Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 1730 Posts

·
Registered
1,288 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Па отношение на траспорта, старозагирци отдавна забравихме как изглеждаха Икарусите, а в София все още се търкалят ? Да не говорим , че зимно време цялата страна става свидетел , как всеки сняг изненадва софиянци " много приятно" :lol:
При липса на средства и предвид мащабите на София е логично да возят с каквото имат.

Според този сайт в Стара Загора са 8 линии, като половината не вървят събота и неделя.
http://www.starazagora.bg/bg/transport/gradski-avtobusni-linii

Лошото за София е, че хората нямат право на избор. Искат не искат се возят в Икарусите. Не е като в Стара Загора където за 4 часа може да обиколиш града два пъти, пеша.

·
Registered
3,253 Posts
Лошото за София е, че хората нямат право на избор. Искат не искат се возят в Икарусите. Не е като в Стара Загора където за 4 часа може да обиколиш града два пъти, пеша.
Мдам и този момент го има...

·
Registered
10,999 Posts
Градове като Стара Загора са подходящи за хора на 40+ Спокойни, чисти, със сравнително прилично (за България) здравеопазване. Амбициозен млад човек не може да намери нито подобаваща работа, нито забавления. Във Варна имам доста познати от града, които останаха да живеят тук след следването си. Ако бяха във София шанса да се върнат сигурно клони към 0. Разбира се ако не се уреди да е багерист в Марица Изток...

·
Registered
3,253 Posts
Градове като Стара Загора са подходящи за хора на 40+ Спокойни, чисти, със сравнително прилично (за България) здравеопазване. Амбициозен млад човек не може да намери нито подобаваща работа, нито забавления. Във Варна имам доста познати от града, които останаха да живеят тук след следването си. Ако бяха във София шанса да се върнат сигурно клони към 0. Разбира се ако не се уреди да е багерист в Марица Изток...
Дам, нещо такова се получава...е не точно де...

Аз съм от тези, които няма да останат там, където са завършили.

·
Banned
21,299 Posts
Как реши, че единствено трябва да си багерист, за да останеш в Стара Загора?
Съвсем случайно средната работна заплата в област Стара Загора е една от най-високите в България, далеч пред тази в област Варна.
Мнението ти е пълен смях.
Все едно, като офисът ми в София е пълен с варненци, това да означава, че Варна е подходяща за 70+ годишни само.

·
българо&
5,192 Posts
При липса на средства и предвид мащабите на София е логично да возят с каквото имат.

Според този сайт в Стара Загора са 8 линии, като половината не вървят събота и неделя.
http://www.starazagora.bg/bg/transport/gradski-avtobusni-linii

Не спирам да се учудвам как размерът на София продължава и продължава да се преекспонира. За четири часа не е възможно Стара Загора да се обиколи два пъти. Всъщност във Велико Търново, което е като площ е може би три пъти по-малко от Стара Загора аз с ускорена крачка стигам от Царевец, на единия край на града, до мола, който е на другия край на града за около 2 часа и половина. Да приемем, че пресеченият терен и големите наклони тук ме затрудняват. В такъв случай да се измине Стара Загора от край до край по бул. "Цар Симеон Велики" би трябвало да отнеме около три часа и половина.

Което, честно казано е забавно, защото за толкова стигнах от ж.к. Банишора до ж.к. Бъкстон пеша (о Боже, нима това е възможно?!?!?!) преди три години. Бяхме на парти на изпращането на наш колега от работата, поляк. Останах до късно, около 1:00 и като си търсех такси естествено софийските бакшиши тръгнаха да се пазарят за някакви астрономични суми. Пратих ги по дяволите, а и исках да се пораздвижа и тръгнах пеша. Когато споделих това на следващия ден с колеги в офиса те категорично отказаха да повярват, че самото изминаване на това разстояние е физически възможно.

