SkyscraperCity banner

21 - 40 of 187 Posts

·
Registered
232 Posts
^^
^^
Jesli chodzi o koncepcję placu Piłsudskiego autorstwa RST ---> "4 - 6 piętrowy hotel + sala konferencyjna z parterem przeznaczonym na cele gastronomii usług i handlu" wg mnie 6 pięter w tamtym miejscu to zdecydowanie za dużo i mimo sąsiedztwa metalowca budynek tam by nie pasował bo okolica zabudowana jest budynkami ok 3 piętrowymi.

Co do projektu Biblioteki to wydaje mi się, że jest zbytnio zachowawczy i generalnie nudny...żadnych fajerwerków...
Biblioteka rzeczywiście jest przeciętna ale mimo wszystko na plus..mogło być znacznie gorzej..Zobaczymy kiedy pojawią się kolejne prace konkursowe..Nie liczyłbym natomiast na pojawienie się projektu o powalającej na kolana architekturze..
Może być nudno..ważne żeby było poprawnie i żeby nie powstał kaszalot..

Najważniejszą sprawą jest żeby okolica była przyjazna pieszym i w jak największym stopniu ograniczyc tam ruch samochodowy a parkingi sprowadzić pod ziemię

Jeszcze sprawa budowy dworca pks i pkp..
Dworzec Pks mimo swoich lat jest budynkiem przyjaznym dla oka -architektura jak na PRL jest bardzo dobra -przydałoby mu się jednak odswiezenie ..Na pkp nie ma co liczyć..Jedyną możliwą do realizacji koncepcją byłaby budowa tunelu i urządzenie tam kas oraz kilku sklepików ->problem budowy tunelu opisano w tym artykule z wczoraj --> http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090322/POWIAT0303/967552649

Podsumowując-to miejsce poddałbym tylko drobnym zmianom tj -> lifting PKS oraz budowa tunelu wraz z kasami PKP

·
Registered
1,787 Posts
Mysle ze wszystkie budynki powinny miec parking podziemny ( lub na dachu jesli chodzi o galerie handlowe).
Moim zdaniem parking na dachu galerii - to niepotrzebna strata miejsca na wjazdy i zjazdy, chociaż w niektórych przypadkach może być to dobre i jedyne rozwiązanie

Co do pomyslu RST z przeznaczeniem czesci terenu dla UM i starostwa, wydaje mi sie ze lepiej tych instytucji tu nie pchac poniewaz jest to malo realne ze tu sie pobuduja ( UM dostanie budynek po prokuraturze i sa plany na ich polaczenie i odrestaurowanie, a Starostwo niedawno co oddalo do uzytku dla siebie budynek wiec nie bedzie im sie rwalo do budowy nowego ), mysle ze czesc terenu ( jedna dzialke ) przeznaczyc na kulture lub rozrywke ( np. jakies muzeum, galerie sztuki, kregle, ekskluzywne restauracje lub wszystko razem, taki budynek dla bogatszych, napewno bylby to prestiz dla miasta ).
Jednak to rozwiązanie w połączeniu z galeriami i biurowcami dało by powstanie centrum administracyjno-biznesowego, skupiającgo wszystko w jednym miejscu a nie rozwleczone po różnych częściach miasta. Przeznaczenie tych miejsc na muzeum moim zdaniem nie byłoby dobrym posunięciem. Jedyną możliwością jest powstanie w tym miejscu dwóch budynków biurowców z parterem handlowo usługowym z centralnym placem pomiędzy nimi lub hotelu na jednym z tych terenów. Istnieje też możliwość wybudowania większej galerii z częścią hotelową i biurową na rogu ulic Popiełuszki i Okulickiego

Tak samo sprawa ma sie z zielenia w granicach naszego "centrum" - szkoda tracic terenu na drzewna, niedaleko jest spory park miejski ktory obecnie przechodzi odswiezenie, wiec lepiej przeznaczyc te tereny proponowane przez RST na zielen na chociazby blok mieszkalny, hotel, uslugi czy szkolnictwo ( np. zostawic jednej kwadrat na jakis budynek uczelni wyzszej )
Nie chodzi mi o zwykły trawnik (jak to wygląda obecnie) lub posadzeniu kilku drzewek a stworzenie czegoś np. takiego
źródło: www.architekturakrajobrazu.info
źródło: www.polskiogród.pl
źródło:www.kobiety.pl :)
źródło:www.zs3.elk.pl

