SkyscraperCity banner

1 - 20 of 390 Posts

·
Registered
Joined
·
62 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Rozpoczynam nowy wątek, jako, że po wielu latach obietnic, głównie przedwyborczych, przebudowy Stadionu Ludowego, poprzez ideę stadionu Zagłębia Dąbrowskiego (na Euro 2012) wreszcie mamy pierwsze konkrety co do powstania zupełnie nowego stadionu Zagłębia Sosnowiec.

Nowy stadion w Sosnowcu!?
dodano: 2007-04-10 autor: Tomasz Jamrozy

Dziś w Urzędzie Miejskim z inicjatywy klubu radnych PO i LiD odbyło się spotkanie z Prezydentem Miasta Kazimierzem Górskim oraz Zastępcą Prezydenta Ryszardem Łukawskim w sprawie powstania nowoczesnego stadionu piłkarskiego w Sosnowcu.

Pomimo niezwykle trudnego tematu spotkania przebiegało ono w zgodnej atmosferze. Zebrani zgodnie przyznali, że dalsze prace modernizacyjne obecnego stadionie nie mają sensu, a ich koszt może przewyższyć koszt budowy nowego obiektu. Dlatego też podczas spotkania zdecydowano o budowie nowego nowoczesnego stadionu. Powstanie on obok obecnego Stadionu Ludowego, bądź - jeżeli okaże się, że wykonane ekspertyzy wskażą, że znajdujące się tam grunty są podmokłe - w rejonie środulskiej górki, na terenach po Politex-ie. Aby prace mogły ruszyć jak najszybciej prawdopodobnie już na najbliższej kwietniowej sesji budowa stadionu zostanie wpisana do wieloletniego planu inwestycyjnego, wraz z zabezpieczeniem środków na przygotowanie inwestycji.

Cały proces budowy obiektu ma się zakończyć jeszcze w tej kadencji samorządu. Budowa ma potrwać około 2 – 4 lat. W tym czasie Zagłębie będzie rozgrywało mecze na obecnym stadionie, który zostanie – w przypadku spodziewanego awansu do ekstraklasy – przygotowane do wymogów licencyjnych w minimalnym wymaganym przez PZPN zakresie. Wydaje się, że tym razem sprawa budowy stadionu zaczyna przybierać realnych kształtów i już wkrótce Sosnowiec będzie właścicielem pięknego, nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu.

Arkadiusz Chęciński
Nowe zadania inwestycyjne miasta
dodano: 2007-04-21 autor: Tomasz Jamrozy

(...) I na koniec, co zapewne najbardziej ucieszy kibiców piłkarzy Zagłębia Sosnowiec - 200 000 zł przeznaczono na pierwsze prace związane z wyborem miejsca, w którym miałby powstać nowy Stadion Miejski oraz jego wyglądem. Budowę obiekty wpisano również do wieloletniego planu inwestycyjnego. W przyszłorocznym budżecie przewidziano na ten cel 20 000 000 zł.

Arkadiusz Chęciński
sosnowiec.platforma.org
 

·
Registered
Joined
·
907 Posts
Byłoby fajnie gdyby zrobili stadion z prawdziwego zdarzenia. Nie musi byc bardzo wielki, ale gdyby mial calkowite zadaszenie, bylaby mozliwosc organizowania duzych koncertow i innych imprez bez wzgledu na pogode :)
 

