SkyscraperCity banner

2241 - 2260 of 4006 Posts

·
Registered
179 Posts
Ja mislim da je Pula vodeća u državi po broju ili postotku ljudi koji nisu rođeni u tom gradu.
Postoji još jedna stvar koja uz nesređene strategije razvoja i vizije (koju vučemo iz Juge) utječe na današnje stanje izgleda gradova u HR. To je turbulentno 20. stoljeće i odlazak školovanih elita u druge države, gradove (1918,1945,1949 u Istri...) Oni fetivi koji bi ostajali brzo su bili pregaženi došljacima, koji su očito u većem broju i drugačijem pristupu prema prostoru i okolišu izdominirali domaće.

I dan danas nailazim na meni smiješne prizore kada vidim najnoviji bmw parkiran ispred blatnjavog puta kuće, poluoronule fasde, bez vrta, biljaka, garaže itd, ali zato iznutra najnovija talijanska keramika, uvozni i skupi namještaj, tv od 10.000 kuna...

Imamo i primjer kada ispred stambenih zgrada imamo iste prizore divljih parkirališta koji parkiraju posvuda, po travi, parku, gdje god stignu. Okoliš katastrofa, nikog briga...e to dragi moji nije krivica brđana već ostavština socijalizma kada je sve bilo svačije i ničije. To je stvar mentaliteta koji se jako sporo mijenja. Koliko je od vas koji živite u zgradurinama kupilo koju biljku, posadilo drvo, dogovorilo sa sustanarima da unaprijedite prostor i okoliš?

Koga briga, glavno da je u svoja 4 zida stolarija promijenjena, balkon zagrađen i tako dobio 3 kvadrata više, a to što je izvana zgrada postala rugoba nikog nije briga. To je stvar mentaliteta!

Pogledajte neboder u istočnom Berlinu, vidite li igdje zagrađene balkone, loše fasade ili različite stolarije na katovima? To nikom normalnom niti ne pada na pamet.

·
Registered
339 Posts
Ja još u životu nisam nekoga upozna u ovome gradu da nema "selo" negdi
Znan ja ljudi koji i imaju i nemaju selo i tu generalizacija ne stoji. Seljacina i 'neprilagodjenih' ima bez obzira na to.

A ti se vjerovatno muvas po krivim kvartovima ili je generacijska razlika u pitanju. Masu mojih, ukljucujuci i mene, nema selo, dosta nas je od kolina a masu ima i bodula.

·
Registered
1,362 Posts
od dobrih vijesti:
- spojene su dvi strane mosta iznad pruge
- probijena je petlja Kambelovac sa južne strane i 50% sa gornje strane

·
Registered
1,712 Posts
Svaki put kažem da ću ovdje napisati o tome, a nikako da se sitim do sada. Svi gledamo kako napreduju radovi u Kaštelima o proširenju magistrale i čekamo kada će počet radovi prema Omišu, a nitko ne govori o tome da prva dionica od Mercatora do Sućurca već dolazi u fazi toj da joj treba detaljna obnova. Jedino što su napravili od obnove na tom potezu je nadvožnjak prema smjeru Splita koji je više manje sada ok, dok je onaj prema smjeru Kaštela postaje sve kriminalni i kriminalniji. Kada se spuštaš prema semaforu prije onog ulaza u centar Solina, na donjem spoju odskoči auto kao da preskače preko zida jer je nadvožnjak ulegao. Druga stvar, na desnoj traci od Širine prema Kaštelima, tokom kiša leži doslovno u vodi zbog lošeg asfalta i šlepera koji prolaze i tako stvorili trapove. I trapovi stoje gotovo po cijeloj toj dionici brzog dijela ceste i pa to po kiši bude kriminalno voziti, što zbog toga što te pere cijelim putem auto ispred tebe što zbog toga što osjetiš da na momentima auto uopće ne dodiruje cestu nego leti po vodi.
Treća stvar koja je kriminalna jest izlaz na Svetome Kaji i Kaštelanska ulica. Te ulice su višeputa iskopavane zbog kanalizacije te su tako i krpljenje i onda znate i sami na što to liči. Pun grba i rupa, a uz to još postoje i ležeći koji su napravljeni prije iskopavanja, a nisu ponovno rađeni, čista sramota.
Još da ne kažem da je rasvjeta i signalizacija koja stoji još više od 35 godina na tom mjestu i da nije mijenjana.
Ono što me žalost jest to da se uopće ne govori ništa niti, osim struganja viška asfalta zbog trapova od šlepera i održavanje semafora (koje je tek počelo prije par godina) ne radi ništa na tom području.

·
Moderator
5,951 Posts
^^

Da slažem se u potpunosti, ali mislim da bi to najbolje bilo rješavat u sklopu denivelizacije širine. Ali kako stvari stoje nećemo mi to doživit. :eek:hno:

·
Registered
1,362 Posts
UPDATE!!!

nekidan u prolazu vidim :siren: policijske službenike kako dostavljaju nekakve papire u kuću Bog Vidi na gradilištu spore ceste kroz Kaštela, pretpostavia san kako je riječ o uručivanju rješenja o izvlaštenju i rušenju.

i evo danas, bageri na parceli, probija se cesta!!!

:dance::nocrook:

2241 - 2260 of 4006 Posts