Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 167 Posts

·
Registered
841 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Bratunac-Glogova: Senad Delić - Kemo ostvario dječački san

Zapis o uspješnim: Senad Delić - Kemo povratnik poduzetnik iz Glogove kod Bratunca

http://istocnabosna.com/myjoomla/in...ostvario-djeaki-san-&catid=46:price&Itemid=49

Senad Delić – Kemo, otvaranjem benzinske pumpe ostvario je svoj dječački san, a otvaranjem radnih mjesta ostvaruje i snove povratnika koji traže posao.
„Moj dječački san je bio da imam benzinsku pumpu. Fala Bogu, ostvario mi se, ali javili su se novi snovi, koje također želim pretvoriti u javu", priča nam u Glogovi 36-godišnji Senad Delić, poznatiji kao Kemo, inače u pomenutom povratničkom mjestu vlasnik benzinske pumpe „Armin".
Priča o Kemi nije tipična. Nemirna, ali pronicljiva duha, u razgovoru djeluje staložena osoba, koja zna šta hoće. Potvrđuje to i priča kako je počeo biznis u Glogovi.

„Izgradnja benznske pumpe je duga priča. Temelje je udario rahmetli babo, još prije rata. Tada sam sanjao o tome, ali rat je prekinuo snove. Nakon rata u meni je buktala želja da završim ono što je rahmetli babo započeo i ostvarim svoj dječački san. Uzdao sam se samo u sebe. Radio sam i sanjao benzinsku pumpu. Nastavio sam izgradnju 2008. A završio i objekat stavio u funkciju 2013. godine. Uzeo sam kredit od 300.000 maraka i „ušao u posao". U mom objektu nema ni jedne cigle donacije. Sve sam sam investirao. Radio sam u etapama. Aparate sam nabavio 2009. cisternu 2010. godine i istovremeno izvodio ostale radove. Bilo je finansijskih poteškoća, ali sam uvijek vjerovao da ću san ostvariti", objašnjava Kemo.
Kazuje nam Kemo da je tokom radova bilo i „preračunavanja". Instalacija električne energije, zbog podzemnih kablova „ispala" mu je najskuplja u odnosu na očekivanja. Sam hidrant je koštao 20.000 maraka. Sličnih, neočekivanih troškova tokom izgradnje, bilo je u nekoliko navrata. Ali, sve je riješeno i Kemin dječački san je danas stvarnost i funkcioniše uspješno.

„Osim kredita, uložio sam dosta vlastitih sredstava i rada. U objektu imam 190 kvadrata poslovnog objekta, a na spratu stambeni prostor „devet sa devet", te u suterenu kotlovnicu i garaže. Po nalazu sudskih procjenitelja stambeno-poslovni objekat vrijedi 1,2 miliona maraka. Posao ide „elhamdullilah" i ja sam zadovoljan. Da vam ne nabrajam, ova pumpa mi zasad znači sve u životu, a spreman sam i na dodatne biznis aktivnosti".
Do 2013. godine u Glogovi nije bilo prodavnice. Otvorena je na benzinskoj pumpi. Tu je zaposleno devet osoba. Još dvoje radi u izdatom poslovnom prostoru. Kemo se ne hvali, ali njegov poduzetnički poduhvat je vrijedan hvale, posebno što je vlastitim poduzetničkim poduhvatom otvorio devet radnih mjesta i omogućio još dva. Svi su povratnici iz Glogove. U objektu je i ugostiteljski dio, pa je ovo mjesto svojevrsno mjesto javnog okupljanja povratnika iz Glogove. Odavde se polazi na put, ali i svraća, kada se dolazi u Glogovu. To je svojevrsno saborno mjesto u mnogim prilikama.

Kemo je zadovoljan ponašanjem lokalnih vlasti. One mu ne pomažu, ali ga i ne sputavaju u poslu, bez obzira što je povratnik. Kaže da je imao česte kontrole, koje su korektno obavljene. Radi regularno i nikad nije imao problema. Takav tretman ga hrabri. Nemirnog je poduzetničkog duha i u Glogovi vidi još poduzetničkih prilika.

„Imam ideju da proizvodim palete. Već imam kupce koji će sve otkupljivati. Kupio sam zemlju za lokaciju. Već sam našao i kaparisao novu mašinu za proizvodnju peleta. Tu ću instalirati montažnu halu od 800 do 1.000 kvadrata. Mislim da ću taj projekat „zatvoriti" sa oko 50.000 maraka za koji već radim idejni projekat. Tu će – u početku – biti zaposleno najmanje šest radnika, naravno povratnika iz Glogove", najavljuje Kemo.
Ovaj mladi poduzetnik otvaranjem benzinske pumpe ostvario je svoj dječački san. Novim investiranjem ostvariće i snove o radnim mjestima dijelu povratnika u Glogovu. U njegovom slučaju, ne ide sve glatko, jer...
„Imao sam i ambicioznijih investicionih planova. Od 2003. godine radim na poslovima uvoza i prodaje PVC stolarije u Bosni i Hercegovini. Pokušao sam ovdje izgraditi tvornicu za proizvodnju iste, ali vjerujte nije išlo zbog stranačko-političkih okolnosti ovdašnje bošnjačke, da je nazovem, elite. U tom objektu bi radilo pedesetak ljudi, uglavnom povratnika, ali izgleda baš briga političara za te šanse. Morao sam odustati, a i danas mi je žao što to nisam ostvario. „

