SkyscraperCity banner

1 - 20 of 148 Posts

·
BUS & KM Bydgoszcz
Joined
·
3,721 Posts
Discussion Starter · #1 ·
SOR

Jako że temat o SORze offtopuje się w temacie Solarisa otwieram nowy temat na temat autobusów czeskiej firmy SOR.

Autobusy miejskie:
Średnio i wysokopodłogowe: SOR B 7,5; SOR B 9,5; SOR B 10,5
Niskowejściowe: SOR BN 9,5; SOR BN 10,5; SOR BN 12; SOR BNG 12
Niskopodłogowe: SOR NB 12; SOR NB 18

Międzymiastowe:
Średnio i wysokopodłogowe: SOR C 7,5; SOR C 9,5; SOR C 10,5; SOR C 12; SOR CG 12
Niskowejściowe: SOR CN 9,5; SOR CN 10,5; SOR CN 12; SOR CNG 12
Niskopodłogowe: SOR NC 18

Dalekobieżne i turystyczne:
Średnio i wysokopodłogowe: SOR LC 9,5; SOR LH 9,5; SOR LC 10,5; SOR LH 10,5; SOR LH 12

Trolejbusy:
Niskowejściowe: SOR TN 12
 

·
Moderator
Joined
·
25,599 Posts

·
BUS & KM Bydgoszcz
Joined
·
3,721 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Dla przypomnienia:

Pol-Mot Warfama chce montować autobusy w byłej FSC

Spółka Pol-Mot Warfama, producent samochodów Grand Tiger, chce uruchomić w Lublinie montownię czeskich autobusów marki SOR. W czwartek na ulice wyjedzie jeden z takich pojazdów. Jest napędzany energią elektryczną.

Pol-Mot Warfama sprzedaje czeskie autobusy. Teraz myśli o tym, by je montować. - Sprawdzamy, czy jest zainteresowanie na rynku. Jeśli tak, to postaramy się jak najszybciej uruchomić zakład - wyjaśnia Marek Zmarz, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału Pol-Motu Warfamy.

Spółka zaprezentuje w czwartek władzom Lublina i wszystkim chętnym pasażerom model SOR EBN 10,5. To krótki, trzydrzwiowy
autobus napędzany energią elektryczną. Pokaz odbędzie się o godz. 12 w Lublinie, na placu Litewskim.

- W zależności od zamontowanych akumulatorów auto-bus może przejechać do 150 kilometrów na jednym ładowaniu. Akumulatory uzupełnia się w dwóch trybach: dłuższym, co zajmuje od 8 do 9 godzin, albo krótkim. W przypadku tego drugiego zajmuje to od jednej, do czterech godzin czasu - tłumaczy Marek Zmarz.

Czeski autobus może zabrać na pokład 85 pasażerów. Dysponuje 28 miejscami siedzącymi. Ten model miał premierę w 2010 roku. Po południowej prezentacji odbędzie się przejazd testowy po mieście. Autobus pojedzie z pl. Litewskiego w Al. Racławickie, skręci w ul. Sowińskiego, zrobi kółko przez Kraśnicką i skręci na Sławinek. Dalej pojedzie Sikorskiego i Poniatowskiego na Czechów, po czym wróci do centrum.

Nieoficjalnie wiadomo, że producent pojazdu jest bardzo zainteresowany startem w przetargu na dostawę autobusów do Lublina. Zarząd Transportu Miejskiego w ramach programu unijnego, obok nowych 27 mercedesów i 53 autosanów, może dokupić jeszcze 20 sztuk nowych autobusów.

http://www.kurierlubelski.pl/wiadom...towac-autobusy-w-bylej-fsc,id,t.html?cookie=1
Jak SOR i Pol-Mot Warfama się dogadają to niech chociaż SOR przerobi SOR NB12 na 3 drzwiowy z 4 i NB18 z 5 na 4 drzwiowe na polski rynek.
 

·
Moderator
Joined
·
25,599 Posts
Nom, bo rzeczywiście dodatkowe drzwi mogą być paradoksalnie przeszkodą w zdobyciu zamówienia, heh. Ale z drugiej strony posiadanie drzwi ponad limit to też ciekawe rozwiązanie i pewnie znalazłyby się linie w polskich miastach, na których takie autobusy - zwłaszcza w wersji przegubowej - sprawdziłyby się.
 