Co do polaczenia dwoch stron miasta ktore dziela tory to mysle ze w gre wchodzi tylko przejscie podziemne ( bezpieczniejsze, jednak nie psuje widoku, i mniej meczace dla ludzi, szczegolnie biorac pod uwage ludzi starszych ).
Przejście podziemne byłoby najlepszym rozwiązaniem ale można by torowisko ukryć we wspólnym budynku galerii z dworcem PKP i PKS wtedy istnieje możliwość kilku przejść na drugą stronę, zarówno nad jak i pod torami.

^^
^^
Jesli chodzi o koncepcję placu Piłsudskiego autorstwa RST ---> "4 - 6 piętrowy hotel + sala konferencyjna z parterem przeznaczonym na cele gastronomii usług i handlu" wg mnie 6 pięter w tamtym miejscu to zdecydowanie za dużo i mimo sąsiedztwa metalowca budynek tam by nie pasował bo okolica zabudowana jest budynkami ok 3 piętrowymi.
Może i jestem laikiem w temacie architektury i urbanistyki jednak myślę, że właśnie taki budynek pasowałby tam idealnie (max 6 pięter), przynajmniej wprowadziłby jakąś równowagę pomiędzy budynkiem Metalowca, Okulickiego 1 a właśnie tą niską 3 piętrową zabudową.
Najważniejszą sprawą jest żeby okolica była przyjazna pieszym i w jak największym stopniu ograniczyc tam ruch samochodowy a parkingi sprowadzić pod ziemię
Dlatego też proponuję stworzenie terenów zieleni urządzonej, by można tam się zrelaksować i pospacerować. Niestety nie można wprowadzić wszystkich parkingów pod ziemię ponieważ przepisy zabraniają parkowania tam pojazdów z instalacją LPG, a wiele takich pojazdów jeździ po naszych drogach.
Dworzec Pks mimo swoich lat jest budynkiem przyjaznym dla oka -architektura jak na PRL jest bardzo dobra -przydałoby mu się jednak odswiezenie ..Na pkp nie ma co liczyć..Jedyną możliwą do realizacji koncepcją byłaby budowa tunelu i urządzenie tam kas oraz kilku sklepików ->problem budowy tunelu opisano w tym artykule z wczoraj --> http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090322/POWIAT0303/967552649

Podsumowując-to miejsce poddałbym tylko drobnym zmianom tj -> lifting PKS oraz budowa tunelu wraz z kasami PKP
Może dworzec PKS cieszy oko ale stworzenie wspólnego dworca PKS i PKP z dużą galerią byłoby znacznie lepszym rozwiązaniem. a PKP pewnie byłoby zadowolone, że ktoś chce wybudować normalny dworzec i pewnie by przystało na taką propozycję, tym bardziej jeśli koszty poniesie ktoś inny

·
Registered
232 Posts
^^ Wybacz RST ale Twoje przykłady zieleni urządzonej są przerażające..(no może opza trzecim zdjęciem). W architekturze krajobrazu zabewne jest to że nie wszędzie pasują te same koncepcje urządzenia zieleni..I tak własnie -labirynciki rodem z angielskich założeń parkowych nie będą NIGDY pasować do przestrzeni biurowo-usługowej jaką chcemy wykreować na tym skrawku miasta...

Ja bym widział tam coś takiego jak pokazałeś na trzecim zdjęciu albo :

Druga sprawa - na projekcie biblioteki zaproponowanym przez biuro ssc arch
widzimy na centralnym punkcie placyku dziwny kształt.. Fajnie gdby owa rzeźba, czy jak to nazwać nadawała charakter miejscu i podkreślała jego nowoczesny charakter ( w żadnym razie nie można stawiać tam pominkia Piłsudskiego,Kwiatkowskiego czy nawet JP II). Proponuje coś na kształt :

lub

Przykłady z Tajwanu -z miasta Kaohsiung (w ogóle azjaci mają wbrew pozorom bardzo dobrze urządzoną przestrzeń miejską)