Kemo smatra da u povratničkim mjestima ima više prilika za posao, nego što ih oni koriste.
„Mislim da se ljudi bezrazložno plaše ući u samostalno poduzetništvo. Ovdje ima prilika, ima i nafake, ali treba pokušati. Svi se žale da nemaju posla, a ovdje se mogu u podrumima proizvoditi gljive. Ima i tržište koje bi to prihvatilo, ali ljudi se jednostavno plaše to početi. Mislim da se Bošnjaci trebaju hrabrije odlučivati za povratak. Mnoge njive nisu dovoljno obrađene, mnoge poslovne prilike za mali biznis čekaju ljude. Neki se „tijesne" u Federaciji i po kolektivnim centrima, bez posla, bez perspektive, a ovdje bi bolje prošli da imaju farme ovaca. Mislim da takvu neaktivnost podstiču i političari."

Sa osjećajem gorčine Kemo priča o svojim iskustvima sa ovdašnjim predstavnicima bošnjačke politike i ima jasne poruke povratnicima, koji se eventualno kane baviti poduzeništvom.
„Naša bošnjačka politika na ovim prostorima uglavnom se svodi na manipulaciju povratnika. Političari vode računa samo o stranačkom i ličnom interesu, a ne o narodni, nacionalni, državni, praktično opšti interes. Oni samo traže svoj interes. Ako s dobar s jednom stranom, druga te bez razloga izbjegava. Znam to iz svog iskustva. Sa ovakvimpolitičarima i politikom, malo šta se može učiniti. Građani trebaju mijenjati ili politiku, ili političare. Ja imam biznis i politički sam skroz neutralan, jer mi je najbolje tako".

Relativno mlad, ali s nagomilanim poduzetničkim iskustvom, Senad Delić – Kemo ima preporuke za povratnike i eventualne investitore.
„Svi ljudi, posebno mladi, koji imaju ambicije da se bave biznisom trebaju se osloniti samo na sebe. Ono što zamisli u svojoj glavi, neka „guraju", neka se ne oslanjaju ni na koga, pogotovo na političare. Ako im drugi budu radili na ideji, posrnuće kad- tad. Kada sam počinjao izgradnju pumpe, mnogi su govorili vidi budale. Nisam nikoga slušao i uspio sam. Ovdje ima prilika za biznis. To poručujem i našoj dijaspori. Naši ljudi vani uglavnom se vežu uz političare, koji im nude samo političke poruke. Za eventualni biznis moraju imati nestranačke ljude, koji imaju osjećaj za poduzetništvo."
Kemo je do 2008. godine živio u Sarajevu. Tamo je nakon rata završio Kriminalističku školu. Oženjen je ima troje djece i kaže ako Bog da za koji mjesec biće i četvrto. U skladu sa svojim iskustvom, ne upliće su u politiku, već samo misli o biznisu. Kaže da učestvuje u vjerskim i humanitarnim manifestacijama, a političkim nikako. Nakon što su i Glogovu nedavno zadesile poplave donirao je 400 litara nafte za sanaciju šteta.
Istočna Bosna

·
Registered
841 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Turci će finansirati nekoliko projekata u Srebrenici

Zamjenici načelnika opština Beykoz i Bayrampasa iz Turske sa svojim saradnicima posjetili su opštinu Srebrenica. U razgovoru sa Načelnikom Durakovićem upoznali su se sa projektima i obišli lokacije za izgradnju Sportske dvorane i kolektora u Crvenoj i Bijeloj rijeci u Srebrenici, čiju izgradnju će finansirati opština Beykoz.

U narednom periodu očekuje se dolazak Turskih inžinjera koji će zajedno sa inžinjerima iz Opštine Srebrenica pregledati tehničku dokumentaciji i utvrditi dinamiku za realizaciju navedenih projekta.

http://www.srebrenica.gov.ba/index....e-finansirati-nekoliko-projekata-u-srebrenici

·
Registered
841 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Posao za 40 radnika: Počela gradnja fabrike pomfrita u Srebrenici

U srebreničkom prigradskom naselju Vidikovac počela je gradnja pogona za proizvodnju pomfrita. Kompanija "Srebreničanka" sa sjedištem u Sarajevu, zajedno s partnerom iz Azerbejdžana, u ovaj projekt uložit će oko tri miliona maraka i zaposliti 40 radnika, piše Dnevni avaz.