·
Moderator
Joined
·
25,599 Posts
Tyle że jakoś przewoźnicy chętne do tych modeli niskopodłogowych nie są.
Bo SOR niespecjalnie się tym interesował. Jednakże próbował wcisnąć autobusy do GOP-u, z PKS-em Gliwice, ale PKS akurat przetargu nie wygrał. Także DLA miało jeździć SOR-ami, ale do Rybnika wybrano (nieoczekiwanie) Conecta.
 

·
Registered
Joined
·
281 Posts
OMB, założyliście nawet nowy temat dla SORa? Myślałem że w kręgu polskich mkmów na SORa nie wolno nawet zwracać uwagi... ?
 

·
Moderator
Joined
·
25,599 Posts
OMB, założyliście nawet nowy temat dla SORa? Myślałem że w kręgu polskich mkmów na SORa nie wolno nawet zwracać uwagi... ?
Nie jestem mikolem. :)

O flirtach SOR-a i polskich przewoźników w kontekście pojawienia się serii NB w Polsce:

Premiera autobusu SOR NB12 na polskich drogach!

W dniach 11-30 marca br. [2009] na ulicach Gdyni i Sopotu testowany będzie autobus SOR NB12. Jest to nowy pojazd, który kilka dni wcześniej przyjechał do nas z Czech. Jego charakterystyczną cechą jest zastosowanie czterech par drzwi dla pasażerów, przy zachowaniu standardowej długości pojazdu.

Autobus SOR NB12 należy do rodziny pojazdów niskopodłogowych. Produkowany jest w czeskiej fabryce w miejscowości Libchavy. Firma SOR zajmuje sie produkcją zarówno autobusów miejskich, regionalnych jak i turystycznych. W ofercie producenta są pojazdy w różnych długościach, od klasy midi do pojazdów przegubowych. Od niedawna także na ulicach czeskich miast można spotkać wyprodukowane przez SORa trolejbusy.
Związki SORa z Polską zaczęły się w 1997 r., kiedy to czeski producent nawiązał w celu sprzedaży swoich autobusów współpracę z firmą SorPol z Głogowa. Nie odnotowano jednak większego zainteresowania produktami firmy. Drugą próbą wprowadzenia autobusów SOR na polski rynek było sprzedanie w 2000 r. licencji na ich produkcję firmie KZNS z Solca Kujawskiego, która pod koniec roku rozpoczęła produkcję modeli B9,5 (znanych choćby z komunikacji miejskiej w Olsztynie) i C9,5. W 2003 r. firma ogłosiła upadłość, a część majątku wykorzystywaną do produkcji autobusów odkupiła późniejsza Fabryka Autobusów „Solbus”, zachowując ciągłość produkcji licencyjnych autobusów SOR. W 2007 r. SOR Libchavy wypowiedziało Solbusowi umowę licencyjną, co skutkowało koniecznością powołania samodzielnej firmy do sprzedaży swoich autobusów na terenie naszego kraju. Powstała w Polsce firma podjęła współpracę z oddziałami Veolii, w których testowano, a następnie dla których sprzedawano autobusy regionalne. Pomorski Oddział Veolii Transport otrzymał z kolei do przetestowania model autobusu miejskiego.

Prezentowany w Gdyni autobus jest konstrukcją całkowicie niskopodłogową, wyposażoną w cztery pary dwuskrzydłowych drzwi. Pomimo dużej przestrzeni zajmowanej przez dojścia do drzwi, w autobusie zmieściły się aż 34 miejsca do siedzenia (w tym 7 na strapontenach) i 76 miejsc stojących. Pojazd napędzany jest 264-konnym silnikiem Iveco Tector (EURO IV) umieszczonym w pozycji stojącej w tylnej części pojazdu, w pionowej wieży. Pojazd wyposażony został w platformę wjazdową dla wózków inwalidzkich oraz w system kneelingu. Informacja liniowa prezentowana jest na zewnątrz za pomocą wyświetlaczy diodowych mieleckiej firmy R&G. Pojazd został ponadto wyposażony w standardowe dla czeskich autobusów sygnalizatory dźwiękowe zamykania drzwi, lampki ostrzegawcze umieszczone na zewnątrz nad drzwiami oraz apteczkę pierwszej pomocy zamontowaną z tyłu kabiny kierowcy.

Gdynia jest pierwszym miastem w Polsce, w którym ten model autobusu czeskiego producenta będzie liniowo eksploatowany. Do końca marca można będzie go spotkać na liniach K i S, na zadaniach obsługiwanych przez Veolię Transport Pomorze z Tczewa.
http://galeria.psstm.org.pl/details.php?image_id=1961&sessionid=d7286951d23648fc8d3e8a98645f37d3

Przetargowy kalejdoskop - pierwsza połowa 2010 r.
01.06.2010

[...]

