SkyscraperCity Forum banner

[Suwałki] Suwałki Plaza

683351 Views 2187 Replies 133 Participants Last post by  AdrianSuvalkai


Suwałki Plaza:

* powierzchnia łączna 40 000 m2
* trzy kondygnacje przeznaczone na handel i rozrywkę
* 500 miejsc parkingowych na 2 poziomach

W Centrum znajdą się:

* 100 sklepów uznanych marek w pasażu handlowo-usługowym
* delikatesy
* 4 sal kinowych Cinema City
* centrum rozrywki Fantasy Park z kręgielnią, bilardami, grami komputerowymi, placem zabaw dla dzieci, kafejką internetową i dyskoteką
* ogródek gastronomiczny

Do Centrum Suwałki Plaza można dojechać samochodem oraz komunikacją miejską.

* przystanek autobusowy przed wejściem do Centrum, linie: 2, 2 bis, 3, 3 bis, 5 św, 6, 8, 9 bis, 10, 12, 14, 15, 15 bis, 16, 17, 20
* dworzec Główny PKP, 4 minut spacerem
* dworzec autobusowy PKS, 2 minuty spacerem

Najwięksi inwestorzy w Suwałkach

* WKiZB WIGRY (grupa ATLAS)
* MALOW
* Porta KMI System
* AQUAEL-BIS
* FORTE S.A.

Strefa Zasięgu i oddziaływania

* 100 000 mieszkańców w promieniu do 15 minut dojazdu
* 205 000 mieszkańców w promieniu do 30 minut dojazdu
* 370 000 mieszkańców terytorium Polski do 60 minut dojazdu
* 450 000 wraz z terytorium Litwy
See less See more
1 - 20 of 2188 Posts
Powoli coś rusza z Plazą Suwałki

Pojawiło się na BIP Suwałki ogłoszenie o decyzji lokalizacyjne dla Plaza Suwałki:

Suwałki, 12 marzec 2007r.

OSGK.VI.7624-24/O/07

OBWIESZCZENIE

Zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 – z późn. zmianami)

Prezydent Miasta Suwałk

informuje, iż na wniosek Suwałki Plaza Sp. z o.o. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na:

“Budowie Centrum Rozrywkowo-Handlowego “Suwałki - Plaza”: etap A – z parkingiem podziemnym i naziemnym oraz niezbędną infrastrukturą drogową i instalacyjną naziemną i podziemną”

W ciągu 5 dni od daty ukazania się niniejszego obwieszczenia można w tut. Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej (pok. 209) zapoznać się z materiałami w tej sprawie oraz zgłosić ewentualne zastrzeżenia i wnioski.

Jednocześnie informuję, że zgłoszone zastrzeżenia i wnioski zostaną rozpatrzone przy rozstrzygnięciu decyzji.Czyli jak widać będą zaczynać od parkingu na 500 samochodów (oczywiście wielopozimowego. :banana:

Sam obiekt będzie adaptacją starego aresztu (zbudowanego jeszcze za Cara). Plaza Centers wykupiła dodatkowo znajdujący się obok parking. Z tego co mi wiadomo budowa ruszy w 2 połowie roku, a obiekt będzie oddany do użytku pod koniec 2008 r.

Wydaje mi się, że inwestor myśli także o klientach, którzy będą przejeżdżali obok Plazy jadąc do / lub z Krajów Bałtyckich - a takich podróżnych jest dużo. Szacowany koszt wybudowania obiektu to 40 milionów Euro. Plaza Centers jest także zainteresowana sąsiadującą działką, gdzie zamierza postawić hotel.

Poza tym w Suwałkach kupiło ziemię TESCO, gdzie planują postawić market z galerią .:eek:hno: A jak wiadomo TESCO jest znacznie gorszy od np. polskiej Stokrotki.
See less See more
Fotka Aresztu - tam gdzie powstanie Plaza

Załączam zdjęcie elewacji budynku byłego aresztu, który ma zostać wkomponowany w Plazę, niestety jest to tylko fragment elewacji - choć dosyć ciekawy. Może uda się załączyć zdjęcie. Jeżeli nie to sorki !