Gradnja bi trebala biti završena krajem novembra, a nakon toga slijedi instaliranje moderne opreme kako bi proizvodnja startala početkom naredne godine.
– Animirat ćemo poljoprivrednike ove i susjednih općina da povećaju uzgoj krompira, jer će ovoj fabrici trebati ogromne količine tog povrća. Imamo namjeru ustupiti i mehanizaciju za obradu zemlje, kako bi što veće površine bile zasijane krompirom – kazao je Ćazim Salimović, savjetnik općinskog načelnika za ekonomski razvoj.
Ako budu osigurane dovoljne količine sirovine, uslijedit će proširenje proizvodnog programa i povećanje broja uposlenih. Kompletna proizvodnja pomfrita iz srebreničkog pogona bit će plasirana na rusko tržište.

·
Registered
841 Posts
Discussion Starter · #5 ·

·
Registered
841 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Sta se desava sa hotelom FDSa u Srebrenici?

Problem je politicke prirode
http://www.esrebrenica.ba/vijesti/salimovic-novih-500-radnih-mjesta-naredne-godine.html

4. Znamo da je hotel u centru grada, koji gradi Fabrika Duhana Sarajevo, već trebao biti gotovo, koji su razlozi što ova investitcija i dalje čeka?
Nadzorni odbor i uprava Fabrike duhana Sarajevo su pod kontrolom SDA stranke. Ova vlast koja je većinska u Federaciji Bosne i Hercegovine. SDP nastoji promijeniti nadzorni i upravni odbor Fabrike duhana Sarajevo i upravo tu su nastali problemi. Gradnja hotela u Srebrenici je već dvije godine stala dok se ne okončaju sudski sporovi a ja se nadam da će taj sudski spor biti okončan do kraja godine i znaćemo ko je taj sa kojim možemo razgovarati jer u mojim razgovorima sa predstavnicima sadašnje vlasti Fabrike duhana, oni su bili spremni prošle godine u avgustu da donesu odluku da se formira njihovo preduzeće u Srebrenici, kupe svu opremu za hotel i planirali su, negdje do novembra prošle godine, hotel da stave u funkciju. Međutim, SDP kao većinski vlasnik, odnosno Vlada Federacije BiH kao većinski vlasnik sa oko 40%, ona je sa malim dioničarima zaustavila formiranje preduzeća u Srebrenici dok se ne završi ovaj sudski spor tek tada možemo razgovarati sa njima o otvaranju hotela. Ne treba govoriti koliko će taj hotel značiti nama ovdje i zbog poslovnih partnera, zbog ljudi koji dolaze ovdje u posjetu Memorijalnog centra Potočari. Sutra kada proradi “Banja Guber” onda će se moći boraviti tu i više, koristiti turizam. Sa hotelom koji bi bio u Srebrenici, svjesni su i u Fabrici duhana da on od samo mještana iz Srebrenice i njihove kupovne moći ne bi mogao da egzistira i pozitivno posluje pa su oni imali u planu sve svoje seminare, promocije, prezentacije koje drže po Sarajevu, planinama oko Sarajeva, po moru, da to organiziraju u Srebrenici i da na takav način dovedu što više gostiju ovdje i da učine hotel profitabilnim. Ja se nadam da ćemo i to, u toku iduće godine staviti u funkciju, i tu je planirano da se zaposli oko 30 radnika.

·
◢ ◤
7,050 Posts
Investicija od sedam miliona KM: U Srebrenici se gradi fabrika pomfrita

Na lokaciji Vidikovac na periferiji Srebrenice u toku je izgradnja fabričke hale za proizvodnju pomfrita, a radovi se odvijaju predviđenom dinamikom, potvrdio je savjetnik za privredu u srebreničkoj opštini Ćazim Salimović.

Salimović je za Srnu pojasnio da je riječ o investiciji od oko sedam miliona KM, koju obezbjeđuju partneri iz BiH i Azerbejdžana, te da je ovo prva fabrika ove vrste u BiH.

On je dodao da je na toj lokaciji ranije bio magacini bivšeg lokalnog građevinskog preduzeća, te da je planirano da fabrika za proizvodnju pomfrita počne sa radom sredinom iduće godine.

Salimović navodi da bi u ovoj fabrici trebalo da dobije posao 45 radnika, a kapacitet je prerada 60 tona krompira dnevno ili 15.000 tona godišnje.

On je pojasnio da se već vode aktivnosti da se organizuje masovna proizvodnja krompira, koji će ova fabrika otkupljivati za preradu i proizvodnju pomfrita za koji je obezbijeđen izvoz na istočno tržište.

"Namjera investitora i opštine Srebrenica je da se stvore uslovi da se iskoriste svi potencijali i obezbijede podsticaji da bi se krompir uzgajao na svim površinama povoljnim za tu kulturu u srebreničkoj opštini i da se potpišu ugovori o saradnji te mobilišu ovdašnje poljoprivredne zadruge za proizvodnju krompira", kaže Salimović.

