SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 2113 Posts

·
Registered
Joined
·
6,307 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Ze strony GDDKiA

Otwarcie obwodnicy Stalowej Woli

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje o otwarciu Trasy Podskarpowej–obwodnicy Stalowej Woli. Odbędzie się ono 17 stycznia 2006 r.

Obwodnica ma długość 3 km, dostosowana została do nacisku 115 kN/oś. Jest to droga dwujezdniowa (po dwa pasy ruchu w każdą stronę), ze wzmocnionym poboczem (2x2m).

Roboty obejmowały:

Wykonanie obwodnicy Stalowej Woli w standardzie drogi dwujezdniowej
Przebudowę dróg dojazdowych i lokalnych
Wykonanie wiaduktu nad trasą - elementu węzła drogowego na przecięciu z DK-77
Wykonanie wiaduktu nad linią kolejową
Wykonanie oznakowania jezdni, zatok autobusowych i chodników, kanalizacji i infrastruktury technicznej
Wykonanie elementów ochrony środowiska
Prace przy obwodnicy Stalowej Woli rozpoczęto w sierpniu 2004 r. Przy budowie wykorzystano materiały z elektrociepłowni Stalowa Wola. Prace zostały zakończone 30 listopada 2005 r.–zgodnie z terminem przewidzianym w kontrakcie.

Wykonawcą kontraktu była firma Skanska. Całkowity koszt wyniósł 49 mln złotych, był finansowany ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.

Obwodnica Stalowej Woli umożliwi wyprowadzenie intensywnego ruchu ciężkiego poza teren zabudowany miasta, w większości o charakterze zabytkowym. W Stalowej Woli nie będą się już nakładać przebiegi DK-77 z innymi drogami wojewódzkimi i lokalnymi. Zmniejszy to uciążliwość tej trasy dla uczestników ruchu–zarówno dla kierowców, jak i samych mieszkańców miasta. Zwiększy też przepustowość DK-77 i zminimalizuje negatywne skutki dla środowiska naturalnego.

Obwodnica Stalowej Woli jest jedną z 20 obwodnic zakończonych w 2005 roku. Niebawem zostaną oddane do użytku obwodnice Wilkanowa i Żagania w województwie lubuskim.
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,610 Posts
Starszy, ale nawiązujący do tematu, artykuł z www.stalowawola.pl:


Historyczny moment!

W dniu 11 września 2005 roku Andrzej Szlęzak - Prezydent Stalowej Woli, Mariusz Kowalik - Burmistrz Niska, Bronisław Tofil - Starosta stalowowolski, Janusz Nawrocki - Starosta niżański podpisali dokument o współpracy w zakresie budowy wspólnej obwodnicy Niska i Stalowej Woli.

- To historyczny moment - powiedział prezydent Andrzej Szlęzak. - Już nie chodzi tylko o to, że świetnie się w takim gronie dogadujemy, ale chodzi o przedmiot naszej współpracy. Ta droga; ta obwodnica Niska i Stalowej Woli jest inwestycją pięćdziesięciolecia. Teraz musimy sprawić, by nasz projekt stał się obowiązującym prawem. Według naszych założeń budowa powinna ruszyć w 2008 roku.

Sygnatariusze dokumentu zgodnie twierdzą, że podziały administracyjne w ramach jednej stalowowolsko-niżańskiej aglomeracji były dotychczas źródłem fobii, konfliktów, a w konsekwencji często złych decyzji.

- Stalowa Wola ma rzekomo mieć obwodnicę w postaci trasy podskarpowej. Tymczasem przebieg tej drogi źle zaplanowano. Trasa podskarpowa nie jest rzeczywistą obwodnicą Stalowej Woli, lecz jest obwodnicą stalowowolskiego osiedla Rozwadów - twierdzi prezydent Szlęzak.

Podobnie sprawy miały się dotychczas w Nisku. Zaplanowano tam budowę obwodnicy, która nie rozwiązywałaby problemów transportowych Niska i wiązałaby się z wywłaszczeniem ponad stu podmiotów.

