SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 11043 Posts

· Registered
Joined
·
6,218 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam
W tym wątku będę starał się zdawać relację z tego , co dzieje się w moim mieście , informować o nowych inwestycjach , planach , itp. Mam nadzieję , że choć niektórych z Was zainteresuje ten wątek i , że będziecie go tworzyć wraz ze mną :) No więc do dzieła ...
 

· Registered
Joined
·
6,218 Posts
Discussion Starter · #2 ·
"ECHO DNIA"Wielkie przeprowadzki


Stalową Wolę czeka w tym roku duży napływ pieniędzy na poprawę warunków życia


W Stalowej Woli za dwa lata dojdzie do wielkich przeprowadzek. Sąd i prokuratura przejdą do nowego budynku, jaki stanie w centrum miasta, Politechnika Rzeszowska zajmie budynek po sądzie, a Urząd Miasta i Starostwo będą mieć siedzibę w odmienionych nie do poznania dwóch obiektach przy Placu Wolności. Te zmiany ułatwią mieszkańcom dostęp do urzędów.


W tym roku miasto przeznaczy 150 tys. zł na prace projektowe związane z przebudową budynków, gdzie obecnie mieści się magistrat i sąsiedniego, gdzie ma siedzibę prokuratura. Na wczorajszej konferencji prasowej prezydent przedstawił projekt przebudowy obiektów, według propozycji miejscowego architekta Stanisława Popowicza.
- Koszt przebudowy budynków będzie o niebo mniejszy od budowy nowych - stwierdził prezydent Andrzej Szlęzak. Obecny magistrat będzie miał dobudowane piętro i rozbudowany będzie o skrzydło wzdłuż ulicy Narutowicza. Przy skrzydle wzniesiona zostanie wieża z zegarami. Obydwa budynki mają być przeszklone. Jeżeli plany zaakceptują radni, prace budowlane ruszyłyby w przyszłym roku.
Jak wspomniał prezydent, w tym roku miasto czeka rozpoczęcie kilku ważnych inwestycji. W lutym zostanie otwarty odcinek ul. Kwiatkowskiego z betonową nawierzchnią, ruszy budowa drogi przez hutę i dużej inwestycji komunalnej związanej z modernizacją oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody i kanalizacji sanitarnej oraz budową kanalizacji deszczowej i nowej niecki na śmieci, kontynuowana będzie budowa obwodnicy. Poszerzona ma być ulica Hutnicza, nową nawierzchnię otrzyma ulica Ofiar Katynia.
- Naszą ambicją jest, aby w ciągu kilku lat Stalowa Wola stała się najszybciej rozwijającym się miastem na Podkarpaciu - zadeklarował prezydent. Na inwestycje miasto otrzymało z zewnątrz 30 mln zł. Przy budżecie na ten rok wynoszącym 110 mln zł, szacuje się, że na inwestycje przeznaczonych zostanie niemal 25 proc. tej sumy.
Do sukcesów minionego roku prezydent zaliczył utworzenie 500 nowych miejsc pracy w specjalnej strefie, sprzedaż 800 mieszkań komunalnych i oszczędności w oświacie, dzięki czemu wydatki w tym roku zmniejszą się o 1,5 mln zł w porównaniu do tych sprzed roku.

/ZS/


Tak wyglądać będzie Urząd Miasta (z lewej) i siedziba starostwa po drugiej stronie ulicy.
 

· Registered
Joined
·
6,218 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Idą jak burza

"TYGODNIK NADWIŚLAŃSKI"

W niesamowitym tempie SKANSKA SA z Rzeszowa realizuje budowę drugiego etapu stalowowolskiej Trasy Podskarpowej . Ma ona połączyć , przypomnijmy , obecny odcinek Trasy , kończący się na ul. Brandwickiej , z Agatówką w gminie Zaleszany , umozliwiająć pojazdom jadącym drogą krajową nr. 77 ( Sandomierz-Jarosław ) całkowite ominięcie Rozwadowa i Charzewic . Ulgę odczują i kierowcy , i mieszkańcy tych najstarszych dzielnic miasta .

