SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 64 Posts

·
A fe Silesia!
Joined
·
5,204 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Otwieram nowy wątek gdzie zbierać będziemy wszystkie inwestycje dotyczące sudeckich kurortów.

Czterogwiazdkowy hotel z aquaparkiem powstanie w Szklarskiej Porębie [WIZUALIZACJE]Firma Zdrojowa rozpoczyna budowę pierwszego etapu budynku hotelowego w Szklarskiej Porębie.

W sercu malowniczych Karkonoszy zaprojektowano czterogwiazdkowy hotel Forest ze 104 pokojami o powierzchni od 23,5 do 58 m kw. Ceny pokoi na sprzedaż rozpoczynają się od 12,9 tys. netto za m kw., a najdroższe apartamenty kosztują 1,2 mln zł netto.

Najatrakcyjniejsze zlokalizowane są na czwartym piętrze, a dodatkowo mają tarasy na dachu i prywatne jacuzzi. Przewidziano też m.in. aquapark, restaurację, kawiarnię, ośrodek spa, siłownię i place zabaw.

Otwarcie zaprojektowanego przez architektów Grupy 5 hotelu w Szklarskiej Porębie zaplanowano na grudzień 2019.

– Na powierzchni 8 hektarów chcemy zbudować kompleks zachęcający do wypoczynku w zgodzie z naturą i będący enklawą ciszy, osłoniętą lasem świerkowym. Atutem tego miejsca jest otoczenie umożliwiające spędzanie czasu na zewnątrz: liczne siedziska i miejsca do leżenia wkomponowane w starodrzewie, ogród ziołowy czy kamienny ogród zen – mówi Jan Wróblewski z firmy Zdrojowa Invest & Hotels.

Budowa całego kompleksu hotelowego-rekreacyjnego w Szklarskiej Porębie ma kosztować 250 mln zł.
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,23063794,czterogwiazdkowy-hotel-z-aquaparkiem-powstanie-w-szklarskiej.html
 

·
A fe Silesia!
Joined
·
5,204 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Dworzec dla przedsiębiorczych

Napisano dnia: 2018-02-22 18:12:57
Ostatnia aktualizacja dnia: 2018-02-22 18:12:57LĄDEK-ZDRÓJ. Aż 5,6 mln zł wydadzą władze samorządowe na adaptację dworca kolejowego. Lokują na nim inkubator przedsiębiorczości. Podmiot będzie wspomagał firmy lokalne w ich rozwoju, przysłuży się osobom, które zechcą rozpocząć działalność gospodarczą.Przez wiele lat byli burmistrzowie i obecny włodarz Lądka-Zdroju zabiegali o uratowanie zabytkowej budowli przed ruiną. Mocno liczyli na powrót do niej kolei państwowych bądź ulokowanie się kolei regionalnych w powiązaniu z reaktywowaniem przewozów pasażerskich i towarowych na nieczynnym szlaku Kłodzko - Stronie Śląskie. Nic takiego nie nastąpiło. Stąd decyzja o innym wykorzystaniu budowli.Jak zapewniają przedstawiciele lądeckiego ratusza - prace adaptacyjne przebiegają sprawnie, mimo że aura zimowa. Do przyszłego wystroju budynku dworcowego wykorzysta się zrenowane elementy zachowanych dekoracji bądź wyróżników architektonicznych.
(bwb)

Foto UMiG Lądek-Zdrój
http://dkl24.pl/pl/4182/60/c/dworzec-dla-przedsiebiorczych.html
 

·
A fe Silesia!
Joined
·
5,204 Posts
Discussion Starter · #3 ·
30 - milionowa inwestycja w Świeradowie-Zdroju

G. Stefanowicz | Utworzono: 2018-02-17 22:06 | Zmodyfikowano: 2018-02-17 21:16

Dwie trasy narciarskie o długości 1200 i 1300 metrów z odrębną koleją krzesełkową mają powstać tuż przy kolei gondolowej w Świeradowie Zdroju. Inwestorem jest spółka Ski & Sun.To już drugie podejście spółki, pierwsza nieudana próba rozbiła się o cietrzewia, który występuje w części trasy. Wtedy na budowę nartostrad nie zgodziła się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Udało się jednak osiągnąć kompromis. Jakub Sojka, wiceprezes spółki poinformował, że górna część nartostrady zostanie poszerzona do 100 metrów, znajduje się tam bowiem strefa ochrony.