- Tymczasem natężenie ruchu na ulicy Energetyków jest ogromne. Przepustowość tej drogi jest stosunkowo niewielka, a aż strach pomyśleć co by się stało, gdyby na torach prowadzących do Elektrowni powstał jakiś zator. Sparaliżowane byłyby wówczas oba miasta - mówi prezydent Stalowej Woli.

Nowa droga została zaplanowana tak, że nie będzie potrzeby wysiedlania ludzi, zaś dostęp do atrakcyjnych terenów inwestycyjnych w Stalowej Woli i w Nisku będzie znacznie łatwiejszy. Samochody ciężarowe wyjeżdżające ze stalowowolskiej strefy ekonomicznej nie będą musiały skręcać w ulicę Solidarności, a następnie pokonywać przejazdy kolejowe i niepokoić mieszkańców bloków wzdłuż ulic Ofiar Katynia, Energetyków, Staszica, czy Alei Jana Pawła II. U wylotu budowanej obecnie drogi przez strefę ekonomiczną i Hutę powstanie węzeł drogowy, z którego wygodnie, szybko i z dala od bloków i domów mieszkalnych będzie można dostać się do dróg krajowych, wiodących w kierunkach na Rzeszów, Lublin, Przemyśl i Warszawę.'


w tym opracowaniu mozna znaleźć obwodnicę Stalowej Woli
 

·
Registered
Joined
·
655 Posts
No to moze jeszcze zdjecia z GDDKiA:

Jak napisano wczesniej jest to tak naprawde obwodnica Rozwadowa (obecnie dzielnica Stalowej Woli), ale właśnie przez Rozwadów był najgorszy odcinek DK77.

Co do przyszłości ciekawym rozwiązaniem byłoby przedłużenie tej obwodnicy aż do drogi 19 (wzdłóż Sanu) przez co dostalibyśmy ciekawą obwodnicę Niska i Stalowej Woli jednocześnie. Tym bardziej ze w przyszłości ma tutaj przebiegac S74.
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,610 Posts
^^ ładna droga, widać, że na sporym odcinku bezkolizyjna (drogi serwisowe).

@VVacek - chodziło Ci o S74 :)
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,610 Posts
VVacek said:
Jak sie wybiore do rodzinki to sfoce tę obwodnicę :)
fotki zawsze mile widziane :)

a tu informacja ze strony wykonawcy (Skanska):

Kolejna obwodnica na Podkarpaciu już gotowa 2006-01-17

Skanska S.A. - generalny wykonawca II - go etapu "Trasy Podskarpowej", czyli obwodnicy Stalowej Woli, zakończyła pracę związane z budową tej bardzo ważnej arterii miasta. Odcinek łączący ulicę Brandwicką z miejscowością Agatówka przejmie ruch tranzytowy, który do tej pory odbywał się przez centrum Stalowej Woli.

Budowę "Podskarpowej", która jest częścią drogi krajowej nr 77, wykonawca - Skanska S.A. Oddział Budownictwa Drogowego w Rzeszowie, rozpoczął 23 sierpnia 2004 r.
Po 17 miesiącach wybudowana została trasa o długości ponad 3 km, wraz z wiaduktami. Pierwszy z nich to jeden z elementów węzła drogowego wykonanego na przecięciu drogi krajowej 77
z ul. Ogrodową. Drugi to podwójny wiadukt nad linią kolejową Lublin - Stalowa Wola - Rozwadów. Łączna długość obiektów mostowych
to prawie 150 m. Dodatkowo, Skanska zbudowała prawie 10 km dróg i ulic dojazdowych do nowej obwodnicy miasta.

Nowa trasa umożliwi jadącym w kierunku Sandomierza całkowite ominięcie starego Rozwadowa. Zyska na tym między innymi rozwadowski rynek, na którym jeszcze kilka lat temu tworzył się smog, a kierowcy narzekali na potężne korki.

