SkyscraperCity banner

6001 - 6020 of 6048 Posts

·
Registered
535 Posts

·
Banned
32 Posts
Putini bani, la fel de multa imaginatie dpdv al design. Cutie de chibrituri.Noua. Dar cutie de chibrituri.
Proiecte de astea exista si prin Spania. Pe bani publici nu poti sa-ti bati joc de bani si mai bine faci 20 de arene la pret mai mic decat 30 scumpe.

Obisnuiti-va cu asta, nu gasesti la "Turda" nici in tarile dezvoltare proiecte super! Ma refer la modul general, nu la exceptii. Avem zeci de stadioane si sali de construit!

SA VA ARAT CUM ARATA SALA PRINCIPALA DE LA JOCURILE OLIMPICE DE LA LONDRA DIN 2012? Poti pradui fonduri private, nu fonduri publice, decat daca nu mai ai ce face cu banii! Si in ultimul timp in Spania dar si-n Franta, apar proiecte publice relativ modeste.

·
Registered
535 Posts
C
Clasicul raspuns al unui contribuabil roman. Daca din toate problemele din aceasta tara, neconstruirea a 3 stadioane ar fi rezolvat probleme tari...atunci as fi inteles.Poate, acelui domn nu ii place sportul.Poate , daca in orasul sau ce construia cel mai mare loc de joaca din tara, era mai multumit, ca isi ducea copii la acel loc de joaca...si atunci nu i se pare inutil sa bagi bani in loc de joaca pentru copiii sai.

Destule arene de sport din romania, sunt construite inainte de 1989.Daca la una dintre aceste arene, vechi, are loc un piatra neamt sau colectiv....o sa sune la radio, al domn sa zica "domne, era normal...sala aia /stadionul e construit in 1900 toamna...astea noi, au senzori care decteaza fumul,samd...asta e, am preferat sa nu facem stadioane noi, si am stat cu vechiturile astea...si uite cati morti ...."

Una din partile bune ale democratiei, e dreptul la exprimare.Toti au dreptul sa spuna ce le trece prin cap.Chiar si tampenii.Traiasca libera exprimare!!

·
Registered
298 Posts
749766

749776

Ca să fiu puțin cârcotaș legat de stadionul de la Steaua.😅Acum serios, îmi place mult cum arată. Și dacă s-au inspirat sau nu, e de apreciat totuși că s-au uitat la stadionul din Bordeaux, a lui Herzog & de Meuron.

·
Registered
535 Posts

·
Registered
790 Posts
Incerc sa ma gandesc la un stadion nou de fotbal fara acoperis dar nu'mi vine acum in minte niciunul...Cel putin nu prin Europa si nu la un cost de 110 milioane euro si o marime de 35k...Doar mie mi se pare o bataie de joc la banii astia?

·
Registered
1,817 Posts
poate CNI ar trebui sa inceapa sa se ocupe si de spitale, vad ca la stadioane si sali de sport sunt foarte eficienti. ma gandesc ca un spital ar trebui sa fie floare la ureche

·
Registered
779 Posts
Incerc sa ma gandesc la un stadion nou de fotbal fara acoperis dar nu'mi vine acum in minte niciunul...Cel putin nu prin Europa si nu la un cost de 110 milioane euro si o marime de 35k...Doar mie mi se pare o bataie de joc la banii astia?
Eu mam gândit deodată la cel din Munchen, doar ca-I puțin mai mare
759561

·
Registered
36 Posts
Sper ca lipsa acoperisului e o gluma.

·
Registered
790 Posts
Eu mam gândit deodată la cel din Munchen, doar ca-I puțin mai mare
Eu ma refer la stadioane construite recent ca stadioane olimpice fara acoperis mai sunt cum e si cel de la Barcelona construit la inceputul anilor 90. Dpmdv un complex sportiv de genul celui de la Craiova unde au stadionul de fotbal si alaturi stadionul de atletism care poate fi folosit si pentru alte evenimente sportive e ideal in zilele noastre si cu 110 milioane € eu cred ca le poti avea. Ghencea a costat in jur de 50 de milioane si chiar e un stadion decent.

·
Registered
790 Posts
^^ "Tot pentru a se proteja gazonul, a fost decisă varianta fără acoperiș a stadionului, aceasta pentru că gazonul se poate dezvolta normal, nu mai este nevoie de instalație de ultraviolete pentru creștere. "
Eu din citatul asta inteleg ca nu are niciun fel de acoperis, nici peste tribune, nici peste terenul de joc...

·
Registered
5,665 Posts
Ca sa primesti omologare UEFA iti trebuie tribune acoperite (20-30.000?). Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

Cum Dumnezeule sa faci stadion in 2020 fara tribune acoperite?

6001 - 6020 of 6048 Posts