Turyści już nie mogą doczekać się nowych tras narciarskich. - Nie potrafimy wykorzystać naszych walorów do końca, tutaj trasy by się przydały, aby jeszcze mocniej rozwinąć region. Turystyka, narciarstwo to jest coś niesamowitego - mówi jeden z narciarzy.

Wybudowanie nowych tras narciarskich przyniesie wymierne korzyści. Już dziś szacuje się ,że powstanie tu ponad 1500 nowych miejsc pracy, hotele i apartamenty. Skorzysta z tego nie tylko Świeradów Zdrój ale także okoliczne miejscowości. Gmina Mirsk, na której terenie leży 80% terenu zarządzanego przez spółkę już przygotowuje plan zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów.

Wartość planowanej inwestycji to kwota około 30 milionów złotych. Rocznie z usług samej kolejki gondolowej w Świeradowie Zdrój korzysta około 200 000 turystów. O tym czy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyda pozytywną opinię dla SKI&SUN dowiemy się na przełomie maja i czerwca.
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/75147/30-milionowa-inwestycja-w-Swieradowie-Zdroju
 

·
Registered
Joined
·
4,209 Posts
Ciekawe wieści płyną też z Zieleńca. Radni Dusznik Zdrój ćwierkają o rozmowach z inwestorami, którzy rozbudowaliby tamtejszy ośrodek narciarski. Chodzi przede wszystkim o wydłużenie tras. Najdłuższa miałaby aż 6 kilometrów!
 

·
Registered
Joined
·
474 Posts
Clash_tekin;145720163 Najdłuższa miałaby aż 6 kilometrów![/QUOTE said:
W tym miejscu to 6 km może mieć co najwyżej trasa do biegów narciarskich:lol: Chyba, że to będzie takie 6 km jak trasa spacerowa ma 2,8 km...

Tam byłoby dobrze, gdyby rozbudowa dała te cztery/pięć tras po 1000-1200 m każda plus lepsze połączenie poszczególnych części ośrodka.

Choć oczywiście każdy news cieszy:cheers:
 

·
A fe Silesia!
Joined
·
5,204 Posts
Discussion Starter · #6 ·
KGHM TFI zainwestuje 250 mln w obiekty Polskiej Grupy Uzdrowisk i sieci hoteli Interferie

lut 22 2018

KGHM TFI planuje zainwestować ćwierć miliona złotych w nowe inwestycje rozwojowe, modernizację i rozbudowę turystycznej bazy noclegowej obiektów swoich spółek Polskiej Grupy Uzdrowisk i sieci hoteli Interferie.

Flagową inwestycją, która pochłonie 45 mln złotych i ma zostać ukończona w lutym 2020 roku będzie przebudowa obiektu Argentyt w Dąbkach, ponadto planowana jest rozbudowa obiektu Chalkozyn w Kołobrzegu – który zyska łącznie 585 miejsc noclegowych oraz basen, aquapark, sale konferencyjne i kręgielnię, a jego przebudowa będzie kosztowała 30 mln złotych.

Prezes KGHM TFI Jacek Drobny, podczas uroczystej prezentacja oferty Polskiej Grupy Uzdrowisk i Interferie na rok 2018, które odbyło się w Polanicy Zdrój zapowiedział też powstanie nowego obiektu hotelowego w Uzdrowisku Cieplice ze 170 miejscami noclegowymi. To trzecia istotna dla KGHM inwestycja, która zamknie się w kwocie 24,5 mln złotych. Celem inwestycji rozwojowych i modernizacyjnych jest zwiększenie wartości ośrodków uzdrowiskowych i hotelowych, a ich łączna planowana wartość na lata 2018-2022, to kwota około 250 mln zł.

