Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 54 Posts

·
Registered
60 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Pozdrav ekipa! "Koji si kvart" je vjerojatno najpopularnije pitanje koje jedan Splićanin pri upoznavanju može postavit drugome Splićaninu. :) Siguran sam da se možemo svi složit da je upravo kvart jedan veliki dio identiteta svakog splitskog lokalpatriota i Torcidaša, sa čestim (barem koliko se ja sićan iz djetinjstva) okršajima među kvartovima, bilo u nogometu ili u nečemu malo nasilnijem. :D Iako je stanovnicima jednog kvarta kristalno jasno u kojem kvartu oni žive, pa i di on ustvari počinje a di završava, osobi koja nije s tog dijela grada je postavit granice danog kvarta praktički nemoguća misija. Obiša san cili internet uzuž i poprijeko, proša google maps, bing maps, Geoportal, razno-razne forume, međutim nigdi nisan pronaša lipu, čitku, jasnu i točnu kartu granica splitskih kvartova, tj. lokaliteta. Upravo iz toga razloga već duže planiram pokrenuti ovaj thread, s nadom da će razni forumaši iz raznih dijelova grada dati svoj doprinos u izradi ove karte. Ukoliko sve prođe uspješno, u planu je mapiranje Podstrane, Solina i Kaštela, te izrada jedne velike, detaljne karte granica kvartova, tj. lokaliteta cijele Splitske konurbacije, a svi forumaši koji koliko-toliko doprinesu izradi će dobiti svoj potpis na kraju svega. :) Ja san večeras malo uložija truda te ucrta na kartu one kvartove za koje san 99% siguran da im znan odredit granice, a ostatak karte san ispunija toponimima koje povezujem s tim područjem, ali se ne usuđujen (ili uopće neznan) povuć granicu (negdi san iša detaljnije, negdi manje detaljno). Ako san nešto zaboravia ili krivo postavia, pliz ispravite me. Par važnih napomena: znam da Kamen, tehnički, nije kvart u Splitu, već mjesto inkorporirano u grad Split, kao i Stobreč, Slatine, Srinjine, Gornje i Donje Sitno. S obzirom da je to tako, ja nemam pojma imaju li ta mista neku daljnju unutrašnju podjelu.. Iako npr. Lovrinac nije tehnički kvart, nije na odmet ucrtat i takve nerezidencijalne zone u svrhu olakšavanja povlačenja daljnjih granica. Preporučam da se služite i GUP-om koliko možete, s obzirom da su tamo povučene buduće prometnice, a upravo će one služit kao granica nastajućih kvartova na istoku. Također, postoji razlika između kotara i kvarta (ja tražim kvartove, karta kotara već postoji). Primjer: kotar se zove Split 3, međutim mene zanima iz kojih je kvartova on sačinjen, a to su: Pisano Kame na sjeveru, te Smrdečac na jugu. Split 3 nema veze s toponimom, to je ime projekta koji je izgrađen na tome području, a ovo "3" je tribalo simbolizirat treći "centar" grada, međutim kako Split 2 nikad nije zaživia kako triba, danas imamo tu zbunjozu u imenu kotara. :nuts: Na karti je pored imena određenih toponima upitnik, to je jer ili nisam siguran je li taj lokalitet uopće postoji, ili jer nisam siguran je li dobro povezujen misto i toponim. Nadan se da ćete surađivat. Ja ću, kako buden ima vrimena, nadopunjavat kartu prema vašim navođenjima. Započnimo :cheers:

·
Registered
75 Posts
Trsteničanin;145861339 said:
^^Ima bolja verzija:banana:

Ajme ovo je vrh mapiranja,
znači rodija san se u autonomnoj pokrajnii i poreznoj oazi, odgojia i naučija plivat u područje sive ekonomije i na kraju završija u Čavoglavama na moru di i sad još uvik stanujem...koji početak osobne biografije...