Trasa Podskarpowa w Stalowej Woli jest kolejną - po obwodnicy Pilzna i Rzeszowa, którą na Podkarpaciu wybudowała firma Skanska S.A.
Inwestor: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych
i Autostrad Oddział w Rzeszowie
Generalny wykonawca: Skanska S.A.
Dyrektor kontraktu:
Kierownik budowy:
Wiesław Sitarz
Zbigniew Rzeźnik
Waldemar Tkaczyk
Wartość robót
wykonanych przez
Skanska S.A.: 49,6 mln zł.
Czas realizacji:
17 miesięcy
23 sierpnia 2004 - 30 listopada 2005
Roboty drogowe obejmowały: - wykonanie obwodnicy Stalowej Woli składającej się z dwóch jezdni jednokierunkowych, dwupasowych od km 0+870 do km 3+913 z nawierzchnią dostosowaną do nacisku na oś 115 kN/oś
- wykonanie szeregu wysp kanalizujących na włączeniu trasy w miejscowości Agatówka oraz przy skrzyżowaniu z ul. Brandwicką
- wykonanie dróg zbiorczych wraz z zjazdami do pól
- wykonanie skrzyżowania z ul. Brandwicką, które nie było ujęte w projekcie głównym obwodnicy
- wykonanie dwóch ciągów pieszo-rowerowych
- wykonanie zatok autobusowych i chodników
Roboty mostowe obejmowały: - wykonanie wiaduktu drogowego nad Trasą Podskarpową w ciągu ulicy Ogrodowej w km 0+398,1 o długości 68.38m. Obiekt ten to jeden z elementów węzła drogowego wybudowano na przecięciu drogi krajowej nr 77 z ul. Ogrodową biegnącą w ciągu drogi powiatowej. Obok dojazdów do obiektu wybudowano łącznice dla ruchu lokalnego.

- wykonanie wiaduktu drogowego nad linią kolejową w km 2+071 Trasy Podskarpowej jezdnia zachodnia (km PKP 100+500 linii Lublin - Stalowa Wola Rozwadów), o długości 72,86m. Jest to wiadukt trójprzęsłowy w ciągu prawej jezdni drogi krajowej nr 77 nad czynną linią kolejową relacji Lublin- Stalowa Wola

- wykonanie wiaduktu drogowy nad linią kolejową w km 2+071 Trasy Podskarpowej jezdnia druga (km PKP 100+738,35 linii Lublin - Stalowa Wola Rozwadów), o długości 73,1m. Jest to wiadukt trójprzęsłowy w ciągu lewej jezdni drogi krajowej nr 77 nad czynną linią kolejową relacji Lublin Stalowa Wola

- wykonanie przepustów 150 o łącznej długości 171m


Parametry techniczne zrealizowanych odcinków dróg: - długość trasy zasadniczej ......... 3,043km
- długość dróg i ulic bocznych ...... 9,94km
- klasa drogi ............................. GP i S
- przekrój ................................. dwie jezdnie
- prędkość projektowa ................ Vp=80 km/h
- szerokość pobocza umocnionego 2x2,0m
- szerokość pobocza ziemnego .... 2x1,25m
- kategoria ruchu ....................... KR4
- obciążenie nawierzchni ............. 115kN/oś
Lokalizacja: Stalowa Wola, Podkarpacie
 

·
Banned
Joined
·
4,116 Posts
mikeleg said:
Nie wyglada jak S,nie ma pasów awaryjnych...
mimo to jest git, w zeszlym toku mialem kilknascie przejazdow przez Nisko i Stalowa W. i bylo to zdecydowanie najgorszy (najwolniejszy, nie liczac wjazdu do Kielc od strony Opatowa) odcinek na calej mojej trasie Łodz - Lezajsk.


Zapodajcie mapki z narysowana obwodnica :D
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,610 Posts
smar said:
w tym opracowaniu mozna znaleźć obwodnicę Stalowej Woli
no zapodałem pdf-a :)
nie umiem go jednak skopiować :(
 

·
Registered
Joined
·
4,249 Posts
Można jeździć Podskarpową


17 stycznia otwarto drugi, 3-kilometrowy odcinek Trasy Podskarpowej. Obwodnica pozwala na razie ominąć Rozwadów, ale w przyszłości ma umożliwić objazd całej Stalowej Woli. Drugi odcinek trasy – od ulicy Brandwickiej do Agatówki – kosztował 49 milionów złotych, a prace nad nim trwały 17 miesięcy.