Ponadto w czerwcu 2018 roku Polska Grupa Uzdrowisk rozpocznie przebudowę Domu Zdrojowego i pijalni wód w Uzdrowisku Polanica-Zdrój, zmodernizuje domy zdrojowe w Świeradowie-Zdroju i Cieplicach. Natomiast już teraz można zobaczyć jaką metamorfozę przeszła Willa Gryf w Połczynie-Zdrój czy Mała Pieniawa w Polanicy-Zdrój. Planowane jest również wdrożenie scentralizowanej obsługi klienta. W 2017 roku obiekty Polskiej Grupy Uzdrowisk przyjęły 83 tysiące klientów z Polski i zagranicy, a hotele sieci Interferie 58 tysięcy klientów.
https://www.e-hotelarz.pl/mht/?p=49508
 

·
Registered
Joined
·
4,209 Posts
W tym miejscu to 6 km może mieć co najwyżej trasa do biegów narciarskich:lol: Chyba, że to będzie takie 6 km jak trasa spacerowa ma 2,8 km...

Tam byłoby dobrze, gdyby rozbudowa dała te cztery/pięć tras po 1000-1200 m każda plus lepsze połączenie poszczególnych części ośrodka.

Choć oczywiście każdy news cieszy:cheers:
6 kilometrów może się uzbierać. Trasa miałaby biec od Masarykowej Chaty aż do Podgórza (dzielnica Dusznik Zdrój). To jak na polskie warunki naprawdę konkret. Różnica poziomów między stacją górną i dolną jakieś 400-500 metrów, co przy obecnych 170 metrach robi różnicę.
 

·
A fe Silesia!
Joined
·
5,204 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Jedlina-Zdrój wygrała prestiżowy konkurs Aglomeracji Wałbrzyskiej na rewitalizację uzdrowiskowej części miasta

Autor: UM Jedlina-Zdrój
2018-02-09, Aktualizacja: 2018-02-13 11:53

Jedlina-Zdrój wygrała prestiżowy konkurs Aglomeracji Wałbrzyskiej na rewitalizację uzdrowiskowej części miasta

Kilkuletnia praca przygotowawcza zakończyła się sukcesem i zaowocowała zajęciem trzeciego miejsca w konkursie na najlepsze projekty rewitalizacyjne Aglomeracji Wałbrzyskiej i uzyskała dofinansowanie w wysokości ponad 1 600 000 złotych z UE

Jedlina-Zdrój jest jedyną gminą w powiecie wałbrzyskim, która otrzymała dofinansowanie. Całkowita wartość projektu to prawie 1 900 000 zł. W ramach tego projektu przewiduje się rewitalizację Alei Niepodległości – wycinkę i ogławianie drzew, renowację alejek i terenów zielonych. Planowane jest również uporządkowanie terenów nieutwardzonych w otoczeniu uzdrowiska i zbudowanie dodatkowych miejsc postojowych. Wyremontowana ma być ścieżka łącząca ul. Piastowską z ul. Piękną (tzw. „Basenowa”) oraz pobocza ulicy Sienkiewicza.

Całkowitemu przeobrażeniu ulegnie teren podwórek przy ulicy Piastowskiej 35-41. W ramach projektu odrestaurowany będzie kiosk przy ul. Sienkiewicza 1 oraz wyremontowane budynki po dawnej rozlewni wód przy ulicy Poznańskiej 8, a niepełnosprawni uzyskają dostęp do budynku Centrum Kultury.

Pierwsze prace nad przygotowaniem do rewitalizacji rozpoczęto już w roku 2014. Wtedy to została przeprowadzona inwentaryzacja architektoniczna w całym mieście. Efektem tego było opracowanie dokumentu pt. „Wskazówki dotyczące kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu miasta Jedlina-Zdrój”.

W tym czasie odbywały się spotkania z mieszkańcami Jedliny-Zdroju, którym zostały zaprezentowane przykładowe rozwiązania architektoniczne, zarówno domów, ogrodzeń, ale również obiektów tzw. malej architektury pasujące do stylu miasta. Zaproponowane rozwiązania gmina sukcesywnie wprowadzała na obszarze miasta.