·
Człowiek z branży!:)
982 Posts
Discussion Starter #24
Druga sprawa - na projekcie biblioteki zaproponowanym przez biuro ssc arch widzimy na centralnym punkcie placyku dziwny kształt.. Fajnie gdby owa rzeźba, czy jak to nazwać nadawała charakter miejscu i podkreślała jego nowoczesny charakter ( w żadnym razie nie można stawiać tam pominkia Piłsudskiego,Kwiatkowskiego czy nawet JP II). Proponuje coś na kształt :

Przykłady z Tajwanu -z miasta Kaohsiung (w ogóle azjaci mają wbrew pozorom bardzo dobrze urządzoną przestrzeń miejską)
Wydaje mi się, że jak najbardziej powinien się tam znaleźć jakiś ważny element, swego rodzaju punkt szczególny...lecz takie mega struktury, które pokazujesz, również mi się nie podobają...są zbyt dominujące zwłaszcza, że nie można zapominać o kościele św. Floriana, który jest ważnym elementem domykającym ten przyszły plac od strony powiedzmy północnej...

ja sugeruję coś mniej przytłaczającego:

może to być coś takiego:

lub coś takiego co najbardziej pasuje mi do tego miejsca:

·
Moderator
4,133 Posts
^^ dokładnie - niewielka fontanna to jest coś, czego tam trzeba. Może być właśnie taka "płaska" co by nie zdominować placu i nie przysłaniać kościółka św. Floriana. Oczywiście ul. Floriańska na wysokości kościółka powinna być zlikwidowana, tak by plac mógł podchodzić aż po samo ogrodzenie świątyni.

·
Stalowiak
654 Posts
^^

Ewentualnie mozna zostawic dworzec PKSu i wkomponowac go w bryle galerii handlowej na dworcami PKS i PKP, oczwyscie przy malej renowacji elewacji ;)

Wydaje mi się, że jak najbardziej powinien się tam znaleźć jakiś ważny element, swego rodzaju punkt szczególny...lecz takie mega struktury, które pokazujesz, również mi się nie podobają...są zbyt dominujące zwłaszcza, że nie można zapominać o kościele św. Floriana, który jest ważnym elementem domykającym ten przyszły plac od strony powiedzmy północnej...
jednak warto czesc terenu najlepiej przylagla od prawej lub lewej strony kosciola sw Floriana przeznaczyc na zielen miejska. Przekonaliscie mnie, dobry pomysl zeby stanal tam wyzej wspomniany "punkt szczegolowy" cos modernistycznego, moze zwiazanego z przemyslem w miescie no i marzy mi sie podswietlana fontanna o ciekawym ksztalcie, np jak we Wroclawiu na rynku Glownym :)

·
Registered
1,787 Posts
^^ Wybacz RST ale Twoje przykłady zieleni urządzonej są przerażające..(no może opza trzecim zdjęciem). W architekturze krajobrazu zabewne jest to że nie wszędzie pasują te same koncepcje urządzenia zieleni..I tak własnie -labirynciki rodem z angielskich założeń parkowych nie będą NIGDY pasować do przestrzeni biurowo-usługowej jaką chcemy wykreować na tym skrawku miasta...
Nie chodzi mi dokładnie o te labirynciki w takiej formie jak na zdjęciach, tylko żeby powstały tereny zielone ciekawie urządzone, z ławeczkami itp. jako miejsce do odpoczynku, po pracy lub w trakcie pracy w biurze, w trakcie zakupów w galerii. No i jakoś nie wyobrażam sobie drewnianego kościoła otoczonego nowoczesnymi biurowcami lub w bezpośrednim sąsiedztwie galerii, bo jak dla mnie byłby to za duży kontrast, taki zielony teren stworzyłby niejako strefę buforową. Takie jest moje zdanie.

