SkyscraperCity banner

41 - 60 of 187 Posts

·
Registered
1,788 Posts
Jeżeli dobrze odczytałem mapkę to będzie tylko jedno piętro to tragedia dla tego miejsca. Zrobią taki barak typu stokrotka że będzie można wejść w 5 minut obejść cały sklep i koniec. Chociaż mi się to i tak nie będzie podobać ale jak już muszą to w centrum miasta postawić bo pewnie zrobią zwykły blaszak to niech wybudują już ze 2 piętra dodatkowe na jakieś fajne sklepiki przecież to centrum i tam pełno ludzi chodzi.
Może przeniosą tam hale Markpolu z Wa-wy bo tam je już usuwają ;)

Trochę się nudziło i wyszło mi takie coś.

PS. Budynki tylko przykładowe, więc proszę nie narzeka na ich kształt ;)

·
Registered
232 Posts
Patrząc na ten plan widać że do "uratowania" został jeszcze najbardziej reprezentacyjny skrawek na rogu Popiełuszki i Okulickiego :) jest o co walczyć !!

^^ Kenny właśnie o tym pisałem -możemy bujać w obłokach i marzyć o 25 piętrowych biurowcach po czym dostajemy na głowę kubeł zimnej wody w postaci takiego oficjalnego planu z magistratu. W efekcie powstaje tam coś podobnego ..

My mamy na co narzekać na forum, kupcy są szczęśliwi a UM ma koleją działkę z głowy i wielki problem "bo brakuje terenów pod inwestycje".. Zdjęcie pożyczone z wątku puławskiego -przedstawia ichniejszą niedawno otwartą halę kupców..

Skoro już postanowiono tak jak pisze Stalowy - nie jestesmy wstanie zrobić za wiele..Jedyna nadzieja w wydziale Architektury urzędu miasta żeby postawił wysokie wymagania estetyczne.. Myślę że jakąś presję na urzędnikach( a oni z kolei na kupcach) możemy wywrzeć..

·
Registered
134 Posts
trzeba zatem walczyć o to o co jeszcze możemy...

a co do wysokości budynków to patrząc na położenie StW to jedynym naturalnym kierunkiem jej rozwoju jest rozbudowa w górę...
wystarczy rzut oka na mapę
od zachodu Puszcza Sandomierska i natura 2k
od południa Nisko i wąskie gardło między Niskiem a Stalową w zasadzie bez nadziei na rozbudowę
teoretycznie zostaje N ale to już za wielkie odległości od centrum na stawianie biurowców czy bloków mieszkalnych... z reszta to dopiero popsuło by wygląd miasta...

można jeszcze usiłować się przebić przez San ( o ile doliny Sanu nie obejmą również przez wszystkich kochanych obszarem Natura 2000) ale tam tereny zalewowe (w bezpośredniej bliskości centrum) i przynajmniej ja nie chciałbym się kiedyś obudzić w "terrarium" dla flory wezbranego Sanu oglądanym przez okna przez miejscowe wodne stwory

zatem realnie patrząc naturalnym kierunkiem rozwoju będzie budowa coraz wyższych bloków (obojętnie jakiego przeznaczenia) tylko czy Panowie z magistratu nie zablokują takowych inwestycji przez wklejenie nam kolejnej wielkopowierzchniowej wiaty na warzywa, owoce i wszelakiej maści stoiska z tanią odzieżą....

pozdrawiam

·
Registered
128 Posts
Bunkier Leader Price obok PKSu oblepiony reklamami rodem z dużej gminnej wsi, barak Stokrotka jako przedłużenie zabudowy pierzejowej wzdłuż JPII, chata kupców obok bunkra ....

"Co by tu jeszcze spieprzyć panowie ... co by tu jeszcze" !

·
Człowiek z branży!:)
984 Posts
Discussion Starter #46 (Edited)
Tak się lekko zastanawiałem i coś porysowałem w wolnej chwili...

na szybko wrzucam żeby podyskutować!:)

rzut z góry:

widok od strony MDK-u, nie mam czasu na narysowanie dalszej części...

widok od strony 16-piętrowca...

nowa biblioteka?? ;)

z drugiej strony obok ZUS...

połączenia galerii PKS-PKP z czymś co by mogło powstać po drugiej stronie galerii na miejscu parkingu...

tak więc do dyskusji...

·
Registered
1,788 Posts
Całkiem fajnie. Biblioteka super, może taką wybudują, jeżeli zgłosiłeś do konkursu ;)
Budynek przy placu Piłsudskiego od strony torów mógłby być wyższy od dwa piętra od tych dwóch skrzydeł po bokach placu.
Budynek na rogu Popiełuszki-Okulickiego w części przy sądzie również kilka pięter w górę tak by miał przynajmniej 14 pięter jako powierzchnie biurowe lub hotel.
Galeria-dworzec mógłby obejmować również torowisko i fragment terenu od ul 1-go Sierpnia, co rozwiązałoby też przejście przez tory na drugą stronę oraz byłaby możliwość wejścia do galerii-dworzec z różnych stron.

