SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 152 Posts

·
Registered
Joined
·
200 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Chciałbym zaprezentować Wam moją i Vlada wędrówkę po Supraślu, niedziela 14 maj 2006 r. :).1. "Supraśl - Zdrój, miasto, około 5 tys. mieszkańców. W obecnym swym kształcie miasteczko powstało jako osada fabryczna w latach 30-tych XIX w. Do tego czasu historia miejscowości łączy się bezpośrednio z historią klasztoru oo. bazylianów, zajmującego północny skraj dzisiejszego ukladu przestrzennego. Pierwsi mnisi zakonu Bazylego Wielkiego z Pieczerskiego klasztoru w Kijowie zostali sprowadzeni przez Aleksandra Chodkiewicza w 1498 roku. Początkowo osadzeni w Gródku, wkrótce przenieśli swą siedzibe w miejsce zwane Suchym Grądem. W ciągu następnych trzech stuleci powstał w Supraślu zespół klasztorny skupiony wokół murowanej cerkwi p.w. Zwiastowania NPM, stanowiącej najstarszą -XVI-wieczną część założenia. Wraz z rozbiorami Polski upadli suprascy bazylianie .W 1796 r. rząd pruski skonfiskował dobra zakonne. Do 1831 roku bazylianie dzierżawili folwark Supraśl, a w 1836 roku nastapiła kasata ich klasztoru .Pierwszym fabrykantem ,który przybył do Supraśla po 1831 roku (ustanowieniu granicy celnej między "kongresówką" a Rosją ), był Wilchelm Zachert ze Zgierza. W1867 r. został właścicielem Supraśla , wcześniej przekształciwszy folwark w osadę fabryczna na wzór Zgierza. W póżniejszych latach brzybyli tutaj inni fabrykanci :Buchholtz, Reich Aunert ,Jansen,Lippert, Alt. Kryzys lat 1900-1903 spowodował powolny upadek supraskiego przemysłu.Zakłady Zacherta ,Alta i Buchholtza przeszły w ręce żydowskich dzierżawców (min. Cytrona). Całkowite zniszczenie przemysłu w Supraślu nastąpiło w końcu II wojny światowej.Obecnie Supraśl-Zdrój jest ośrodkiem turystyczno -wypoczynkowym."2. Ulica Białostocka.3. Kaplica p.w Wszystkich Świętych na cmentarzu katolickim - pierwotnie unicka. Kaplica murowana i drewniana, wieża z początku XVIII w., korpus z połowy XIX w.4. Po drugiej stronie ulicy Białostockiej znajduje się Cmentarz Ewangelicki. Mieszczą się na nim dwie wyrózniające się budowle...5. Oto pierwsza z nich :). Mauzoleum Buchholtzów. Budowla neogotycka wybudowana w 1904 roku wg. projektu arch. Hugo Kudera.6. Część dolna :).7. Również ;).8. Ujęcie z boku.9. I kolejne.10. Zdobnictwo ścienne :).11. Tymczasem kolumny zwieńczone łukiem.12. Nieco ku górze13. I jeszcze wyżej ;).14. Okno skryte za kolumną.15. A teraz już w pełnej krasie :).16. Do niebios ;).17. Wielość kształtów i zdobień górnej części kapliczki :).18. Jeszcze bliżej.19. Lucyfer?? :D:D:D.20. I jego brat bliźniak :).21. Nazwaliśmy je rzygaczami - kto wie, może to ich prawdziwe określenie?? ;) :).22. Smocze bestie również zagrzały tutaj miejsce :).23. Tablica upamiętniająca architekta Hugo Kudera.24. Mauzoleum otoczone nagrobkami.25. I jeszcze raz pogląd na neogotycką wymowę tej budowli. Po lewej stronie prześwituje Kaplica Wszysktich Świętych zaprezentowana na początku tej serii zdjęć.

*********************

CDN :).
 

·
Registered
Joined
·
575 Posts
Moja koleżanka chodziła do liceum w Supraśli. Z jej opowiadań wyłania się obraz niezwykle ciekawego miasteczka. Na zdjęciach miasta nie widać więc czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy.
 

