej po "morskiej" stronie torów przez tereny hipodromu tunelem budowanym metodą odkrywkową. Tuż przed ul. Jana z Kolna tunel przechodziłby na drugą stronę torów, pod terenem stacji towarowej i dalej przecinałby ul. 3 Maja. Od tego miejsca wykonywany byłby metodą górniczą, czyli bez naruszenia zabudowań na powierzchni.

- Budowa tunelu głębokiego na takim terenie to ogromne wyzwanie. Trzeba będzie poprowadzić go na głębokości kilkudziesięciu metrów, pod podziemnymi ciekami wodnymi, których jest tu mnóstwo - mówi Chrzanowski.

Tunel głęboki ma się kończyć na wysokości skrzyżowania al. Niepodległości z ul. Malczewskiego. Dalej dwujezdniowa trasa biegłaby w odkrytym wykopie wzdłuż torów i razem z nimi przechodziła pod al. Niepodległości. W miejscu dzisiejszego skrzyżowania głównej sopockiej drogi z ul. Hallera ma się znajdować węzeł łączący ją z "drogą czerwoną".

- Przy ostatnim remoncie tego skrzyżowania wzięliśmy pod uwagę projekt tunelu - mówi Chrzanowski.

Następnie trasa na wysokości aquaparku ponownie wracałaby na "leśną" stronę torów na estakadzie i biegła do Gdyni, by połączyć się z tamtejszą "drogą różową".

Jakie są szacowane koszty tak gigantycznej inwestycji? - To kwota rzędu 600 do 800 milionów złotych - mówi Chrzanowski.

Na razie miasto przygotowuje przetarg na szczegółową koncepcję połączoną z wierceniami geologicznymi, dzięki której będzie można ustalić optymalny przebieg trasy. - Na ten cel wydamy najprawdopodobniej około półtora miliona złotych - podaje Chrzanowski.

Skąd Sopot weźmie sumę wielokrotnie większą od budżetu całego miasta? - Zdecydowane wsparcie obiecał nam marszałek województwa Jan Kozłowski w ramach środków unijnych - mówi dyrektor.

Być może dorzuci się też budżet centralny, chociaż obecnie al. Niepodległości to droga wojewódzka, a nie krajowa. Kurort liczy również na wsparcie sąsiadów - to przede wszystkim mieszkańcy Gdańska i Gdyni skorzystają z nowej inwestycji.

GW Trójmiasto
 

·
Optimist trotzdem
Joined
·
3,551 Posts
tak czy tak drugiej trasy prócz obecnie istniejącej nie (mam nadzieję ) unikniemy. Komunikacja między Gdańskiej a Gdynią będzie wzrastać. Fakt, że na razie ten tunel to trochę bajkowo brzmi, ale czy jest inna (realna !!) możliwość?
W Gdyni trasa alternatywna do al Zwycięstwa prowadzona jest między wzgórzami a torami. W Gdańsku będzie między torami a morzem (myślę o Trasie Zielonej). Gdzieś to się musi połączyć po drodze, a nic innego oprócz Sopotu na tej trasie nie ma ;).
No i mamy dwa organizmy przemysłowo-miejskie do połączenia przez obszar, który jest i chciałby być dalej, bo to jego przyszłość uzdrowiskiem i żyć z turystów.
Można to potraktować jako przeszkodę nie do przezwyciężenia, można jako wyzwanie do bardziej śmiałego rozwiązania. Nie dyskwalifikowałbym tego tunelu (bez wchodzenia w detale dotyczące dokładnej trasy) tak do końca.
Poczekajmy na tę koncepcję, tu szybko się nic nie stanie, a szkoda..

W Krakowie zaczynają się przymierzać do kolejnego uzupełnienia sieci drogowej, gdzie istotnym elementem tej trasy ma być tunel pod Kopcem Kościuszki .
Szczegóły:
Tunel pod Kopcem

Mogą w Krakowie się na tunel odważyć, to mogą i w Trójmieście. Z już istniejących podobnej długości widziałem między Bregencją a Lindau nad Jeziorem Bodeńskim. Sprawdza się tam, sprawdzi się i w Polsce :)
 

·
Ale głupi ci Rzymianie
Joined
·
1,898 Posts
W zasadzie taka jest prawda - sensownej alternatywy dla tego tunelu nie ma, bo estakada nad torami PKP jest pomysłem jeszcze bardziej szalonym. A koszty przedsięwzięcia będą naprawdę gigantyczne. Jeśli w ogóle, to Gdańsk i Gdynia mogłyby dorzucić się w naprawdę niewielkim stopniu (w co wątpię, patrząc na obecną "prointegracyjność" naszych władz, zwłaszcza po ostatniej wpadce prez. Gdyni), Unia owszem, ale to i tak są gigantyczne kwoty. No chyba, żeby budować to przez kilka lat i jakoś rozkładać koszty...