Linia 850

Oprócz linii wymienionych w omówionym wcześniej postępowaniu, 1 lipca 2002 r. zmienił się przewoźnik także na linii 850. Nie włączono jej do innego pakietu i poddano samodzielnie rozstrzygnięciom przetargowym. Obsługiwał ją dotychczas Meteor Jaworzno. W obecnym przetargu wymagano łącznie pięciu autobusów – trzech typu C (powyżej 140 miejsc, bez wymogu, żeby były przegubowe) spośród których dwa miały być z 2010 roku, a trzeci nie starszy niż z 2000 oraz dwóch typu B (co najmniej 91 miejsc) nie starszych niż z 2000 roku. Wszystkie autobusy mają być niskopodłogowe z platformą dla wózków, mieć trzy pary dwuskrzydłowych drzwi oraz wyświetlacze. Warto zauważyć, że autobusy typu B kursują wyłącznie w niedziele i święta.

Złożono trzy oferty. Najdroższa okazała się oferta konsorcjum złożonego z firm Nowak Transport Nowe Chechło, PKM Świerklaniec i Sed-Baz Czeladź. Zaproponowano stawki 3,43 zł za tabor B i 4,92 zł za tabor C oraz następujące autobusy:
- trzy MAZ-y 107 z 2010 roku (zobowiązanie MAZ Auto Poland),
- MAN NL202 z 2001 roku (własność Sed-Baz Czeladź),
- Jelcz M121 z 2000 roku (własność Nowak Transport).

Druga oferta należy do konsorcjum spółek Irex-1 Dąbrowa Górnicza, Meteor Jaworzno i PKS Gliwice. Zaproponowali oni stawki po 4,27 zł za tabor B i C oraz następujące autobusy:
- dwa SOR-y NB18 z 2010 roku (zobowiązanie SOR Poland dla PKS Gliwice),
- Jelcz M121 z 2001 roku (własność),
- Jelcz M121 z 2002 roku (leasing),
- Solaris Urbino 15 z 2000 roku (dzierżawa).

Najtańsza oferta należy do Andrzeja Kłosoka z Żor. Zaoferował on obsługę linii za 3,86 zł (tabor B) i 4,15 zł (tabor C) oraz następujące autobusy:
- Solaris Urbino 15 z 2000 roku (leasing),
- dwa Solarisy Urbino 12 z 2000 roku (leasing),
- dwa MAZ-y 107 z 2010 roku (leasing, choć dołączono zobowiązanie firmy JI Service z Kobyłki).

25 maja 2010 r. KZK GOP podał informację o wyborze najkorzystniejszej oferty, którą była oferta Andrzeja Kłosoka. Przewoźnik ten będzie obsługiwał linię 850 przez 48 miesięcy od 1 lipca 2010 r.

[...]
http://www.wpk.katowice.pl/?itemid=1672

Niespodzianka dla wszystkich miłośników komunikacji miejskiej.
[2011-05-19]

Jazda testowa autobusem SOR NB 12!!!

Gorąco zapraszamy wszystkich miłośników komunikacji miejskiej, na jazdę testową autobusem Sor NB 12 w dniu 22.05.2011 o godzinie 12:00. Odjazd z zajezdni DLA przy ulicy Długosza 60.
http://www.dla.com.pl/news.php?id=75

Niektórzy byli tak pewni, że DLA Wrocław kupi te 3 SOR-y, że nawet zamieścili taką oto notkę na transinfo.pl:

Express24: DLA kupuja SOR-y

Autor: Tourliner 22.05.2011
Opublikowano: 2011-05-22 11:52:21

Dolnośląskie Linie Autobusowe kupują 3 fabrycznie nowe autobusy marki SOR NB12. Pojazdy będą wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz jednostki napędowe spełniające normę czystości spalin EEV. Czeskie pojazdy mają wyjechać na ulice Rybnika, gdzie DLA wygrały przetarg na obsługę linii 46.
http://transinfo.pl/express24_text.php?id=40184

Po testach w DLA SOR NB 12 zaczął objazd po Polsce - przede wszystkim Lublin:

Lublin: Pasażerowie przetestują czeski autobus SOR NB12
Dodane 2011-08-18 15.20

Czeski autobus SOR NB12 ponownie przyjechał do Lublina. Tym razem MPK może go przetestować wśród pasażerów.

