SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 164 Posts

·
Registered
452 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Witam serdecznie ! Zapraszam do poszukiwania i zamieszczania zdjęć domów jednorodzinnych lub współczesnych projektów nawiązujących stylistyką do tradycyjnego budownictwa z okresu ca.1900 - 1939. Mam na myśli głównie tak zwany styl dworkowy i zakopiański. Chciałbym szczególną uwagę zwrócić na klasyczny sposób kompozycji elewacji (cokół, ściana, gzyms lub okap) oraz na poprawnie skonstruowany dach.

·
Registered
452 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Przykłada A (okolice Warszawy)

Ten dom jest kopią przedwojennego oryginału stojącego na Mokotowie. Wydaje mi się, że jego naczółkowy dach jest poprawnie wykonany. Symetryczna elewacja z oknami o tradycyjnym sześciopolowym podziale jest według mnie w porządku, może za wyjątkiem tego, że cokół jest cofnięty względem lica elewacji (nie widać tego na zdjęciach). Można by się przyczepić tego, że kominy nie są rozmieszczone regularnie, ale to wynika pewnie z przekształcenia oryginalnego układu wnętrz. Daję mu 4+. Jakby takie kopie robione w zasadzie bez zmian zaczęły pojawiać się na przykład na przedmieściach polskich miast to byłoby fajnie. Chociaż to co się dzieje z krajobrazem polskich przedmieści nie jest pocieszające.

·
Człowiek Wschodu:-)
5,614 Posts
Źle postawiony temat.

Architektura o której piszesz była teoretycznie podbudowana i rozwijana znacznie wcześniej, zanim Polska odzyskała niepodległość, co najmniej od ok. 1900 roku. Za "tradycję II RP" prędzej moglibyśmy uznać funkcjonalistyczny modernizm, szeroko realizowany w inwestycjach państwowych tego okresu.

·
Registered
452 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Źle postawiony temat.

Architektura o której piszesz była teoretycznie podbudowana i rozwijana znacznie wcześniej, zanim Polska odzyskała niepodległość, co najmniej od ok. 1900 roku. Za "tradycję II RP" prędzej moglibyśmy uznać funkcjonalistyczny modernizm, szeroko realizowany w inwestycjach państwowych tego okresu.
Hubert, wycofuję się, ja to biorę raczej tak na nosa. Nie studiowałem historii architektury, jedynie wydaje mi się że mam pewne wyczucie co do normalności tego co człowiek pozostawił po sobie w postaci trwałej a więc budynków. Takich przykładów o których chcę mówić jest mało w okolicach Warszawy, ale choćby ten jeden który jest po prostu kopią starego oryginału pewnie z lat 20'tych lub 30'tych mówi nam, że dziś po 80-ciu latach te formy są nadal tak samo pozytywnie odbierane - wydaje mi się że są ponadczasowe. Dzięki za uwagi :)

·
Registered
452 Posts
Discussion Starter · #9 ·
^^ no a to szamotanie sie na znalezienie stylu narodowego ?
Talanar, nie widzę w usiłowaniu odnalezienia i bronienia swojej tożsamości niczego zdrożnego. A właśnie to co pokazuję jest od strony formalnej zgodne z tradycjami tych okolic. :)

·
Człowiek Wschodu:-)
5,614 Posts
res_rustica said:
Hubert, wycofuję się, ja to biorę raczej tak na nosa. Nie studiowałem historii architektury, jedynie wydaje mi się że mam pewne wyczucie co do normalności tego co człowiek pozostawił po sobie w postaci trwałej a więc budynków. Takich przykładów o których chcę mówić jest mało w okolicach Warszawy, ale choćby ten jeden który jest po prostu kopią starego oryginału pewnie z lat 20'tych lub 30'tych mówi nam, że dziś po 80-ciu latach te formy są nadal tak samo pozytywnie odbierane - wydaje mi się że są ponadczasowe. Dzięki za uwagi :)
Ja sie nie dziwię, bo najczęściej z okresem międzywojennym nam się taka architektura kojarzy, była zresztą masowo wówczas produkowana, ze znakomitym, moim zdaniem, skutkiem. Chodzi mi tylko o to, że to nie był wynalazek tej epoki, a dużo wcześniejszy, świadomy nurt polskiej architektury, który po prostu po odzyskaniu niepodległości był nadal aktualny i chętnie stosowany.
Znamienne jednak, że już od II poł. lat 20-tych XX wieku, znacząca część budynków wznoszonych ze środków publicznych (m.in. budownictwo wojskowe i związane z wojskiem) to awangardowy funkcjonalizm - i tak już będzie w zasadzie od 1939 roku. Ciekawie ten temat przedstawia, na tle całej Europy Środkowej, Andrzej Szczerski w książce "Modernizacje. Sztuka i architektura w nowych państwach Europy Środkowo-Wschodniej 1918-1939." http://ksiegarnia.serenissima.pl/index.php?s=karta&id=9739

