SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 99 Posts

·
Registered
Joined
·
4,239 Posts
Discussion Starter · #1 ·
20 czerwca 2014

Suwalska inwestycja pt. "Rozbudowa i przebudowa stadionu lekkoatletycznego w Suwałkach" została wpisana w Ministerstwie Sportu i Turystyki Departamentu Infrastruktury Sportowej na Listę zadań inwestycyjnych zakwalifikowanych do Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu – Plan Roczny na rok 2014.

Z informacji zamieszczonej na stronie internetowej ministerstwa dowiadujemy się , że przyznana transza na 2014 r. to milion 700 tysięcy złotych, a na 2015 r. 2 miliony 100 tysięcy złotych.

Szacunkowe koszty inwestycji sportowej to ponad 9 i pół miliona złotych. Władze miejskie w budżecie na 2014 r. określiły limit nakładów finansowych na remont stadionu lekkoatletycznego w wysokości 4 516 605 zł a w 2015 r. – 5 056 090 zł.

Ostatecznym etapem przyznaniem dotacji, po uzyskaniu pozytywnej oceny wniosku aplikacyjnego, będzie zawarcie umowy o dofinansowanie pomiędzy Ministrem Sportu i Turystyki a Prezydentem Miasta Suwałk.

źródło: UM Suwałki
Co wiemy na dziś?
  • W ramach inwestycji zmodernizowany zostanie cały kompleks sportowy (stadion, korty tenisowe, boisko wielofunkcyjne, drogi dojazdowe etc.) i dostosowany do współczesnych warunków
  • Po przebudowie stadion ma być dostosowany do wymagań, które posiadają "imprezy międzynarodowe"
  • W ramach przebudowy powstanie nowa zadaszona trybuna o pojemności ok. 1000 miejsc siedzących
  • Pod trybuną będzie znajdować się bieżnia przeznaczona do rozgrzewki
  • Koszt przebudowy stadionu planuje się na ok. 9,5 mln zł (ok. 3,8 mln zł będzie pochodziło ze środków Ministerstwa Sportu, zaś ok. 5,7 mln zł budżetu miasta)
  • Rozpoczęcie prac wstępnie zaplanowano na wrzesień tego roku. Zakończenie przewiduje się w sierpniu 2015 r.

Poniżej zamieszczam poglądowe informacje i wizualizacje projektu sprzed 3 czy 4 lat przebudowy tego stadionu. Obecnie są one nieaktualne. I stadion będzie przebudowywane wedle nowego projektu. Chociażby trybuna będzie trzykrtonie większa. Gdy pojawią się konkretne informacji i wizualizacje dot. nowego projektu - post ten zostanie zaktualizowany.

W ramach inwestycji planowana jest modernizacja obecnego stadionu, tak aby spełniał standard PZLA na poziomie klasy III krajowej. Ponadto w pobliżu głównego boiska znajdować się będzie bieżnia treningowa (o długości 80m) oraz rzutnie (rzutnia do pchnięcia kulą, rozbieżnia do skoku wzwyż) przeznaczone do rozgrzewki w trakcie zawodów. Projekt przewiduje również instalację sztucznego oświetlenia, nagłośnienia, elektronicznej tablicy wyników oraz nowego ogrodzenia terenu. Przy głównej arenie lekkoatletycznej będzie wybudowana nowa, zadaszona trybuna o pojemności ok. 300 osób. W pobliżu trybuny głównej wybudowane zostanie również pomieszczenie przeznaczone do pomiaru czasu.Arena lekkoatletyczna z boiskiem do gry w piłkę nożną
Arena będzie wyposażona w następujące urządzenia:
- bieżnię okólną, która będzie 8 torowa o długości 400 metrów. Częścią bieżni głównej będzie również odcinek o 8-torowej prostej do biegu na 100m i 110m do biegu przez płotki
- skocznię do skoku wzwyż
- dwie rzutnie do pchnięcia kulą
- rzutnię do rzutu dyskiem i młotem
- dwustronną skocznię do skoku w dal i trójskoku
- dwustronną skocznię do skoku o tyczce
- dwie rzutnie do rzutu oszczepem
- boisko trawiaste do gry w piłkę nożną o wymiarach 100m x 64m


Trybuna i pomieszczenie pomiaru czasu
Zaprojektowana trybuna na około 300 osób będzie zadaszona, połączona obiektem pawilonowym z pomieszczeniami przeznaczonymi dla spikera zawodów sportowych i urządzeniami pomiaru czasu.