Time se želi obezbijediti krompir kao sirovina za rad ove fabrike, ali i povećati procenat iskorištavanja velikih poljoprivrednih površina u ovoj opštini koje su zapuštene jer se više od dvije decenije ne obrađuju.

"Također, cilj je da se povećanjem proizvodnje krompira uposli što veći broj nezaposlenog lokalnog stanovništva i da seosko stanovništvo ostaje na svojim imanjima, od čijeg obrađivanja će moći da obezbijedi solidne uslove za život", ističe Salimović.

On je dodao da je predviđeno da se u drugoj fazi u ovoj fabrici pokrene proizvodnja stočne hrane od ostatka kromira, jer oko 50 posto krompira se ne može koristiti za proizvodnju pomfrita.

"Ta hrana bi se koristila za ishranu i tov stoke na ovdašnjim i farmama u okruženju, a posebno bi bila korisna za ishranu krava muzara", tvrdi Salimović.

On je najavio da će u novembru biti održan sastanak investitora sa proizvođačima krompira i predstavnicima zemljoradničkih zadruga, da bi se počeli dogovarati uslovi buduće saradnje, uslovi za organizovanu sjetvu i uzgoj krompira, te definisali uslovi te saradnje i otkupa krompira.

Načelnik za privredu u opštini Srebrenica Dane Katanić rekao je da, ukoliko ova fabrika ne bude mogla da obezbijedi dovoljnu količinu krompira za preradu na području srebreničke opštine, ona će otkupljivati krompir i od proizvođača iz susjednih opština i sa prostora cijele BiH.
ekapija.ba

·
◢ ◤
7,050 Posts
Gradiće se nova zgrada dječijeg obdaništa (Srebrenica)

Dječije obdanište „Poletarac“ u Srebrenici ne može zadovoljiti trenutne potrebe, pa 15 djece čeka da budu primljeni u ovu predškolsku ustanovu. A i sam objekat je dotrajao, pa su u Opštini Srebrenica i Dječijem vrtiću odlučili graditi novu zgradu.

“Planirano je da se sruši postojeća zgrada dječijeg obdaništa i na toj lokaciji gradi nova veća i modernija dječija ustanova za smještaj oko 200 predškolske djece. Tokom rušenja i gradnje, djeca bi bila smještena u prostorijama osnovne škole u Srebrenici”, kazala je Vesna Jovanović, direktorica Dječijeg obdaništa „Poletarac“ u Srebrenici.

Za realizaciju ovog projekta opštinska administracija priprema dokumentaciju, a nakon toga tražiće se donator. Nezvanično saznajemo da su za realizaciju ovog projekta zainteresovane Turska i Holandija, a ima donatora koji žele osigurati opremu.
esrebrenica.ba

·
Moderator
47,160 Posts
Srebrenica: Nastaviti gradnju i otvoriti hotele

Savjetnik za privredu i razvoj u srebreničkoj opštini Ćazim Salimović rekao je Srni da opština pokušava da podstakne investitore da nastave radove na izgradnji započetih hotelskih i banjskih kapaciteta u ovom mjestu, koji su u prekidu više od dvije godine.

"Opština je uputila zahtjev investitoru, Fabrici duhana Sarajevo, da nastavi radove i ubrza završetak izgradnje i opremanja hotela koji gradi u Srebrenici, da bi on konačno počeo sa radom i bio u funkciji", kaže Salimović.

Izgradnja hotela sa četiri sprata i predviđenih 38 ležajeva počela je prije pet godina. Radovi na izgradnji su u tom periodu u više navrata prekidani i nastavljani.

Članovi opštinskog rukovodstva, a i građani očekuju da će nakon formiranja nove vlasti na svim nivoima u BiH biti završeni radovi i da će ovaj hotel početi da radi, jer smatraju da to zavisi i od političkih odluka i ambijenta.

Salimović kaže da bi početkom rada hotela konačno bio uređen prostor oko hotelskog objekta, zaposleno planiranih 25 radnika i da bi bio veći priliv turista i poslovnih ljudi koji bi imali i mogućnost noćenja i zadržavanja u ovom mjestu.

"Većim prilivom gostiju i njihovim dužem zadržavanjem u Srebrenici bile bi uspostavljene nove privredne veze, razvoj turizma i ekonomski oporavak ove sredine. Bio bi to impuls daljem privrednom razvoju", smatra Salimović.

Prema njegovim riječima, opština Srebrenica apeluje da sve nadležne institucije pomognu da se prevaziđu nejasnoće o pravima korišćenja ljekovite mineralne vode Guber, kao i pitanje gradnje banjskih i hotelskih kapaciteta, te objekta za pakovanje ljekovite vode i njenog plasmana na tržište na šta se čeka već nekoliko godina.