See less See more
Lokalizacja Plaza Suwałki

Galeria będzie prawie w samym centrum miasta, przy ul. Dwernickiego. Sąsiadem na przeciwko będzie MC Donald`s, niedaleko dworzec PKS i PKP. Resztę zaznaczyłem na zdjęciu. Możecie podziwiać Suwaliszki z góry :nuts:

See less See more
Mysle że w Suwałkach bardziej przyjęłoby sie standardowe centrum tj Hipermarket (5-8 tys m2) wraz z galeria ok 80-90 sklepow. z Calym uznaniem dla Suwalszczan (pozdrawiam) :) Wasze miasto z okolicami nie jest zbyt liczne i obawiam sie ze dojdzie do sytuacji jaka ma miejsce w Rudzie Slaskiej. Poczatkowo wielki boom dobre marki ale niestety z czasem stalo sie zwyklym centrum podrzednej kategorii 9supermarket Albert zmniejszyl swoja powierzchnie o polowe jest duzo pustych lokali a zaczynaja sie tam zadamawiac sklepy "wszystko po 4 zlote". Co prawda tu zadecydowal raczej inny czynnik. Koncepcja centrum ktore jest male i niezbyt konkurencyjne. Jesli nie dojdzie do jego generalnej przebudowy moze nie przetrwac konkurencji. Dlatego tez uwazam ze lepsze byloby centrum z hiprmarketem ktore mogloby sie spokojnie utrzymac z takimi sklepami jak np Deichmann, CCC, Carry, Reserved, Cropp Town, Orsay, Vison ekspress, RTV AGD, czesc restauracyjna itd. Pozdrawiam!


Dwa lata temu inwestor chciał wybudować niedaleko centrum Suwałk hipermaret Real z Galerią Handlową o łącznej powierzchni około 40 tys. m. kw. Jednak władze miasta nie zgodziły się na "blaszaka". W Suwałkach miejsce na tego typu obiekty znajduje się na wylocie z miasta w stronę Augustowa, kilka km od centrum. Cieszę się, że władze miasta nie popełniły błędu jak wiele innych polskich miast, które wpuściły ogromne hale z blachy falistej do swoich centr. Przypadek Rudy Śląskiej jest inny. Jest to miasto w konurbacji śląskiej, gdzie tego typu obiektów klasy Plaza jest kilkanaście, poza tym jest sporo hipermarketów.

Z Suwałk do naprawdę dużego miasta (Kowna) jest 120 km, do Wilna 186 km, a do Warszawy 270 km. W bliższej odległości nie ma tego typu obiektów. Dopiero co zaczyna coś raczkować w Białymstoku :)

Myślę, że Plaza Centers Poland zanim zdecydowała się zapłacić 5,6 mln PLN za 2 ha gruntu zrobiła dobry biznesplan i jest pewna jego powodzenia . Poza ty takie centrum połączone z multipleksem, food court`em i innymi atrakcjami przyciągnie na pewno mieszkańców Augustowa, Gołdapi, Sejn, Ełku oraz przejeżdżających Bałtów.
See less See more
Inny typ galerii po prostu. TK np. w przypadku CH Targowek podpisali umowe z Silver Screenem. Kinoplex jest wynikiem poparcia przez pana Jaruzelskiego. Nie podpisywali nigdy umowy z nimi. W reducie jest Jonesy&Jones. A ogolnie sklepy sa podobne. Esprit, Mexx - tu i tu to samo. Nie tak do konca jest jak mowisz.
Do plazy mnie nikt nie przekona a Cinema City rewelacja jakas nie jest, chociaz wole to od kinoplexu. Plazy udaja takie centra nieco lepsze. Mi to strasznie nie podchodzi. Wole juz galerioblaszak i nie zycze sobie ich inwestycji w Bialymstoku.