Друга интересна случка от придвижването в София. Чакам си тролейбуса на спирката на Цариградско шосе точно преди завоя за Окръжна болница. Идва една жена и ме пита дали бих могъл да я упътя към The Mall. "Естествено," отвръщам, завъртам се на 180 градуса и посочвам с ръка "това е онази висока сграда, на която има надпис Vivacom." Последвалият въпрос ме втрещи. "А с какво мога да стигна дотам?" Явно е очаквала някакъв особено оригинален отговор, защото моят "През подлеза, надясно и след около километър сте там." предизвика от нейна страна реакцията "Много оригинално, няма що, ще попитам някой друг, благодаря Ви все пак." След около 10-15 минути станах свидетел на още по-изумителна гледка. Семейство, уточнявам българско, да не си помислите, че е от малцинство, от баща, майка и момченце на видима възраст около 10 години идва на спирката и се вдига луд скандал между съпрузите, защото жената директно се запъти към подлеза. Оказа се, че и те отиват към мола, но съпругът искаше да разбере жена му луда ли е, че е тръгнала пеша?!

И нещо, което ме ошашави тотално. От повече от година съм си във Велико Търново, но когато имам възможност се чувам и виждам с приятелите ми от София. Когато ги питам как възприемат разрастването на метрото, какви са отзивите им получавам като цяло следния отговор, и държа да подчертая, че като цяло приятелските ми двойки работят на такива места, че долу-горе местоработите на мъжът и жената да са долу-горе на километър, километър и половина една от друга. Отговорите като цяло гравитират около "Аа, много съм доволен, сега не ми се налага да карам жената на работа." Тоест автомобили, които преди да возили по двама души сега карат пo един, при условие, че се очаква метрото да облекчи трафика.

Не размерите на София са проблем, защото градът далеч не е толкова голям, колкото си го представяте, а концепцията за градска мобилност и нагласата на широката общественост.

Чета тук из форума "Новите тролеи на Стара Загора били боклуци", "Стара Загора бил град, подходящ за хора над 40-годишна възраст", не знам си какво... Не мислите ли, че тези неща е най-добре да си ги определят старозагорци? Някак си не намирам за меродавни мнения, базирани на "Вижте какво намерих в нета" или "Познавам един пич, дето познава един друг пич, който е заралия, та затова..."

·
Registered
10,999 Posts
ВОДА;92901829 said:
Съвсем случайно средната работна заплата в област Стара Загора е една от най-високите в България, далеч пред тази в област Варна.
Мнението ти е пълен смях.
Все едно, като офисът ми в София е пълен с варненци, това да означава, че Варна е подходяща за 70+ годишни само.
Заплатите в Стара Загора са високи единствено заради Марица Изток. Също както това е валидно и за Враца и АЕЦ-а. Реалното положение е съвсем друго според мен. Предполагам и хората в град са на това мнение.
Не съм от града и нямам кой знае какви наблюдения, но вие кажете колко от студентите отишли в други градове (най-вече София) се връщат обратно. Това е ясен показател за реализацията в града. Друг пример е това колко хора на възраст 19-30 години се срещат по улиците.

·
Banned
21,299 Posts
Заплатите в Стара Загора са високи единствено заради Марица Изток.
Какво значи заплатите са високи, поради еди какво си?
Тук говорим за средна работна заплата. Няма значение заради кое е висока, важното в случая, е че е висока.

Не ми отговори на въпроса:

Не мисля, че в 150 хиляден град в ЕС, град с отлични икономически показатели, и университетски град трябва задължително да си багерист, за да останеш.

·
Banned
21,299 Posts
Друг пример е това колко хора на възраст 19-30 години се срещат по улиците.
Ти май никога не си виждал профила на населението на Стара Загора.
За справка НСИ.

·
Registered
195 Posts
Факт е, че образованите млади хора бягат и много малък процент завършили в София/чужбина се връщат . . .

·
Banned
21,299 Posts
Факт е, че образованите млади хора бягат и много малък процент завършили в София/чужбина се връщат . . .
Можеш ли да ми кажеш БГ град, в който да не е такава ситуацията?

