SkyscraperCity banner
1 - 20 of 382 Posts

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts
Discussion Starter · #1 ·Japońskie opony z radzieckiego lotniskaW tym miejscu Japończycy będą robić opony

Andrzej Kraśnicki jr 30-05-2006

Największa inwestycja w regionie i jedna z większych w kraju. Koncern Bridgestone wybuduje za ok. 300 mln euro fabrykę opon w Kluczewie pod Stargardem Szczecińskim. Pracę znajdzie ponad 700 osób, drugie tyle - u kooperantów.To największa inwestycja w Zachodniopomorskiem i jedna z większych w kraju. Koncern Bridgestone wybuduje za ok. 300 mln euro fabrykę opon w Kluczewie pod Stargardem Szczecińskim. Pracę znajdzie tam ponad 700 osób, drugie tyle - u kooperantów.

Takiej inwestycji w naszym regionie jeszcze nie było. Jej efekty odczuje nie tylko Stargard (Kluczewo to jego przedmieścia) i okolice, ale także Szczecin. Japoński koncern będzie szukał nie tylko pracowników różnych szczebli, ale też mieszkań i rozrywki w wolnym czasie.


Praca na stu hektarach


O budowie fabryki opon pod Stargardem Bridgestone ma poinformować oficjalnie dziś lub jutro. Na razie osoby zaangażowane w sprowadzenie Japończyków do Zachodniopomorskiego milczą.

- Nie potwierdzam, nie zaprzeczam - komentuje nasze informacje Janusz Gawroński, dyrektor Centrum Obsługi Inwestora zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Jednak z nieoficjalnych informacji "Gazety" wynika, że Japończycy poinformowali już o swoim wyborze Ministerstwo Gospodarki.

Ich decyzja oznacza konieczność ustanowienia na terenie Kluczewa podstrefy jednej ze specjalnych stref ekonomicznych. Przy takiej skali inwestycji polskie przepisy przewidują, że zwolnienie z podatków należy się inwestorowi obligatoryjnie. Japończycy będą też mogli liczyć na dofinansowanie i pomoc w organizacji kursów dla bezrobotnych, którym będą chcieli dać pracę. Bridgestone, podobnie jak inne firmy, które zainwestowały w Stargardzie, zostanie też zwolniony z lokalnego podatku od nieruchomości.

Fabryka będzie prawdziwym gigantem. Powstanie na działce o powierzchni aż 100 ha (kilometr na kilometr). Tyle zajmą hale i towarzysząca im infrastruktura. Całość rozlokowana zostanie kilkaset metrów od pasa startowego dawnego radzieckiego lotniska wojskowego, które funkcjonowało do lat 90. w Kluczewie.

Budowa ma rozpocząć się już wiosną 2007 r. Skali przedsięwzięcia z pewnością nie udźwignie samodzielnie żadna zachodniopomorska firma budowlana. Można jednak liczyć na to, że nasze przedsiębiorstwa zarobią jako podwykonawcy. Zakład byłby gotów w 2008-2009 r.

Bridgestone ma zatrudnić w fabryce ponad 700 osób. Prawdopodobnie drugie tyle znajdzie pracę u podwykonawców i firm współpracujących.

Dzięki autostradzie i portowi

Co przekonało Japończyków do naszego województwa? Z Kluczewa blisko jest do portu, przez który mogą przechodzić zarówno surowce, jak i gotowe już opony. Po sąsiedzku jest też autostrada połączona z siecią takich dróg w zachodniej Europie. Trwa też budowa dwujezdniowej drogi łączącej Stargard i Szczecin (jest już częściowo gotowa).

Do przyciągnięcia Japończyków przyczynił się też Szczecin. Duży ośrodek akademicki to źródło specjalistów, ale także spore zaplecze kulturalno-rozrywkowe.

Bridgestone Corporation to największy na świecie producent opon. Sprzedaje je w 150 krajach. Zatrudnia ponad 100 tys. pracowników, w Europie - 9 tys. W Polsce Bridgestone zainwestował już w fabrykę opon w Poznaniu i Żarowie koło Świdnicy, gdzie powstają gumowe gąsienice. Fabryka w Kluczewie będzie z nich największa.

W 2005 r. Bridgestone przymierzał się do budowy za 190 mln euro fabryki w Nowej Soli (lubuskie), ostatecznie jednak koncern zainwestował na Węgrzech.

Praca za miedzą


To nie koniec dobrych wiadomości. Ok. 8 tys. miejsc pracy powstanie tuż przy południowych granicach Zachodniopomorskiego, koło Gorzowa. Praca będzie dzięki zapowiadanym w tym rejonie inwestycjom tajwańskiego producenta monitorów AOC i japońskiego koncernu KSK (zaawansowane tworzywa sztuczne). Firmy poszukujące pracowników będą mogły sięgnąć także po mieszkańców południowej części naszego regionu. Po wybudowaniu drogi S3, kiedy dojazd z prawobrzeża do Goleniowa będzie zajmował ok. 40 min, praca może być kusząca także dla mieszkańców Szczecina.
 