Otwarcie drugiego odcinka Trasy Podskarpowej odbyło się z prawdziwą pompą – mimo mrozu, na uroczystości zjawili się przedstawiciele firmy „Skanska”, czyli wykonawcy inwestycji, a także posłowie i władze samorządowe, w tym również te z województwa. Po krótkich przemowach, poświęceniu drogi oraz przecięciu wstęgi, przyszedł najbardziej wyczekiwany moment: kawalkada samochodów przetoczyła się w tumanach kurzu przez nowy odcinek Podskarpowej.

Jego budowa trwała od sierpnia 2004 roku do listopada 2005 roku. To jedna z największych inwestycji drogowych, jakie zrealizowano w ostatnim czasie w północnej części Podkarpacia. Na 3-kilometrowym odcinku łączącym ulicę Brandwicką z Agatówką wybudowano dwa wiadukty nad torami, a następny (ulica Ogrodowa) wzniesiono już nad samą Podskarpową. Wzdłuż trasy wybudowano także prawie 10 kilometrów dróg bocznych i ścieżek rowerowych, 6,5 kilometra chodników oraz 3 zatoki autobusowe. – Przeniesienie ruchu tranzytowego z centrum Rozwadowa na jego obrzeże poprawi warunki życia mieszkańców tej dzielnicy oraz zwiększy przepustowość i komfort jazdy – mówił Władysław Kowal, dyrektor rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zapewnił też, że jeszcze w tym roku zostanie wybudowany trzeci odcinek Trasy Podskarpowej, biegnący od ulicy Chopina do KEN. O tym, że oddanie drugiej nitki obwodnicy to nie koniec, a dopiero początek drogowych inwestycji, mówił prezydent Andrzej Szlęzak. – Stalowa Wola i Nisko tworzą jedną z największych aglomeracji na Podkarpaciu. To też najważniejszy ośrodek gospodarczy w północnej części województwa. Budowa wspólnej obwodnicy dla obydwu tych miast jest pilna i potrzebna – przekonywał obecnych na uroczystości przedstawicieli władz wojewódzkich.

Większość obecnych na otwarciu gości zgodnie twierdziła, że drugi odcinek Trasy Podskarpowej to okazała i imponująca inwestycja, ale można było też usłyszeć słowa krytyki. Najwięcej wątpliwości wzbudza skrzyżowanie Podskarpowej z ulicą Brandwicką, na którym nie umieszczono nawet sygnalizacji świetlnej. Niestety, nie udało nam się dowiedzieć, dlaczego rzadko uczęszczaną ulicę Ogrodową przeniesiono nad obwodnicą wiaduktem, a na skrzyżowaniu z bardzo ruchliwą „krajówką” nie ma nawet świateł. Wielu kierowców twierdzi, że nie będzie ono należało do najbezpieczniejszych w naszym regionie.
 

·
Registered
Joined
·
4,249 Posts
Bardzo dobrze się stało , że został oddany ten drugi odcinek - dzięki temu można ominąć Rozwadów . Samochody jadące przez środek tej dzielnicy ( szczególnie ciężarówki ) przyczyniały się w znacznym stopniu do niszczenia obecnej tam zabudowy , która jest dość stara . Fakt , że narazie Trasa Podskarpowa wydaje się być tylko obwodnicą Rozwadowa , ale i tak dobrze - w innych częściach miasta nie ma jeszcze tak dużych problemów z ruchem samochodowym . Jest jeszcze jeden plus ominięcia Rozwadowa - przyjezdni nie zobaczą jaka ta dzielnica jest bardzo zaniedbana ;)
Mam nadzieję , że budowa trzeciego odcinka , który ma liczyć 1km rozpocznie i zakończy się jeszcze w tym roku .
Co do złego zaplanowania obwodnicy , to sami włodarze miasta kiedyś wspominali , że ta trasa w przyszłości stanie się ulicą miejską , gdyż w jej sąsiedztwie planowane są właśnie nowe osiedla . Dodam jeszcze tylko , że na tej prasie prawdopodobne jest dopuszczenie prędkości 70 km/h - byłąby to jedyna ulica w mieście o takiej dopuszczalnej prędkości ( pozostałe mają do 50 km/h ) .
Trzeba jeszcze dodać , że nie ejst to jedyna inwestycja drogowa w Stalowej Woli . Prowadzona jest budowa drogi przez tereny Huty Stalowa Wola , aby udostępnić te tereny prywatnym inwestorom - jest to niezbędny warunek dalszego rozwoju naszej SSE .
 