Kolejnym etapem porządkowania architektonicznego w Jedlinie-Zdroju było przygotowanie do rewitalizacji uzdrowiskowej części miasta. Po wielu debatach z radnymi i spotkaniach mieszkańców z urbanistami i architektami w sierpniu 2015r powstał dokument Pt. „Koncepcja zagospodarowania przestrzeni publicznej i niezagospodarowanych podwórek w uzdrowiskowej części miasta Jedlina-Zdrój”. Celem opracowania było przedstawienie wstępnych propozycji rozwiązań do dyskusji, modyfikacji i zaakceptowania również przez organ konserwatorski. Należy zaznaczyć, że teren ten w większości objęty jest ścisłą ochroną konserwatorską.

Kolejnym krokiem przygotowania do rewitalizacji było opracowanie Programu Rewitalizacji Miasta Jedlina-Zdrój. Dokument ten, niezbędny do pozyskania środków zewnętrznych, konsultowany z mieszkańcami został przyjęty przez Radę Miasta w czerwcu 2016r. Rozpoczęły się prace projektowe. Już w grudniu 2016r. powstał gotowy projekt „Rewitalizacji przestrzeni publicznej centrum miasta Jedlina-Zdrój”. Tak więc gdy został ogłoszony przez Instytucję Pośrednicząca Aglomeracji Wałbrzyskiej nabór wniosków na konkurs w ramach działania 6.3 Rewitalizacja zdegradowanych obszarów gmina była gotowa do złożenia wniosku.

Obecnie trwają przygotowania do przetargu na wyłonienie wykonawcy. Planowane zakończenie całości inwestycji to pierwsza połowa przyszłego roku.

– Mamy nadzieję, że jest to dopiero początek procesu rewitalizacji części uzdrowiskowej, a w dalszej perspektywie obejmie on resztę naszego miasta – mówił burmistrz Leszek Orpel podczas narady ze swoim zastępcą Romualdem Wysockim i przewodniczącym Komisji Uzdrowiskowej Markiem Resiakiem.
http://walbrzych.naszemiasto.pl/artykul/jedlina-zdroj-wygrala-prestizowy-konkurs-aglomeracji,4404600,artgal,t,id,tm.html
 

·
Registered
Joined
·
1,880 Posts
6 kilometrów może się uzbierać. Trasa miałaby biec od Masarykowej Chaty aż do Podgórza (dzielnica Dusznik Zdrój). To jak na polskie warunki naprawdę konkret. Różnica poziomów między stacją górną i dolną jakieś 400-500 metrów, co przy obecnych 170 metrach robi różnicę.
Tylko przy takich zimach jak ostatnio, to pewnie trudno byłoby z utrzymaniem takiej trasy. Śnieg zwykle zaczyna się od przełęczy, czyli realnie od 700m w zwyż (300 m przewyższenia).
 

·
A fe Silesia!
Joined
·
5,204 Posts
Discussion Starter · #10 ·
No to dezinwestycja...

Szczawno-Zdrój. Spłonął Zakład Przyrodoleczniczy

Autor: Dariusz Gdesz, Artur Szałkowski
2018-03-05, Aktualizacja: dzisiaj 08:54 źródło: Naszemiasto.pl

Wielki pożar w Szczawnie-Zdroju. Spaleniu uległ najważniejszy obiekt uzdrowiska - Zakład Przyrodoleczniczy posadowiony nad źródłami wód mineralnych.

Oficer dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu otrzymał informację telefoniczną o pożarze zabytkowego Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju w nocy z niedzieli na poniedziałek (z 4 na 5 marca) o godz. 1.21 od świadka zdarzenia. Od razu na miejsce zostały skierowane zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Wałbrzycha oraz jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu wałbrzyskiego. Następnie na miejsce zaczęły docierać kolejne jednostki PSP z Dolnego Śląska. Na miejsce przybył również komendant wojewódzki PSP we Wrocławiu, który ze swoim sztabem koordynuje działania gaśnicze.

