SkyscraperCity banner

1 - 20 of 187 Posts

·
Człowiek z branży!:)
984 Posts
Discussion Starter #1
Oto teren, którym zamierzam się zająć...

Jeśli ktoś ma jakieś pomysły to jest to właśnie miejsce na ich wypowiedzenie...

a więc zapraszam...

:cheers:

·
Moderator
4,139 Posts
Proponuję uporządkowaną siatkę ulic z zabudową na kształt śródmiejskiej (widać u dołu zdjęcia) i dominatę około 21 pięter na rogu Okulickiego i Popiełuszki.

·
984 Posts
Discussion Starter #3
Wiedziałem że będziesz pierwszy komentował w tym wątku...!!!

co do twojego propozycji...ok uporządkowanie i wprowadzenie nowych ulic jak najbardziej...

ale wprowadzenie nowej dominanty na rogu Popiełuszki i Okulickiego to dla mnie dziwny pomysł...mamy tu dominantę w postaci wieżowca...

pomyślałem o dominancie między Pocztą a Liderem...odwrócenie uwagi od brzydoty...

dalsze moje pomysły ukażę w modelu 3d...żeby lepiej można było spoglądnąć na widoki!:)

·
Stalowiak
654 Posts
Popieram propozycje OralB, w rogu ulic Popieluszki i Okulickiego Jakis ladny conajmniej 15 wiezowiec, zeby pasowal do istniejacego obok.

Tutaj myslimy o nowych wizajach tego terenu wiec... jak najszybciej wyburzyc budynek Lidera ( nie wiem kto pozwolil na takie COS w centrum miesta :eek:hno::eek:hno::eek:hno: )

Siatka ulic - jak najbardziej, lepszy dostep do ulic w tym miejscu.

Teren przylegajacy do ul Okulickiego - mysle ze galeryjki lub budynki uslugowo handlowe ( ale z dobra architektura !!! ) wpasowalyby sie w klimat handlowy ul Okulickiego.

Biarac pod uwage obecne zamiary co do tego terenu ( sad oraz biblioteke miedzyuczelniana ) warto by uwzglednic te budynki w twoim projekcie.

Co do reszty terenu, w niektorych miejscach wartopostawic na mieszkania, ale mysle tu o wysokich budynkach ( stwrzyloby sie w te sposob cos na ksztal centrum z prawdziwego zdarzenia z wysokimi budynkami).

Nie chce sie wtracac to twojego projektu, ale mysle ze fajnie by bylo gdybys wzial rowniez pod uwage czesc terenu po drugiej strony torow ( chodzi mi do budynku MDK ), teren do PKSu razem z nim ( biorac pod uwage przyszle plany stworzenia tam nowego centrum komunikacyjnego) oraz czesc parku miejskiego przelegla do ul Popieluszki - mozna by czesc wykarczowac i ciekawie zagospodarowac.

·
Registered
1,788 Posts
W mojej wizji to Prezydent ogłasza trzy dni świąt gdy zostaje wyburzony Lider. A tak na serio to część tych terenów już została zagospodarowana ( sąd i biblioteka) i jak zobaczyłem wizualki biblioteki to na pierwszy rzut oka spodobały mi się, szczególnie otoczenie, więc zająłbym się pozostałym terem. Sąd nie wiadomo do końca jak będzie wyglądał, ale pocztę przebudowałbym by dopasować do pozostałych budynków ( dach - niestety na /\ ) Obok poczty w stronę ul Okulickiego i obok sądu w tą samą stronę powinny powstać UM i budynek starostwa. Od strony ulicy Popiełuszki wzdłuż niej parking. Pomiędzy budynkami ciągi piesze i zieleń Połączenie drogowe pomiędzy Floriańską a Popiełuszki w linii ul Wolności. To tak na gorąco. Jak znajdę trochę więcej czasu i chęci może pokarzę to na zdjęciu i jeszcze coś zmienię.