·
Registered
452 Posts
Discussion Starter · #11 · (Edited)
Ja sienie dziwię, bo najczęściej z okresem międzywojennym nam się taka architektura kojarzy, była zresztą masowo wówczas produkowana, ze znakomitym, moim zdaniem, skutkiem. Chodzi mi tylko o to, że to nie był wynalazek tej epoki, a dużo wcześniejszy, świadomy nurt polskiej architektury, który po prostu po odzyskaniu niepodległości był nadal aktualny i chętnie stosowany.
Znamienne jednak, że już od II poł. lat 20-tych XX wieku, znacząca część budynków wznoszonych ze środków publicznych (m.in. budownictwo wojskowe i związane z wojskiem) to awangardowy funkcjonalizm - i tak już będzie w zasadzie od 1939 roku. Ciekawie ten temat przedstawia, na tle całej Europy Środkowej, Andrzej Szczerski w książce "Modernizacje. Sztuka i architektura w nowych państwach Europy Środkowo-Wschodniej 1918-1939." http://ksiegarnia.serenissima.pl/index.php?s=karta&id=9739
Hubert, chciałbym przytoczyć dwa fragmenty z cyklu esejów nieżyjącego już prof.Tadeusza Stefana Jaroszewskiego zamieszczonego w Muratorze w 1992 r.

Opisując jeden z projektów z albumu wydanego w roku 1925 pt."Budowa domów dla urzędników państwowych w województwach wschodnich" napisał On: "Z całą pewnością można zarekomendować projekt Jerzego Beilla praktykującym dziś architektom jako źródło inspiracji.(...) Projekt Jerzego Beilla, po pewnych korektach, wydaje mi się aktualny do dziś." oraz na zakończenie cyklu "Domy jednorodzinne wznoszone w stylu dworkowym nie wyrządzają krzywdy krajobrazowi, przywracają natomiast architekturze dawno utracony ludzki wymiar. Nie dajmy się zwieść zarzutom, że jest to neohistoryzm, że jest to "akreatywna ersatz - architektura na granicy kiczu (czy wręcz nim będąca), która aplikacyjnie i biernie stosuje pewne kadry historyczne" - jak napisano niedawno. Jeżeli wzór polskiego dworku przypadnie nam do gustu - nic nie stoi na przeszkodzie, by podjąć próbę jego realizacji, wystrzegając się tylko ekstrawagancji i przesady, czy nawet groteski, o co tak łatwo w projektach skomponowanych na fali postmodernizmu."

Odwiedziłem księgarnię "Serenissima", przyznam, że jest to dla mnie za trudne Hubert, ja mam wykształcenie przyrodnicze a budownictwem interesuję się dla tego, że od dzieciństwa brałem udział w remontach. Między innymi właśnie domu z okresu o którym mówimy. Dzięki !

·
Registered
1,818 Posts
^^ wszystko się zgadza, tylko nie w tym rzecz. Chodzi po prostu o nieprawidłową nazwę tego wątku. Otóż gdyby szukać współczesnych nawiązań w budownictwie mieszkaniowym do tradycji dwudzistolecia, to należałoby pokazywać tutaj np. takie przykłady:

A to dlatego, ponieważ, jak pisał Hubert, wtedy właśnie na ziemiach polskich upowszechnil się i spopularyzował modernizm.. Owszem, historyzm też się pojawiał, ale jako kontynuacja pewnej tradycji, w dodatku gwałtownie ustepująca miejsca funkcjonalizmowi.