URL=www.fotosik.pl]
[/URL]

Nie zgodzę się z Tobą do końca. Dla przykładu Plaza Poznań. Na zewnątrz może zbyt ciekawie nie wygląda (ale na pewno lepiej od "galerioblaszaka"), ale wewnątrz chyba jest nieźle :nuts: . Poza tym jest to klasyczny "mall" z niedużym marketem, wieloma sklepami i rozrywką (kina, Fantasy Park, Bowling - to wszystko też będzie w Suwałakch, tylko w trochę mniejszej skali). Poza tym Plazy w przeciwieństwie do "galerioblaszaków" mają wielopioziomowe parkingi. W Suwałkch będą:


-trzy kondygnacje przeznaczone na handel i rozrywkę
-500 miejsc parkingowych na 2 poziomach
-100 sklepów uznanych marek w pasażu handlowo-usługowym
-4 sale kinowe Cinema City
-centrum rozrywki Fantasy Park z kręgielnią, bilardami, grami komputerowymi, placem zabaw dla dzieci, kafejką internetową i dyskoteką
-ogródek gastronomiczny
See less See more
4
Radze odwiedzic poznaska plaze :). Takiego g. i tandety moje oczy nie widzialy nigdy, a plstikowe "drewienko" tj. te brazowe elementy to totalna zenada. Wole juz blaszane pudlo, ktore niczego nie udaje niz takie szity, jakie funduje plaza. Temu inwestorowi to akurat dalbym bana na Polske, ale trzymam kciuki, by ich suwalska realizacja wygladala lepiej :) To jest taki typ centrum handlowego, jak powstajaca w Bialymstoku Alfa. Nie nastawiaja sie na czesc spozywcza.
Akurat mieszkam w Poznaniu :banana: i Plazę ogladałem kilka dni temu. Nie uważam, aby było to gorsze od blaszaka. Kilometr dalej jest Carrefour i Kaufland. Oczywiście do Starego Browaru nie ma to prównania. To jest mall, a nie hipermarket z 2 hektarowym połaciem asfaltu do parkownia aut. Plaza nic nie udaje. Większość tego typu centrów zrobiona jest na podobnym poziomie, albo i gorszym
Mi tez sie poznanska plaza nie podoba - jest okropna wnetrze nie pasuje do elewacji blee :puke:
Nie ma co się sprzeczać. Poznańska Plaza to faktycznie nic ciekawego, taki sobie zwykły mall na przedmieściach, co nie zmienia faktu, że jest lepsza od najlepszego blaszaka z 2 hektarowym arkuszem asfatu / blachy falistej.. Powalający jest Stary Browar i tyle.

Zobaczymy co Plaza zrobi w Suwałkach. Wiadomo, że stary budynek aresztu jest zabytkowy i jego przebudowa będzie konsultowana z konserwatorem zabytków, który jak wiadomo nie zgodzi się na wyburzenie obiektu. Taki mall, nawet jak wykończenie będzie miał "poznańskie" to będzie jak na warunki suwalskie, czy białostockie obiektem wysokiej klasy. W Suwałkach na razie są Kaufland, Biedronki, Plus i Stokrotka - zwykłe blaszaki. Niedługo zaczną budowę kolejnego - Tesco.:eek:hno:
Ciekawe jak przebudują areszt ???

Dzięki za fotki :banana: , swoją drogą to chyba będzie pierwsza w Polsce przebudowa zakładu karnego na obiekt handlowy, nie wiem jak z tym było w Europie, czy na świecie ?:nuts:

Zastanawiam się na tym, w jaki sposób inwestor wkomponuje stare mury aresztu w tkankę centrum handlowego. Wydaje mi się, że powinny być zachowane oryginalne akcenty architektoniczne i stara cegła. Dobrze by było, żeby Plaza w tym wypadku zrezygnowała z kolorowych świecidełek (w Poznaniu po zmroku Plaza mieni się kolorami prosto z ulicy uciech:lol: _)
Decyzja środowiskowa dla Plaza Suwałki przyznana !!!

Jak widać niedługo możemy spodziewać się pozwolenia na budowę częsci A Plazy Suwałki, czyli Parkingu Wielopoziomowego wraz z drogami dojazdowymi. Myślę, że budowa może ruszyć latem tego roku :cheers: :cheers: :cheers:

Suwałki, 2 kwietnia 2007 r.