·
Registered
134 Posts
jeśli chodzi o moje zdanie
to w miejsce proponowanego 6ścio piętrowca na placu Pł. wkleił bym budyneczek max 2piętrowy
z 2ch przyczyn
1 żeby nie odcinać dostępu światła
2 żeby stworzyć "okno" na otaczającą przestrzeń (osobiście źle się czuje w ściśle zamkniętych 4rema ścianami placach... )

proponowany biurowiec w miarę możliwości też widział bym co najmniej 20-25 piętrowy (o ile nie da się wyższego :D) tworzył by wtedy punkt centralny miasta jego symbol.. dzięki czemu mogło by ono być rozpoznawane z dużej odległości (a nie jak teraz dzięki kominom elektrowni...)
15 piętrowe apartamentowce w okolicy też były by mile widziane :) aby złagodzić kontrast między lokalną zabudową a najwyższym budynkiem..

co do placu przed kościółkiem też podoba mi się koncepcja fontanny
pamiętam z Monachium mieli tam taką fontannę która w zasadzie była wkomponowana w chodnik... woda wystrzeliwana przez dyszę ginęła w przerwach między płytami chodnika
sprawiało to wielką checę dla dzieciaków szczególnie w lecie
dodatkowo urozmaicił bym ją właśnie jakąś modernistyczną rzeźbą :)

pozdrawiam

·
Registered
232 Posts
jeśli chodzi o moje zdanie
to w miejsce proponowanego 6ścio piętrowca na placu Pł. wkleił bym budyneczek max 2piętrowy
z 2ch przyczyn
1 żeby nie odcinać dostępu światła
2 żeby stworzyć "okno" na otaczającą przestrzeń (osobiście źle się czuje w ściśle zamkniętych 4rema ścianami placach... )

proponowany biurowiec w miarę możliwości też widział bym co najmniej 20-25 piętrowy (o ile nie da się wyższego :D) tworzył by wtedy punkt centralny miasta jego symbol.. dzięki czemu mogło by ono być rozpoznawane z dużej odległości (a nie jak teraz dzięki kominom elektrowni...)
15 piętrowe apartamentowce w okolicy też były by mile widziane :) aby złagodzić kontrast między lokalną zabudową a najwyższym budynkiem..

co do placu przed kościółkiem też podoba mi się koncepcja fontanny
pamiętam z Monachium mieli tam taką fontannę która w zasadzie była wkomponowana w chodnik... woda wystrzeliwana przez dyszę ginęła w przerwach między płytami chodnika
sprawiało to wielką checę dla dzieciaków szczególnie w lecie
dodatkowo urozmaicił bym ją właśnie jakąś modernistyczną rzeźbą :)

pozdrawiam
1. o światło się nie martw..plac będzie doświetlony zawsze..poza tym my właśnie chyba dążymy w naszych wizjach do pewnego "zamknięcia" tego placu ..Moja propozycja to 3-4 piętra pod hotel lub mieszkania z usługowym przyziemiem (jako usługi rozumię w tym wypadku gastronomię:) )

2. Halo,Halo tu Ziemia! Ziemia stalowowolska.. 25 pięter, 15 piętrowe apartamentowce.. Jeśli powstanie tam coś co będzie przynajmniej dorównywało wysokością temu 16piętrowemu blokowi będzie super a kiedy powstanie tam coś wyższego to będzie chyba cud :) Ciężko mi sobie wyobrazić że 25 piętrowy biurowiec w Stalowej Woli zapełnia się najemcami nawet w sytuacji takiej jaką mamy dzisiaj tj z przestrzenią biurową jest kłopot.. Konieczne byłoby wcisnięcie tam jakiejs instytucji a kiedy ZUS ma już swoją siedzibę,sąd się buduje ,UM pewnie zaadoptuje budynek po prokuraturze a starostwo jest po nie dawnej przeprowadzce to wcale nie ciasnego budnyku wydaje się to nie realne..

·
Registered
134 Posts
hmmm...
4 pietra galeria
10 pieter biura
a pozostałe hotel + mieszkania jakoś by to upchał :)
poza tym post traktuje o koncepcji a pomarzyć zawsze wolno :)
i tylko obawiał bym się o to aby nie był to prosty kloc typu pudełko zapałek...

·
Moderator
4,133 Posts
^^ w większości przypadków takie proste kloce wyglądają lepiej niż jakieś dziwaczne formy ;) poza tym dobrze jakby taki budynek nawiązywał do charakteru miasta, więc tym bardziej organiczne kształty itp. dziwadła odpadają

poza tym się zgadzam - parking pod ziemią, 2-3 piętra galerii handlowej, około 7 pięter hotel i z 10 biura/mieszkania
w niespełna 3x większym Rzeszowie powstanie niejeden taki budynek, więc dlaczego w Stalowej Woli nie miałoby się to udać?