W czwartek po południu autobus wyjechał na linię 55.

SOR NB 12 przyjechał do Lublina pod koniec lipca. MPK chciało przetestować go na liniach.

Jednak okazało się, że nie było to możliwe. Inspekcja Transportu Drogowego nie zgodziła się wówczas, by autobus woził pasażerów, bo był zarejestrowany w Czechach.

- Testowany model ma 12 metrów długości, jest niskopodłogowy i przystosowany do przewożenia osób niepełnosprawnych. Wyróżnia go to, że ma czworo drzwi - wyjaśnia Weronika Opasiak, rzeczniczka MPK.

Autobus mieści 100 pasażerów, oferuje 26 miejsc siedzących.

Pojazd został wyprodukowany w tym roku. Początkowo został zaprezentowany na Targach Transportu Miejskiego "SilesiaKomunikacja" w Sosnowcu. Później testowany był w dwóch przedsiębiorstwach - Dolnośląskich Liniach Autobusowych we Wrocławiu i w MPK Rzeszów.

Po niedoszłych testach w lipcu autobus opuścił Lublin, jednak kilka dni temu ponownie przyjechał do zajezdni MPK.

Jak tłumaczy Weronika Opasiak, spółka SOR na rodzimym, czeskim rynku od 2010 roku zajmuje pierwsze miejsce pod względem sprzedaży autobusów. Firma produkuje zarówno autobusy miejskie, jak i turystyczne i międzymiastowe. Wśród jej produktów można wyróżnić przegubowy autobus SOR NB18, który ma pięć par drzwi.

Testy potrwają dwa tygodnie, autobus będzie jeździć na liniach nr: 3, 9, 13, 20 i 55 - informuje Weronika Opasiak.

Autobus od producenta kupiła firma "POL-MOT Warfama" z oddziałem w Lublinie, dlatego możliwe było zarejestrowanie pojazdu w Polsce. Firma ta współpracuje z czeskim producentem nad tworzeniem alternatywnych napędów do autobusów.
http://www.mmlublin.pl/383139/2011/...zetestuja-czeski-autobus-sor-nb?category=news

Komentarze:22 sierpnia 2011 - Dąbrowica. Zdecydowanie na pochwałę w tym autobusie zasługuje kultura pracy silnika i skrzyni biegów. Wszytko płynnie działa,a na siedzeniach wygodnie się podróżuje. Do minusów można na pewno zaliczyć trzeszczące na wybojach plastiki i znikomą liczbę miejsc dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi.


7 września 2011 - Wałbrzych, ul. Sokołowskiego. Kolejny tester w Wałbrzychu, wywarł na mnie pozytywne wrażenie, zawieszenie lepsze niż w Citelisie, nie tłucze i nie trzeszczy tak jak one, już o Scanii nie wspominając. Spora kabina ułatwia pracę kierowcy, na minus natomiast rozplanowanie wnętrze, strasznie dużo schodków i pomostów, poza rozkładanymi brak siedzeń na niskiej podłodze oraz zbyt powoli zamykające się drzwi i blokada przystankowa. Mimo to wóz bardzo fajny i myślę, że spokojnie sprawdziłby się u nas w mieście.
 

·
Registered
Joined
·
290 Posts
Nieoficjalnie wiadomo, że producent pojazdu jest bardzo zainteresowany startem w przetargu na dostawę autobusów do Lublina. Zarząd Transportu Miejskiego w ramach programu unijnego, obok nowych 27 mercedesów i 53 autosanów, może dokupić jeszcze 20 sztuk nowych autobusów.
Jak to nieoficjalnie, jak na oficjalnej stronie Warfamy nie tylko jest napisane, że będą startować w tym przetargu, ale że od jego wyników jest uzależniona przyszła współpraca SORa i Warfamy. Myślę, że przetargu nie wygrają, i na tym skonczy się temat montażu SORa w Lublinie.
 

·
Moderator
Joined
·
25,599 Posts
Jak to nieoficjalnie, jak na oficjalnej stronie Warfamy nie tylko jest napisane, że będą startować w tym przetargu, ale że od jego wyników jest uzależniona przyszła współpraca SORa i Warfamy. Myślę, że przetargu nie wygrają, i na tym skonczy się temat montażu SORa w Lublinie.
Oficjalnie to oni chcą tam przede wszystkim montować trolejbusy. A co jeszcze i czy na tym się skończy? - nie wiadomo.