– W akcji brało udział 39 zastępów. W tym 69 strażaków z jednostek Państwowej Straży Pożarnej z Wałbrzycha, Świdnicy, Kamiennej Góry, Jeleniej Góry, Legnicy i Jawora oraz 15 strażaków ochotników z jednostek w powiecie wałbrzyskim – mówi kpt. Tomasz Kwiatkowski, rzecznik prasowy PSP w Wałbrzychu. – Pożar objął dach i poddasze Zakładu Przyrodoleczniczego. To obiekt o powierzchni około 7 tys. metrów kwadratowych.

Walka strażaków z pożarem trwała około sześciu godzin, a następnie przez kolejnych kilka godzin trwało dogaszanie zgliszczy. Strażacy nie chcą spekulować na temat przyczyn pożaru. Jego okoliczności wyjaśni śledztwo prowadzone policję pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że całkowitemu zniszczeniu uległo około 80 procent obiektu, w którym funkcjonowały m.in.: jaskinia solno-jodowa, działająca od początku jego istnienia komora normobaryczna nazywana w uzdrowisku komorą pneumatyczną, która do niedawna była jedyną w Polsce, a także nowoczesna kriokomora oddana do użytku w grudniu 2017 roku. Tutaj możecie zobaczyć galerię zdjęć z otwarcia kriokomory. Prawdopodobnie uda się natomiast uratować część balneologiczną, ale to okaże się dopiero po wejściu do obiektu ekspertów.

– Obiekt jest posadowiony na naszych źródłach wód mineralnych i to jest największy problem. Musimy teraz podjąć z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz innymi instytucjami nadzorującymi działalność uzdrowiska decyzje o charakterze prawnym, które pozwolą na dalsze jego funkcjonowanie bez szkody dla kuracjuszy i pracowników – wyjaśnia Paweł Skrzywanek, prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A. – Mamy jeszcze dwa obiekty, w których wykonywane są zabiegi rehabilitacyjne, dlatego nie chcemy redukować etatów. Planujemy pracę w systemie zmianowym.

Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A. zatrudnia około 300 osób. Z tego około 230 na etatach. Jego prezes ma nadzieję, że Zakład Przyrodoleczniczy uda się szybko odbudować, dzięki życzliwości i wsparciu finansowym od różnych instytucji i osób prywatnych. Część pieniędzy na odbudowę ma pochodzić z polisy. Spalony obiekt jest ubezpieczony.

– Na miejscu pożaru byli marszałek oraz wojewoda dolnośląski, od których uzyskaliśmy deklarację wsparcia. Jesteśmy również w stałym kontakcie z ministrem Michałem Dworczykiem, szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – wyjaśnia Paweł Skrzywanek. – Mimo sytuacji kryzysowej, w której się znaleźliśmy, nie zaprzestajemy działalności. Będzie kontynuowana w naszych pozostałych obiektach. Dlatego zwracam się o wyrozumiałość do naszych gości i kuracjuszy, w związku z niedogodnościami. Będziemy musieli na razie funkcjonować w systemie dwuzmianowym. Zwracam się również z apelem do osób, które mają już wyznaczone terminy turnusów w Szczawnie-Zdroju, by z nich nie rezygnowali tylko przyjeżdżali do nas. Walczymy o przetrwanie. Bez kuracjuszy nie będzie uzdrowiska.

Zakład Przyrodoleczniczy w Szczawnie-Zdroju został wybudowany pomiędzy 1938 i1939 rokiem i był podstawowym ośrodkiem lecznictwa balneologicznego Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A. Wykonywano w nim zabiegi z zakresu: hydroterapii, elektroterapii, światłolecznictwa, laseroterapii i fizykoterapii.
http://walbrzych.naszemiasto.pl/artykul/szczawno-zdroj-splonal-zaklad-przyrodoleczniczy-zdjecia-i,4557228,artgal,t,id,tm.html
 

·
Registered
Joined
·
16,217 Posts
^^Szkoda, był to chyba jeden z nielicznych obiektów, który przyciągał turystów (i nie tylko) do tego miasteczka.
Ogólnie turystów tam nadal jak na lekarstwo (za dużo też niezdrowo, ale mogłoby być więcej), pytanie jak to się odbije na kuracjuszach...