OSGK-VI-7624-24/O/06

OBWIESZCZENIE

Zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 – z późn. zmianami)

Prezydent Miasta Suwałk

informuje, iż w dniu 2 kwietnia zostało wydane postanowienie nr OSGK-VI-7624-24/P/06 nie stwierdzające konieczności opracowania raportu o oddziaływaniu na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie centrum rozrywkowo-handlowego “Suwałki - Plaza” etap A – z parkingiem podziemnym i naziemnym oraz niezbędną infrastrukturą drogową i instalacyjną naziemną i podziemną miedzy ulicami Kolejową, Dwernickiego i Podhorskiego w Suwałkach

Z treścią postanowienia można zapoznać się w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej (pok. 209) Urzędu Miejskiego w Suwałkach.
See less See more
Plaza - Areszt Suwałki

Kompleks byłego aresztu śledczego pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Jest to carska konstrukcja, podobnie, jak kompleksy koszarowe znajdujące się na północy i południu Suwałk. Część aresztu jest pod ochroną konserwatorską i Plaza Centers przy przebudowie będzie musiała trzymać się zaleceń konserwatora zabytków.
Eksploratorzy badają stary areszt

Stare suwalskie więzienie otworzyło swe podwoje dla poszukiwaczy skarbów. Dziś na dziedzińcu i wewnątrz aresztu przy ul. Dwernickiego członkowie suwalskiego Klubu Miłośników Archeologii "Penertator" rozpoczęli prace poszukiwawcze.

Nadzorował je dr Maciej Ambrosiewicz, który opracowuje dokumentację konserwatorską tego obiektu. Jak powiedział Radiu 5, przed rozpoczęciem budowy trzeba dokładnie zbadać teren.

Z pomocą wykrywaczy metalu członkowie "Penetratora" szukają głównie łusek, które mogłyby potwierdzić, czy na terenie aresztu dochodziło do egzekucji - dodał.

Eksploratorzy pracują na wniosek inwestora, który w przyszłości ma zamiar stworzyć w miejscu aresztu Centrum Handlowo - Rozrywkowe "Plaza".

Kolejny etap prac poszukiwawczych przeprowadzony zostanie za kilka dni. Wszystkie znalezione historyczne przedmioty zostaną dokładnie skatalogowane i przekazane do dalszych badań oraz konserwacji.
See less See more
Nowe wieści ze strony www.plazacenters.pl

Wklejam wiuzlkę w 2 częściach. Trochę poglądowa, ale widać, że będzie dużo szkła i klinkieru. Może zrezygnują z festyniarskich kolorów, wszak lokalizacja (były areszt)zobowiązuje do spuszczenia z tonu. Będzie 56 500 m ^2. Rozpoczęli już wynajem, do wynajęcia jest 20 000 m^2 (kina i rozrywka już wynajęte:cheers: ), co ciekawe Plaza Suwałki będzie miała 3 kondygnacje, na 3 będzie Cinema City (widać, że 4 sale - duużo jak na Suwałki :banana: ) i Fantsy Park. Oglądajcie !

Termin uruchomienia centrum to przełom 2008 / 2009 - może na gwiazdkę 2008 zdążą !See less See more
4
Architektura Plaza Suwałki