Te objekte počelo je graditi novoformirano Akcionarsko društvo "Banja Guber", kao kupac bivšeg turističko-banjskog kompleksa "Guber banja" i radovi su prekinuti prije dvije godine zbog problema u vezi sa pribavljanjem dozvola i saglasnosti.

"Interes ove opštine i njenih građana, a trebalo bi da bude i šire zajednice, jeste da se završe započeti objekti i da se što prije počne sa korištenjem ljekovite vode kao prirodnog resursa, postojećih objekata i završetka onih čija je gradnja zaustavljena, a u njih su već uložena znatna finansijska sredstva", rekao je Salimović.

On naglašava da je riječ o resursu od posebnog interesa, jer je Banja "Guber" prije posljednjeg rata donosila veliki prihod u budžet srebreničke opštine i ogromna je šteta što se to prirodno bogatstvo godinama ne koristi.

Riječ je o ekonomskoj, ali i šteti u humanom smislu, jer mnogi pacijenti nisu u mogućnosti da se liječe od nekih oboljenja, za čije liječenje najveću pomoć pruža stručna terapija Guber vodom.

Salimović je ocijenio da eksploatacija vode Guber, kao prirodnog resursa za liječenje i rehabiltaciju pacijenata, turističke namjene i za pakovanje i prodaju ljekovite vode na tržištu može da obezbijedi otvaranje oko 300 novih radnih mjesta.

"Indirektno bi bilo otvoreno mnogo više radnih mjesta u trgovini i za obezbjeđenje poljoprivrednih namirnica za spremanje hrane za goste i pacijente u tim banjskim i turističkim kapacitetima, a to dovodi do unapređenja razvoja poljoprivrede i trgovine, ali i do obezbjeđenja znatnih novčanih sredstava u opštinski budžet za opšti razvoj ovog mjesta", zaključio je Salimović.
Klix

·
Registered
841 Posts
Discussion Starter · #10 ·
U pogonu peleta u Zelenom Jadru četvorica radnika dobili otkaz

Četvorica radnika od kojih većina iz srebreničkog sela Ljeskovik ovih dana dobili su otkaz u nedavno otvorenom pogonu peleta u Zelenom Jadru. Suvad Avdić jedan od radnika koji su ostali bez posla, rekao je da poslodavac prema njima nije ispoštovao prava radnika.
- Počeo sam raditi evo već dva mjeseca. Problem je najveći plata. Zatim lažna obećanja. U ponedjeljak smo napustili zbog para odnosno plate. Oni su nama rekli da će nam dati pola plate, mi nismo htjeli pristati na to. Otišli smo dolje da vidimo šta je za naše pare, plate, međutim dobili smo rješenje o otkazu. Mi smo potpisali ugovor 11. oktobra a niko nije skinut s biroa. Mi nismo zvanično napustili, mi smo tražili našu platu i onda da se vratimo na posao. Ako sam potpisao tamo neki ugovor trebali smo imati riješene stvari. Obuka je trajala dvadeset dana. Ubrzo je već dva mjeseca kako mi radimo. – rekao je Avdić.
Miško Todorović direktor pogona Peleta u Zelenom Jadru potvrdio je da su radnici dobili otkaz zbog povrede radne dužnosti.
- Mi imamo dva principa. Obuka radnika koji dobijaju ugovor o obuci, a ljudi koji su zasnovali radni odnos, i svako od njih ima svoj ugovor. Suvad Avdić je bio samo na obuci i nije potpisao ugovor o radnom odnosu. Mi imamo 30 radnika sa ugovorom. Od pomenute četvorice dvojica su bila sa ugovorom o obuci, a dvojica sa ugovorom o radnom odnosu. Mi dajemo platu na vrijeme, kod nas su plate između 15 i 20-og u mjesecu, platu dajemo u dva dijela. Ova dvojica koja su dobila ugovor o radnom odnosu su dobili otkaz zbog povrede radne dužnosti. Nisu dolazili na posao redovno, izostajali su često – rekao je Todorović.

http://radiosrebrenica.com/vijesti/...zelenom-jadru-cetvorica-radnika-dobili-otkaz/

·
Registered
841 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Srebrenica: U toku je izgradnja fabrike za preradu krompira

Fabrika bi trebala da prerađuje 15 000 tona krompira godišnje u pomfrit i biće to najveća fabrika te vrste u regiji ne samo u BiH. Fabrika bi radila u dvije smjene u kojoj bi bilo zaposleno 50-ak radnika ukupna investicija je negdje oko 8 miliona maraka, istakao je, Ćazim Salimović, savjetnik načelnika za privredu u opštini Srebrenica. Kompletna proizvodnja je planirana za izvoz za poznatog kupca. U Bosni i Hercegovini se godišnje uveze oko 10 000 tona pomfrita za potrebe hotela i restorana.
- Pored onih koji će biti direktno zaposleni u proizvodnji biće angažirano oko 1000 domaćinstava najveći dio iz Srebrenice, a što ne bude moglo da proizvede potrebe za fabriku samo srebrenička opština onda će se krompir otkupljivati i od proizvođača iz susjednih opština koje pripadaju regiji Birač. Mislim da će to biti jedan uspješan i profitabilan projekat, istakao je, Ćazim Salimović, savjetnik načelnika za privredu u Opštini Srebrenica.
Plan je da građevinski radovi budu završeni do kraja marta kada dolaze mašine i oprema. Montaža bi trebalo da bude završena do kraja maja, a početkom juna plan je da počne i probna proizvodnja.
Istočna Bosna/Prijatelji Srebrenice​