·
Registered
10,999 Posts
^^
^^Човече, пиши в един пост... Така ставам разноглед. А относно това първото за заплатите имах предвид, че е наистина важно дали заплатите са по принцип чувствително по-високи от средните в държавата или всичко се дължи на един работодател. Защото във втория случай това не води до стандарт на живот който е особено висок за целия регион. Примерно разликата между официалните заплати на Стара Загора и София колко е? Това дали е реалността според теб?

А за хората между 19 и 30 говоря не от данни на НСИ а от многото си ходения в града. Такива хора са наистина малко. Ако можеш го отречи, ти сигурно си ходиш по-често но това е моето впечатление. То това е характерно за всички градове у нас без София и отчасти може би Варна.

·
Registered
3,253 Posts
Варна?

За местните не знам, но от наблюденията, които имам върху колеги, приятели и познати за четири години следване в този град и които решиха да останат, да се "реализират" мога да то кажа следното - реализация като сервитьорки, бармани, продавач консултанти и сотаджии....толкова. Причина? От там където идват и това няма, а и толкова им е капацитета. Другите като мен обаче (кой от Пловдив, кой от Стара Загора, колеги от Русе) се връщат в повечето случаи по родните си градове. И причината не е в толкова във Варна, а защото имаме избор да го направим и там. Младите в Стара Загора не бягат толкова заради "мизерията", а заради ограниченията в трудовия пазар, както вече писах по-горе. Вода sorry ама да сме обективни... един млад специалист в IT сектора или финансист, или адвокат къде в Стара Загора да натрупа опит и квалификация? Ръководна позиция някъде, собствен бизнес или практика - да, след време. Повечето ми познати имат такива планове, аз също. И много млади семейства се връщат в града след време да си гледат децата примерно, в спокойна обстановка, след като са си уредили другото. И ние си имаме ВУЗ, и механичен прираст от други области, но спрямо отрицателния естествен, е слаба работа. Няма кво да се залъгваме. Но сме далеч от момента, когато ще се налага на младите в града да се "спасяват" едва ли не.

·
Banned
21,299 Posts
А за хората между 19 и 30 говоря не от данни на НСИ а от многото си ходения в града. Такива хора са наистина малко. Ако можеш го отречи, ти сигурно си ходиш по-често но това е моето впечатление. То това е характерно за всички градове у нас без София и отчасти може би Варна.
Къде да си ходя по-често? :lol:
Аз съм кореняк софиянец с поколения назад.
Просто имам няблюдения върху града.

·
Registered
10,999 Posts
ВОДА;92907049 said:
Къде да си ходя по-често? :lol:
Аз съм кореняк софиянец с поколения назад.
Просто имам няблюдения върху града.
Може и да си кореняк софиянец но определено имаш сантимент към Стара Загора и според мен не е просто любопитсво. Както и да е. В този случай значи дори имаме еднакъв поглед над нещата. Следователно и ти трябва да си забелязъл това, което вижда един външен човек и което оказва се, че виждат и самите старозагорци.
:)

·
Banned
21,299 Posts
Добре, какво е твоето становище?

Според теб всички живеещи в Стара Загора са багеристи?

·
Registered
10,999 Posts
Хващаш се за тоя багер като залязващ журналист за евтина сензация... Багера го вкара някой друг като даде пример със заплатата на шофьора му... Мисля, че ми се разбра мисълта. Просто това, какво пише в класациите на НСИ е само част от истината. Разбира се разликата между реалност и цифри в Стара Загора едва ли е чак толкова фрапираща като тази във врачанско, но и си мисля, че ако по ниво на заплащане хората в региона наистина бяха на 2-ро или 3-то място нещата щяха да изглеждат съвсем друго яче. А и отделно от това заплатата не е решаващ фактор за миграцията на населението а един от многото.

·
Banned
21,299 Posts
Много празни приказки от твоя страна и почти нищо съществено по предходната тема (Строителство в Стара Загора), от която се премести да цапаш и тук.

1 - 20 of 1730 Posts