SkyscraperCity banner

1 - 20 of 67 Posts

·
Registered
3,506 Posts
Discussion Starter #4

2 dana je obilazak trajao.

1 dan subotica, 2 dan novi sad.

spavalo se u okolici subotice u mjestu tavankut gdje se nalazi i hrvatsko kulturno drustvo matija gubec

·
Registered
3,506 Posts
Discussion Starter #5
putujem do subotice i razmisljam dal ce ovo bit prvo putovanje di ce me kisa sastavit. 4 je mj al su najavili snijeg za sutra

pogled kao i u slavoniji

ulazimo u suboticu, grad od nekih 100k stanovnika.

u industrijskoj zoni grada nalazi se simensova tvornica, na svojim stranicama hvale se sa proizvedenih 15k generatora koji se izvoze na trziste europske unije i USa. procjene su da se svaka četvrta EU vjetrenjaca pokrece generatorom proizvedenim u ovoj tvornici

zaposleno je nesto manje od 300 ljudi i najavljena su i daljnja ulaganja u tvornicu

dobra povezanost, jeftinija radna snaga i blizina europske unije, suboticu cine pogodno mjesto za strane investicije

·
Registered
3,506 Posts
Discussion Starter #6
prije nego skoknemo do centra grada idemo do vinarije zvonko bogdan

da izgleda kičasto ali se boga mi nije štedilo ni malo prilikom gradnje ovog dvorca.

vinogradi se nalaze na 3 lokacije od koje je ovo najmanja.

prostor osim vinarije sluzi i za iznajmljivanje pretpostavljam u svrhe vjencanja i slicnog

·
Registered
3,506 Posts
Discussion Starter #7

ako vam je izvana izgledalo kicasto onda cete za interijer ostat paf :D

no sividlo se to nekom ili ne, nitko nije ostao bar malo wow kad je usao unutra.

interijer je uredjen mislim domacim slikarima a naziv vinarije nosi ime zvonka bogdana u marketinške svrhe. vinarija je pocela sa radom 2008. godine.

·
Registered
3,506 Posts
Discussion Starter #12
proizvodnja se vrsi iskljucivo njihovim grožđem

kako se nije stedilo na prvom katu tako se nije stedilo ni u podrumu. sve je opremljeno vrhunskom opremom

bijela i rose se drze u inoxu a crveno u drvenim bacvama

·
Registered
3,506 Posts
Discussion Starter #13
godisnji kapacitet je 600 000 boca i sve se prodaju prije nego li dodje nova berba. dosta toga se izvozi i van drzave

imali smo dvije voditeljice i obje su :smug:

·
Registered
3,506 Posts
Discussion Starter #15
cijeli obilazak uz strucno osoblje, degustaciju i hranu kosta malo vise od 100 kuna

degustira se 5 vina uz prigodnu klopu

dio palete proizvoda. cijene se krecu od 50kn pa do 370 kuna

·
Registered
3,506 Posts
Discussion Starter #16
pripiti smo izasli iz vinarije i krenuli prema jezeru palić. udaljeno je 8 km od subotice.

narodna kaze da je ovo jezero ostatak panonskog mora ali panonsko more je komplet isušeno prije 600.000 godina dok je ovo jezero nastalo prije 10.000 godina.

nekadasnja tramvajska stanica, danas pretvorena u info pult

·
Registered
3,506 Posts
Discussion Starter #18
iako dosta napora ulazu u dizanje ovog turistickog kompleksa na nivo vise, jaka konkurencija wellness centara u madjarskoj im i dalje oduzima posjetitelje i skracuje sezonu.

nekadašnji muški štrand. zene su se prije kupale na drugoj strani jezera. danas je unutra birc.

·
Registered
3,506 Posts
Discussion Starter #19
obala jezera je dugacka 17 km i cijelim putem je uređena

prijasnje zensko kupaliste u daljini

jezero je u proslosti imalo dosta ekoloskih problema a mislim da se i danas kanalizacija otpušta unutra. uglavnom, situacija je bolja mada je to i dalje ona zelena jezerska voda koja bas i nije atraktivna za kupanje

nakon jezera idemo do centra grada

·
Registered
3,506 Posts
Discussion Starter #20
kako sam i prije naveo, subotica je grad od nekih 100k ljudi. u tom kratkom posjetu nisam dobio dojam da je grad tako velik, vjerojatno je tom dojmu pridonjela i blizina novog sada koji je privukao/uzeo značajnije institucije sebi.

kazalište

cijeli centar je ispunjen zelenilom. osobno mi se vise svidja ovo manje drvece nego ogromna debla kakva su na osjeckim ulicama. btw. osijek i subotica su gradovi partneri

1 - 20 of 67 Posts