Ale te autobusy montowane w Lublinie to autobusy elektryczne
Nie tylko (j.w.), a co będzie - nie wiadomo.

a przecież sam piszesz, że to nie ma przyszłości i nikt tego n ie kupi. Chyba, że miałeś na myśli, że elektryczne Solarisy nie mają przyszłości, a SORy bedą szły jak świeże bułeczki.
Pytanie czy jakikolwiek elektrobus wyprodukują... Poza tym znowu kłamiesz, bo nie napisałem, że elektro-Solarisy nie mają przyszłości. Po prostu to nie jest jeszcze czas na elektrobusy i na razie takie autobusy można na razie traktować jako ciekawostkę, zabawki (dowód: platformą Solarisa dla elektrobusa małe Alpino). Na elektrobusy pewnie przyjdzie jeszcze czas, ale to za parę lat.
 

·
Moderator
Joined
·
25,599 Posts
O elektrobusie:

15 wrz, 17:16, NZ / PAP
Pokaz autobusu na baterie; w przyszłości być może montaż

Autobus elektryczny czeskiej firmy SOR Libchavy zapre*zentowano w czwartek w Lublinie. Rozmowy na temat uruchomienia w Lublinie montażu trolejbusów i autobu*sów elektrycznych z czeskim producentem prowadzi POL-MOT Warfama.

- Rozmawiamy z fabryką w Czechach o dwóch projek*tach. SOR jest zainteresowany, żeby w naszej fabryce w Lublinie ulokować montaż trolejbusów. Rozmawiamy też o możliwości podjęcia produkcji autobusów elektrycznych w Lublinie - powiedział dyrektor generalny POL-MOT Holding Andrzej Zarajczyk. Jak dodał, wyniki tych roz*mów będą znane do końca roku. Dyrektor wykonawczy SOR Poland Jan Cerny powiedział, że prezentowany auto*bus SOR EBN 10,5 jest pierwszym w Europie autobusem elektrycznym o tak dużej pojemności – zmieści się w nim na misjach siedzących i stojących 85 osób. - Najbliżej na świecie, takie autobusy są w Chinach. Obecne dotychczas w Europie autobusy elektryczne mogą pomieścić ok. 40 osób - powiedział Cerny.

Dodał, że w eksploatacji jest pięć takich autobusów - czte*ry jeżdżą w komunikacji miejskiej w czeskim mieście Ostrawa, a piąty jest używany do przewożenia turystów w Tatrach na Słowacji.

Autobus SOR prezentowany w Lublinie ma ok. 10 m dłu*gości, 19 miejsc siedzących i 66 stojących. Jest zasilany prądem z baterii, które umieszczone są na jego tylnej ścia*nie. Na jednym ładowaniu autobus może przejechać ok. 150 km. Jeśli jest taka potrzeba, baterie można w czasie ok. półtorej godziny doładować do 80 proc. pojemności. Autobus ma silnik o mocy 120 kW.

Bateria jest sporym obciążeniem dla autobusu, waży ok. 1,6 tys. kg. Jednak – jak podkreśla wicedyrektor lubelskie*go oddziału Pol-Mot Warfama Marek Zmarz – technolo*gia produkcji baterii bardzo szybko się rozwija. - Z roku na rok powstają baterie lżejsze i tańsze - powiedział.

Autobus kosztuje ok. 1,3 mln zł. Jak tłumaczył Zmarz, na*kłady te zwracają się w trakcie eksploatacji autobusu, bo koszty energii elektrycznej są niższe niż zakupu paliwa.

Autobus jest przeznaczony do użytku w komunikacji miej*skiej, w ruchu na terenach uzdrowiskowych czy w prze*strzeni zabytkowych starówek. Jego zalety to cicha praca, prosty zespół napędowy oraz to, że nie emituje toksycz*nych spalin. - Jest też bardziej racjonalna gospodarka energią, dlatego że w tym autobusie jest możliwość odzy*skiwania energii przy hamowaniu - dodał Zmarz.