·
Registered
232 Posts
no właśnie Oral --> "w 3x większym Rzeszowie" który jest stolicą województwa a aspiruje chyba jeszcze wyżej ...a Stalowa do czego aspiruje? poza tym wybaczcie ale kolejny 7 piętrowy hotel? Dla kogo? W tym roku ma się przeciez rozpocząć inwestycja właściciela Sezamu który zamierza wybudować własnie mniej więcej tylu piętrowy hotel.. Jeśli to ma być poważny wątek a nie tylko bujanie w obłokach to naprawde apeluje o zejscie na ziemię..bo jak magistrat ma potraktować poważnie naszą ostateczną propozycję zagospodarowania centrum skoro w tych wizjach Stalowa ma wyglądać co najmniej jak mini Warszawa..

Ps. Ja wręcz chcę w tamtym miejscu klocek ! :)

·
982 Posts
Discussion Starter #33 (Edited)
"doczytałem, że plan na nasz teren jest zmieniany...i właśnie o warzywa" chodzi...

·
982 Posts
Discussion Starter #34
wolą ścisłości...

mpzp na nasz teren ściągnięty ze strony UM Stalowa Wola, na czerwono zaznaczony był już teren o którym wspomniałem powyżej:

·
Registered
134 Posts
właśnie chodzi o to że jeżeli jest zapotrzebowanie które było by w stanie przełknąć takowy projekt to uważam że jest on możliwy do zrealizowania
nie wiem skąd w tym Narodzie ciągłe równanie w dół "bo i tak się nie uda"
z projektami jest jak z inwestycjami
jeśli zaplanujemy jakąś inwestycje dostaniemy np 70% tego czego byśmy chcieli to jeśli ta inwestycja będzie kosztowała 1000pln to dostaniemy jedynie 700 jak byśmy zaprojektowali na 10k pln to dostali byśmy 7k taka już psychika ludzka...
i nigdy nie będziemy osiągali spektakularnych sukcesów jeżeli będziemy się bali ich zrealizowania....

pozdrawiam

·
982 Posts
Discussion Starter #38
Pośpiech to zły doradca...

spokojnie...jeśli już są podjęte kluczowe decyzje to ich nie zmieni najlepsza nawet wizja...

odbiegając trochę od tematu powiem, że właśnie dlatego zachęcam wszystkich zawsze do składania wniosków do planów gdy tylko jest taka możliwość...w końcu to jest nasz głos w sprawie wizji przestrzennego zagospodarowania miasta...

·
Registered
202 Posts
Jeżeli dobrze odczytałem mapkę to będzie tylko jedno piętro to tragedia dla tego miejsca. Zrobią taki barak typu stokrotka że będzie można wejść w 5 minut obejść cały sklep i koniec. Chociaż mi się to i tak nie będzie podobać ale jak już muszą to w centrum miasta postawić bo pewnie zrobią zwykły blaszak to niech wybudują już ze 2 piętra dodatkowe na jakieś fajne sklepiki przecież to centrum i tam pełno ludzi chodzi. (chodzi mi ot ten budynek zakreślony na czerwono). Na obrazku nakreślone są jeszcze 2 budynki już wyglądają nieco lepiej UAM - 2 te na samym dole (4-6 piętrowe) rozumie że dominuje tam niska zabudowa ale przydał by się jeszcze jeden budynek przynajmniej 15 piętrowy.

Ps. Ten UAM - 2 dłuższy wygląda jak przedłużenie Lidera
Ps.2 Oczywiście mogę się mylić co do rozmieszczenia :) No ale baraku żadnego tam nie chce :)

http://profile.imageshack.us/user/endyvakan

·
Registered
17 Posts
Hey kiedyś pisalem o stronce z Inwestycjami i pomysl idzie wlasnie zaczynamy. Pisze dlatego ze poszukujemy grafikow redaktorow programistow adminow reklamiarzy osob od forum redaktorow fotoreporterow. Jesli jest ktos z was chetny niech pisze GG 4539505

21 - 40 of 187 Posts