·
...
Joined
·
12,159 Posts
A więc to ta inwestycja, najpierw mówił o niej Darek, później słyszałem o niej w radiu (jakieś 2 tygodnie temu) super! 1,5 tyś nowych miejsc pracy :cheers:
 

·
Registered
Joined
·
186 Posts
:runaway:
Gratulacje dla Zachodniopomorskiego!. Taka firma to marka która bedzie stanowić okręt flagowy inwestycji w Waszym województwie! Brawo! :cheers: :cheers: :cheers:
 

·
Registered
Joined
·
186 Posts
"PB": Japończycy planują megainwestycję
(PAP, tm/30.05.2006, godz. 06:29)

Mamy kolejną megainwestycję: jest to największy projekt prowadzony przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) oraz największe tego typu wydarzenie w powojennej historii Pomorza Zachodniego.

Japoński koncern Bridgestone, który ma fabrykę w Poznaniu, wybuduje nowy zakład w Stargardzie Szczecińskim - zapowiada "Puls Biznesu".

Inwestycja sięgnie 200-300 mln euro, a w jej wyniku powstanie 800 miejsc pracy. Kolejnych 800 osób będzie pracować u poddostawców. Projekt zostanie objęty Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Bridgestone - tak jak cała branża oponiarska - ma przed sobą świetlane perspektywy - ocenia "Puls Biznesu". Według specjalistów popyt na opony będzie rósł 4 proc. rocznie.

Koncern ma fabrykę opon w Poznaniu, w której zatrudnia 1290 osób. Na początku 2005 r. firma zdecydowała się na budowę zakładu gumowych gąsienic w Żarowie koło Wrocławia na terenie Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej. To inwestycja za 12 mln euro. W fabryce ma pracować 300 osób.

W 2004 roku należąca do Bridgestone firma Firestone zdecydowała się wybudować nowy zakład produkcyjny w wielkopolskim Wolsztynie. Projekt wartości 10 mln USD stworzył ponad 100 miejsc pracy.
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
Powtarzałem Wam forumowicze z Zachodniopomorskiego, że szukuje sie Wam inwestycja produkcyjna za minimum ćwierć miliarda euro, no i macie ową inwestycję.

Gratulacje :cheers2: Polska znów górą! :cheers2:
 

·
Moderator
Joined
·
1,572 Posts
Japończycy planują megainwestycję
(Puls Biznesu/30.05.2006, godz. 07:57)

Niemal 300 mln EUR i 800 miejsc pracy. W ostatnich miesiącach więcej od Bridgestone obiecał tylko LG Philips.


R E K L A M A czytaj dalej [Blocked Ads]


[Blocked Ads]

Mamy kolejną megainwestycję: jest to największy projekt prowadzony przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) oraz największe tego typu wydarzenie w powojennej historii Pomorza Zachodniego. Koncern Bridgestone, który ma fabrykę w Poznaniu, zbuduje nowy zakład w Stargardzie Szczecińskim. Inwestycja sięgnie 200-300 mln EUR, a w jej wyniku powstanie 800 miejsc pracy. Kolejnych 800 osób będzie pracować u poddostawców. Projekt zostanie objęty Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (SSE). Umowa między inwestorem a przedstawicielami polskiego rządu podpisana zostanie najpewniej w Szczecinie.

- Nie komentujemy teraz tej sprawy - informuje Zdzisław Rygiel, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Stargardzie Szczecińskim.

- Pracujemy nad kilkoma dużymi projektami inwestycyjnymi - tajemniczo mówi Janusz Gawroński z Zachodniopomorskiego Centrum Obsługi Inwestora, lokalnego oddziału PAIIZ.

Podobno Japończycy planowali ogłoszenie tej inwestycji w sierpniu, jednak w związku z zagrożeniem, że informacja wypłynie, chcieli powiedzieć o tym - przynajmniej swoim akcjonariuszom - nieco wcześniej. Do momentu zamknięcia wydania "PB" tego nie zrobili.

Walka miast i stref

Województwo zachodniopomorskie nie było jedyną rozważaną lokalizacją.

Bridgestone zastanawiał się nad ulokowaniem inwestycji w Nowej Soli koło Zielonej Góry.

- W całej tej sprawie żal mi właśnie Nowej Soli, bo władze lokalne wykonały tytaniczną pracę nadaremnie - mówi osoba, która brała udział w negocjacjach.

Także objęcie inwestycji Kostrzyńsko-Słubicką SSE nie było do końca przesądzone. Podobno w grę wchodziła też Tarnobrzeska SSE (ulokowana w południowo-wschodniej Polsce strefa objęła inwestycję MAN pod Krakowem). Jej dyrektor - Marek Indyk - nie chciał się w tej sprawie wypowiedzieć.