·
Moderator
47,160 Posts
Opomena svim državama da ne padnu na ispitu: Potočari dobijaju Muzej holandskog bataljona

U Memorijalnom centru u Potočarima počeli su radovi na izgradnji zgrade Muzeja holandskog bataljona. U toku je prva faza radova, a plan je da sve bude završeno do kraja 2015. godine. Izgradnju zgrade Muzeja holandskog bataljona pomogla je holandska organizacija Pax.

Mersed Smajlović, direktor Memorijalnog centra u Potočarima je za Anadoliju rekao kako će bivša zgrada laboratorije i kontrole bivše tvornice akumulatora biti pretvoreni u Muzej holandskog bataljona.

"Realizacija ovog projekta odvijaće se u dvije, čak možda i u tri faze. Prva faza će trajati 120 dana i u tom periodu će se izvršiti građavinsko-arhitektonski radovi na cjelokupnom objektu. Nakon toga ćemo pristupiti drugoj fazi za koju je predviđeno da traje 150 radnih dana. Cilj nam je da taj objekat, odnosno njegova unutrašnjost bude opremljena isto kao 1995. godine. Sa našim partnerom, holandskom organizacijom Pax, sa kojom imamo potpisan memorandum o razumijevanju, pokušaćemo da objekat opremimo i namještajem identičnim ili bar sličnim koji odgovara tom periodu", rekao je Smajlović.

On je dodao da će biti nabavljeni audio i video oprema, fotografije, karte i svi predmeti koji su tu bili 1995. godine.

Članice udruženja majki Srebrenice smatraju da je, bez obzira na činjenicu da je Holandija kriva za genocid u Potočarima, gradnja Muzeja njihova obaveza i dužnost prema svim žrtvama genocida.

"Gradnja ove zgrade za nas je prvo tužna, jako tužna i bolna. Ali sa druge strane, to je ipak pozitivna stvar i to je opomena svim državama da ne padnu na ispitu na kojem je Holandija pala. Do sad je na Memorijalnom centru sve trebalo da se uradi, da se pozlati. Mi nikakve koristi od toga nećemo imati, ali će to biti opomena budućim generacijama da se ovo što se desilo nikom nikad ne ponovi", rekla je Hatidža Mehmedović, predsjednica Udruženja "Srebreničke majke".

Prije nekoliko godina urađen je projektni plan kako bi trebalo da izgleda Memorijalni kompleks u Potočarima.

Do sada je urađen ulazni blok na kome su oznake UN-a i "Dutch" bataljona, napravljena je i biblioteka, kao i multimedijalna soba.
Klix

·
Moderator
47,160 Posts

·
Registered
841 Posts
Discussion Starter · #14 ·
U Potočarima otvorena fabrika namještaja

proizvodnjom namještaja bavi već dugi niz godina. Prije par mjeseci pokrenuli su samostalno proces proizvodnje tapaciranog namještaja. Pogon za proizvodnju namještaja nalazi se u Potočarima na površini od 1 800 m². U proizvodnji je trenutno zaposleno šest radnika, a plan je da se od proljeća proširi asotiman proizvoda na pločasti namještaj, odnosno proizvodnju kuhinja, komoda, ormara te da se zaposli 20 novih radnika.

- Planiramo da na proljeće završimo komplet objekat, odnosno da pored proizvodnog završimo i 700 m² prodajnog prostora. Da počnemo sa radom u punom kapacitetu, istakao je Semir Smajić, vlasnik pogona za proizvodnju namještaja.

Proizvode plasiraju u regiji i širom Bosne i Hercegovine.

-Imamo neke dogovore i pregovore oko određenih proizvoda koji bi trebali da se rade za izvoz. Jako smo zadovoljni dosadašnjom prodajom s obzirom da je zimski period kritičan za svakog privrednika i za svaki vid prodaje, dodao je Smajić.

http://www.prijateljisrebrenice.org/index.php/poslovno-savjetovaliste/novosti/2891-samjii-otvorili-fabriku-namjetaja.html

:eek:kay:

·
◢ ◤
7,050 Posts
Do kraja mjeseca konkurs za izgradnju doma zdravlja u Bratuncu

Načelnik bratunačke opštine Nedeljko Mlađenović najavio je da će do kraja ovog mjeseca biti raspisan javni poziv za izbor izvođača radova za izgradnju novog objekta Doma zdravlja u Bratuncu.