·
Registered
1,788 Posts
Tak na szybko:

Sąd już powstaje, ZUS już jest, Biblioteka z w planach wraz z przyległymi terenami więc dołożyłbym budynki UM i starostwo, zrobić przedłużenie ul Wolności aż do Floriańskiej, poczta do przeróbki by pasowała do całości.
Parking wzdłuż ul Popiełuszki oraz powiększyć parking przy Okulickiego lub postawić pasaż handlowy z parkingiem podziemnym. Na zielono tereny zieleni urządzonej. Jeśli wywalić Lidera co niestety jest bardo nieprawdopodobne utworzyć również wzdłuż Okulickiego od Popiełuszki do Floriańskiej pasaż usługowo-handlowy z parkingiem podziemnym lub parking podziemny na terenie przy skrzyżowaniu Okulic-Popieł. Teren pomiędzy "białymi domami zagospodarować zielenią, plac zabaw itp
Rozszerzając teren jeden duży dworzec PKS i PKP coś co kiedyś już było proponowane http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=21225918&postcount=654 z niewielkimi zmianami.
To tak na szybkiego, nie wykluczam modyfikacji:)

·
Registered
321 Posts
Ja też bym widział jakiś wyzszy budyneczek. Możnaby przeznaczyć ze dwa takie "kwartały" na biurowiec. Podstawa 4-piętrowa, plus z części wyrastający wierzowiec 20+p. Mam na myśli coś na zasadzie Partnerstwa publiczno-prywatnego z jakimś developerem. tzn na dole jedno piętro handlowe - z wyjściami na zewnątrz, z kafejkami, resteuracjami a pod wierzowcem przestronny hol. na piętrach 2-4 centrum kongrsowe z hotelem. Sale konferencyjne róznych wielkości. W wierzowcu 6 pięter na urząd miasta, ze 4 na Starostwo powiatowe, a reszta na powierzchnie biurowe do wynajcia.

Myślę że byłoby to idealne miejsce dla inwestora. Biura szły by jak świerze bułeczki:
- W centrum
- W charakterystycznym budynku (nie trzeba nikomu tłumaczyć dojazdu, rysowac mapek, tak jak teraz mówisz że pracujesz w Mostostalu i każdy wie o co chodzi.
- W tym samym budynku co urząd miasta/starostwo powiatowe, tuż obok sądu i Zusu.
- Hotel dla kontrahentów w tym samym budyneczku.
- Dostęp łatwy i szybki dostęp do sal konferencyjnych/szkoleniowych.

To są bardzo ważne kwestie przy wyborze lokalizacji firmy. To jak w przemyśle tereny z dobrymi drogami, z dostępem do bocznicy kolejowej, uzbrojone, z kooperantami i centrum logistycznym obok. W stalowej trzeba styulować rozwój usług, a taki developer poradziłby sobie ze znalezieniem firm (też zewnętrznych - taka firma inwestująca w biur może wykupić kilka pięter i zatrudni kilkaset osób) do takiej lokalizacji.

Część handlowa z dostępem "z ulicy" dobrze wpisałaby się w centrum miasta, Hotel w centrum tuż koło PKS i PKP, przy salach konferencynych (szkolenia) to też świetna lokalizacja.

W Stalowej jakby ktoś chciał wynająćjedno pomieszczenie na biuro to by się gdzieś wcisnął jeszcze (choć jest coraz trudniej), jakby chciał mieć ze trzy, cztery takie pokoiki w jednym miejscu to już może mieć poważny problem. O dobrych lokalizacjach to już nie wspominam. Myślę ze to mołgłoby wypalić. Ponadto miasto mogłoby w razie potrzeby np za 5 lat wynająć dodatkowe piętro

Pozatym ładnie wyglądałyby te dwa wysokie budyneczki. Taki skyline :)

·
Stalowiak
654 Posts

legenda:

1 - budynek mieszkalny z parterem na gastronomie + usugi
2 - sala konferencyjna/hotel
3 - przejscie podziemne pod torami do Galerii nad dworcem PKP i PKS
4 - renowacja Poczty
czarne kreski - drogi ( przerywana czesc - ewntualne polaczenie z droga osiedlowa o ile jest mozliwe )

Teren przed MDK, czyli plac Pilsudzkiego - coś na ksztal deptaku z ogrodkami piwnymi, sklepami itp
Wiezowce przy ul Popieluszki, mysle ze okolo 15 pieter, wtedy stworzylby sie naprawde klimat centrum :)

·
Registered
232 Posts
Dopóki nie zainteresuje się tematem władz miasta a dyskusja nie wyjdzie poza to forum nie ma co liczyć na jakieś sensowne zagospodarowanie centrum..

Wyburzenie lidera nie jest rzeczą nie możliwą..w artykule ze sztafety Pan Mencfel mowił o inwestorze który byłby gotowy go wyburzyć celem pozyskania działki pod galerię..Szkoda że sprawa ucichła..Dzisiaj wielce prawdopodobnym jest że działkę w tamtych okolicach dostaną od miasta kupcy i wybudują sobie tam swój hangarek na warzywa..:bash: a wtedy nasze gdybania się chyba zakończą..Nie można do tego dopuscić!