Poczekałbym na ostateczną wizualkę. W Poznaniu Plaza wygląda też nie najlepiej, pozostałe centra handlowe też nie mają wysokiego poziomu. wystraczy spojrzeć na King Cross (blaszak z podziemnym parkingiem), budowaną PESTKĘ (już obijają front blachą falistą), czy plany Galerii Hetman - też tandeta. Jednynym rodzynkiem jest Stary Browar - ale to już klasa sama dla siebie. Mam nadzieję, że jak na załączonych wizualkach będzie żółty klinkier (nawiązujący do starego aresztu) połączony z dużą ilością szkła i oczywiście, że plaza zachowa jak najwięcej elementów starej architektury aresztu, którego zdjęcia zamieścił Wadim we wcześniejszych postach. Cieszę się z tego, że władze miasta nie wpuściły do centum hipermarketu (taki błąd popełniło wiele polskich miast na fali "blaszako boomu"), tylko dla takich obiektów wyznaczyło działki na skraju miasta. Taki obiekt handlowy jak Plaza to nowa jakość w naszym regionie, najbliżej podobne obiety są na Litwie... i w Warszawie.
See less See more
W 50-tys. Puławch jest poodbnej wielkosci GAleria Zielona i ma sie dobrze. Dlaczego to miałoby nie pasować?
W Puławach Galeria zielona ma 16 tys . m powierzchni całkowitej i parking na 200 aut (parking zewnętrzny), natomiast Plaza Suwałki ma 54 tys m kw całkowitej, multipleks i parking na 500 aut(wielopoziomowy). To obiekty o całkiem innnej kubaturze i klasie. W Plaza Suwałki ma być 100 sklepów, a w zielonej jest 60. Będzie to obiekt bardziej zbliżony do Lubelskiego, a nie Puławskiego.
Konserwator zabytków na pewno nie zgodzil sie na zburzenie tych budynkow, z tego co czytałem zaciekle walczył nawet o te juz zburzone mury dookoła więzienia i o tą wieżyczką więzienną, ale w końcu prawdopodobnie doszli do porozumienia.
Jak tylko zaczęto mówic o tej inwestycji to juz wtedy pisali że w jednym z tych budynkow ma byc restauracja chyba.
Budynków po areszcie śledczym na pewno nie zburzą, bowiem chroni je prawo, są wpisane do rejestru zabytków. Będą wkomponowane w obiekt, być może przykryte szkłem, ale na pewno nie zburzone. Konserwator był przeciwko wyburzeniu okalających areszt murów, a nawet wieżyczek (które jak pamiętam na pewno nie pochodzą z czasów budowy aresztu, były dobudowane najpewniej po II wojnie). Mam nadzieję, że Plaza użyje stonowanych kolorów do wystroju wnętrza centrum, mając na uwadze zabytkowe pochodznie części budynku, pożyjemy, zobaczymy. Myślę, że konserwator tanio skóry nie sprzedał i zawarł porozumienie, które uratuje zabytkowe budynki :) :)
Mysle że w Suwałkach bardziej przyjęłoby sie standardowe centrum tj Hipermarket (5-8 tys m2) wraz z galeria ok 80-90 sklepow. z Calym uznaniem dla Suwalszczan (pozdrawiam) :) Wasze miasto z okolicami nie jest zbyt liczne i obawiam sie ze dojdzie do sytuacji jaka ma miejsce w Rudzie Slaskiej. Poczatkowo wielki boom dobre marki ale niestety z czasem stalo sie zwyklym centrum podrzednej kategorii 9supermarket Albert zmniejszyl swoja powierzchnie o polowe jest duzo pustych lokali a zaczynaja sie tam zadamawiac sklepy "wszystko po 4 zlote". Co prawda tu zadecydowal raczej inny czynnik. Koncepcja centrum ktore jest male i niezbyt konkurencyjne. Jesli nie dojdzie do jego generalnej przebudowy moze nie przetrwac konkurencji. Dlatego tez uwazam ze lepsze byloby centrum z hiprmarketem ktore mogloby sie spokojnie utrzymac z takimi sklepami jak np Deichmann, CCC, Carry, Reserved, Cropp Town, Orsay, Vison ekspress, RTV AGD, czesc restauracyjna itd. Pozdrawiam!
Ja raczej Plazę Suwałki Porównywałbym do tej w Rybniku (też 3 poziomy, 500 miejsc parkingowych i 40 tys. m kw. powierzchni), a nie do tej w Rudzie Śląskiej, która ma jedynie 20 tys. m kw. powierzchni. Poza tym na Śląsku jest ten problem, że takich miejsc jak Plaza, albo duużo większych i bardziej atrakcyjnych jest w promieniu kilkunastu minut jazdy samochdem kilkanaście (np. Silesia City, Rybnik Plaza, itd.) Najbliże porównywalne centra takie jak w Suwałkach są w Kownie (120 km) i Białymstoku - (123 km), co wyjazd czyni nieopłacalnym. Wydaje się, że Plaza Suwałki przyciągnie klientów również z Augustowa (28 km - 30 tys. mieszkańców), Olecka (30 km - 20 tys. mieszkańców), Gołdapi (50 km - 16 tys. mieszkańców), Sejn (30 km - 7 tys. mieszkańców) oraz całą rzeszę klientów, którzy nieopodal będą przemieszczać się trasą nr 8 (Budzisko - Warszawa) - to pewnie około 2 mln samochodów, doliczyć też trzeba litwinów z oddalonego o 50 km 60 tysięcznego Mariampola, którzy odwiedzają Suwałki, aby kupić niektóre tańsze artykuły:[/B]:bash:

Najemcy w Plaza Rybnik:

Usługi:
-5 a sec
-Akademia Berendowicz-Kublin
-Express Klucze
-Kantor
-Vision Express

Dla dzieci
-5-10-15
-AMS
-Coccodrillo

Biżuteria i upominki
-Apart
-Galeria Prezentów
-Notabene
-Paris Paris
-Świat Spinek
-W. Kruk
-Wittchen
-Yes
-Zibi

Obuwie i galanteria skórzana
-Bata
-CCC
-Danija
-Nine West
-Prima Moda
-Ryłko
-Vip Collection

Odzież
-Bytom
-Camaieu
-Carry
-Cropp
-Cubus
-Gatta
-H & M
-La Vantil
-Lee Cooper
-Monnari
-Nivena
-Orsay
-Pierre Cardin
-Promod
-Rapper
-Reserved +ReKids
-Sela
-Smith's
-Sunset Suits
-Tally Weil
-Triumph
-Vero Moda
-Willsoor

Gastronomia
-Cafe Club
-Costa Coffee
-Grycan
-North Fish
-Pizza Dominium
-Sphinx

Zdrowie i uroda
-DR Zdrowie
-Rossmann
-Sephora

Multimedia
-ERA
-Euro AGD
-EURONET
-In Medio
-INTERCOM III
-Komputronik
-Mpunkt (plus)
-Orange
-PLAY Germanos

Wystrój wnętrz
-Home&You
-PIK

Artykuły sportowe
-Martes Sport
-Planet Outdoor

Artykuły spożywcze
-Stokrotka Premium
See less See more
Dzięki za fotki ;-) . Jak coś ruszy dalej, czekam na dalsze foto - relacje !

To co robili to były roboty rozbiórkowe. Budowę zaczynają w I kwartale 2008.
Sczegóły w Linku : http://www.plazacenters.com/poland_plaza.php?id=26

Szkoda, że zakończenie dopiero 3 kwartał 2009, ale budowa obiektu o takiej kubaturze zajmuje ponad rok.

Suwalki Plaza
Region: Poland
Project type: Retail and entertainment scheme
Size: 21,000 sqm :cheers:
Number of units (app.): 100
Parking spaces (app.): 500
Opening: Q3 2009
Plaza share: 100
Project status: Planning stage, construction will commence in Q1 2008


21 000 metrów kw. powierzchni handlowo - rozrywkowej to dużo :nuts: drugie tyle zajmie wielopoziomowy parking, komunikacja, dostawy, pomieszczenia techniczne. Dla porównania powierzchnia handlowa porównywanej tutaj galerii Zielonej w Poławach wynosi 10 000 metrów kw., a w Lublinie 26 000. Także bliżej nam do Lublina, niż do Puław. :banana:

A dla porównania parametry Lublin Plaza.

