SkyscraperCity banner

6021 - 6040 of 6048 Posts

·
Registered
779 Posts
Eu zic dacă I mai ieftin și nu încalcă vreo regula a legii lasă să fie l-or acoperi cu timpul sau poate pe varianta ca cel din Munchen și vor face și o polivalentă de 12k

·
Registered
535 Posts
Acoperis sau nu...insa mai grav ar fi , daca e stadion cu pista de atletism! :)))
Pacat ca nu vedem poze de la salile din constanta, oradea,Pitesti, Bistrita si Mioveni.

·
Registered
846 Posts

·
Registered
298 Posts
Sper să fie doar o farsă ieftină la Timișoara. Un stadion cu împrejurimile sale, FĂRĂ ACOPERIȘ la 110 MIL DE EURO? Sunt exemple cu grămada în România în care au avut un buget mai mic și aveau desigur acoperiș.

·
Registered
535 Posts
Pe contul de Facebook al celor de la CON-A, au aparut imagini cu lucrarile la stadionul din Sibiu.Tinand cont de putinul timp de cand au inceput sa lucreze, eu zic ca se misca bine.Cei de la CON-A isi vor da mai mult interes la acest proiect, deoarece e o firma din Sibiu. Ma astept sa termine inainte de termenul stabilt, care parca e aprilie-mai 2022.

·
Registered
328 Posts
Mai degraba a fost inteles gresit de jurnalisti

A fost discutat daca sa fie sau nu cu acoperis peste suprafata de joc. Avantajul, daca nu e acoperita, e ca gazonul nu are de suferit si nu trebuie protejat cu instalatii ultraviolete si costul va fi mult mai mic, am renuntat la partea de acoperis, pentru ca am vazut ce se intampla la National Arena cu gazonul, cu retractarea.

·
Registered
790 Posts
^^ Ok, deci e mai mult decat evident ca tribunele vor fi acoperite, perfect.
Legat de capacitate, pentru organizarea unui campionat european se cer 10 stadioane dintre care: 1 peste 60k, 2 peste 50k, 3 peste 40k si 4 de 30k. In Romania (in-afara Bucurestiului) nu avem un oras care sa justifice construirea unui stadion de 40k dar poate la Timisoara s-ar putea face o exceptie pt o eventuala gazduire a unui Euro( si aici trebuie sa fie musai cu inca o tara sau doua). E doar o chestiune ipotetica, nu inseamna ca trebuie neaparat sa organizam un campionat european dar daca cei din guvern au in vedere o posibila organizare atunci ar fi pacat sa fie un stadion de 30-35k pentru ca mai apoi sa trebuiasca iar sa se mareasca capacitatea.

·
Registered
742 Posts
Incerc sa ma gandesc la un stadion nou de fotbal fara acoperis dar nu'mi vine acum in minte niciunul...Cel putin nu prin Europa si nu la un cost de 110 milioane euro si o marime de 35k...Doar mie mi se pare o bataie de joc la banii astia?
Pai tocmai ca toate au. Asta ar fi ceva unic, mie imi plac stadioanele neacoperite. Nu cred ca e vorba de bani, poti sa faci si de 200 mil neacoperit.

·
Registered
742 Posts
Sper să fie doar o farsă ieftină la Timișoara. Un stadion cu împrejurimile sale, FĂRĂ ACOPERIȘ la 110 MIL DE EURO? Sunt exemple cu grămada în România în care au avut un buget mai mic și aveau desigur acoperiș.
Nu vad ce mare jmecherie in 2020 sa ai stadion acoperit. In sensul ca la noi orice stadion acoperit e numit OZN, farfurie zburatoare, arena ultra moderna... parca asta face diferenta intre un stadion nou si unul vechi.

De ce trebuie sa fie orice stadion nou acoperit pana la urma? In America inca se fac stadioane neacoperite si aia baga bani grei in stadioane... meanwhile in Europa vor sa acopere Bernabeu si Camp Nou... o sa arate ca orice alt stadion nou

·
Registered
742 Posts
Mai degraba a fost inteles gresit de jurnalisti
Ce a vrut sa spuna cu national arena si starea gazonului... ce e cu "retractarea"? Faza e ca acolo, acea membrana e mai mereu retractata.... rareori e trasa deasupra gazonului - asa ca nu vad cum ar fi asta de vina pentru cum arata suprafata de joc

·
Registered
36 Posts
În SUA se fac fie neacoperite, fie total acoperite. În ultimul timp, majoritatea se încadrează in a 2-a categorie. Totuși, un exemplu de stadion neacoperit construit recent e Metlife Stadium din New York.

6021 - 6040 of 6048 Posts