SkyscraperCity banner

1 - 20 of 332 Posts

·
НН
3,309 Posts
Discussion Starter #1
Nabavio sam neke fotke starog Novog Sada pa sam mislio da ih ovde prilozim. Mislim ( nadam se ) da ne postoji slican thread na ovom forumu...bar ne sa ovim slikama...
Ne poznajem bas Novi Sad u detalje ali primecujem da je onaj deo gde je izgradjen SNP bas razrusen.. i tamo gde je probijen onaj bulevar, a nema vise ni mosta Kraljevica Tomislava :( .

·
Registered
3,628 Posts
Pa dobro, samo na jednoj slici vidim deo gde je današnji SNP. Tamo su bile prizemne kuće...tako da to i nije strašno...jedino je jadna scena što su srušili crkvu zbog probijanja bulevara M. Pupina.

Nego ovo, da li mi neko može reći da li su ove zgrade preko puta Tanudžićeve palate rušili da bi su probili Modenu i sagradili onu odvratnu komunjaru, ili je to srušeno za vreme rata?:eek:hno:

Takođe me interesuje gde je premešten spomenik Svetog trojstva. Prelep je i velika je šteta ako je završio negde u otpadu...

A koja je ovo građevina? Prelepa je, a nisam je video u NS-u, da li to uopšte danas postoji?

Šta se desilo sa starim pozorištem? Inače, ova stara železnička stanica dosta podseća na subotičku. Verovatno potiču iz istog vremena :)

Sve je bilo prelepo. Danas se ne oseti taj grofovski, otmeni duh :( . Prijatno su me iznenadile ove slike, pogotovo ona gde se vide oni silni tornjevi crkava, pa stari most...predivno!

·
НН
3,309 Posts
Discussion Starter #4
^^

Pokrajinski parlament.. jel to zgrada Izvrsnog veca tj. Dunavske Banovine?
Ona je izgradjena krajem 1930-ih...

ups.. zaboravih ovu:

·
НН
3,309 Posts
Discussion Starter #6
Gradjena od 1935 do 1940 za sediste Dunavske banovine po projektu Dragise Brasovana..
Novi Sad ima najbolju modernisticku arhitekturu u celoj bivsoj drzavi posle Beograda..

·
Registered
3,408 Posts
taj deo preko puta tanurdziceve palate porusen je jos pre drugog svetskog rata jer su hteli da ociste prostor preko puta palate a i da spoje tada novi bulevar od mosta kraljevica tomislava sa centrom grada...komunisti su posle rata sa druge strane napravili "privremeni " objekt koji i danas tamo stoji tj gde su oni silni kafici...osamdesetih je tu bio projekt za izgradnju nekog memorijalnog centra titu al vec se zakuvavalo tako da je sve palo u vodu...kasnije devedestih htedose ponovo nesto tu da rade al je i to sve otislo u pm zbog dobro znanih razloga...kako je sada vidite sami.....

spomenik sv trojstva nije premesten nego je miniran posle rata ne secam se tacno il partizani il rusi??...neke delove sam cuo da su premestili u crkvu na telepu ali to ne mogu tacno da tvrdim jer nikada nisam video nesto slicno tamo...kasnije sam cuo da je postojala inicijativa u istoj crkvi da ponovo podignu spomenik ali od toga kanda nema nista...

staro pozoriste ako mislis na ovo dundjerskovo je izgorelo davno pre drugog svetskog rata na zalost a bilo je u dvoristu hotela vojvodina....da stara stanica je kao i sve tipske tada u austrougarskoj mnoge slicne su svuda po evropi....

Pa dobro, samo na jednoj slici vidim deo gde je današnji SNP. Tamo su bile prizemne kuće...tako da to i nije strašno...jedino je jadna scena što su srušili crkvu zbog probijanja bulevara M. Pupina.

Nego ovo, da li mi neko može reći da li su ove zgrade preko puta Tanudžićeve palate rušili da bi su probili Modenu i sagradili onu odvratnu komunjaru, ili je to srušeno za vreme rata?:eek:hno:

Takođe me interesuje gde je premešten spomenik Svetog trojstva. Prelep je i velika je šteta ako je završio negde u otpadu...

A koja je ovo građevina? Prelepa je, a nisam je video u NS-u, da li to uopšte danas postoji?

Šta se desilo sa starim pozorištem? Inače, ova stara železnička stanica dosta podseća na subotičku. Verovatno potiču iz istog vremena :)

Sve je bilo prelepo. Danas se ne oseti taj grofovski, otmeni duh :( . Prijatno su me iznenadile ove slike, pogotovo ona gde se vide oni silni tornjevi crkava, pa stari most...predivno!

·
is Loading! Please wait..
4,544 Posts
odlicne slike, ali stvarno!!!

postoje li jos uvijek ove zgrade...

odje sa lijeve strane..

ako da, mozda bi mogli postovati slike kako to sve izgleda danas.
hvala

·
Registered
3,408 Posts
postoji prica za koju nisam bas 100% siguran da je istinita da je i sam hitler bioodusevljen brasovanovim monumentalnim modernizmom i da je hteo banovinu da rastavi u komade i prenese je kod sebe kuci!!!! nije bas neki kompliment al simpa story! :nuts:

Gradjena od 1935 do 1940 za sediste Dunavske banovine po projektu Dragise Brasovana..
Novi Sad ima najbolju modernisticku arhitekturu u celoj bivsoj drzavi posle Beograda..