·
Registered
128 Posts
Bardzo mi się podobają Wasze pomysły ... szczerze. Ale jak to się ma do rzeczywistości ?
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=34212332&postcount=45

Jak wspominałem w innym wątku koncepcje zabudowy centrum i stworzenie tam przestrzeni miejskiej były już w zamierzchłych czasach kiedy byłem małym chłopcem ;) . Pierwszą koncepcję zepsuła budowa tzw. białych domów. To jest temat rzeka i jeżeli miałbym coś podpowiedzieć, to zaprosić byłego architekta miejskiego na forum. To jedyna szansa, aby dowiedzieć się z pierwszej ręki (zrąb informacji przekazał w jakimś wywiadzie dla TVDiana, jeśli ktoś potrafi odnaleźć w archiwum TV, to można obejrzeć). W końcu piastował to miejsce wieki całe :)

Ja osobiście kiedyś widziałem centrum jako skyscrapercity ograniczone od strony południowej downtown Nisko i downtown Rozwadów od północnej (aglomeracja 100-200k ludzi), później liczyłem na stworzenie w tym miejscu siatki uliczek z nowoczesną zabudową pierzejową usługowo handlową, po wejściu do Unii liczyłem jeszcze na skok cywilizacyjny związany ze środkami unijnymi (wiele miast z tego skorzystało) ...

Tak jak pisałem w pierwszym poście ... można było stworzyć od zera w tym miejscu dosłownie wszystko, a co się stało to każdy chyba widzi ...

Zdecydowałem się zabrać głos na tym forum, ponieważ widzę tutaj osoby mądre, które w pewnym sensie mogą być ostatnią szansą. W pierwszym moim poście zadałem pytanie, czy nie jest za późno, czy sytuacja demograficzna nie zamyka domykających się drzwi. Ja powiem zupełnie szczerze, że przestałem wierzyć, a przyszłość miasta i wszystko co mieści się w tym słowie ... to już zależy od Was ... Młodych ...

·
984 Posts
Discussion Starter #49
Odnośnie byłego już arch. miasta...wydaje mi się, że nie ma co tu dywagować co zrobił a czego nie...

trzeba się zastanowić co zrobić aby uratować ten skrawek miasta od zapaści...

żeby przypadkiem nie wpadło nikomu do głowy żeby zrobić coś co mamy we Wrocławiu obecnie:

wracając do tego czy nie jest za późno i do demografii...w mojej mgr badałem demografię w Stalowej i z ciekawostek wyszło mi, że mamy bardzo duży spadek liczby ludności w 2002 roku...

popatrzyłem na to pod moim kątem i wyszło mi, że wtedy akurat mój rocznik '83 zaczynał studia...przypadek??

wydaje mi się, że nie...

wracając dalej do demografii...jeśli w mieście nie masz możliwości rozwoju własnej osoby wyjeżdżasz z niego...jestem tego doskonałym przykładem

tak więc kombinujmy...myślmy i dyskutujmy...na końcu dojdziemy do jakiejś wizji, którą jeśli będziemy mieli podkład nawet rastrowy mogę wrysować w postaci mpzp i przedstawić w UM Stalowa Wola !:)

·
Registered
232 Posts
^^ No więc Stalowy..
fajne te sketchupowe modele :) ale trochę z tą biblioteką przesadziłeś..gdybyś jednak przerobił ten fantazyjny model na zwykły modernistyczny klocek... :) druga sprawa- los działki na ktorej umieściłeś najwyższy budynek jest juz chyba przesądzony.. pisalismy o tym trochę wczesniej..szykują się tam "warzywka"..

Została działka na rogu Popiełuszki i Okulickiego -najbardziej atrakcyjna..i po niej chyba będziemy najbardziej płakać jeśli powstanie tam gniot..Jesli możemy coś zrobić dla miasta to niech będzie to podpowiedz dla urzędników żeby powstało tam co najmniej 14 pięter (zgadzam się z RST) i niech taki wymóg zostanie w planie zapisany :)

Przydałby się szczegółowy plan dla placu Piłsudskiego żeby na nowo zainteresować miasto tematem..