·
Registered
Joined
·
62 Posts
Discussion Starter #3
Ma być ponoć na 15-18 tysięcy (wolałbym osobiście na 20-25, ten kielecki jest za mały, w Sosnowcu na trzecią ligę na mecz ze Śląskiem Wrocław potrafiło przyjść około 12 tysięcy ludzi plus jeszcze ci co stali przed stadionem i oglądali mecz na telebimie - tego samego dnia był mecz bodaj Legii z Wisłą, na którym było 10 czy 11 tysięcy :nuts: ). Ponadto ponoć będzie możliwość zrobienia z tego stadionu jednocześnie hali widowiskowo-sportowej, co moim zdaniem jest niezłym pomysłem, biorąc pod uwagę fakt, że Płomień w Lidze Mistrzów musiał grać w hali w Dąbrowie, a teraz na siatkówkę jest boom, Płomień wraca powoli do serii A, więc nigdy nie wiadomo co się może dziać jak przyjdzie grać mecz np. ze Skrą Bełchatów :) Sosnowiec ma spory potencjał pod tym względem :)
 

·
Registered
Joined
·
907 Posts
Dodatkowo nowy, ładny, deszczoodporny obiekt zachęci więcej ludzi do przybycia na mecz. Cały czas maży mi się w pełni zadaszony stadion, kurcze wtedy wielkie imprezy halowe byłyby organizowane u nas :)
A co do pojemności to tak 20 tys do 25 tys bylby w sam raz.
Tylko żeby były pieniądze na ten cel. W dodatku na Euro 2012 każda reprezentacja będzie mieć swoja bazę (boisko na którym będą trenować). Więc tu jest szansa dla Sosnowca.
 

·
Registered
Joined
·
62 Posts
Discussion Starter #5
A co do pojemności to tak 20 tys do 25 tys bylby w sam raz. Tylko żeby były pieniądze na ten cel. W dodatku na Euro 2012 każda reprezentacja będzie mieć swoja bazę (boisko na którym będą trenować). Więc tu jest szansa dla Sosnowca.
Taka pojemność jak najbardziej będzie odpowiadać przyszłym potrzebom (choć w tej chwili nie wiadomo czy Zagłębie awansuje w najbliższych latach do ekstraklasy...).
Co do pieniędzy to myślę, że będą, część już jest (patrz pierwszy post), a reszta będzie, bo bez sensu coś zacząć, wydać tyle kasy i tego nie skończyć (vide Śląski stadium ;) ).
Prezydent Kazimierz Górski o budowie nowego stadionu
Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej radny Karol Winiarski zapytał prezydenta Sosnowca, Kazimierza Górskiego, o sposób sfinansowania budowy nowego stadionu piłkarskiego w naszym mieście.

Prezydent Górski odpowiedział, że głównym źródłem finansowania inwestycji będą środki zewnętrzne: unijne lub pochodzące z budżetu państwa. Prezydent bardzo optymistycznie widzi taką opcję - uważa, że organizacja w Polsce piłkarskich ME zdecydowanie zwiększy szanse Sosnowca na pozyskanie środków zewnętrznych na budowę stadionu.

Drugi wariant finansowania tej inwestycji może - wg prezydenta - polegać na pozyskaniu prywatnego inwestora jako partnera dla gminy w ramach tzw. partnerstwa prywatno-publicznego.

W trzecim wariancie gmina sama sfinansuje budowę stadionu ze środków pozyskanych z emisji obligacji komunalnych lub kredytu. Okres wykupu obligacji lub spłaty kredytu wyniósłby 10-12 lat.

Przewodniczący Rady Miejskiej, Daniel Miklasiński, zwrócił się do prezydenta Górskiego o jak najszybsze podjęcie decyzji w sprawie lokalizacji obiektu.

(j)
sosnowiec.info.pl
Aha, i zapomnij o euro, stadion ma powstać dla Zagłębia i pod tym kątem powinno się na niego patrzeć. A jeśli przy okazji trafi się możliwość goszczenia jakiejś drużyny to z pewnością będzie można z niej skorzystać, ale nie to jest głównym celem.
 

·
Registered
Joined
·
3,852 Posts
Trwa modernizacja stadionu w Sosnowcu


Stadion Ludowy, na którym grają piłkarze beniaminka Orange Ekstraklasy, Zagłębia Sosnowiec jest cały czas modernizowany. Do końca września ma mieć oświetlenie i przebudowane szatnie gości. Za rok stadion będzie spełniał wszystkie normy licencyjne (m.in. podgrzewana murawa).