Tak jak piszecie dobrze byłoby stworzyć nową dominatę ok 16-20 pięter ale pytanie czy pomimo że brakuje zarówno przestrzeni biorowych jak i mieszkań znajdzie się jakiś inwestor..

1 projekt biblioteki międzyuczelnianej moim zdaniem na plus.Poczekajmy na pozostałe prace konkursowe..

·
Registered
98 Posts
Dopóki nie zainteresuje się tematem władz miasta a dyskusja nie wyjdzie poza to forum nie ma co liczyć na jakieś sensowne zagospodarowanie centrum..
właśnie o to samo chciałem spytać, czy jest możliwość aby ktoś z urzędu miasta zainteresował się rozwiązaniami planu zagospodarowania przestrzennego które padają na tym forum.. przecież wszyscy są tu wiarygodnymi użytkownikami z przydatną wiedzą i nowatorskimi pomysłami. Może zrobić propozycje planu i złożyć je w urzędzie miejskim w postaci wniosku lub czegoś podobnego? Świetne pomysły a jak sobie pomyśle o drugim kawałku Citiparku koło poczty zamiast tego co mogłoby powstać, to aż gardło ściska hehe:)

·
Registered
1,788 Posts
Można podac link do tematu i wysłac do rzecznika UM:

Kancelaria Prezydenta Miasta
Rzecznik Prasowy - Kasper Bosek
e-mail: [email protected]

sekretariat UM:

Rada Miejska:

Najlepiej jakby podesłac do: Wydział Architektury i Planowania Przestrzennego, ale niestety nie ma e-maila:eek:hno:

już mam:
wieloosobowe stanowisko ds. planowania przestrzennego
Pokój nr 5, I piętro
ul. Narutowicza 14
tel. 015 643 34 73

Lub też do:
Naczelnika Wydziału Architektoniczno-Budowlanego - Grzegorza Janiec

Może ktoś się pokusi i zaglądnie.

·
Registered
98 Posts
To może jedna osoba wyśle wiadomość do tych wszystkich instytucji, żeby ogólnie nie pomyśleli, że to spam jakiś.

·
Registered
1,788 Posts
To może jedna osoba wyśle wiadomość do tych wszystkich instytucji, żeby ogólnie nie pomyśleli, że to spam jakiś.
Tylko najpierw przydałoby się opracowa jakieś pismo by to miało jakiś wygląd i brzmiało jakoś poważnie, bo sam link to pewnie odrazu delete zrobią i tyle zainteresowania będzie.

·
Registered
98 Posts
^^
to wiadomo :) może jeszcze do tego pisma numery działek o które się rozchodzi, hmm?

ja szczerze mówiąc nie mam wprawy w pisaniu pism do urzędu, chętnie bym się podjął, ale ktoś to chyba lepiej zrobi :)

·
984 Posts
Discussion Starter #16
Sugeruję się na początek wyluzować i wrzucać tutaj swoje pomysły a nie na daną chwilę myśleć co zrobimy z wypracowaną wersją kiedy jeszcze jej nawet nie ma...

postaram się odpowiedzieć na wszystkie wypowiedzi później...

a z ciekawostek dodam, że Akurat wiem kogo zainteresować i w jaki sposób...ale takie smakowite kąski zostawmy sobie na sam koniec dyskusji...

z racji tego, że jestem projektantem pracującym dla gminy w redagowaniu pism mam niejako doświadczenie mogę podjąć się zrobienia takiego ostatecznego zebrania tego co się w tym wątku urodzi i przełożenia tego na Urzędniczy język!)

·
Registered
1,788 Posts
Sugeruję się na początek wyluzować i wrzucać tutaj swoje pomysły a nie na daną chwilę myśleć co zrobimy z wypracowaną wersją kiedy jeszcze jej nawet nie ma...

postaram się odpowiedzieć na wszystkie wypowiedzi później...

a z ciekawostek dodam, że Akurat wiem kogo zainteresować i w jaki sposób...ale takie smakowite kąski zostawmy sobie na sam koniec dyskusji...

z racji tego, że jestem projektantem pracującym dla gminy w redagowaniu pism mam niejako doświadczenie mogę podjąć się zrobienia takiego ostatecznego zebrania tego co się w tym wątku urodzi i przełożenia tego na Urzędniczy język!)
Tylko, żeby ta dyskusja nie przeciągnęła się w nieskończonośc, a o tym pisemku napomknąłem właśnie z myślą o Tobie ;)