·
Registered
Joined
·
200 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
MAR_tm said:
wyprzedziliście moją jutrzejszą wyprawę
teraz nie wiem co robić już :D
Poradzimy jakoś ;). Kto wie, czy pogoda ładniejsza Ci nie dopisze :). Myśmy pojechali właśnie w trakcie tego deszczu, który nawiedził nasze okolice wczoraj, co widać na fotkach z resztą. Więc zdjęcia poniekąd posępne wyszły, taki mroczny klimacik :D:D:D. Oczywiście z miłą chęcią obejrzę Supraśl także z Twojego obiektywu :]. Działaj :).

BTY said:
Moja koleżanka chodziła do liceum w Supraśli. Z jej opowiadań wyłania się obraz niezwykle ciekawego miasteczka. Na zdjęciach miasta nie widać więc czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy.
Zapewne mowa o liceum plastycznym?? :). Bardzo ładny budynek, a owszem. Co do miasteczka zaś, to jest ono specyficzne w zabudowie. Nie ma tam kamienic i bloków, dominuje zabudowa domów drewnianych. I oczywiście co nieco zabytków, kościoły, cerkiew, ratusz, dom Janssena, liceum plastyczne właśnie. Uroku miastu dodaje także malowicze położenie nad rzeką Supraśl, która wije się tuż obok przycerkiewnego zespołu klasztornego.
 

·
Registered
Joined
·
2,712 Posts
w tamtym roku chodzila po Bialym plota ze Suprasl (i inne) miejscowosci chca wlaczyc do miasta . A to nie za daleko ??? Licza Suprasl jeszcze do zespolu miejskiego Bialegstoku ?
 

·
Registered
Joined
·
2,076 Posts
wojtekbp said:
w tamtym roku chodzila po Bialym plota ze Suprasl (i inne) miejscowosci chca wlaczyc do miasta . A to nie za daleko ??? Licza Suprasl jeszcze do zespolu miejskiego Bialegstoku ?
To raczej nieaktualne ;) Chcieli włączyć Supraśl, Wasilków, Kleosin itd. Aglomeracja Białegostoku to graniczące z nim gminy, w tym i Supraśl :)
 

·
Registered
Joined
·
200 Posts
Discussion Starter · #9 ·
MAR_tm said:
pierwszy slyszę, może chodziło o odłączenie grabówki od gminy supraśl a przyłączenie do bstoku ?
Ano. Na moje oko Supraśl z resztą leży za daleko aby go "wessać" do Białegostoku. Cosik pomiędzy 12 a 15 km będzie ;). Autobusem podmiejskim jedzie się z centrum Białego około 20 minut. Poza tym na trasie nie ma zbytnio zabudowań [oprócz wsi Ogrodniczki w połowie drogi], aby przyłączyć tyle leśnego terenu do stolicy Podlasia. Z resztą, Supraśl to w zasadzie wydzielona enklawa możnaby rzec, i bliżej mu swoimi walorami i tradycją do Puszczy Knyszyńskiej aniżeli do 300-tu tysięcznego miasta ;).
 

·
Registered
Joined
·
13,548 Posts


21. Nazwaliśmy je rzygaczami - kto wie, może to ich prawdziwe określenie?? ;) :).


*********************

w rzeczy samej Xavier tak się to fachowo nazywa. Za Wikipedią :"Rzygacz (gargulec, plwacz) - ozdobne, wystające poza lico muru, zakończenie rynny dachowej, z którego woda deszczowa ma swobodny odpływ."

To dopiero początek zdjęc z Supraśla -Zdroju , tak wiec BTY gwarantuje ci ze wyjatkowy klimat to masteczko posiada

Dla orientacji dodam że Supraśl położony jest nad rzeką o tej samej nazwie (dawniej Sprząśla) ok 12 km na północny wschód od Białegostoku, otoczony zwartym kompleksem lesnym Puszczy Knyszyńskiej( Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej jest obszarowo najwiekszy w Polsce) (dla mnie osobiście o wiele ładniejszej od jej sławniejszej koleżanki Białowieskiej)Dla fanów dwóch kółek dodam że w tym roku rozpocznie się budowa ścieżki rowerowej z białego do Supraśla(wzdłuż istniejącej szosy(bardzo malowniczej))Wogóle Puszcza Knyszyńska to raj dla turystyki pieszej i rowerowej.
 