"Skupština opštine je prije nekoliko dana donijela odluku o kreditnom zaduživanju od 600.000 KM za sufinansiranje izgradnje Doma zdravlja jer opština učestvuje sa oko 30 odsto od ukupne investicije od oko dva miliona KM", rekao je Mlađenović.

On je naveo da je u dogovoru sa Vladom i Ministarstvom zdravlja Republike Srpske, opština Bratunac pokrenula aktivnost za obezbjeđivanje kreditnih sredstava za finansiranje projekata koji se ne mogu realizovati bez kreditnog zaduženja i obavila sve pripreme za izgradnju novog zdravstvenog objekta u ovom mjestu, a kredit će vraćati pet godina uz kamatu od 8,5 odsto.

Prema njegovim riječima, projekat je urađen, sve saglasnosti dobijene, plaćena su renta i lokacija i ispunjeni su svi zakonski uslovi za početak izgradnje ovog kapitalnog objekta koji treba da bude izgrađen za godinu dana od datuma početka radova.

Mlađenović je pojasnio da je dvije trećine sredstava za izgradnju ovog objekta obezbijedilo resorno ministarstvo iz kredita od 3,5 miliona evra koji je Republika Srpska dobila za rekonstrukciju zdravstvenih ustanova u osam opština, a jedino će se u Bratuncu graditi novi zdravstveni objekat.

Sa izgradnjom i opremanjem novog objekta Doma zdravlja stvoriće se mnogo bolji uslovi za pružanje zdravstvenih usluga i liječenje građana ove opštine, ali i smanjiti troškovi održavanja i grijanja objekta koji su do sada bili visoki zbog dotrajalosti objekta i slabe izolovanosti prostora.
ekapija.ba

·
Registered
841 Posts
Discussion Starter · #16 ·
VIJESTI.BA: Upozorili ste da visoki predstavnik Valentin Incko nije ispuno obećanja u vezi s pomoći pri otvaranju radnim mjesta u Srebrenici. Pojasnite nam o čemu je konkretno riječ?

DURAKOVIĆ: Mi nikada nikog ne prisiljavamo na obećanja, pa tako nismo ni gospodina Incka. Uvjeren sam da je on imao najbolje namjere kada je obećao da će svojim privatnim linijama dovesti investiciju od 50 radnih mjesta u Srebrenicu. Mi smo često u kontaktu i još uvijek uporno radimo na tome da te investicije dođu. Riječ je o poznatoj i uspješnoj firmi "Precisa" iz Goražda i nadam se da će uskoro doći do realizacije te ideje.

VIJESTI.BA: Kako generalno ocjenjujete poslovni ambijent u Srebrenici? Je li došlo do poboljšanja i u kojim oblastima postoje šanse za privlačenje investicija?

DURAKOVIĆ: Da ne budem pristrasan, moram reći da su se u protekle dvije godine stvari u privredi uistinu promjenile, ne bih detaljisao mnogo, ali ću argumentirano reći da je u protekle dvije godine u realnom sektoru dolaskom firme "Prevent", "Eko-M", "Bios-a" iz Visokog i proširenjem kapaciteta "Alma Ras-a" kreirano oko 200 radnih mjesta. Uporedo, sačuvano je stotinjak radnih mjesta u slovenskoj firmi "Cimos". U fazi su novi projekti, izgradnja dva objeka - objekat firme "Srebrenčanka" doo, firme za proizvodnju pomfrita i proizvoda od krompira, te objekta na području mjesne zajednice Skelani koji će biti ustupljen na korištenje firmi za proizvodnju alata "Mag-Mal" koja će uposliti 15 osoba. Takođe, radimo na još nekoliko projekata koji bi u naredne dvije godine trebali donijeti još najmanje 200 radnih mjesta u realnom sektoru.

http://istocnabosna.com/myjoomla/in...nuli-naprijed&catid=36:istona-bosna&Itemid=66

·
Registered
841 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Srebrenica - Potočari: Nova oprema u kabinetu informatike

Zahvaljujući nekoliko organizacija iz Turske i Opštini Bornova, škola u Potočarima dobila je 15 računara, štampač, projektor i platno vrijednosti oko 25.000 lira za opremanje kabineta informatike.

Opremu su donirale organizacije iz Turske, Udruženje "Žena Balkana" iz Burse, Udruženje "Bošnjaka" Izmir, kao i Opština Bornova.

"U Bornovoj živi dosta ljudi iz Bosne, sa njima dobro sarađujemo i zajedno učestvujemo u svim projektima. Naše srce je u Turskoj, a kuca djelom i ovdje. Ovo je jedan znak pažnje, jedan mali poklon od strane turskog naroda. Cilj nam je da se djeca obrazuju i da uče u najboljim uslovima, projekte koje ćemo sprovoditi i dalje samo će ojačati odnose Turske i BiH", rekao je Kadri Canan, guverner Bornove, Izmir.
Područna škola u Potočarima nije imala kabinet informatike, tako da je ovo značajna podrška za obrazovnje djece u srebreničkoj regiji.