W ogóle mam wrażenie, że marketing Wałbrzycha i Szczawna kuleje, nie ma jakiejś wizji, planów na stworzenie produktu, bardziej działa to na zasadzie "przyjedźcie zobaczyć Książ i ew. Kopalnię" / "przyjedźcie się leczyć". A na palcach dwóch rąk można policzyć miejsca w Polsce, z tak świetnymi predyspozycjami do budowy zróżnicowanych (!) i kilkudniowych produktów turystycznych, bez większego krążenia po okolicy (skądinąd też świetnej). Są zabytki, industrial, góry, uzdrowisko, szlaki spacerowe, Chełmiec, Dworzysko, tereny nad deptakiem, kolej widokowa, jezioro, Góry Sowie - a nadal w świadomości większości osób biedaszyby. Dopiero osobista wizyta zmienia postrzeganie - tylko jeszcze trzeba do tej wizyty przekonać...
 

·
Registered
Joined
·
1,130 Posts
Co do Zieleńca, to:
https://infinity.czarnagora.pl/

Robi to deweloper z Czarnej góry na działce Sobiesiaka. To jest działka poniżej drogi na przeciwko pomarańczowej kanapy. Tam gdzie kiedyś była szkółka Le-ski.

Co do długości stoków, to 6 km to chyba raczej fantazje. Z planów o których słyszałem, to Nartoram planowała przedłożyć swój stok poniżej drogi, aż do drogi do Dusznik (tej, która kiedyś się zjeżdżało z Zieleńca). Miało tam powstać krzesło i chyba parking przy drodze.
 

·
A fe Silesia!
Joined
·
5,204 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Ważna kolejowa inwestycja w Sudetach. Ważna szczególnie w kontekście Jedliny-Zdrój:

Pociągiem do Jedliny-Zdrój w 2021? Kolejarze szykują się do remontu
14 marca 2018

Malowniczo położona linia kolejowa, łącząca Świdnicę z Jedliną-Zdrój, długo czekała na drugie życie. Ostatni rozkładowy pociąg pasażerski jechał tędy niemal 30 lat temu. Szansa na wznowienie połączeń właśnie znacząco wzrosła. PKP PLK ogłosiło przetarg na rewitalizację linii. Pociągi mogą wrócić na trasę już za trzy lata.Chociaż obecnie jest zamknięta i nieprzejezdna, linia kolejowa wybudowana wzdłuż doliny rzeki Bystrzycy ma niebanalną historię i uchodzi za jedną z perełek dolnośląskiej techniki. Jej budowa była dla niemieckich inżynierów nie lada wyzwaniem. 24-kilometrowa linia powstała w górskim terenie, co wymagało wzniesienia ośmiu pokaźnych mostów i wiaduktów. Najdłuższy z nich, Rabenstein Brücke, mierzy blisko 144 metry. Zanim jednak mógł on powstać, konieczne było przekonanie ówczesnych rządzących o samej potrzebie budowy.

Przedsiębiorca, który przekonał pruski parlament
Do utworzenia kolejowej trasy uparcie dążono z dwóch powodów. Po pierwsze, byłoby to najszybsze połączenie Wrocławia z turystycznymi miejscowościami Gór Sowich, w tym z ośrodkami uzdrowiskowymi. Po drugie, nowa linia zapewniłaby komunikację dla zakładów przemysłowych, takich jak znajdująca się pobliskim Walimiu fabryka tekstylna Websky, Hartmann & Wiesen GmbH. To właśnie Egmont Websky, niemiecki przedsiębiorca i przewodniczący Świdnickiej Izby Handlowej, był jednym z największych orędowników budowy linii kolejowej ze Świdnicy do Jedliny, która stanowiłaby przedłużeniem trasy z Wrocławia.