Zobaczymy. Sądzę, że inwestycja jest realna, aczkolwiek raczej w dość odległej przyszłości.
 

·
Registered
Joined
·
638 Posts
fairhair26 said:
Proszę zapodać mapkę gdzie ten tunel ma być

Chodzi o odciążenie trasy widocznej na poniższym zdjęciu

[/IMG]
trzymaj.
mapka zrobiona przeze mnie zeby bylo poglądowo. na stronie GW nie ma mapki.
w ogole nie widzialem jeszce takiej mapy nigdzie. mozemy sie tylko domyslac jak to bedzie wygladalo. z opisu artykulu to bedzei tak:
( nie wiem tylko czy bedzie ona przebiagała idealnie pod niepodległosci? ale z tego co slyszalem to w jej ciagu)


kolor czerwony- metoda odkrywkowa
kolor czarny- górnicza
na gorze zdjeciaczerwone kolko to skrzyzowanie z Hafnera czyli koniec tej drogi. tam ma juz isc droga wykopem.
mapka zrobiona na screenshocie mapy z trojmiasto.plco do tego Twojego zdjecia to zdjecie z Wrzeszcza w Gdanksu. Ale tak, tunel ten bedzie odciązeniem tej drogi ale zacznie sie jakies 8 km dalej w strone Gdyni.
pozdrawiam
 

·
....czyli Qba
Joined
·
2,912 Posts
^^ w sumie chodzi bardziej o odciazenie glownej ulicy w Sopocie gdzie nastepuje wymiana Gdansk--><--Gdynia. Jakos nie wierze w zaden tunel. A co do kosztow to wydaje mi sie ,ze estakada nad SKM powinna byc tansza niz tunel...

A moze prom z Gdanska do Gdyni, ludzie by sobie wjezdzali samochodami i plyneli do Gdyni ;).
 

·
Registered
Joined
·
638 Posts
akurat codziennie jezdze ta trasa. w godzinach szczytu 14-17 jadąc z Gdanska korek zaczyna sie idealnie w Sopocie.
dzien w dzien to samo od KFC na granicy Gdańsk/Sopot do skrzyzowania z 3 maja i pozniej z ul.Podjazd.
powiem szczerze- jeszcze rok temu tego nie bylo. obecnie jest kres mozliwości tej trasy.
z tego co pisalem kiedys tu na forum wczesniej i wynika z tego artukulu,
jakies 2 lata temu postanowiono zmienic plan zagospodarownia terenu przeznaocznego na ta trasa 20 lat temu.
teraz zaczely tam powstawac budynki, ludzie remontują swoje domy itp
wiec o zwyklej trasie można zapomniec- po prostu nie ma miejsca i go nie znajdziemy. poza tym z tego co rozmawiam z radnymi w Sopocie nikt sie nie zgodzi na trase na zewnątrz. estakda nad torami to pomysl z kosmosu i nikt powaznie w Sopocie tego nie rozpatruje.
zatem zostaje tylko tunel.
moim zdaniem istanieje troche wiecej miejsca na tunel metoda odkrywkową a dopiero przez scisle centrum tunel głeboki. zaraz za monciakiem w strone Gdyni tuz przy torach po stronie gornego Sopotu można juz budowac odkrywając teren. jest to oszczednośc okolo 1 km co przy tych kwotach to duzo. niestety od 3 maja innego wyjscia nie znam
zobaczymy co z tego wszystkiego wyjdzie.
podobno sa juz jakies makiety tunelu- postaram sie na dniach popytac i jak bede mial możliwość to porobie fotki
 

·
Registered
Joined
·
3,720 Posts
Kwota 800 mln jest wielokrotnie zaniżona.
W Warszawie 900 m tunelu w ciągu Wisłostrady kosztowało ponad 200 mln zł. Ten ma mieć 4,5 km z tego 2,5 km metodą górniczą.
Przypuszczam, że wartość tego co byłoby do wybużenia była dużo niższa niż koszt budowy tunelu metodą górniczą. Gdyby pod spodem była chociaż skała.
Realnie to w ścisłym centrum mogliby wybudować tunel metodą odkrywkową a reszta na powieżchni. Tunel przy wyścigach to czysta ekstrawagancja.
Wracając do kosztów. W Bostonie postanowili przenieść autostradę do tunelu. Koszty ponad 14.6 mld $ (to nie pomyłka). Pierwotne szacunki mówiły o 2.5 mld $ i na przestrzeni lat rosły do poziomu 14.6 mld $.
Inwestycja już oddana do użytku, ale to nie koniec wydatków. Tunele zaczeły przeciekać.
 