Boisko wielofunkcyjne
Planowana jest wymiana nawierzchni na istniejącym wielofunkcyjnym boisku sportowym. Boisko przeznaczone będzie do rozgrywania na nim meczów piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki. Plac gry będzie również oświetlony.

źródło: Suwalskie Inwestycje - Stadion Lekkoatletyczny
 

·
Registered
Joined
·
4,239 Posts
Discussion Starter · #3 ·
I potwierdzenie dotychczasowych informacji

2014-06-23 14:19:52​

Zmieni się wszystko

Prace zajmą dwa lata a zmieni się wszystko - mowa o stadionie lekkoatletycznym w Suwałkach. Jak już informowaliśmy miasto otrzymało dofinansowanie na rozbudowę i modernizację obiektu. To 3 miliony 800 tysięcy złotych z Ministerstwa Sportu i Turystki. Przyznana transza na ten rok to milion 700 tysięcy złotych, a na 2015 - 2 miliony 100 tysięcy. Dzięki rozbudowie i modernizacji stadion lekkoatletyczny w Suwałkach będzie dostosowany do najnowszych standardów. Modernizacja obejmie między innymi nową, krytą trybunę na tysiąc miejsc, bieżnie, skocznie, a nawet większe parkingi i drogi dojazdowe. Po renowacji na obiekcie będą mogły odbywać się zawody rangi międzynarodowej. Szczegóły przedstawił dziś Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Prace ruszą z końcem tegorocznych wakacji a na czas remontu obiekt będzie całkowicie zamknięty. Szacunkowe koszty inwestycji to ponad 9 i pół miliona. Różnicę pokryje Ratusz.


źródło: Radio 5​
 

·
Registered
Joined
·
4,239 Posts
Discussion Starter · #4 ·
I to z czym wiązałem największe nadzieje, a więc "60 metrowa bieżnia pod trybuną" z poprzedniego filmiku to jednak to była przesada Renkiewicza. Myślałem, że to będzie coś na kształt zadaszonej bieżni, którą możnaby wykorzystywać w okresie zimowym.

A skończy się chyba na kawałku tartanu do rozbiegu wokół trybuny. Tak przynajmniej teraz sądzę po filmiku z podsumowaniem tygodnia UM. O stadionie lekkoatletycznym od 5minuty 49 sekundy

 

·
Registered
Joined
·
4,239 Posts
Discussion Starter · #6 · (Edited)
"Pod trybuną nawierzchnia poliuretanowa oraz z kostki betonowej polbruk."
Czyli raczej nie będzie to jakiś zamknięty obiekt, na co liczyłem, który możnaby wykorzystywać w okresie zimowym.
 

·
Registered
Joined
·
5,729 Posts
za Suwalki24.pl:

Dziś został ogłoszony przetarg na "Rozbudowę i przebudowę stadionu lekkoatletycznego w Suwałkach przy ulicy Wojska Polskiego". Inwestycja zostanie zrealizowana przy wsparciu pieniędzmi z Ministerstwa Sportu i Turystki. Szacunkowa wartość inwestycji to 9,5 mln zł, a dofinansowania 3,8 mln zł. Termin składania wniosków w przetargu upływa z dniem 18 lipca, a stadion (plan na zdjęciu głównym) ma być gotowy do 31 sierpnia 2015 roku.
- Dzięki rozbudowie i modernizacji stadion lekkoatletyczny w Suwałkach będzie dostosowany do najnowszych standardów. Inwestycja obejmie budowę nowej, krytej trybuny na tysiąc miejsc, bieżnie, skocznie, a nawet większe parkingi i drogi dojazdowe – wymienia Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk - Po renowacji na obiekcie będą mogły odbywać się zawody rangi międzynarodowej – dodaje prezydent Suwałk.
Nowa arena będzie wyposażona w następujące urządzenia:
a/ bieżnię okrężną 8 - torową o długości 400m (będzie również bieżnię prostą 8 - torową do biegu na 100m i 110m przez płotki)
b/ czterościeżkowa skocznia do skoku w dal i trójskoku - zaprojektowana jako dwie dwukierunkowe skocznie, z rozbiegami o szerokości 1,22m i zeskoczniami o wymiarach 4.02 m x 8.00 m (przy usytuowaniu belki do skoku w dal 2 m od zeskoczni oraz belek do trójskoku w odległości 13m i 11 m od zeskoczni).
c/ skocznia do skoku wzwyż - na południowym zakolu bieżni okrężnej, z zeskokiem 4x6mx0,7m
d/ skocznia do skoku o tyczce - jedna dwukierunkowa, szerokość rozbiegu 1,22 m
e/ rów z wodą do biegu z przeszkodami
f/ dwie rzutnie do pchnięcia kulą
g/ rzutnia z klatką do rzutu dyskiem i młotem (sektor rzutów długości 90 m),
h/ dwie rzutnie do rzutu oszczepem, rozbiegi długości 36,45 m i 36,50 m,

Urządzenia treningowo – rozgrzewkowe:
a/ rzutnia do pchnięcia kulą o nawierzchni mineralnej, piaskowo – gliniastej, z sektorem o długości 25 m,
b/ bieżnia rozgrzewkowo - treningowa o dystansie 100m, czterotorowa, ze skrajnym torem stanowiącym jednocześnie rozbieg do skoku w dal i z zeskocznią o wymiarach 2,75 m x 8.00 m,
c/ rozbieg do skoku wzwyż pokrywający się częściową z bieżnią treningową
d/ treningowa rzutnia oszczepem, z rozbiegiem o długości 33 m i sektorem rzutów o długości 100 m,
e/ treningowa rzutnia dyskiem i młotem i sektorem rzutów długości 90 m,

Trybuna zadaszona wolnostojąca na 1040 miejsc, z pomieszczeniem dla aparatury do elektronicznego pomiaru czasu (fotofiniszu) i jej obsługi. Pod trybuną nawierzchnia poliuretanowa przepuszczalna i z kostki betonowej polbruk.


 

·
Registered
Joined
·
5,729 Posts
za Suwalki24:

Od popisania umowy na modernizację suwalskiego stadionu minęło3,5 miesiąca. Do ustalonego w niej terminu oddania obiektu do użytku pozostało już tylko 6,5 miesiąca. Od kilku tygodni na placu budowy zastój. Wiele wskazuje na to, że w 2015 roku lekkoatleci na ten stadion jednak nie wejdą.
- Na razie trzymamy się zapisu w umowie, zgodnie z którą zmodernizowany i przebudowany stadion ma być oddany do użytku 31 sierpnia tego roku – mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Rzeczywiście od kilku tygodni na palcu budowy panuje spokój, ale wykonawca nie zgłaszał się do nas z propozycją aneksowania umowy jeśli chodzi o termin oddania nam stadionu. Poczekajmy zatem co przyniesie wiosna. Na dziś nie mam mowy o zmianach terminu oddania stadionu do użytku.