Lublin Plaza

Region: Poland
Project type: Retail and entertainment scheme
Pre-sold: Klépierre
Size: 26,000 sqm
Number of units (app.): 150
Parking spaces (app.): 700
Plaza share: 50
Project status: completed and sold in 2007Generalnie nic się już nie dzieje. Na teren można wejść - tzn. nikt mnie nie gonił... Ale trzeba uważać bo łatwo wejść w psie g.... - teren służy jako wychodek dla psów z okolicy. Mi się nie udało :eek:hno:
Budynki wyglądają lepiej na zdjęciach - w realu są mocno podniszczone i ktoś się nad nimi napracuje. Ale potencjał jest i jeśli ktoś to dobrze zrobi to będzie świetny efekt.[/QUOTE]
See less See more
o ile dobrze pamietam 26 tys to pierwszy etap plazy w Lublinie ma ,ostatecznie jej powierzchnia ma wyniesc chyba 68 tys m2
Nieprawda :bash:, powierzchnia sprzedaży Lublin Plaza wynosi 26 000 m. kwadratowych, natomiast 68 000 metrów kwadratowych to powierzchnia łączna na którą składają się : 26 000 m kw. powierzchni handlowej, oraz 42 000 m. kw. powierzchni pozostałej, tj. :parkingi, pomieszczenia techniczne i komunikacja (korytarze, schody, wyjścia) oraz magazyny. Zobacz sobie na http://pl.wikipedia.org/wiki/Lublin_Plaza . 26 tys. m. kw. to powierzchnia do wynajęcia przez handel. Z resztą w Lublinie nie skończy się na jednym takim obiekcie, natomiast w Suwałkach nie będzie już raczej miejsca na coś tak dużego.

Suwalska Plaza będzie miała 55 650 m. kwadratowych powierzchni całkowitej, a w tym 21 000 m. kw. do wynajęcia na handel. Reszta, tj. 34 000 m. kw. zajmą parkingi, magazyny sklepów, komunikacja itd. Uwierz, te dodatki zajmują dużo :nuts: powierzchni.
See less See more
Troche sie nad budowa tej Plazy w tych starych budynkach napracuja. Mam nadzieje,ze wszystkie te sklepy nie wyssa ludzi z ulic i sklepow w centrum. Jeden plus, ze miejsce to jest swietnie skomuniowane, raczej nie zakorkuje okolicy i z handlowym centrum miasta moze to stworzyc efekt synergii w postaci ozywienia okolicy.
Wydaje się, że tak będzie. Stary Browar w Poznaniu położony przy ul. Półwiejskiej bardzo ożywił okolicę. Zwiększył się znacznie strumień przechodniów, a okoliczne sklepiki zyskały nowych klientów. Tak naprawdę to kilka przyzwoitych sklepów w Suwałkach jest na Noniewicza, a Arkadia to zwykły bazar (szczególnie piętro). Myślę, że pojawienie się konkurencji w postaci Plazy zmusi część hadlowców do zmiany na lepsze. Część może natomiast upaść, takie są reguły rynku. Od dawna wiadomo, że Suwałkami interesowały się firmy budujące centra handlowe. Np. kilka lat temu głośna była sprawa firmy Echo Investment, która chciała n aos. Północ przy komendzie policji wybudować centrum handlowe z hipermarketem (tzw. blaszaka z galerią). Miasto :nuts: na szczęście postawiło wysokie wymagania co do przebudowy układu komunikacyjnego, i na szczęście dla miasta inwestycja nie wypaliła.:banana:
See less See more
Czemu Plaza chce się wybudować akurat w Suwałkach?? Chodzi mi o to, że przecież samo miasto nie jest jakoś bardzo duże, a jest wiele miast tak samo lub nawet większych które nie mają tego typu galerii. Dlaczego więc akurat Suwałki??
Bo kupili dobry grunt blisko centrum miasta za który sporo PlazaCenters zapłaciła. W pobliżu znajduje się droga nr 8, którą przejeżdża rocznie 2 miliony samochdów z Litwinami, Łotyszami, Estończykami i Finami ,a jak wiemy są to państwa w których PKB na głowę jest wyższy niż w Polsce :nuts:, także potencjalnych klientów poza Suwalczanami i regionem jest dużo więcej. W pobliżu , poza Litwą, nie ma dużych miast, także mieszkańcy regionu będą raczej wybierać Suwałki od oddalonego o 180 km Olsztyna, czy 120 km Białegostoku, gdzie takie centra są też budowane. Po prostu, ktoś zrobił biznesplan i stwierdził, że opłaca się zainwestować w Suwałkach 50 mln Euro :cheers:
1 - 20 of 2188 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top