Хвала на исцрпној информацији.Црква је слична неким "типовима" православних цркава које је по свим крајевима земље градио Андросов. У духу је његове личне интерпретације српсковизантијског стила. Андросов је пројектовао огроман број црквених објеката и спомен обележја радећи као архитекта у Министарству грађевина пре рата. Пројектовао је цркву Светог Александра Невског и доградњу мермерног иконостаса истог храма на Дроћолу и Светог Ђорђа на Чукарици (обе у Београду), монументалну саборну цркву у Лесковцу, Ужичкој Пожеги, Ропочеву, спомен цркву у Костолцу, и мноштво других (око 150). Од неизведених цркава пројекотвао је конкурсни пројекат за Храм Светог Саве и изванредну спомен цркву у Приштини. Још једно велико дело Василија Андросова је зграда монументалне Поште број 2 у Београду. Преминуо је у току окупације у Београду и сматра се за једног од најпродуктивнијих црквених градитеља у Краљевини Југославији који никада није послове "жртвовао" квалитету дела. Сва Андросовљева дела потпуно су довршене уметничке целине.
hvala zonta!pre bih rekao da je trafostanica
ima na vrhu one "šolje"za zakačinjanje žica (izolacione kape konzole za struju)
Sasvim slucajno trazeci stare fotografije grada Nisa, naisao sam na ovaj sajt.Sajt je odlican i nisam ocekivao da ovako nesto postoji na netu.Inace sam sam clan Udruzenja ljubitelja Niskih tramvaja gde obavljam povremenu tehnicku podrsku udruzenju.
http://www.tramvaj.org.rs/
Ne znam ali sajt radi dobro.pa ok, nego nema nista na sajtu ili to samo meni nesto baguje....
hno:
Docek fudbalera i proslava na ulicama Nisa nakon pobede u Skoplju i prvog plasmana Radnickog u prvu ligu, 1962.Fotografija iz 1963. Mozda malo off topic, ali ipak iz zivota grada...
![]()
Stadion Chair, Nish. Osamdesetih. U pozadini se vidi bazen Chair u izgradnji.Docek fudbalera i proslava na ulicama Nisa nakon pobede u Skoplju i prvog plasmana Radnickog u prvu ligu, 1962.
![]()
Само да напоменем да је Ђорђе Мијовић био грађевински инжењер, а не архитекта.Фабрика дувана ("Нови монопол", Стара фабрика дувана)
Зграда Фабрике дувана је пројектована 1922-1923. године а изграђена је у периоду од 1924 до 1929. године по пројекту или арх. Ђорђа Мијовића или арх. Данила Владисављевића.
![]()