O przyszłości stadionu mówili podczas środowej konferencji prasowej prezydenci miasta i dyrektor MOSiR.

Podczas pierwszej wizyty przedstawicieli PZPN w Sosnowcu nie było zastrzeżeń co do przedstawionego przez nas harmonogramu prac. Niedawno był u nas wiceprezes związku Eugeniusz Kolator i przedstawił diametralnie inne, "usztywnione" stanowisko PZPN. Dla nas, podobnie jak dla kibiców, było to zaskoczeniem. Tym bardziej, że przecież inne zespoły po awansie do ekstraklasy miały czas na wykonanie na swych stadionach stosownych inwestycji - powiedział prezydent Sosnowca Kazimierz Górski.

W związku z pracami przy budowie oświetlenia piłkarze beniaminka 2-3 mecze ligowe rundy jesiennej będą musieli rozegrać na wyjeździe zamiast u siebie. Trwają równolegle rozmowy z MOSiR-em w Wodzisławiu Śląskim (gra tam Odra). Chodzi o zgłoszenie "awaryjnego" stadionu, mającego podgrzewaną murawę na wypadek srogiej zimy. Nie jest wcale powiedziane, że taka umowa zostanie 'skonsumowana'. Jednak podpisana być musi -wyjaśnił dyrektor sosnowieckiego MOSiR Zbigniew Drążkiewicz.

Stadion Ludowy w Sosnowcu miał sztuczne oświetlenie, jednak na początku lat 90-tych zostało zdemontowane. Władze miasta, modernizując obiekt, nie rezygnują przy tym z pomysłu budowy w innym miejscu nowego, większego stadionu.

Zagłębie, oprócz problemów ze stadionem, ma kłopot z właścicielem. Działający w branży motoryzacyjnej Włoch Francesco Cimminelli (zainwestował w klub w 2001 roku - PAP) już dawno ogłosił chęć sprzedaży akcji. Na razie do transakcji nie doszło i klub znajduje się w swego rodzaju stanie zawieszenia.
 

·
Registered
Joined
·
3,852 Posts
W Sosnowcu powoli zaczynają się konsultacje w sprawie budowy nowego obektu, poki co jednak są kłopoty z obecnym stadionem, który nie spełnia wymogów licencyjnych, z tego właśnie powodu miała miejsce w dniu dzisiajszym manifestacja kibiców pod UM.

Kibice Zagłębia Sosnowiec, beniaminka Ekstraklasy głośno domagają się, by władze miasta przyspieszyły prace na na Stadionie Ludowym i ich drużyna mogła uzyskać licencję na grę w Ekstraklasie. Stadion w Sosnowcu wymaga gruntownej modernizacji. Nie ma na nim podgrzewanej murawy i oświetlenia. Mimo deklaracji prezydenta i wiceprezydenta miasta, kibice obawiają się, że niezbędne prace nie zostaną ukończone przed rozpoczęciem nowego sezonu, co zablokowałoby możliwość gry Zagłębia w Ekstraklasie.

Już od rana prowadzona była akcja protestacyjna kibiców. W głównych komunikacyjnych punktach miasta wywiesili oni transparenty o treści KLUB REGIONU BEZ STADIONU. To hasło było też skanowane podczas manifestacji przed UM. Demonstrujący skandowali również znane już wcześniej ze meczy Zagłębia hasło "Gdzie jest ten stadion, hej Górski gzie jest ten stadion?!" . Pod UM zgromadziło się o godz. 10:00 ok. 1 tys. kibiców.

Protest kibiców był wyrazem niezadowolenia z opieszałości władz miasta i służb podległych UM. Miał też na celu wywrzeć presję na władzach miasta, by te podały konkretne terminy i proponowane rozwiązania unowocześnienia stadionu. Ale taka reakcja kibiców dziwi przedstawicieli ratusza. Zapewniają oni, że plan modernizacji jest ustalony i realizowany już od dnia gdy Zagłębie uzyskało awans.