·
Registered
56 Posts
Svaka cast na temi :eek:kay:

Za neke od naziva kvartova san prvi put i cuja :D

Evo jedna karta kvartova slabe kvalitete i s manje naziva, al eto bar nesto
https://imgur.com/Wr7BBgM

Dosta ljudi kazu da je trstenik ustvari samo potok plaza i taj manji okolni dio, dok su gore di su zgradu ustvari krizine ka sta i pise na ovoj karti... Cak je i bolnica krizine ka sta je i ulica krizine oni dio niskih kuca/zgradica uz velebitsku...

Mertojak bi treba bit fino definiran sa svih strana samo bi se ona žnjanska ulica tribala jos spojit s obilaznicon, baren je to tako danas, a sad kako su stari splicani to definirali i jeli isa sve do mora to neznan...

Bol bi triba bit onaj trokut, osin ako se Park ne racuna pod poseban kvar, to je onaj dio nasuprot plokita sa zgradama.

Za ravne njive bi ja reka da su na istoku do sarajevske ulice, ali in onda skola ispada iz kvarta a istocnije nema bas neke ciste granice...

Reka bi da ti fali zvoncac na karti

Eto tolko od mene, valjda ce drugi puno vise pridonit ;)

·
Registered
60 Posts
Discussion Starter · #10 ·

Evo prvi update. :cheers:
Prema uputama Argusa (hvala) dodani su Mertojak i Ravne Njive. Samostalno san doda groblje Lovrinac (odnosno kako je GUP-om predviđeno njegovo širenje na istok) i Pazdigrad (granice: sjeverno obilaznica, južno budući produžetak Bračke, istočno Put Duilova i zapadno Lovrinačka ulica). E sad, šta se tiče Parka, njega san doda kako piše http://themladichi.com/splite-moj/park-vs-siromasna/ ovde, virujen da je to točno.. Šta se tiče Trstenika i Križina, to mi tek nije nikako jasno, valjda će kolega Trsteničanin znat objasnit šta di počinje i šta di završava. Čua san teoriju da su Križine sve od Mertojaka pa tamo do B. Bušića, čua san teoriju da su Križine samo ove niske kućice-zgradice uz Velebitsku.. Al onda mi nije jasno zašto bi se bolnica zvala Križine, a u prethodnom slučaju zašto je osnovna škola Trstenik. :nuts: Možda je to samo zbog traljavosti, isto ka šta se osnovna škola R. Njive nalazi na Neslanovcu, a pazarić Sućidar na Plokitama. Isto tako, nisan siguran jel ovo predviđeno širenje groblja već zalazi u Brnik jer ovaj dio nasuprot CCO nisan nikad poveziva s toponimon Lovrinac, pretpostavljan da je to Brnik.. Na busu piše Brnik-HNK.
E da, ovo san zaboravia pitat prvi put: na wikipediji piše "Iako se gradska četvrt Pujanke smatra jednom od najvećih četvrti u Splitu, gradski kotar Pujanke ipak je manji. Razlog ovome je to što se granice ove četvrti ne podudaraju s granicama gradskog kotara, što je slučaj s većinom ostalih kotareva u Splitu." Koji to dio Pujanki nije u GK Pujanke?

·
Registered
897 Posts
Ovo di si stavia "Park?" je zapravo samo centralni dio kvarta Bol koji se proteže u trokutu između Dubrovačke, Domovinskog rata i Vukovarske ulice...

·
Registered
3,797 Posts
Također živim na Trsteniku. Cili život se govorilo ide se na Križine kad bi se išlo tamo gdje su one manje kuće. Ovo u crvenom su Križine. OŠ Trstenik je na Križinama, ali Križine spadaju pod kotar Trstenik pa se zato zove OŠ Trstenik.

·
Registered
56 Posts
Također živim na Trsteniku. Cili život se govorilo ide se na Križine kad bi se išlo tamo gdje su one manje kuće. Ovo u crvenom su Križine. OŠ Trstenik je na Križinama, ali Križine spadaju pod kotar Trstenik pa se zato zove OŠ Trstenik.