Elektryczny autobus to najnowszy produkt czeskiej spółki SOR Libchavy, która produkuje autobusy miejskie, mię*dzymiastowe i turystyczne oraz trolejbusy. Spółka POL-MOT Warfama, notowana na Giełdzie Papierów Warto*ściowych w Warszawie, specjalizuje się w produkcji ma*szyn i urządzeń rolniczych. Spółka posiada zakład produk*cyjny w Dobrym Mieście k. Olsztyna, a także oddziały w Biedaszkach Małych k. Kętrzyna, w Opalenicy i w Lubli*nie. W lubelskim oddziale montowane są - pochodzące z Chin - samochody Grand Tiger. W marcu 2009 r. spółka uzyskała świadectwo homologacji uprawniające do sprze*daży tego samochodu na terenie Unii Europejskiej. Jesz*cze w tym roku spółka zapowiedziała uruchomienie w Lu*blinie produkcji ciągników pod marką Ursus.
http://m.onet.pl/lublin/4851155,1,detal.html

Budapeszt: Testy SOR-a EBN 10,5

Autor: Roland von Bagratuni 28.09.2011
Opublikowano: 2011-09-28 15:23:32

Nie tylko w Polsce testowany jest elektryczny midibus SOR EBN 10,5. Od 27 sierpnia kursuje on także w Budapeszcie, na linii 26 między stacją 3-ej linii metra Árpád-híd, wyspą Małgorzaty i dworcem kolejowym Budapeszt Nyugati. –w barwach firmy Budapesti Közlekedési Vállalat. Pojazd posiada 85 miejsc, z tego 19 siedzących. Wnętrze zaplanowano wyłącznie do obsługi komunikacji miejskiej. Do ładowania akumulatorów potrzeba 6-8 godzin, odpowiednie połączenie do ładowania specjalnie dla tych autobusów - na wyspie Małgorzaty –zbudowały stołeczne zakłady energetyczne ELMŰ. Pasażerowie bezpłatnie mogą skorzystać z jazdy tym autobusem, w zamian producent oczekuje od nich wypełnienie ankiet. Obecnie cztery takie autobusy kursują w Ostrawie oraz jeden w Tatrach Słowackich do przewozu narciarzy.
http://infobus.pl/text.php?id=42698

I komentarze dot. testów w LBN:15 września 2011 - Lublin, pl. Litewski. W dniu dzisiejszym odbyła się prezentacja w pełni elektrycznego autobusu SOR-a. Po prezentacji autobus wykonał jeden przejazd dla VIP-ów i dziennikarzy i drugi dla zwykłych ludzi. Następnie udał się on na zajezdnię. Jeszcze dzisiaj ma wyjechać w trasę do Ostrowca Świętokrzyskiego, zaś w przyszłym tygodniu będzie prezentowany na Transexpo w Kielcach. Na wolnych obrotach silnika w tym autobusie nawet nie słychać. Moim zdaniem jest on cichszy niż trolejbus (np. lubelskie ST12). Niestety siedzenia są twarde i mało wygodne, brakuje siedzeń dostępnych z niskiej podłogi, stylistyka zarówno zewnętrzna jak i wewnętrzna pozostawiają wiele do życzenia. Plusem na pewno może być znaczna przestrzeń dla osób stojących. Pomimo, ze ma on 10,5 metra to na prawdę sporo ludzi dzisiaj do niego weszło.


5 września 2011 - Lublin, Krakowskie Przedmieście. Łącznie w trakcie wszystkich przejazdów testowych oraz prezentacji zużyte zostało 9% pojemności akumulatora. Na pochwałę zasługuje wysoka kultura pracy napędu - podczas jazdy słychać jedynie most napędowy.
 

·
Registered
Joined
·
290 Posts
Pytanie czy jakikolwiek elektrobus wyprodukują... Poza tym znowu kłamiesz, bo nie napisałem, że elektro-Solarisy nie mają przyszłości. Po prostu to nie jest jeszcze czas na elektrobusy i na razie takie autobusy można na razie traktować jako ciekawostkę, zabawki (dowód: platformą Solarisa dla elektrobusa małe Alpino). Na elektrobusy pewnie przyjdzie jeszcze czas, ale to za parę lat.
No ok, ale nie używaj argumentu montażu SORa w Lublinie dla poparcia swoich prognoz zaistnienia tej firmy na polskim rynku autobusowym, gdyż właśnie klasyczne autobusy tam składane nie będą.
 