Suwalski stadion lekkoatletyczny doczekał się modernizacji i przebudowy po 22 latach użytkowania. Głównym wykonawcą prac jest Tamex Obiekty Sportowe S.A Warszawa, spółka, która wykonała prace na suwalskim stadionie piłkarskim (podgrzewanie i układanie murawy), a na koncie ma realizację kilkudziesięciu obiektów sportowych na terenie całego kraju. Koszt inwestycji na stadionie lekkoatletycznym to prawie 12 mln zł, z czego 3,8 mln stanowi dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Po zakończeniu prac obiekt, na którym w czasach jego świetności startowali tej klasy sportowcy jak Monika Pyrek, Anna Rogowska, Szymon Ziółkowski, Tomasz Majewski, Kamila Lićwinko (jeszcze jako Stepaniuk),śp. Kamila Skolimowska. Na suwalskim tartanie kibciowaliśmy też uczestnikom i medalistom mistrzostw świata, Europy i igrzysk olimpijskich z Polski, Litwy, Białorusi, Kataru.

Wsparcie modernizacji suwalskiego stadionu deklarowała, ale słowa nie dotrzymała Irena Szewińska, która, jako prezes PZLA, odwiedziła Suwałki na zaproszenie prezydenta śp. Józefa Gajewskiego.

Czas zrobił swoje, podupadły obiekt omijali lekkoatleci nie tylko z zagranicy, ale nawet z czołówki województwa. Wierni pozostali mu jedynie uczestnicy lekkoatletycznych czwartków oraz zawodów organizowanych przez SZS i LZS.

Nowa arena ma być wyposażona w następujące urządzenia:

a/ bieżnię okrężną 8 - torową o długości 400m (będzie również bieżnię prostą 8 - torową do biegu na 100m i 110m przez płotki)
b/ czterościeżkowa skocznia do skoku w dal i trójskoku - zaprojektowana jako dwie dwukierunkowe skocznie, z rozbiegami o szerokości 1,22m i zeskoczniami o wymiarach 4.02 m x 8.00 m (przy usytuowaniu belki do skoku w dal 2 m od zeskoczni oraz belek do trójskoku w odległości 13m i 11 m od zeskoczni).
c/ skocznia do skoku wzwyż - na południowym zakolu bieżni okrężnej, z zeskokiem 4x6mx0,7m
d/ skocznia do skoku o tyczce - jedna dwukierunkowa, szerokość rozbiegu 1,22 m
e/ rów z wodą do biegu z przeszkodami
f/ dwie rzutnie do pchnięcia kulą
g/ rzutnia z klatką do rzutu dyskiem i młotem (sektor rzutów długości 90 m),
h/ dwie rzutnie do rzutu oszczepem, rozbiegi długości 36,45 m i 36,50 m,

Urządzenia treningowo – rozgrzewkowe:
a/ rzutnia do pchnięcia kulą o nawierzchni mineralnej, piaskowo – gliniastej, z sektorem o długości 25 m,
b/ bieżnia rozgrzewkowo - treningowa o dystansie 100m, czterotorowa, ze skrajnym torem stanowiącym jednocześnie rozbieg do skoku w dal i z zeskocznią o wymiarach 2,75 m x 8.00 m,
c/ rozbieg do skoku wzwyż pokrywający się częściową z bieżnią treningową
d/ treningowa rzutnia oszczepem, z rozbiegiem o długości 33 m i sektorem rzutów o długości 100 m,
e/ treningowa rzutnia dyskiem i młotem i sektorem rzutów długości 90 m,

Trybuna zadaszona wolnostojąca na 1040 miejsc, z pomieszczeniem dla aparatury do elektronicznego pomiaru czasu (fotofiniszu) i jej obsługi. Pod trybuną nawierzchnia poliuretanowa przepuszczalna i z kostki betonowej polbruk.

To wszystko za ... nie wiadomo ile miesięcy. Nasi rozmówcy twierdzą, że szanse na oddanie stadionu w terminie są takie jak na to, że w lutym zakwitną lipy, a na pierwsze zawody międzynarodowe na tym obiekcie trzeba poczekać do jesieni ... ale 2016 roku.
 
1 - 20 of 99 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top