źródło: http://www.zaglebie.info/news_aktualnosci.php?n=4828
 

·
Registered
Joined
·
62 Posts
Discussion Starter #10
@Szczepann
To jest wątek o nowym stadionie, a nie o modernizacji dotychczasowego, trzymajmy się tematu.
 

·
Registered
Joined
·
3,852 Posts
^^ ale nie jest nawet pewne ze nowy powstanie ,, to co mam moze jeszcze zakladac watek [sosnowiec] modernizacja starego stadionu ? bez sens
 

·
Registered
Joined
·
62 Posts
Discussion Starter #13
Ekspert w sprawie nowego stadionu w Sosnowcu
22/06/2007 | 19:18

Dzisiaj w UM Sosnowca miało miejsce spotkanie władz miasta z ekspertem czyli dr Zdzisławem Pelczarskim, który miał wyrazić opinie w sprawie lokalizacji nowego stadionu i projektu. Ze strony władz miasta obecni byli wiceprezydenci Zbigniew Jaskiernia oraz Ryszard Łukawski, dyr. MOSiR Zbigniew Drążkiewicz oraz naczelnik wydz. Kultury Fizycznej i Sportu, Artur Szczepański (p.o.).

Od dwóch tygodni Pan dr Pelczarski wraz ze współpracownikami analizuje zaproponowane przez Urząd miejsca na terenie Sosnowca. Przypomnę że są to: ul. Kresowa - stadion miałby być zlokalizowany wzdłuż Brynicy w okolicach boiska żużlowego, ul. Zaruskiego (w okolicach Górki Środulskiej) oraz stadion Górnika koło hali Dorian – te słowa Zbigniewa Drążkiewicza były wstępem do dyskusji.

Jeśli chodzi o stadion Górnika, to na tę chwilę nie bierzemy go pod uwagę bowiem teren jest zbyt wąski, w pobliżu znajdują się zabudowania i nie ma wystarczająco dużo miejsca pod budowę parkingów - wyjaśnił wiceprezydent Jaskiernia.

Dr Zdzisław Pelczarski jest jednym z niewielu mieszkających w Polsce specjalistów od projektowania stadionów, m.in. zaprojektował nową trybunę na Stadionie Śląskim. Swoją ekspertyzę zaczął od stwierdzenia, że stadion powinien być funkcjonalny ale też - co bardzo ważne - winien stanowić istotny element przestrzeni miejskiej czyli być wizytówką miasta. Dlatego też za niezwykle atrakcyjną uznał on lokalizację nowego stadionu przy ulicy Zaruskiego ale nie na terenie Politexu, gdzie byłby on schowany za górką tylko nieco niżej. Można o tym miejscu mówić w samych superlatywach bowiem jest ono doskonale skomunikowane (nieopodal są 3 drogi dwupasmowe), od ul 3-maja podchodziło by się niczym do greckiego Akropolu, stadion usytuowany na wzniesieniu byłby pięknie wyeksponowany, widoczny z wielu miejsc w Sosnowcu, a co najważniejsze wraz z Parkiem Środulskim i Całorocznym Centrum Narciarstwa tworzyłby żywą rekreacyjną przestrzeń, dostępną dla mieszkańców. Jak wiadomo teren na Kresowej jest podmokły i wymagałby osuszenia oraz poprawy nośności - to są dodatkowe, znaczne koszty – stwierdził dr Pelczarski.

Do dyskusji włączył się wiceprezydent Łukawski, który poruszył kwestię własności i przestrzeni parku. Po konsultacjach i obejrzeniu map okazało się, że nie ma przeszkód natury własnościowej, a przestrzeń potrzebna pod budowę stadionu nie jest tak duża żeby naruszała znacząco układ parku. Należałoby ewentualnie przesunąć linie wysokiego napięcia – wyjaśniał ekspert.