·
Registered
3,408 Posts
da sve zgrade hvala bogu postoje...nalaze se na danasnjem trgu mladenaca tj iza glavne poste
prva je adamoviceva palata koja je sada renovirana

druga slika levo prva zgrada je devedesetih jedan sprat dozidana ali je prizemna fasada ostala autenticna zgrada do nje je maticarsko zdanje ...
zato i ceo trg nosi ime trg mladenaca...
sinagoga sa zgrada jevrejske opstine levo i desno postoji i danas jedna je baletska skola druga i dalje opstina a sinagoga se koristi najcesce kao koncertna dvorana
poslednja zgrada je bila vlasnistvo katolicke crkve pre drugog svetskog rata sada nemam pojma cija je ali je renovirana takodje skoro i nalazi se iza "katerdrale" u katolickoj porti....

odlicne slike, ali stvarno!!!

postoje li jos uvijek ove zgrade...

odje sa lijeve strane..

ako da, mozda bi mogli postovati slike kako to sve izgleda danas.
hvala

·
Registered
3,628 Posts
Procitah ovdje na nekom od SU threadova kako je NS bio selo prije 100 god, sudeci prema prema ovim slikama grad je bio ekstra i kako neko rece sjelovao je mnogo naprednije za svoje vrijeme nego sada.
Većina slika je iz '30-tih god. a ne od pre sto god. Kao što Rascian reče, pored BG-a, NS je grad sa najviše modernističkih objekata koji su se u to vreme, do pre WWII, gradili. Naravno da je zbog toga ekstra izgledao :)

·
Registered
3,628 Posts
taj deo preko puta tanurdziceve palate porusen je jos pre drugog svetskog rata jer su hteli da ociste prostor preko puta palate a i da spoje tada novi bulevar od mosta kraljevica tomislava sa centrom grada...komunisti su posle rata sa druge strane napravili "privremeni " objekt koji i danas tamo stoji tj gde su oni silni kafici...osamdesetih je tu bio projekt za izgradnju nekog memorijalnog centra titu al vec se zakuvavalo tako da je sve palo u vodu...kasnije devedestih htedose ponovo nesto tu da rade al je i to sve otislo u pm zbog dobro znanih razloga...kako je sada vidite sami.....

spomenik sv trojstva nije premesten nego je miniran posle rata ne secam se tacno il partizani il rusi??...neke delove sam cuo da su premestili u crkvu na telepu ali to ne mogu tacno da tvrdim jer nikada nisam video nesto slicno tamo...kasnije sam cuo da je postojala inicijativa u istoj crkvi da ponovo podignu spomenik ali od toga kanda nema nista...

staro pozoriste ako mislis na ovo dundjerskovo je izgorelo davno pre drugog svetskog rata na zalost a bilo je u dvoristu hotela vojvodina....da stara stanica je kao i sve tipske tada u austrougarskoj mnoge slicne su svuda po evropi....
Hvala za informacije.

Znači ne mogu da verujem da su te palate na trgu rušili pre rata, bio sam ubeđen da su to uradili komunisti :eek:hno: . Tamo je danas pravo ruglo od zgrade kojega se, čini mi se, i sami Novosađani stide jer na TV-u, fotografijama, razglednicama nikada ne možeš videti trg iz tog ugla. Teško da se to i u budućnosti može ispraviti jer bi i novi moderan objekat isto ružio celinu :bash: .

Šteta za spomenik, meni se baš sviđa. Isto je i u SU bio sličan na glavnom trgu, ali ga nisu minirali nego preneli u park pored katedrale. Ali ovaj u NS mi se više sviđa. Zamislite da danas stoji u katoličkoj porti na mestu one fontane, bila bi jako dobra scena.

·
Registered
5,274 Posts
Izvrsno!

Ono sto me zaprepascuje a molicu neko da mi kaze nesto vise o tome, jeste to sto na ovoj slici koja mi izgleda kao od pre 2 sv. rata se nalazi ova zgrada levo, valjda putnik jel(na kojoj pise tvornicko stovariste)?
Ali nikad mi ni na pamet ne bi palo da je to zgrada iz kraljevine. Ko je projektovao, kako tako?

·
Registered
3,408 Posts
fotografija i jeste pre drugog svetskog rata...
najveca palata u gradu je tanurdziceva palata ( nikola tanurdzic trgovac i tadasnji vlasnik ) sagradjena je 1933 godine a dogradjena 1940 prema projektu poznatog arhitekte djordja tabakovica..tada se u njoj nalazila robna kuca, bioskop i hotel rex danas putnik..mnogo trgovackih radnji i naravno stanovi...u njoj i danas stanuju potomci nikole tanurdzica..zgrada im je posle rata nacionalizovana...

·
Registered
837 Posts
Srce me zaboli kad vidim ove slike, pa ovo je izgledalo sjajno. Sređeno, organizovano (nekada su sve ulice išle ka trgu slobode), tramvaji, tende, izlozi,...

Video sam slične slike nekada u obliku turističkog suvenira (upakovano kao 20-tak starih razglednica),probaću da nađem pa da stavim na net ako ima još nešto što nije postavljeno...

·
Registered
3,628 Posts
Pa šta sagraditi tamo a da se uklopi u istorijsku celinu (secesioničku, neobaroknu...arhitekturu)? Na to mislim. Već smo o tome već raspravljali na forumu. I tada sam rekao da se po meni ni Tanurdžićeva palata ne uklapa u ostatak trga, a našim arhitektama "baš ide od ruke" da lepo uklapaju moderne objekte među stare građevine, zato sam pesimista u vezi izgradnje novog.

1 - 20 of 332 Posts