Ali i vojna bolnica se zove bolnica krizine, a to je skroz na suprotnoj strani od ovog zaokruzenog, tj ulice krizine.

http://www.academia.edu/4247726/Toponimi_romanskoga_porijekla_na_splitskom_poluotoku

U ovon tekstu pise:
Trstenik je predio uz istoimeni potok i uvalu, između Firula i Križina.
Današnji naziv hrvatskoga je podrijetla, a dobio je ime po trstikama koje
i danas rastu uz potok (nekada zvan Kraljevo vrilo, nad kojim se nalazio i
kameni grb grada Splita).

I prije san cuja da je citavi stambeni dio danasnjeg trstenika ustvari kvart krizine, al eto da je i nakon izgradnje nekin slucajen trstenik izgura naziv krizine, koji je nakraju osta samo na imenu ulice (to zaokruzeno) i imenu bolnice, slicno ka sta je naziv kvarta smrdecac prakticki nesta i osta samo u nazivu ulice "kroz smrdecac"...

·
Registered
347 Posts
Ime "Poljud" za kvart mi je uvik bilo cudno jer nisan nikoga cua da je "sa Poljuda", niti je to uopce mjesoviti a kamoli stambeni prostor. Ekipa koja zivi u zelenom pojasu prema lucicama ce rec da je iz Spinuta. Niti je itko sa/iz Lore. Iako se oba prostora vode pod GK Spinut, to je cisto jer se moraju vodit sa necim...mislim kakve veze ima Skver sa Tablama/Skalicama, to je Skver, prostor za sebe.

Lovret koji se u govoru koristi za nekoliko ulica okolo/blizu parka Emanuela Vidovica je administrativni GK koji je mozda i prostorno najveci jer obuhvaca perceptivni Lovret, Skalice, Table, Sukosan, Brodaricu, Glavicine i cili Skver.

·
Registered
3,797 Posts
Ali i vojna bolnica se zove bolnica krizine, a to je skroz na suprotnoj strani od ovog zaokruzenog, tj ulice krizine.

http://www.academia.edu/4247726/Toponimi_romanskoga_porijekla_na_splitskom_poluotoku

U ovon tekstu pise:
Trstenik je predio uz istoimeni potok i uvalu, između Firula i Križina.
Današnji naziv hrvatskoga je podrijetla, a dobio je ime po trstikama koje
i danas rastu uz potok (nekada zvan Kraljevo vrilo, nad kojim se nalazio i
kameni grb grada Splita).

I prije san cuja da je citavi stambeni dio danasnjeg trstenika ustvari kvart krizine, al eto da je i nakon izgradnje nekin slucajen trstenik izgura naziv krizine, koji je nakraju osta samo na imenu ulice (to zaokruzeno) i imenu bolnice, slicno ka sta je naziv kvarta smrdecac prakticki nesta i osta samo u nazivu ulice "kroz smrdecac"...
Skroz sam zaboravija na bolnicu. Jedno isključuje drugo. Problem je što je sve ovo rekla kazala praktički, jer se svi vode prema granicama kotara. Zapravo ne znam ni ima li smisla vodit se po ičemu nego kotarima. Po ovome što si reka onda i tri ulice: Papandopulova, Ljubićeva, Šimunovićeva pripadaju Križinama. Tvoja verzija ima više smisla kad razmislim.

·
Registered
56 Posts
Skroz sam zaboravija na bolnicu. Jedno isključuje drugo. Problem je što je sve ovo rekla kazala praktički, jer se svi vode prema granicama kotara. Zapravo ne znam ni ima li smisla vodit se po ičemu nego kotarima. Po ovome što si reka onda i tri ulice: Papandopulova, Ljubićeva, Šimunovićeva pripadaju Križinama. Tvoja verzija ima više smisla kad razmislim.
Ma nije to moja verzija, i ja san isto cuja/procita od drugih :)

Al se slazen stebon da to mozda nije ni bitno, jer danas svi to zovu trstenik, evo ja san odma tu povise ambulante na mertojaku i neznan jesan li ikad ikog cuja da taj dio ispod velebitske zovu krizine, nego uvik trstenik

1 - 20 of 54 Posts