Bridgestone - tak jak cała branża oponiarska - ma przed sobą świetlane perspektywy. Według specjalistów popyt na opony będzie rósł 4 proc. rocznie.

- Rynek rozwija się bardzo dobrze, bo rośnie produkcja samochodów. Polska jest bardzo rozwojowym rynkiem, choć coraz więcej firm, nie tylko oponiarskich, wybiera inne kraje na inwestycje. Pirelli wybudował ostatnio fabryki w Rumunii i Chinach - mówi Anna Szwajkowska z Pirelli Polska.

Pokochali Polskę

Bridgestone ma fabrykę opon w Poznaniu. W 1998 r. nawiązał współpracę ze Stomilem Poznań. Rok później Japończycy stali się właścicielami 100 proc. spółki, która miała 3 ha hal produkcyjnych. Zmodernizowali hale i rozbudowali je do powierzchni 12 ha. Bridgestone zatrudnia tu 1290 osób. Na początku 2005 r. firma zdecydowała się na budowę zakładu gumowych gąsienic w Żarowie koło Wrocławia - na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To inwestycja za 12 mln EUR. W fabryce ma pracować 300 osób.

Podobne fabryki Bridgestone ma w Japonii, Chinach i Hiszpanii. Do amerykańskiego oddziału Bridgestone Americas Holding należy także Bridgestone/Firestone Diversified Products, który specjalizuje się w produkcji resorów pneumatycznych. W 2004 r. Firestone zdecydował się wybudować nowy zakład produkcyjny w wielkopolskim Wolsztynie. Projekt wartości 10 mln USD stworzył ponad 100 miejsc pracy.

Wahania Hankooka

Ostatnia walka o inwestora z tej samej co Bridgestone branży toczyła się w ubiegłym roku. Polska, Słowacja i Węgry starały się o przyciągnięcie Hankooka, który chciał zbudować fabrykę opon za 500 mln EUR i zatrudnić 1500 osób. W maju 2005 r. Hankook ogłosił, że wybrał Słowację. Przypomnijmy, że wcześniej Hyundai/KIA zdecydował się tam zbudować fabrykę za 1,1 mld EUR, a francuski PSA Peugeot-Citroen - zainwestować 700 mln EUR. W lipcu Koreańczycy wrócili jednak do negocjacji z Polską, bo pojawiły się problemy z pomocą publiczną na Słowacji. Ostatecznie jednak koncern wybrał Węgry.

Produkcja 10 mln opon rocznie ma ruszyć w drugiej połowie 2007 r.

Małgorzata Grzegorczyk
 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts
Discussion Starter · #10 ·


Szkodliwy przeciek w sprawie "megainwestycji"

audio

2006-05-30, Marek Synowiecki

Media "sprzedały" już lotnisko w Stargardzie Szczecińskim - Kluczewie oponiarskiej firmie "Brigestone".

Gazeta "Puls Biznesu" ogłosiła to, jako "megainwestycję". To nie pierwsza taka informacja "Pulsu Biznesu". Wcześniej gazeta informowała o "uratowanym kontrakcie na dostawę nowoczesnych lokomotyw dla PKP", który nie doszedł do skutku. Za "Pulsem Biznesu" informację o megainwestycji w Kluczewie powtórzył lokalny dodatek "Gazety Wyborczej". Tymczasem medialne zamieszanie może doprowadzić do zaniechania jakiejkolwiek inwestycji. Sławomir Pajor, pezydent Stargardu, gdy przeczytał w gazecie, że już będzie "egafabryka megakoncernu" zareagował oburzeniem. O złamaniu reguły milczenia dowiedziała się europejska centrala firmy. Janusz Gawroński z centrum obsługi inwestora w naszym województwie przyznaje, że teraz sytuacja jest trudna. Miasto chce wydać specjalne oświadczenie w tej sprawie do wszystkich mediów, aby uspokoić inwestora. Zapraszamy do wysłuchania dźwiękowej relacji naszego reportera.
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
O tym, że Japończycy zdecydowali się na tą lokalizację wiadomo nieoficialnie od około 2 tygodni, więc?
 

·
Registered
Joined
·
929 Posts
^^ no właśnie - nieoficjalnie ...

P.S.
A dziś rano w TOK FM dwóch dziennikarzy rozmawia o gospodarce i jeden mówi, że Bridgestone zainwestuje mega kasę pod Stargardem Szcz., a na to drugi - "no właśnie, ale ciekawe dlaczego nie we Wrocławiu?"
he, he - przyzwyczajenie drugą naturą człowieka ;)
Brawa dla Zachodniopomorskiego :cheers:
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
lucazz said:
^^ no właśnie - nieoficjalnie ...