·
Moderator
Joined
·
25,599 Posts
No ok, ale nie używaj argumentu montażu SORa w Lublinie dla poparcia swoich prognoz zaistnienia tej firmy na polskim rynku autobusowym, gdyż właśnie klasyczne autobusy tam składane nie będą.
A skąd wiesz, bo ja sam tego nie wiem. Poza tym aspekt montowni czegokolwiek może świadczyć o większym zainteresowaniu firmy rynkiem niezależnie od tego, gdzie dany produkt będzie produkowany, montowany itp. Przecież SOR ma bardzo bogatą ofertę autobusów miejskich i międzymiastowych, a oczywiste jest to, że montowano by tylko wybrane typy pojazdów. A aspekt montowni może mieć znaczenie symboliczne, będąc potwierdzeniem na to, że SOR chce rzeczywiście wejść na nasz rynek, a sama montownia staje się również bazą do zawiązania ściślejszej współpracy z Pol-Motem w przyszłości. A to na pewno będzie uzależnione od wielkości sprzedaży autobusów, które wyjadą z Pol-Motu.

A teraz wyobraź sobie taką sytuację: jest przetarg w Lublinie na trolejbusy. W Lublinie dobrze widziany jest pojazd wybudowany właśnie tam. Jednocześnie (to hipoteza) w Lublinie najbardziej chcą trajtki z aparaturą Skody, czyli taką, jaka znajduje się w ich ostatnich Trollino. Niestety, Skoda niechętnie zabiera się do wyposażenia w ich napęd kolejnej partii Solarów dla Lublina, albo też jej napęd będzie występował w obu ofertach - Solarisa, jak i SOR-a/Pol-Motu. Może do tego dojść aspekt ceny i SOR może w tym momencie zamieszać.

Na koniec: znowu nadinterpretujesz moje wypowiedzi i sam wymyślasz rzekomo moje prognozy względem SOR-a. Ja tylko wskazałem parę faktów, które są związane z SOR-em, jego autobusami, planami, obecną ofertą i jej rozszerzaniem się. Czy coś z tego wyjdzie? Skąd mnie to wiedzieć? Sam myślałem, że np. InterUrbino będzie się sprzedawało lepiej, niż ma to miejsce obecnie. Myślałem, że chociaż parę sztuk zakupią przewoźnicy w Polsce, ale oprócz rodzynka-prototypu na razie cisza w tym temacie.

Wypada jeszcze raz napisać o mocnych stronach SOR-a, które charakteryzują pojazdy z rodziny NB:
- 4 drzwi w wersji 12-metrowej i 5 drzwi w wersji przegubowej
- długość NB 18: 18,75 m
- niska masa własna
- atrakcyjna cena.
Obecnie te zalety - w miarę możliwości - są eksponowane przez testera objeżdżającego kraj. Jeśli da się przekonać część z przewoźników, w przypadku przetargu ułożenie odpowiedniego SIWZ po prostu daje SOR-owi pewną wygraną. Wszystko zależy w tej chwili od marketingu oraz tego, jak przypadnie do gustu testowany NB 12.
 

·
Registered
Joined
·
290 Posts
Dobrze piszesz, ale wczesniej to troche inaczej ujmowałeś. Ale zostawmy już to. Dodam tylko, że te dodatkowe dzrzwi to nie jest atut na Polskę, bo u nas takie rozwiązanie nie jest popularne. I mam nadzieje, że SOR nic w Polsce nie zwojuje, bo jakoś Czesi swój rynek "chronią" przed Solarisem, o innych polskich markach nawet nie wspomnę. Więc nie chciałbym, żeby tak łatwo udało im się odebrać część tortu naszym rodzimym producentom.
 

·
Moderator
Joined
·
25,599 Posts
Dobrze piszesz, ale wczesniej to troche inaczej ujmowałeś. Ale zostawmy już to.
Sam z niewiadomych powodów próbowałeś mi to wmówić. Ale ok.

Dodam tylko, że te dodatkowe dzrzwi to nie jest atut na Polskę, bo u nas takie rozwiązanie nie jest popularne.
Nie jest popularne, bo...dotychczas taka możliwość praktycznie nie istniała?! :nuts: SOR daje alternatywę wobec każdego innego producenta (aczkolwiek i inni szykują się na dodatkowe drzwi, jak np. MAN) i ich 4 i 5-drzwiowe pojazdy mają taką, a nie inną liczbę drzwi, po prostu w standardzie. Na linie, na których występuje konieczność szybkiej wymiany pasażerów to rozwiązanie in plus.