Miałem chwilkę to pokombinowałem troszeczkę:

kolor czarny - ulice
szary - parkingi
pomarańczowy - ciągi piesze
1 - galeria z dworcem PKP i PKS oraz parkingiem
2 - przejście przez tory (podziemne, wewnątrz galerii lub kładka)
3 , 5 - 2 lub 3 piętrowe budynki mieszkalne z parterem przeznaczonym na cele gastronomii usług i handlu
4 - 6 piętrowy hotel + sala konferencyjna z parterem przeznaczonym na cele gastronomii usług i handlu
6 - 4 piętrowa galeria handlowa z podziemnym parkingiem
7 - 18-20 piętrowy biurowiec z podziemnym parkingiem i 2-4 piętrami handlowo-usługowymi w formie galerii
8 - zieleń urządzona
9 - budynek sądu i prokuratury
10 - biblioteka
11 - plac z wyłączonym ruchem pojazdów silnikowych z ewentualnym parkingiem podziemnym
12 - poczta po renowacji
13 - ZUS
14 , 15 - tereny pod budynki urzędów (UM, starostwo) lub hotele, biurowce z parterem przeznaczonym na cele gastronomii usług i handlu
16 - 2 budynki mieszkalne 14-16 piętrowe

·
984 Posts
Discussion Starter #18
Popieram propozycje OralB, w rogu ulic Popieluszki i Okulickiego Jakis ladny conajmniej 15 wiezowiec, zeby pasowal do istniejacego obok.
co do tej propozycji to jak już napisałem, na początek zrobię model...później sprawdzę co widać w widokach...

Tutaj myslimy o nowych wizajach tego terenu wiec... jak najszybciej wyburzyc budynek Lidera ( nie wiem kto pozwolil na takie COS w centrum miesta :eek:hno::eek:hno::eek:hno: )

Teren przylegajacy do ul Okulickiego - mysle ze galeryjki lub budynki uslugowo handlowe ( ale z dobra architektura !!! ) wpasowalyby sie w klimat handlowy ul Okulickiego.

Biarac pod uwage obecne zamiary co do tego terenu ( sad oraz biblioteke miedzyuczelniana ) warto by uwzglednic te budynki w twoim projekcie.
zgodzę się, myślimy o nowych wizjach ale należy tez brać pod uwagę fakt zastany a tu chyba oprócz Lidera mamy jeszcze nieszczęsny ZUS...zobaczę co się da zrobić...zawsze przecież budynki można przebudować...!:)

co do Okulickiego wydaje się to wręcz intuicyjne aby tam się znalazły obiekty handlowo -usługowe...

co do budynków Sądu i Biblioteki uwzględnię...

Co do reszty terenu, w niektorych miejscach wartopostawic na mieszkania, ale mysle tu o wysokich budynkach ( stwrzyloby sie w te sposob cos na ksztal centrum z prawdziwego zdarzenia z wysokimi budynkami).

Nie chce sie wtracac to twojego projektu, ale mysle ze fajnie by bylo gdybys wzial rowniez pod uwage czesc terenu po drugiej strony torow ( chodzi mi do budynku MDK ), teren do PKSu razem z nim ( biorac pod uwage przyszle plany stworzenia tam nowego centrum komunikacyjnego) oraz czesc parku miejskiego przelegla do ul Popieluszki - mozna by czesc wykarczowac i ciekawie zagospodarowac.
Mieszkania zakładam na prawie całym terenie w końcu można uznać, że 2-3 kondygnacji będą takie jakie chcemy ale żeby nam to żyło potrzebny jest człowiek a więc mieszkania...!:)

W mojej wizji to Prezydent ogłasza trzy dni świąt gdy zostaje wyburzony Lider. A tak na serio to część tych terenów już została zagospodarowana ( sąd i biblioteka) i jak zobaczyłem wizualki biblioteki to na pierwszy rzut oka spodobały mi się, szczególnie otoczenie, więc zająłbym się pozostałym terem. Sąd nie wiadomo do końca jak będzie wyglądał, ale pocztę przebudowałbym by dopasować do pozostałych budynków ( dach - niestety na /\ ) Obok poczty w stronę ul Okulickiego i obok sądu w tą samą stronę powinny powstać UM i budynek starostwa.
Podpisuję się pod tą wizją wyburzenia dwiema rękami i nogami...ale jak napisałem powyżej...pokombinujmy...