·
984 Posts
Discussion Starter #51
wracając do biblioteki, kto powiedział, że musi być nudna:

·
Registered
134 Posts
co do nudności biblioteki straszliwie podoba mi się koncepcja biblioteki uniwersyteckiej w warszawie... ogródek na dachu itp całkiem miłe miejsce :)

·
Registered
433 Posts
Wiekszosc krytykuje odbudowe starego miasta w Glogowie, ze kamienice tam sa kiczowate, ale za kilka lat, gdy pokryje je troche brud, beda bardziej naturalne. Natomiast jesli w centrum miasta stawia sie nowoczesne budynki - to dzis sa nowoczesne, a za 20 lat beda przestarzale i nie bedzie wiadomo co z nimi zrobic, natomiast stylizowane kamienice, nawet jesli sa kiczowate,to zawsze beda pasowac do centrow miast i beda dawaly fajny staromiejski klimat. Patrzac na rynek w zamosciu tez mozna powiedziec, ze jest kiczowaty. Jesli nawet nie chcecie pseudokamienic w Stalowej woli to powinna w Waszym miescie powstac pierzejowa zabudowa i jakis centralny plac, na srodku ktorego moglaby powstac jakas fontanna a wokol ciekawa pierzejowa zabudowa a latem ogrodki. W Glogowie tez sa fajne przyklady np Galeria IGI - www.pellene.pl
a w Elblagu: www.mytych.pl

·
984 Posts
Discussion Starter #54
Myślę, że optymalnym było by w Głogowie odbudowywanie przeplatane...czyli takie jak zastosowano w Dreznie czyli jedna kamienica jeden nowoczesny budynek...

co do Stalowej to w samej Stalowej nigdy kamienic nie było i nie będzie...jedyny wyjątek to Rozwadów choć to było kiedyś samodzielne miasteczko przyłączone do Stalowej w '73 roku...

w każdym razie jak już coś można postawić w mieście na modernistyczne budynki a nie psędo kamieniczkową kiczowatą zabudowę...

i zdziwić się można, że nawet modernistyczne budynki mogą tworzyć jasną i zwartą strukturę kształtującą centrum miasta!

·
Bob budowniczy
348 Posts
Moja wizja jest nastepujaca

- Zburzyc lidla, tesco i spolem i dobudowac tam galerie handlową nad torami ktora bedzie polaczona z dworcem i beda tworzyc jedna calosc
- Plac Pilsudzkiego -zburzyc tam te budki/knajpki i wybrukowac terazen z ladna zielenia laweczkami i fontanna/rzezba?
- na miejscu lidla postawic budynek uslugowy ale niski - 5pieter max + parking z kilkoma poziomami
- tam gdzie bedzie biblioteka to niech bedzie i ta biblioteka a i sad
- w miescu parki miejsckiego po drugiej stronie naszego skyscrapera postawic dwa tez 15-20 pietrowe budynki z czescia biurową i mieszkalna...
- Pks do onowienia ( glownie nawierznia + stanowiska budyneczek tylko ladnie odrestaurowac bo wedlug mnie ma to cos )

·
984 Posts
Discussion Starter #57
del

·
Registered
128 Posts
Jesli nawet nie chcecie pseudokamienic w Stalowej woli to powinna w Waszym miescie powstac pierzejowa zabudowa i jakis centralny plac, na srodku ktorego moglaby powstac jakas fontanna a wokol ciekawa pierzejowa zabudowa a latem ogrodki.
Ciekawe, że potrzebę stworzenia takiej przestrzeni miejskiej zauważa znakomita większość osób z zewnątrz odwiedzających Stalową Wolę, a jakoś władze miasta nie chcą tego widzieć ...

Mam takie pytanie do Was i proszę o szczere odpowiedzi. Czy patrząc na to co się wyprawia i planuje na pozostałych działkach w centrum, liczycie jeszcze na powstanie tam przestrzeni miejskiej z prawdziwego zdarzenia, gdzie wieczorami będzie biło serce miasta ... (już zupełnie abstrahując od aspektu architektonicznego).

·
Bob budowniczy
348 Posts
Odpowiedz: z tego co sie obserwuje to uważam że NIE, ale nadzieja umiera ostatnia więc wciąż chce sie łudzić ze sie myle i cos takiego powstanie w centrum. Smutne ale prawdziwe :eek:hno:

·
984 Posts
Discussion Starter #60
Niestety ostatnio z racji masy obowiązków w pracy i poza nią nie mam za bardzo czasu żeby się pobawić w wizualizacje...ale wpadłem na pomysł, że gdyby ktoś był chętny to pozbierał te nasze propozycje w jakąś spójną całość i zamieścił je np.: w punktach na tym forum...można by podyskutować nad formą ich wyrażenia, sposobem zapisania żeby każdy wiedział o co nam chodzi...a później poczynić inne kroki związane z upublicznieniem tematu??

Jednym słowem niech ktoś się przekopie przez te 3 strony i zbierze to o czym mówiliśmy/pisaliśmy w punktach, a po wypracowaniu wspólnej wersji idziemy do jakiejś gazety czy coś...

41 - 60 of 187 Posts