O MAN-ie z 5 drzwiami: http://www.wnp.pl/artykuly/autobus-przyszlosci-wg-man-a,7067.html (Autobus przyszłości wg MAN'a)

I mam nadzieje, że SOR nic w Polsce nie zwojuje, bo jakoś Czesi swój rynek "chronią" przed Solarisem, o innych polskich markach nawet nie wspomnę.
Generalnie to oni chronią swój rynek przed jakimkolwiek wpływem obcym. Jeśli nie masz zakładu w tym państwie, to możesz liczyć jedynie na szczęście, ale i to może być za mało, więc znalezienie niszy jeszcze nie wypełnionej daje szansę do sprzedania zagranicznego produktu w Czechach (ot, np. PESA z Linkiem, a więc klasą produktu nie oferowanym przez Skodę).

Więc nie chciałbym, żeby tak łatwo udało im się odebrać część tortu naszym rodzimym producentom.
Ja jednak jestem za większym liberalizmem w kwestii zakupów w ramach PZP, choć oczywiście bardzo bym chciał, by polscy producenci rządzili na tym rynku. Inna sprawa, że mało który autobus, który trafia do polskich przewoźników, jest produkowany za granicą. Największym "intruzem" u nas jest EvoBus z Setrami i Mercedesami (zwykle produkowanymi poza EU, w Turcji - w kontekście popularniejszego Conecto). Ale np. MAN czy Scania mają swoje zakłady w naszym kraju.

SOR na pewno sprzeda jakiś autobus serii NB w naszym kraju, ciekaw jestem, czy potrafiłby przerwać hegemonię Solarisa na naszym małym rynku trolejbusów. Odseparowałbym te kwestie od obecnej aktywności tego producenta na naszym rynku, która przejawia się w sprzedaży "garbusów" LE - z reguły do mniejszych miast, na linie mniej obciążone czy nawet podmiejskie.
 

·
BUS & KM Bydgoszcz
Joined
·
3,721 Posts
Discussion Starter · #18 ·
SOR z Solarisem na polskim rynku raczej nie ma szans. Może jedynie mieć swój procent w torcie. Takim producentem jest MAZ który ma stałą sprzedaż co roku po 15-20 sztuk w Polsce. Ogólnie trwa walka o zajęcie miejsca po Jelczu. Autosan i Solbus mogą tu jakią procent ugrać ale tańsze stworki z Turcji typu Otokar i Mercedes Conecto LF blokują.
 

·
Moderator
Joined
·
25,599 Posts
SOR z Solarisem na polskim rynku raczej nie ma szans. Może jedynie mieć swój procent w torcie. Takim producentem jest MAZ który ma stałą sprzedaż co roku po 15-20 sztuk w Polsce. Ogólnie trwa walka o zajęcie miejsca po Jelczu. Autosan i Solbus mogą tu jakią procent ugrać ale tańsze stworki z Turcji typu Otokar i Mercedes Conecto LF blokują.
Conecto w tym roku już tak popularne nie jest. Ale prawdą jest, że zachłyśnięto się nimi w największych miastach, jak Gdańsk, Łódź. Parę sztuk trafiło do Kielc, a Bydgoszcz także "przesiada" się z Citaro na Conecto - warto też wspomnieć o pierwszym poważnym ich użytkowniku, a więc Lublinie. A więc tani autobus może trafić w gusta praktycznie każdego przewoźnika - od małego miasta, aż po te największe - biedne i bogate, z dobrze skonfigurowaną KM, jak i tam, gdzie KM działa chaotycznie. A więc ma reguły (chyba, że w tym przypadku regułą jest słabość do znaczka gwiazdy :D).

Natomiast Otokar to propozycja dla mniejszych miast i raczej długo się to nie zmieni. Tak samo Solbus czy Autosan (wyjątkiem Lublin) - one nie mogą pochwalić się doświadczeniem w dostawach pojazdów przegubowych i mają ograniczone pole działania, mogąc startować raczej w przetargach podzielonych na części lub przetargach mniejszych, na autobusy 12-metrowe lub mniejsze. Tego problemu nie ma np. SOR, który pokazując referencje z Pragi może zapukać do drzwi praktycznie każdej komórki odpowiedzialnej za zamówienia u zamawiającego na jakąkolwiek partię wozów miejskich. Ot, i cała różnica. Pytanie jakie są obecne możliwości produkcyjne SOR-a - bo to może być głównym problemem w kwestii ekspansji na tę chwilę.
 

·
BUS & KM Bydgoszcz
Joined
·
3,721 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Nasz rynek jest zbyt chłonny co do nowych marek. Dlatego polscy producenci przez takiego SORa nawet mają kłopot sprzedać swoje modele.
 
1 - 20 of 148 Posts
Top