Dlatego chodzi TYLKO o to, by może zmienić nazwę wątku, bo w obecnym kształcie zwyczajnie wprowadza ona w błąd. Zastanów się, czy nie poprosić któregoś z modów o zmianę na np. udane nawiązania do stylu dworkowego we współczesnym budownictwie jednorodzinnym. Wiem, że przykład, który pokazałeś to już jest pewna wariacja na temat dworku, ale jednak szukająca tam inspiracji.

·
Registered
452 Posts
Discussion Starter · #13 · (Edited)
^^ wszystko się zgadza, tylko nie w tym rzecz. Chodzi po prostu o nieprawidłową nazwę tego wątku. Otóż gdyby szukać współczesnych nawiązań w budownictwie mieszkaniowym do tradycji dwudzistolecia, to należałoby pokazywać tutaj np. takie przykłady:

A to dlatego, ponieważ, jak pisał Hubert, wtedy właśnie na ziemiach polskich upowszechnil się i spopularyzował modernizm.. Owszem, historyzm też się pojawiał, ale jako kontynuacja pewnej tradycji, w dodatku gwałtownie ustepująca miejsca funkcjonalizmowi.

Dlatego chodzi TYLKO o to, by może zmienić nazwę wątku, bo w obecnym kształcie zwyczajnie wprowadza ona w błąd. Zastanów się, czy nie poprosić któregoś z modów o zmianę na np. udane nawiązania do stylu dworkowego we współczesnym budownictwie jednorodzinnym. Wiem, że przykład, który pokazałeś to już jest pewna wariacja na temat dworku, ale jednak szukająca tam inspiracji.
Dzięki za uwagi ! Jeszcze raz, nie jestem architektem ani historykiem sztuki. Po prostu mnie się podoba to co zostało jeszcze do dziś z tak zwanego stylu dworkowego (chociaż zdaję sobie sprawę, że przez ostatnie 20-cia lat ten kierunek został mocno ośmieszony przez kiepskie naśladownictwo). Mimo to, że nie rozumiem w jaki sposób powstał modernizm to jednak ten projekt który załączyłeś wydaje się klarowny i świeży. Poproszę o zmianę tytułu wątku :)

·
Registered
452 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Trzeba by znaleźć bardziej ogólne sformułowanie, bo w takim wypadku np styl zakopiański się nie załapie.

Może po prostu "Współczesne przykłady stylu narodowego"?
Wczoraj zgłosiłem do moderacji propozycję zmiany tytułu wątku na tą podaną powyżej. Na razie nie ma odpowiedzi.

·
Registered
219 Posts
W Wólce Kozodawskiej i Ustanowie pod Piasecznem są osiedla dworków polskich. Z punktu widzenia przychodnia wygląda to bardzo dobrze, choć rozmiar działek ma niewiele wspólnego z tradycyjnym dworkiem. Jakość wykonania również dobra, bywałem w środku gdzie ergonomia pomieszczeń jest na nowoczesnym poziomie. Nie robiłem jeszcze zdjęć, mogę dać linka na mapsy
http://maps.google.pl/?ll=52.031096,21.012503&spn=0.001358,0.002411&t=h&z=19&vpsrc=6
http://maps.google.pl/?ll=52.004938,21.046106&spn=0.001359,0.002411&t=h&z=19&vpsrc=6

·
Banned
3,560 Posts
Bardzo dobry tytuł, wcześniejszy był mało sprecyzowany.

Koncepcje miasta-ogrodu, zakładały rolę zieleni i to takiej z polskich krzaków i drzew skomponowanej. Niestety dzisiejszy model ogrodu, to jakieś skalniki plus tuje, ogólnie jakieś lenistwo jest, byleby liści nie było. Przez 45 lat komunizmu liście nie przeszkadzały teraz przeszkadzają. Na cmentarzach, przy kościołach w miastach i ogrodach.

1 - 20 of 164 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.