SkyscraperCity banner

1 - 20 of 108 Posts

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Sredinom ove godine imao sam priliku obići tri evropska grada u tri države: Češkoj, Njemačkoj i Mađarskoj. Dugo mi je trebalo da se nakanim da objavim putopis na forumu alii konačno evo ga :) Nadam se da ćete uživati u nekih 400 slika koje sam vam pripremio, a riječ je o proputovanju kroz, kao što se može i pretpostaviti, Prag,

Central Europe 2018 by nestva ran, on Flickr

Dresden,

i Budimpeštu.

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Moje putovanje počinje u Pragu. Stvari su ostavljene u hostelu, osnovne upute za snalaženje usvojene i krećem prema historijskom centru grada. Ovo je ulaz u praški Hrad. Ovdje vas pregledaju i prolazite kroz skenere za metal a okolo hodaju mladiči i djevojke u vojnim uniformama i sa dugim cijevima.

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Masonski spomenik za koji vodič kaže da je poklon američkih predsjednika (?) češkom narodu. Ovo nije jedino masonsko obilježje koje ću susresti na ovom putovanju :)

Inače je vodič bio veoma rusofobno raspoložen i trudio se veoma da to i pokaže. Nakon što nam je ispričao o svim strahotama i zloj naravi komunista i Rusa, ustvrdio je kako je on prilično umjeren po tom pitanju i da bismo trebali čuti šta Poljaci imaju reći na tu temu :D Neke stvari koje je pričao o historiji Čeha su meni bile prilično komične, a za mene je to bio prvi dodir sa češkim narodom i kulturom. Nakon priče o najslavnijim godinama češke države, tj rani srednji vijek za vrijeme vladavine Karla Velikog, počeo je da priča kako u suštini su Česi od tad pa sve do devedesetih godina prošlog vijeka stalno bili pod nečijom tuđom čizmom, ali su uvijek bili samo prividno poslušni i uvijek 'tajno' radili po svom. Otprilike tako je tekla ta priča a meni je to više zvučalo kao neko opravdavanje vlastite prošlosti.

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #11 ·

·
Inveniam viam
9,538 Posts

·
Inveniam viam