Wraz ze swoją firmą Websky miał przekazać 50 tysięcy marek na budowę drogi żelaznej. W skali całej inwestycji była to kropla w morzu potrzeb, ale kropla zauważalna. Między innymi dzięki staraniom przedsiębiorcy, do projektu udało się przekonać pruski rząd oraz parlament. Ten ostatni, w czerwcu 1897 roku przeznaczył 4,15 mln marek na budowę trasy Świdnica Dolne Miasto (późniejsze Przedmieście) – Zagórze Śląskie – Jugowice – Jedlina-Zdrój. Roboty budowlane ruszyły w 1902 roku i zakończyły się po 2,5 roku. 1 października 1904 roku linia kolejowa została oficjalnie otwarta.

Websky pozostał jednak niepocieszony. Kolejowe połączenie, o które tak zażarcie walczył, nie zostało doprowadzone do Walimia. Ostatecznie zdecydowano, że spółka Websky, Hartmann & Wiesen wybuduje prywatną, 5-kilometrową linię z Jugowic do Walimia.

Upadek i odbudowa
Kolejnym istotnym okresem w historii linii Świdnica – Jedlina były schyłkowe lata Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i początki Rzeczypospolitej Polskiej. Coraz gorszy stan infrastruktury doprowadził do tego, że mieszkańcy zaczęli porzucać powolną kolej na rzecz coraz powszechniejszych samochodów. Sytuację miał uratować kapitalny remont torów i mostów, rozpoczęty w roku 1989. W związku z tymi pracami wstrzymano ruch pociągów na linii. Składy pasażerskie już tam więcej nie wróciły. Zamknięcie odcinka Świdnica – Jedlina nastąpiło w maju 1992 roku.

Od kilku lat toczyła się dyskusja nad reanimacją całej linii kolejowej nr 285, łączącej Wrocław, Sobótkę, Świdnicę i Jedlinę-Zdrój. Przeprowadzenie remontu dałoby szansę na wznowienie kursowania pociągów pasażerskich na tej trasie. Po długich przygotowaniach PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy odcinka Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. – Szacunkowy koszt tej inwestycji to blisko 90 mln złotych. Planujemy zakończenie prac na koniec 2020 roku – mówi Bohdan Ząbek z PKP PLK. Tym samym w 2021 roku na trasę mogłyby powrócić pociągi.

– Projekt dotyczący linii kolejowej nr 285 na odcinku Świdnica – Jedlina-Zdrój realizowany jest przy dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 – tłumaczy Agnieszka Zakęś z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Decyzja o wyborze tej inwestycji do realizacji została podjęta przez samorządy skupione w Aglomeracji Wałbrzyskiej.

– To linia o dużym potencjale dla lokalnych mieszkańców, turystów oraz miłośników kolei. Dzięki jej odbudowie możliwe będzie utworzenie pętli kolejowej wewnątrz aglomeracji wałbrzyskiej – podkreśla Ząbek. Dzięki temu rozwiązaniu pociągi mogłyby przejechać ze stacji Jaworzyna Śląska, przez Świebodzice, Wałbrzych Szczawienko, Wałbrzych Główny, Jedlinę-Zdrój, Świdnicę, po czym powrócić do Jaworzyny, by następnie udać się w kierunku Wrocławia lub Legnicy. Miałoby to usprawnić komunikację w regionie i ułatwić przesiadki między pociągami.
Okolice dawnego przystanku osobowego w Lubachowie

Co ulegnie zmianie?
Z punktu widzenia świdnickich podróżnych zmienia się niewiele. Najważniejszy, przynajmniej w wymiarze symbolicznym, może być zamiar likwidacji pozostałości po jednym z peronów na dawnej stacji Świdnica Kraszowice. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie powstanie w tym miejscu przystanek osobowy i nie będą się tam zatrzymywać pociągi. Większych zmian należy się jednak spodziewać na dalszym odcinku, przeznaczonej do remontu, linii kolejowej.