Pierwsza nitka dwupasmowej arterii ma być ukończona pod koniec czerwca , gruga pod koniec września . Na budowanym właśnie odcinku Trasy znajdują się dwa duże wiadukty , nad ul. Ogrodową oraz nad dwutorową linią kolejową Stalowa Wola -Lublin . Kiedy w połowie grudnia odwiedziliśmy plac budowy , trwało tzw. palowanie , czyli budowa kilkudziesięciu potężnych , kilkunastometrowych betonowych wsporników , na których oprze się konstrukcja wiaduktu . Operacja ta powinna zostać zakończona do 12 stycznia , po czym możliwe stanie sie rozpoczęcie montażu konstrukcji wiaduktu , dokończone zostanie usypywanie przyczółków i układanie jezdni . Na razie znaki na ziemi i niebie nie wskazują , by nastąpiły jakiekolwiek zakłócenia w realizacji bardzo precyzyjnie zbudowanego harmonogramu prac , zatem można być prawie pewnym , iż już w wakacje pierwsza nitka drugiego etapu obwodnicy będzie służyć kierowcom , natomiast przed jesienią odcinek ten będzie kompletny , z dwoma 2-pasmowymi jezdniami . O ile numeru nie wykręci ... przegrana w walce o kontrakt na budowę II etapu Trasy Podskarpowej firma Strabag SA , wykonawca I etapu Trasy . Firma ta , wszystko na to wskazuje , będzie musiała na własny koszt wykonać ... wymianę wadliwie ułożonej warstwy ściernej jezdni obu pasów ruchu , oraz wymiany ziemi , użytej do budowy pasów zieleni . Z uwagi na stosowane przez Strabag SA technologie , prace związane z naprawą wad jezdni nie będą się mogły rozpocząć wcześniej niż w kwietniu .
To nie koniec dobrych dla Stalowej Woli i regionu wiadomości : miasto otrzyma z Departamentu Dróg Publicznych Ministerstwa Infrastruktury dodatkowych 10 milionów złotych na budowę Trasy Podskarpowej ! Ponieważ jednak finansowanie budowy II etapu tej wielkiej i kosztownej ( 104 miliony złotych ) inwestycji jest juz zapewnione , pieniądze te wesprą budowę III etapu Trasy , która dzięki nim będzie mogła rozpoczac się wcześniej niż pierwotnie planowano . Na 2005 r. na tę inwestycję przewidziano pierwotnie 4,5 mln zł na wykup gruntów i opracowanie dokumentacji .
 

· Registered
Joined
·
6,218 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Bogactwo z rzeki ?

"TYGODNIK NADWIŚLAŃSKI"

O pomysłach na czerpanie korzyści z nadsańskiego położenia prezydent miasta rozmawiał w połowie grudnia z prezesem Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turstycznej , Janem Sołkiem . Rozmowy dotyczyły udziału miasta w realizacji projektu "Błękitna Wstęga Sanu" , który jest koordynowany przez tę organizację .

- Stalowa Wola do dziś stoi plecami do Sanu - mówi Andrzej Szlęzak . - Trzeba się zastanowić nad tym , jak wykorzystać potencjał tej rzeki . W wyniku rozpoczynającej się już realizacji projektu ISPA i modernizacji naszej oczyszczalni ścieków , San będzie dużo czystszy . Myślę , że warto , by docenili to nie tylko wędkarze , ale również inni mieszkańcy miasta .
Chęć udziału w projekcie zgłosiły niemalwszystkie miasta i miasteczka Podkarpacia leżące nad Sanem . - Chodzi o budowę stanic , przystani , amfiteatrów i innych elementów infrastruktury , które w efekcie dadzą szansę wspaniałej rekreacji dla mieszkańców regionu i przyjezdnych - określił ideę projektu Jan Sołek .
- Myslę , że możemu wrócić do rozmów w styczniu - uważa prezydent Stalowej Woli . - Jeżeli projekt będzie wpisywał się w ogólny plen rozwoju miasta , to chętnie ów projekt poprzemy . Przykład turystyczno-kulturalnego projektu , realizowanego przez Muzeum Regionalne oraz WSE , z związanego z polskimi i słowackimi "Gniazdami rodowymi Lubomirskich" , pokazał , że Stalowa Wola ma sporo do zaoferowania w dotychczas niedocenianym obszarze . Dziś inwestorzy oczekują od każdego ośrodka miejskiego , by , oprócz infrastruktury i kadr , oferował także warunki do wypoczynku i rekreacji . Tym badziej , jesli sprzyjają temu warunki naturalne , jakimi w przypadku Stalowej Woli są coraz czystszy San oraz wielkie kompleksy leśne .
 

· Registered
Joined
·
6,218 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Przejeżdżałem dziś niedaleko budowy Trasy Podskarpowej i cyknąłem kilka fotek :)
tablice informacyjne


tu chyba jest budowany ten wiadukt nad ul. Ogrodową ( nie wiem dokładnie , bo nie znam za bardzo tej części miasta )

i okolice Ogrodowej


a to już miejsce , gdzie II etap ma się łączyć z I , czyli skrzyżowanie Trasy z ul. Brandwicką
widok na I etap budowany przez Strabag SA

i na budowany przez Skanska SA II etap ( zaawansowanie prac znacznie mniejsze , niż w okolicach Ogrodowej jak widać ) - sorki za słabą ostrość

i tu jeszcze fotki z widokiem na miasto z I etapu Trasy

 

· Registered
Joined
·
423 Posts
Bardzo fajny watek Oral. Wiadomo ze najwiecej rzeczy dzieje sie w duzych osrodkach i wiekszosc watkow ich dotyczy ale ja sie bardzo ciesze ze w mniejszych miastach tez sie inwestuje. Czekam na update ze swiezymi fotkami.