·
Registered
Joined
·
200 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Mała aktualizacja o poranku ;).26. I oto druga z kapliczek na Cmentarzu Ewangelickim w Supraślu.27. Klasycystyczna kaplica grobowa rodziny Zachertów wymurowana w 1885 roku wg proj. arch. H Zydoka.28. Tablica upamiętniająca klan Zachertów z bliska ;).29. Widok od prawej.30. Górne zwieńczenie budowli.31. Od kapliczki do kapliczki.32. Kapliczka Zachertów jak widać otoczona jest stalowym ogrodzeniem.33. W sąsiedztwie kolejny obiekt związany z tą rodziną...34. ...pamiętający jeszcze XIX wiek ;).35. Mimo upływu lat wszystko możemy bez problemu odczytać :D:D:D.

*********************

CDN :).
 

·
Registered
Joined
·
13,548 Posts
bylismy jakies 3 godziny(wraz z dojazdami) ,a z zabytków opóściliśmy jedynie dworek Zacherta (mea kulpa). Wzasadzie warte sfotografowania są także ocalałe stare budynki dawnych fabryk włókienniczych(ale śpieszylismy sie na powrotny autobus do białego)
 

·
Registered
Joined
·
6,626 Posts
BTY said:
Moja koleżanka chodziła do liceum w Supraśli. Z jej opowiadań wyłania się obraz niezwykle ciekawego miasteczka. Na zdjęciach miasta nie widać więc czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy.
W Supraśli można się co najwyżej wykąpać :)
 

·
Registered
Joined
·
200 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Kolejna "15"-ka zdjęć :).36. Nagrobek z czasów zaborów.37. Niemieckie wpływy zawędrowały nawet na Podlasie ;).38. A tutaj z kolei fragment płyty nagrobnej Witolda Sławińskiego - postaci zasłużonej dla miasta Supraśl.39. Trzeba przyznać, że ten pomnik-nagrobek prezentuje się dosyć egzotycznie :).40. I raz jeszcze kapliczka Buchholtzów.41. Sąsiedni cmentarz katolicki i kaplica p.w. Wszystkich Świętych.42. W dalszym ciagu wędrówka wzdłuż ulicy Białostockiej. Wyłania się zespół budynków klasztornych w obrządku prawosławnym.43. Zaczynamy od strony zachodniej. Brama-Dzwonnica z 1752 r., w stylu późnobarokowym z elementami rokokowymi (na wzór bramy Pałacu Branickich w Białymstoku).44. Brama widziana od południa. Tuż obok na prawo barokowe budynki klasztorne z poł. XVIII w. okalające dziedziniec. Uklad wnętrz korytarzowy. Ponad nimi wyłania się górna część Cerkwii p.w. Zwiastowania NMP.45. Zbliżamy się :).46. ...by przyjrzeć się cerkiewnym wieżyczkom.47. Obiektyw w dół i ponownie budynek klasztorny na pierwszym planie.48. Brama, cerkiew i posępne niebo.49. Tutaj dosyć wyraźnie widać podobieństwo do Bramy Pałacowej w Białymstoku.

Dla porównania brama przy Pałacu Branickich w B-stoku wygląda tak:I wracamy z powrotem do Supraśla :).50. I kolejny budynek należący do zespołu przyklasztornego, nieco na lewo od Bramy.

*************

CDN :).
 

·
Registered
Joined
·
13,548 Posts


38. A tutaj z kolei fragment płyty nagrobnej Witolda Sławińskiego - postaci zasłużonej dla miasta Supraśl.


*************

należy wspomnieć o patronie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej prof. Witoldzie Sławińskim .Postaci niezwykle barwnej i zasłużonej dla odkrywania tajemnic puszczańskiej przyrody .Z urodzenia wilnianin ,studiował we Lwowie , Wilnie ,Moskwie , Paryżu nauki przyrodnicze.Odbył wiele podróży po Afryce I Europie . Najbardziej umiłował właśnie Puszczę Knyszyńską,gdzie zgodnie ze swą wolą został pochowany na supraskim cmentarzu w 1962 roku
 

·
Registered
Joined
·
13,548 Posts


37. Niemieckie wpływy zawędrowały nawet na Podlasie ;).


*************

dokładnie , w samym Białymstoku do 1914 roku Niemcy stanowili ok. 5-6 % ludności miasta
 
1 - 20 of 152 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top