Następnego dnia bladym świtem, po hucznym świętowaniu urodzin kolegi, we trzy osoby wybraliśmy się na cypel na koniec wsi, by zobaczyć wschód słońca nad Bajkałem. Po powrocie trafiliśmy na tablicę informacyjną, z której - miejscowi zapewne - zrobili sobie tarczę strzelniczą
11. W centrum Listwianki (choć to zwykły betonowy plac, będący poszerzeniem drogi) na targu można kupić trochę pamiątek i mnóstwo rodzajów ryb, przede wszystkim najbardziej znanego omula (choć niektórzy straszą, że ta rybka zjada jakiś syf z dna jeziora i można się zatruć)
12. Tyle było rynku, idziemy w tamtą stronę.
12a. Niestety nowobogaccy w Rosji dotarli i nad Bajkał, budując między drewnianymi chatkami takie oto kiczowate "rezydencje".
13. Zajazd "у Oзера", ładnie wygląda, ale tłumów nie zaobserwowaliśmy.
14.
15. Do Muzeum mieliśmy ładnych parę kilometrów do przejścia.
16. Muzeum Poznania Bajkału nie jest może zbyt duże, ale warto je zobaczyć.
17. Popiersie Jana Czerskiego, jednego z kilku wielkich polskich badaczy Syberii (obok m.in. Benedykta Dybowskiego i Aleksandra Czekanowskiego)
18. Nerpa, czyli bajkalska foka. Jedyny ssak żyjący w Bajkale i jedyny słodkowodny gatunek fok.
19. Tu dwa żywe osobniki, ale jakoś nie zainteresowane pokazami dla turystów.
20. Opuszczamy Muzeum i idziemy "w góry". Po drugiej stronie widoczny Port Bajkał, obecnie końcowa stacja Kolei Krugobajkalskiej. Do lat 50-tych tędy biegła główna nitka Kolei Transsyberyjskiej, lecz po zbudowaniu zapory na Angarze w Irkucku poziom rzeki i jeziora podniósł się, co spowodowało zalanie torów. Można tu dojechać pociągiem turystycznym, ale godziny kursowania są mało ciekawe.
21. W drodze na Kamień Czerskiego.
22. Kamień Czerskiego, święte miejsce dla Buriatów. Stanowi świetny punkt widokowy na Bajkał i Angarę, gdyż wznosi się prawie 300m ponad lustro wody.
23. Wypływ Angary i Port Bajkał.
24. Zbiornik Irkucki/Angara patrząc w kierunku Irkucka.
25. Wracamy na nocleg, w oddali centrum Listwianki.
26. Zachody słońca nad Bajkałem są przepiękne.