Natomiast poziom merytoryczny jednego z artykulow, tego o budowie obwodnicy, zwala z nog. :bash: mam na mysli objasnienie terminu palowanie. :)
 

· Registered
Joined
·
6,218 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Co do ratusza , to jestem trochę ( a nawet bardzo ) zawiedziony , gdyż liczyłem na nowy budynek , a , jeśli dobrze zrozumiałem , to stary ma być przebudowany i tyle :( Szkoda , gdyż obecny budynek nie znajduje się przy głównej ulicy , tylko przy jednokierunkowej ulicy w Śródmieściu . No , ale niech robią , co mają robić - gorzej i tak już chyba być nie może . Oto zdjęcie obecnej siedziby władz miasta ( zdjęcie pochodzi ze strony www.stalowawola.pl )

a tutaj projekt dla przypomnienia , że to o to chodzi
 

· Inwestor
Joined
·
2,812 Posts
No Oral , mnie mTwoje zacięcie bardzo podbudowuje ! Bardzo dobry wątek . Informuj , chłopie coś u Was dzieje , informuj !

Tylko poprawimy technike wykonywania zdjęc nocnych i będzie wszystko dobrze :D . To nie wina aparatu :) .
 
G

·
Witam

:) dzien dobry wieczor dla wszystkich a szczegolnie dla szanownego pana oral_b, ktory mnie tu sciagnal, chcialem tylko powiedziec ze udalo mi sie wreszcie zalogowac na to forum wiec pewnie bede tu czestym gosciem w koncu tez jestem ze Stalowej Woli, postaram sie w miare moich skromnych mozliwosci jakos pomagac w budowie nowinek na temat Stalowej Woli, jak narazie pozdrawiam i do milego "klocenia sie" tudziez rozmawiania...:)
 

· Registered
Joined
·
6,218 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Witam Pana Stalowego serdecznie :) Nawet nie wiesz jak się ciesze , że jest nas dwóch ( a będzie i chyba trzech , gdyż Bartos z forum Sztafety także do nas chyba dołączy :) ) .
Pozdrawiam
 

· Registered
Joined
·
6,218 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Witaj Bartos4 :) No to już jest nas trzech ( wpisz sobie w location Stalowa Wola , aby wszyscy wiedzieli skąd jesteś ) . Co do tych fotek , to jest ARCHITEKTURA I URBANISTYKA wątek "Stalowa Wola w obiektywie" i tam wklejaj ewentualne fotki - tutaj niech będą tylko newsy :)
pozdrawiam
 
G

·
do cudaka

:nocrook: a ja bylem jeszcze wyzej Empire State Building w NY :) i to na tych wakacjach to dopiero widok...ale niestety nie wiem jak zalaczyc tu zdjecia...:(
 

· Registered
Joined
·
6,218 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Znalazłem taki artykuł o aquaparku w Stalowej Woli . Artykuł jest z kwietnia 2004 r. , gdzie pisano , że budowa ma się rozpocząć w sierpniu , ale są jakies opóźnienia i ma się rozpocząć w tym roku dopiero , ale poza tym nic się nie zmieniło :) Zrobię taka okrojoną wersję , jakby wszystko było ok ;)

Kosztem 27 mln zł powstanie w Stalowej Woli aquapark i sztuczne lodowisko . Inwestorem będzie krakowska firma.
Prezydent Andrzej Szlęzak cieszy się nie tylko z tego, że w mieście powstaną obiekty, jakich nie ma nikt na Podkarpaciu. Budowa napędzi zamówienia dla miejscowych firm, a w gotowym obiekcie pracę znajdzie spora grupa ludzi.
W skład kompleksu wchodzić będą baseny ze zjeżdżalniami, sztuczne lodowisko, sale rekreacyjne, kręgielnia, gabinety odnowy biologicznej, w tym do krioterapii, czyli leczenia niskimi temperaturami. Także spory sklep sportowy

 
G

·
hmm....nie jest podobny do naszego basenu a ponoc ma to byc tylko rozbudowa istniejacego juz basanu krytego, projekt wyglada ladnie ale ciekawe co bedzie jego rezultatem, wg mnie nie bedzie to takie piekne jak na zdjeciu (nigdy nie jest :) ), a np dzieki temu mamy wyremontowana droge...;) od huty w strone stacji PKP :)
 
1 - 20 of 11043 Posts
Top