Zbigniew Jaskiernia odniósł się jeszcze do pierwotnego pomysłu czyli zlokalizowania stadionu na terenie Politexu. Niemniej jednak po dokładniejszej analizie okazało się, że te tereny świetnie nadają się na usytuowanie na nich miejsc parkingowych, nawet parkingu wielopoziomowego – stwierdził Ryszard Łukawski. Dodatkowo miasto przewidziało parking w miejscu dawnego szpitalika dziecięcego po drugiej stronie ul. Zaruskiego.

Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślali, że stadion musi służyć ludziom i być miejscem żywym, nie tylko w chwili rozgrywania meczu piłkarskiego. Dlatego na jego terenie powinny znaleźć się punkty usługowe i miejsca służące rozrywce i rekreacji. Stadion musi też zarabiać na siebie, więc projekt powinien przewidywać przestrzeń pod hotel i biura.

Optymizmem napawa fakt, że w 1998 i 1999 roku powstał projekt stadionu, który miał powstać w miejsce Stadionu Ludowego z trybunami dwukondygnacyjnymi w stylu brytyjskim (bez bieżni). Jeśli dałoby się ten projekt wdrożyć to jak twierdzi ekspert bylibyśmy rok przed konkurencją.

To dopiero początek starań o nowy stadion ale miejmy nadzieję, że przy wsparciu wszystkich, którzy dobrze życzą naszemu miastu i klubowi będziemy coraz bliżej urzeczywistnienia tej pięknej idei.

Piotr Krawczyk (zaglebie.info)
I kilka fotek ze spotkania:
http://www.zaglebie.info/wobiektywie/thumbnails.php?album=214
 

·
am70
Joined
·
1,961 Posts
Jak patrze na sklad nowej drugiej ligi to wychodzi mi ze bedziemy mieli w IIgrupie najnowoczesniejszy stadion po Zawiszy. :tyty:
Spadniemy pewnie na trzecie miejsce jak w Legnicy skoncza.

Dzis poszperalem troche, ale bez efektu. Czy ktos slyszal cos na temat dalszej modernizacji. Chodzi mi dokladnie o zadeszenie nad 1k krzeselek. Ciekawe czy projekt juz umarl. Patrzac realnie pewnie czeka na lepsze czasy. :yes:

A wczoraj w onecie :lol: zamiescili artykul wyciety z Faktu, w ktorym jest napisane, ze ponoc posrednio jeden z naszych polskich klubow: (Lechia;Rakow;Zaglebie Sosnowiec) moze znalezc sponsora w osobie pana Abramowicza.

Abramowicz może zainwestować w Polsce
Fakt, mh /28.07.2008 08:34

Roman Abramowicz
AFP
Raków Częstochowa? Zagłębie Sosnowiec? Lechia Gdańsk? Jeden z tych klubów stanie przed ogromną szansą zostania polską Chelsea.
Jak to miałoby się stać, że Czerwony Roman miałby zainwestować w jeden z polskich klubów? Wszystko poprzedzone jest skomplikowaną operacją finansową.

Świat biznesu zelektryzowała wiadomość, że rosyjski gigant przemysłu stalowego – grupa Evraz, a Abramowicz ma 41 procent akcji w tej spółce, kupuje ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu (ISD). Jeżeli do tej transakcji rzeczywiście by doszło, a wiele wskazuje, że tak się w ciągu kilku najbliższych tygodni stanie, Evraz wejdzie w posiadanie kilku polskich firm. ISD jest bowiem właścicielem Huty Częstochowa, Rurexpolu, a także Stoczni Gdańskiej. Zarówno huta, jak i stocznia w przeszłości były właścicielami odpowiednio Rakowa i Lechii.
Nie ma gwarancji, że wraz z przejęciem ISD Abramowicz z automatu zacznie inwestować w polskie kluby. Ale przed Rakowem, który cały czas współpracuje z Hutą, otwiera się wielka szansa.
 