·
Registered
Joined
·
4,249 Posts
jeszcze to ...

Wjechały pierwsze auta
Otwarcie drugiego odcinka obwodnicy Stalowej Woli
Zadudniła droga od ciężkich pojazdów, jakie po raz pierwszy popędziły otwartym wczoraj drugim, trzykilometrowym odcinkiem obwodnicy Stalowej Woli, z dwoma wiaduktami. Pierwszy odcinek ma blisko dwa kilometry. To największa inwestycja drogowa w północnej części Podkarpacia. Drugi etap drogi zwanej trasą podskarpową kosztował 47 mln zł.
Honory gospodarza pełnił Władysław Kowal - dyrektor rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Przybyli znakomici goście - I wicewojewoda Robert Godek, podkarpacki komendant policji gen. Dariusz Biela, posłowie, władze samorządowe, przedstawiciele wykonawcy czyli firmy "Skanska".
Wojewoda uznał, że wybudowanie kolejnego odcinka obwodnicy to znak zgodnej współpracy ludzi na tym terenie. Prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak przypomniał, że celem jest wybudowanie obwodnicy dla Stalowej Woli i Niska. Drogę poświęcił ks. dziekan Jerzy Warchoł, który modlił się, aby dobry Bóg miał w opiece tych, którzy będą podróżować tą arterią.
Kiedy tylko goście zostali obwiezieni po dwóch jednokierunkowych jezdniach i został z drogi usunięty namiot, przy którym odbyło się otwarcie, na nowoczesną trasę, wybudowaną w części za unijne pieniądze, wjechały pierwsze auta, wznoszące tumany kurzu z drogi, która będzie się docierała.

W TYM ROKU TRZECI ODCINEK
Jeszcze w tym roku ma być wybudowany blisko kilometrowy, trzeci odcinek trasy podskarpowej, od ulicy Szopena do KEN. Jest na to zagwarantowanych 15 mln zł - zapewnił Władysław Kowal, dyrektor rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To odciążyłoby od ciężkiego ruchu osiedle Poręby. Natomiast w czerwcu spodziewane jest oddanie do użytku drogi przecinającej hutę i pozwalającej inwestorom na dostęp do atrakcyjnych terenów. Stalowa Wola przeżywa wielki boom związany z budową dróg.Wstęgę przecinają dyrektor rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Władysław Kowal, prezydent Andrzej Szlęzak, I wicewojewoda Robert Godek, poseł Dariusz Kłeczek, wicemarszałek Julian Ozimek, komendant wojewódzki policji gen.


 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,610 Posts
lkmiec said:
czy ktos ma/widzial gdzies moze mapke z ta obwodnica?
moja wersja: obwodnica (z wątku o atlasach :))
 

·
Registered
Joined
·
4,249 Posts
smar said:
moja wersja: obwodnica (z wątku o atlasach :))
Nie jest za dokłąda na mapka - tzn. zastrzeżenia mam co do końca tej zaznaczonej obwodnicy . Ona nie będzie schodziła do centrum miasta ( jak to zaznaczyłeś ) , tylko przejdzie pod drugim mostem ( ten co idzie na Pysznicę ) , skręci od Sanu , przetnie ul.Energetyków i tam lasami ma zejść się z planowaną koło mojego osiedla obwodnicą Niska . Koniec Twej zaznaczonej trasy , to jest właśnie planowany , jednokilometrowy III odcinek , który mam nadzieję zostanie wybudowany w tym roku .
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,610 Posts
oralB said:
Nie jest za dokłąda na mapka
zakładałem to :p, bo szkicowałem ją na podstawie powyższego (mało precyzyjnego) pdf-a.
Tak więc czekamy na dokładną mapkę :D
 
1 - 20 of 2113 Posts
Top