P.S.
A dziś rano w TOK FM dwóch dziennikarzy rozmawia o gospodarce i jeden mówi, że Bridgestone zainwestuje mega kasę pod Stargardem Szcz., a na to drugi - "no właśnie, ale ciekawe dlaczego nie we Wrocławiu?"
he, he - przyzwyczajenie drugą naturą człowieka ;)
Brawa dla Zachodniopomorskiego :cheers:
bo we Wrocławiu, a konkretniej na DŚ, działki które były wśród wczesniejszych propozycji dla Bridgestone (bo ta inwestycja to nie efekt rozmów w ostatnich tygodniach, tylko dość stara sprawa), zajęły już: LG LCD i jego kooperanci (Biskupice Podgórne), SAG w podoławskich Stanowicach i kilkunastu inwestorów którzy postawili i dopiero co będą budowac tam swoje fabryki z amerykańskim AAM na czele), a w Skarbimierzu - CADBURY (wielka fabryka gum do zucia na częsci poradzieckiego lotniska wojskowego, siłą rzeczy, choć tam miejsce na Bridgestone by się znalazło, lokalizacja fabryki opon obok fabryki gum (ale do zucia :)) - raczej się nawzajem wykluczały...

W grę mogłyby jeszcze wchodzić tereny w Legnicy (także dawne poradzickie lotnisko wojskowe, ale tam radni miejscy reprezentujący prawicę wolą toczyć walkę i sprzedawać rózne kopy lewicowemu prezydentowi miasta, zamiast walczyć o inwestycje :()
 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts
Discussion Starter · #15 ·


Nerwowa reakcja władz Stargardu


mpr 30-05-2006

Prezydenta Stargardu Sławomira Pajora oburzył wczorajszy artykuł w "Gazecie" o planowanej inwestycji japońskiego producenta opon. Uważa, że może to zaszkodzić sprawie.


O opinię na temat inwestycji poprosił wczoraj Pajora na antenie Polskiego Radia Szczecin dziennikarz Marek Synowiecki. Prezydent Stargardu przyznał, że starania o sprowadzenie do miasta japońskiego koncernu trwają od kilku miesięcy. Po czym stwierdził do mikrofonu: - Wolą inwestora było zachowanie poufności w tej sprawie, dopóki nie zostanie ona ostatecznie sfinalizowana.

Z wypowiedzi prezydenta wynikało, że miasto było bliskie sfinalizowania umowy i upublicznienie informacji na temat planów Japończyków nie służy jej dobrze. Wtórował mu Janusz Gawroński z Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Marszałkowskiego:

- Trudno powiedzieć, jak to się skończy. Można przyjmować każdy scenariusz - komentował.

Według porannych informacji radiowych prezydent Stargardu miał wczoraj wydać komunikat prasowy uspokajający inwestora. Mijały jednak kolejne godziny, a komunikatu nie było. Prezydent spędził ten czas na sesji Rady Miasta. Po południu skontaktowaliśmy się z jego rzecznikiem. - Żadnych komunikatów wydawać nie będziemy i w ogóle nie chcemy komentować tej sprawy - mówi Zdzisław Rygiel, rzecznik Pajora. - Mam nadzieję, że informacje prasowe nie wpłyną negatywnie na inwestycję. Nic więcej w tej sprawie nie powiem.

Według naszych informacji koncern Bridgestone miałby zbudować za 300 mln euro w Stargardzie-Kluczewie, na terenie byłego lotniska sowieckiego, fabrykę opon samochodowych. Mogłaby ona zatrudniać 700 pracowników.
 

·
Registered
Joined
·
1,413 Posts
marpa said:
Trwa też budowa dwujezdniowej drogi łączącej Stargard i Szczecin (jest już częściowo gotowa).
A to ciekawe jest co pan Krasicki pisze.
A co do inwestycji to świetna wiadomość :cheers: :cheer: :cheer: :cheers: ale wolał bym dowiedzieć się o niej kiedy już byłaby na 100% pewna, a tak to żeby nie byłotak jak swego czasu z Dell.
 

·
Moderator
Joined
·
38,496 Posts
W końcu ktoś docenił walory okolic Szczecina...Mam nadzieję, że ta mega inwestycja przyciągnie kolejnych inwestorów :)
 

·
Moderator
Joined
·
38,496 Posts
^^ Powstać pewnie powstanie, ale wybiórcza zawsze musi namieszać...Jak przez Wybiorczą stracimy inwestycje to robimy szturm na siedzibę ;)
 

·
Registered
Joined
·
889 Posts
Oby ta radośc nie okazał się przedwczesna :( bo ponoć to jeszcze nie jest pewne...
a tak w ogóle, to czy ten wątek nie powinien byc w dziale "Nowości i zapowiedzi"??
 
1 - 20 of 382 Posts
Top