·
Registered
Joined
·
62 Posts
Discussion Starter #16
W Sosnowcu nie powstanie nowy stadion
Wojciech Todur 2008-08-13, ostatnia aktualizacja 2008-08-12 19:40

Kibice w Sosnowcu mogą się pożegnać z myślami o wybudowanym od podstaw nowoczesnym stadionie piłkarskim. Władze miasta postanowiły, że wystarczy gruntowna przebudowa Ludowego.
To zaskakująca informacja, bo jeszcze kilka miesięcy temu głośno mówiło się o budowie nowego obiektu w Sosnowcu. Urząd miejski odwiedził nawet przedstawiciel tajemniczego konsorcjum, który roztoczył wizję budowy nowoczesnego, wielofunkcyjnego stadionu. Podobna oferta trafiła zresztą także do prezydentów innych miast w naszym regionie.

Mimo że do władz Sosnowca dochodziły informacje, iż oferta konsorcjum niekoniecznie musi być poważna, przedstawiciel firmy otrzymał niezbędną pomoc. - Pokazano mu grunty pod ewentualną inwestycję. Przekazano niezbędne informacje. To normalna procedura. Każdego, kto chce zainwestować w naszym mieście, traktujemy poważnie - tłumaczy Zbigniew Jaskiernia, wiceprezydent odpowiedzialny m.in. za sport. Na rozmowach jednak się skończyło. - Temat jest już nieaktualny - mówi krótko Jaskiernia.

Więcej, miasto nie zamierza już budować nowego stadionu. A warto dodać, że ponad rok temu radni stwierdzili, że budowa jest tańsza niż modernizacja i wskazali nawet ewentualne lokalizacje nowego obiektu - okolice tzw. górki środulskiej lub tereny w rejonie ulicy Kresowej. Wcześniej upadł pomysł budowy Stadionu Zagłębia Dąbrowskiego, który miał zjednoczyć zagłębiowskie miasta i gminy.

- Pomysłów było kilka, ale zdecydowaliśmy na modernizację. Dzięki temu Ludowy nie popadnie w ruinę i wykorzystamy jego świetną lokalizację - tłumaczy prezydent.

Modernizacja ma być realizowana na sposób krakowski. - Tak jak na stadionie Wisły będziemy wyburzać trybuny i stawiać je na nowo. Zaczniemy od trybuny pod zegarem - wyjaśnia Jaskiernia.

Co ciekawe, modernizacja zakłada przebudowę trzech skrzydeł stadionu, nienaruszona ma pozostać trybuna od strony budynku klubowego. - Więcej będzie wiadomo, gdy powstanie projekt, czyli na początku przyszłego roku. Na pewno cały stadion będzie zadaszony i pomieści 15-16 tys. widzów - wyjaśnia Jaskiernia.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
Ręce opadają...
 

·
Registered
Joined
·
62 Posts
Discussion Starter #18
Dlatego, że po pierwsze to kolejna zmiana decyzji, po drugie jedna z trybun ma pozostać, więc to nie będzie całkowicie nowy obiekt, a wręcz będzie jakąś karykaturą stadionu piłkarskiego.
 

·
Registered
Joined
·
201 Posts
Niestety w Sosnowcu wybrano ten sam model co w Bytomiu czyli "odświeżanie trupa". Stadiony w Sosnowcu i Bytomiu nigdy nie będą nowoczesne i bezpieczne jeśli cała przebudowa będzie polegać na zbudowaniu prowizorycznego daszku na ziemnych trybunach. Zielsko i chwasty dalej będą się bujnie rozwijać na takich pseudo trybunach a o wygodzie i konforcie oglądania meczów nie ma nawet co mówić.
 
1 - 20 of 390 Posts
Top