"Ovo je dobar početak u svakom pogledu, materijalne pomoći školi i jednog velikog prijateljstva sa jednom, zaista, prijateljski naklonjenom zemljom na ovom prostoru", rekao je Marinko Backović, direktor "Prve onovne škole Srebrenica".
Ovu pomoć inicirao je Hamza Yavuz, jer osjeća potrebu i želju da pomogne ljudima u Bosni, jer i sam potiče iz BiH.
"Ovo je treća pomoć u BiH, pomogli smo škole u Zavidovićima, Kalesiji i danas smo u Potočarima i pomogli smo otvaranje ovog kabineta", rekao je Hamza Yavuz, predsjednik Udruženje "Bošnjaka" Izmir.
U aprilu će se održati veliki dječiji festival u Turskoj na koji su pozvana djeca iz Srebrenice, a troškove prevoza snosiće organizacije koje su pomogle opremanju kabineta informatike u Potočarima.

"Opština Srebrneica bila je samo posrednik u ovoj donaciji i mislim da će ovo dobro doći djeci u ovoj školi. Ulaganje u djecu i mlade je nešto što mi svi želimo", istakao je Ćamili Duraković, načelnik Opštine Srebrenica.
Ovom posjetom potpisan je još jedan sporazum sa predstavnicima gradova i opština iz Turske od kojih se očekuje ulaganje u Srebrenicu. Načelnik Duraković vjeruje da je naredni projekat izgradna fiskulturne sale u Potočarima.
Prema već dogovorenim sporazumima, Grad Ankara će izvršiti izgradnju putne infrastrukture, asfaltiranje glavne gradske ulice i asfaltiranje lokalnih seoskih puteva, a Opštine Beykoz će finansirati izgradnju sportske dvorane u Srebrenici čime Opština Srebrenica nastavlja dalju saradnju sa Turskom.

http://istocnabosna.com/myjoomla/in...u-informatike&catid=36:istona-bosna&Itemid=66

·
Registered
841 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Bošnjaci Luksemburga nastavljaju pomoć u projektu 3B i samoodrživog povratka

Udruženje za afirmaciju univerzalno pozitivnih vrijednosti nastavlja saradnju sa Bošnjacima u Luksemburgu. Bošnjaci koji se okupljaju u udruženju “Odbor za obilježavanje 11-tog jula, dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici“ i tim udruženja "Prosvjetitelj" u Luksemburgu, nastavljau da pomažu projekt prirodnog priraštaja i samoodrživog povratka. Pomognute su tri porodice, kojima su bila neophodna pomagala za njihovu djelatnost. Finansijski su pomognuta dva mlada bračna para i dvije rođene bebe.

U nastavku pogledajte porodice kojima je pomoć dostavljena.

http://prosvjetitelj-muallim.org/ak...oc-u-projektu-3b-i-samoodrzivog-povratka.html

·
Moderator
47,160 Posts
Srebrenica: Fabrika pomfrita zainteresovana za otkup krompira

Fabrika za proizvodnju pomfrita "Srebreničanka" iz Srebrenice ponudila je poljoprivrednim proizvođačima u regiji Birač mogućnost otkupa krompira, s ciljem obezbjeđenja sirovina za potrebe te fabrike.

Srebrenica: Fabrika pomfrita zainteresovana za otkup krompira Srebrenica Predstavnik "Srebreničanke" Osman Agić rekao je danas Srni u u Milićima, nakon sastanka sa poljoprivrednicima u toj opštini, da firma nudi otkup krompira odgovarajuće sorte i kvaliteta, koji je pogodan za preradu u pomfrit.

"Fabrika ima godišnje potrebe za sirovinom u obimu od 15.000 tona. Trenutno, cilj nam je da što prije završimo fabriku, a probna proizvodnja trebalo bi da krene i prije nego što krompir sa ovih područja dospije. Ovo je program koji ne traje jednu godinu, već se radi o dugoročnom opredjeljenju, koje poljoprivrednim proizvođačima pruža mogućnost da imaju siguran plasman na duži rok", rekao je Agić.

On je objasnio da partneri u projektu u početnoj fazi rada fabrike, osim obezbjeđenog otkupa, neće imati druge beneficije, ali da će, ukoliko se postigne određen nivo proizvodnje i plasmana, firma razmotriti mogućnost da proizvođačima krompira obezbijedi i nabavku odgovarajućeg sjemenskog materijala, opreme i drugih podsticaja.

Predstavnici "Srebreničanke" danas su ovu mogućnost predstavili i poljoprivrednicima u Vlasenici i Šekovićima.
Klix

1 - 20 of 167 Posts