Planowana jest likwidacja przystanku Bystrzyca Dolna. Ma on zostać przesunięty o 1,5-kilometra w stronę Burkatowa i najprawdopodobniej przyjmie właśnie taką nazwę. Odbudowane zostaną dawne przystanki w Bystrzycy Górnej, Lubachowie, Zagórzu Śląskim i Jugowicach. PKP PLK chce też zbudować nowy przystanek Jedlina-Zdrój Centrum w rejonie centrum przesiadkowego przy ulicy Bolesława Chrobrego, który ma zastąpić likwidowany przystanek Jedlina Dolna. Ostatnia na trasie stacja Jedlina-Zdrój ma po przebudowie posiadać dwa odnowione perony i wyremontowaną wiatę peronową.

W przypadku wszystkich remontowanych lub odbudowywanych przystanków kolejowych, planowana jest budowa peronów o długości 85 metrów, czyli w zupełności wystarczającej dla dolnośląskich szynobusów. Większą wątpliwość budzi wysokość przyszłych peronów, ustalona na 0,76 metra. To o kilkanaście centymetrów więcej niż potrzeba, by wygodnie wejść do autobusów szynowych jeżdżących w barwach Kolei Dolnośląskich. Jeżeli kolejarze się nie dogadają, pasażerów może czekać „zeskakiwanie” z peronu do pociągu.

Kluczowe znaczenie w całej inwestycji ma jednak przywrócenie sensowej prędkości przejazdu na krętej, górskiej trasie. Jeżeli plany uda się wcielić w życie, po zakończeniu remontu na przeważającym odcinku linii będzie można jechać z prędkością 70-80 km/h.
http://swidnica24.pl/pociagiem-do-jedliny-zdroj-w-2021-kolejarze-szykuja-sie-do-remontu/
 

·
A fe Silesia!
Joined
·
5,204 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Nowoczesne przedszkole w Lądku. Będzie ogrzewane energią geotermalną

Bartosz Szarafin | Utworzono: 2018-03-13 11:01 | Zmodyfikowano: 2018-03-13 11:00

Takiej inwestycji nie było w Lądku od blisko 30 lat. Przy ulicy Polnej powstaje przedszkole połączone ze żłobkiem. I choć inwestycja u niektórych budzi zastrzeżenia to miasto podkreśla, że dzięki innowacyjności szybko się zwróci. - Szczegół tkwi w technologii budowy i ogrzewania - wyjaśnia kierownik budowy Michał Frydrychowski.Wnętrze budynku jest podzielone na strefy, oprócz sal będzie wózkarnia, część biurowa i kuchnia. Pomieszczenia dla dzieci mają ogromne okna, w każdym jest łazienka, a wyjścia ewakuacyjne prowadzą prosto na zewnątrz. Ogrzewanie zapewnia energia z 9 odwiertów geotermalnych. Ich wydajność przewyższa zapotrzebowanie o 20%.

Wartość inwestycji to blisko 8mln zł, z czego 4,7mln pochodzi ze środków unijnych. Dzięki geotermii - wniosek otrzymał wysoką punktację co przełożyło się na wysokość dotacji. A co o takiej inwestycji myślą mieszkańcy?

Budowa powinna się zakończyć w połowie roku.
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/75885/Nowoczesne-przedszkole-w-Ladku-Bedzie-ogrzewane-przez-energie-geotermalna
 

·
Registered
Joined
·
1,552 Posts
Inwestycja będzie zlokalizowana w Szklarskiej Porębie na Białej Dolinie przy ulicy Demokratów (to ta dolna ulica, powyżej na wizkach widać też budynki przy Wojska Polskiego).

Temat apartamentowców w tym miejscu ciągnie się od kilkunastu lat. Na działce stoją nawet rozgrzebane dwa budynki, a temat odżywał już dwukrotnie. Oby teraz się udało.
Teren jest ciekawy. Spokój, ładny widok na Czarną Górę i Wysoki Kamień, do centrum (poczta, Lidl) pieszo pięć minut.

Gdy będę na Białce zrobię kilka fotek miejsca przyszłej budowy.
 
1 - 20 of 64 Posts
Top