Co do projektu Biblioteki to wydaje mi się, że jest zbytnio zachowawczy i generalnie nudny...żadnych fajerwerków...

weźmy chociaż taki budynek...czy nie można by było zrobić jakiegoś wystrzałowego budynku, chociażby takiego??

Od strony ulicy Popiełuszki wzdłuż niej parking. Pomiędzy budynkami ciągi piesze i zieleń Połączenie drogowe pomiędzy Floriańską a Popiełuszki w linii ul Wolności. To tak na gorąco. Jak znajdę trochę więcej czasu i chęci może pokarzę to na zdjęciu i jeszcze coś zmienię.
idąc dalej z parkingiem pomyślę i będę brał pod uwagę wasze jpegi i pomysły pojawiające się na tym wątku...

moja propozycja rozszerzenia go o dodatkowe tereny
jak najbardziej wydaje mi się to sensowne...

Tak na szybko:
Sąd już powstaje, ZUS już jest, Biblioteka z w planach wraz z przyległymi terenami więc dołożyłbym budynki UM i starostwo, zrobić przedłużenie ul Wolności aż do Floriańskiej, poczta do przeróbki by pasowała do całości.
Parking wzdłuż ul Popiełuszki oraz powiększyć parking przy Okulickiego lub postawić pasaż handlowy z parkingiem podziemnym. Na zielono tereny zieleni urządzonej. Jeśli wywalić Lidera co niestety jest bardo nieprawdopodobne utworzyć również wzdłuż Okulickiego od Popiełuszki do Floriańskiej pasaż usługowo-handlowy z parkingiem podziemnym lub parking podziemny na terenie przy skrzyżowaniu Okulic-Popieł. Teren pomiędzy "białymi domami zagospodarować zielenią, plac zabaw itp
intryguje mnie przedłużenie ul. Floriańskiej do Wolności...i mam rozumieć, że ma to być przebicie dalej aż do tych parkingów przy białych domach...

parking na Okulickiego jak dla mnie odpada ze względu na to, że nie po to robimy nowe zagospodarowanie żeby został parking terenowy otwarty...dlatego Twój pomysł z galerią i parkingiem podziemnym...wydaje się najbardziej sensowny...

Ja też bym widział jakiś wyzszy budyneczek. Możnaby przeznaczyć ze dwa takie "kwartały" na biurowiec. Podstawa 4-piętrowa, plus z części wyrastający wierzowiec 20+p. Mam na myśli coś na zasadzie Partnerstwa publiczno-prywatnego z jakimś developerem. tzn na dole jedno piętro handlowe - z wyjściami na zewnątrz, z kafejkami, resteuracjami a pod wierzowcem przestronny hol. na piętrach 2-4 centrum kongrsowe z hotelem. Sale konferencyjne róznych wielkości. W wierzowcu 6 pięter na urząd miasta, ze 4 na Starostwo powiatowe, a reszta na powierzchnie biurowe do wynajcia.
no to tak na szybko mamy 24 piętra...czyli lekkim ruchem...60-70 metrów tak więc od razu Ci powiem, żeby powstał taki budynek trzeba by miasta pokroju większego niż Stalowa...ale nie da się ukryć, że byłby to łakomy kąsek dla inwestora i najemcy, a także genialne miejsce jak opisujesz, tak więc propozycję rozważę...

Teren przed MDK, czyli plac Pilsudzkiego - coś na ksztal deptaku z ogrodkami piwnymi, sklepami itp
Wiezowce przy ul Popieluszki, mysle ze okolo 15 pieter, wtedy stworzylby sie naprawde klimat centrum :)
Plac już przerabialiśmy...tak więc funkcja była by do zaakceptowania, wieżowce ok, myślę że swego rodzaju "siodło" było by super...później jak będzie model gotowy to zaznaczę o co mi chodzi z tym "siodłem"...

Tak jak piszecie dobrze byłoby stworzyć nową dominatę ok 16-20 pięter ale pytanie czy pomimo że brakuje zarówno przestrzeni biorowych jak i mieszkań znajdzie się jakiś inwestor..