·
Registered
Joined
·
5,782 Posts
fairhair26 said:
^^ Dzięki za mapkę, myślałem że będzie budowana jakaś trasa średnicowa nowym śladem bo powiem że by się w Trójmieście taka przydała :)
W zasadzie to jest trasa średnicowa budowana nowym śladem. Tylko, że na mapie Sopotu brakuje miejsca na ten ślad, więc mowa o tunelu. Gdyński odcinek jest realizowany (częściowo zrealizowany), a w Gdańsku w planach miejscowych jest rezerwa terenu.
 

·
Registered
Joined
·
388 Posts
@jacek_k Tunel w Bostonie jest pewnie dużo dłuższy niz ten planowany w Sopocie. Z tego co mi wiadomo prowadzi od lotniska przez kanał portowy, dodatkowo pod linią metra i pod torami kolejowymi, dalej przez całe centrum Bostonu, pod wysoką zabudową i za centrum autostrada "wychodzi" z tunelu. Ponad to do kwoty liczone były min. wyburzenie starej estakady oraz budowa nowego mostu (choć tego do końca pewny nie jestem).
Mimo wszystko mam nadzieję, że tunel w Sopocie to nie bajka i dojdzie do jego realizacji:)
 
G

·
No to mamy ostatnio wysyp tuneli w Polsce: Tunel Wisłostrady w Wawie, trzy inne projektowane w Wawie (łącznie z tym S2 przez Ursynów), tunel pod Kopcem Kosciuszki w Krakowie, tunel pod PKP w Krakowie, tunel pod Sopotem, tunel w Świnoujściu, czytałem też na forum o tunelu w ramach III Ramy Komunikacyjnej Poznania i jakimś tunelu w centrum Wrocka (cos w okolicy Kazimierza Wielkiego).

:cheers:
 
G

·
kryszakk said:
Sprawa nowej trasy łączącej trójmiejską aglomerację przycichła, wracając co jakiś czas jako futurystyczne pomysły, np. estakady nad torami kolejowymi biegnącej przez cały Sopot.
Może mi ktos wyjasnić dlaczeog wszyscy tą estakadę tratują jako jakieś S-F?? Przecież to normlana budowla komunikayjna, jakich w Polsce są dziesątki. I co z teog ze nad torami, wzdłuż nich? Czy tunel jest mniej futurystyczny niz estakada? Ponadto estakada byłaby tańsza chyba niż tunel budowany metoda górniczą.
 
G

·
Kent said:
@jacek_k Tunel w Bostonie jest pewnie dużo dłuższy niz ten planowany w Sopocie. Z tego co mi wiadomo prowadzi od lotniska przez kanał portowy, dodatkowo pod linią metra i pod torami kolejowymi, dalej przez całe centrum Bostonu, pod wysoką zabudową i za centrum autostrada "wychodzi" z tunelu. Ponad to do kwoty liczone były min. wyburzenie starej estakady oraz budowa nowego mostu (choć tego do końca pewny nie jestem).
Mimo wszystko mam nadzieję, że tunel w Sopocie to nie bajka i dojdzie do jego realizacji:)
No poniekąd. W Bostonie tunel z lotniska to jedno, a tunel pod miastem to drugie. Ten na lotnisko pod woda też jest chyba elementem projektu Big Dig, ale główne problemy i koszty to była budowa tunelu w centrum miasta. Tam jest cała autostrada pod downtown w tunelu, wychodzi na powierzchnię dopiero na most.
 

·
Registered
Joined
·
388 Posts
@michal.. dokladnie..pozostaje jeszcze kwestia jak szeroki ma to byc tunel, bo pewnie to tez jest wazne przy szacowaniu kosztow inwestycji. Bostoński ma bodajże 8 pasów ruchu (jeśli się mylę to mnie poprawcie).
 
G

·
beczkarz said:
W sumie, to jak tak patrze na tą mapkę, to widzę ze zupełnie niedaleko jest mase wolnej przestrzeni na mapie zaznaczonej kolorem zielonym. NIe byłoby taniej i szybciej zbudować przez maisto tlyko fragmenty trasy, a resztę puścic naokoło zabudowań jako obwodnice Sopotu?? Może by sie trasa wydłuzyła o 1 km, ale koszty obniżyłyby się jakieś 5 razy, wieć inwetsycja byłaby bardziej prawdopodobna i krótsza.

Teraz czekam na opinię mieszkańców Trójmiasta bo możliwe że pierdoły piszę :)
 
1 - 20 of 307 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top