1 projekt biblioteki międzyuczelnianej moim zdaniem na plus.Poczekajmy na pozostałe prace konkursowe..
Zazwyczaj na tym forum jest tak, że na początku tworzymy wizję, później ją wałkujemy, a na samym końcu wyciągamy wnioski, bardzo mi do tego pasuje jedna sentencja zasłyszana ostatnio na posiedzeniu Miejskiej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej we Wrocławiu, gdzie przedstawiałem jeden z projektów m.p.z.p. - "Na samym końcu drogi jest dobrze, jeśli uznasz, że nie jest dobrze, oznacza to, że nie jest to jeszcze koniec drogi..."

co do biblioteki, napisałem powyżej, że jak dla mnie jest kiczowata...

właśnie o to samo chciałem spytać, czy jest możliwość aby ktoś z urzędu miasta zainteresował się rozwiązaniami planu zagospodarowania przestrzennego które padają na tym forum.. przecież wszyscy są tu wiarygodnymi użytkownikami z przydatną wiedzą i nowatorskimi pomysłami. Może zrobić propozycje planu i złożyć je w urzędzie miejskim w postaci wniosku lub czegoś podobnego? Świetne pomysły a jak sobie pomyśle o drugim kawałku Citiparku koło poczty zamiast tego co mogłoby powstać, to aż gardło ściska hehe:)
propozycję planu można zrobić, można narysować nawet gotowy m.p.z.p tylko jest kilka ale, po pierwsze na początek pomyślmy nad jedną wizją, później mogę wrysować to wszystko na poziom planu z zapisami go przypominającymi ale niestety nie mam podkładu do projektu ale jak już wizje nasze będą sięgać tak daleko coś się wykombinuje...!:)

co do zainteresowania...ja widzę już jedno rozwiązanie...takie z grubej rury...ale może o tym nie teraz nie na początku naszej drogi...

Co do zaglądania na forum, myślę, że w UM Stalowa Wola mają lepsze rzeczy do roboty niż zaglądanie na forum...tak więc zalecam cierpliwość...

^^
to wiadomo :) może jeszcze do tego pisma numery działek o które się rozchodzi, hmm?

ja szczerze mówiąc nie mam wprawy w pisaniu pism do urzędu, chętnie bym się podjął, ale ktoś to chyba lepiej zrobi :)
co do numerów działek, wpisze się...

myślę, że wiem o kogo chodzi...;)

·
984 Posts
Discussion Starter #19 (Edited)
No i tak na szybko... istniejące budynki...

·
Stalowiak
654 Posts
zgodzę się, myślimy o nowych wizjach ale należy tez brać pod uwagę fakt zastany a tu chyba oprócz Lidera mamy jeszcze nieszczęsny ZUS...zobaczę co się da zrobić...zawsze przecież budynki można przebudować...!:)
Nad budynkiem Lidera nie ma co sie dlugo zastanawiac, wyburzyc !! Co do ZUSu, mysle ze dostanienie do niego po prawej stronie odbicia symetrycznego poprawiloby caly wyglad i nie byloby tak zle...

Mysle ze wszystkie budynki powinny miec parking podziemny ( lub na dachu jesli chodzi o galerie handlowe).

Co do pomyslu RST z przeznaczeniem czesci terenu dla UM i starostwa, wydaje mi sie ze lepiej tych instytucji tu nie pchac poniewaz jest to malo realne ze tu sie pobuduja ( UM dostanie budynek po prokuraturze i sa plany na ich polaczenie i odrestaurowanie, a Starostwo niedawno co oddalo do uzytku dla siebie budynek wiec nie bedzie im sie rwalo do budowy nowego ), mysle ze czesc terenu ( jedna dzialke ) przeznaczyc na kulture lub rozrywke ( np. jakies muzeum, galerie sztuki, kregle, ekskluzywne restauracje lub wszystko razem, taki budynek dla bogatszych, napewno bylby to prestiz dla miasta ).

Tak samo sprawa ma sie z zielenia w granicach naszego "centrum" - szkoda tracic terenu na drzewna, niedaleko jest spory park miejski ktory obecnie przechodzi odswiezenie, wiec lepiej przeznaczyc te tereny proponowane przez RST na zielen na chociazby blok mieszkalny, hotel, uslugi czy szkolnictwo ( np. zostawic jednej kwadrat na jakis budynek uczelni wyzszej )

Co do polaczenia dwoch stron miasta ktore dziela tory to mysle ze w gre wchodzi tylko przejscie podziemne ( bezpieczniejsze, jednak nie psuje widoku, i mniej meczace dla ludzi, szczegolnie biorac pod uwage ludzi starszych ).

1 - 20 of 187 Posts