Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 22 Posts

·
Registered
287 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Na poczatek kilka widokow Etny z odleglosci:

Widok od strony Katanii

Widoki z Taorminy:

Na pierwszym planie Teatr Grecki

·
Registered
287 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Krotki spacer uliczkami Taorminy.Jest to jedno z najpiekniejszych miasteczek na Sycylii, wyjatkowo czyste i zadbane.Podobno to ulubiona miejscowka wszelkiego rodzaju artystow, gwiazd i VIPow

Corso Umberto,glowna aleja przecinajaca stare miasto

·
arm aber sexy
1,317 Posts
Boze uwielbiam Sycylie!!Taormina jest mega, to prawda ze jest miejscowka gwiazd Hollywoodu :p w jednej z bocznych uliczek pilem najdrozsza wode mineralna w zyciu..nie pamiuetam ile kosztowala ale w przeliczeniu<jeszcze z lirow;)> szklanka kolo 40-50 zl :O
na Etnie bylem w 2002 krotko po wybuchu jak jeszcze nie cala lawa zastygla :) piekne okolice :)
polecam szczegolnie Wyspy Eolskie!!robia fajne wrazenie :D :D

·
Registered
287 Posts
Discussion Starter · #5 ·
ETNA
Największy, czynny wulkan Europy, położony w północno-wschodniej części Sycylii. Wznosi się na wysokość ok. 3340 m n.p.m., a jego obwód u podstawy przekracza 300 km.

Na wysokosc ok. 1990 m n.p.m (Monte Frumento Supino) wjechac mozna samochodem/autokarem ,jesli chcemy dostac sie wyzej mozemy: a) wspinac sie z laka (wybralem ta opcje) lub b) wjechac na wysokosc ok 2500 m kolejka linowa ,a dalej jechac terenowa ciezarowka lub wchodzic pieszo.

Parking na wysokosci ok. 1990 m.n.p.m

W 2003 roku podczas erupcji wulkanu ,kolejka ta zostala podobno zniszczona

Zawsze myslalem ,ze Etna to jeden krater, w rzeczywistosci jest ich tam kilka(jesli nie kilkanascie).Oczywiscie krater glowny znajduje sie na samej gorze.

·
Registered
287 Posts
Discussion Starter · #7 ·

Widok na cala poludniowa Sycylie (na zywo wyglada to znacznie lepiej)

Patrzymy w gore ,widac juz dym z krateru glownego

Stad mozna juz podjechac terenowka

·
Registered
287 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Na wysokosci ok. 2750m znajduje sie budka, z ktorej wyruszaja zorganizowane eskapady (tylko z przewodnikiem) do samego krateru glownego (wszystko zalezy tez od aktywnosci Etny) ,ja niestety tam juz nie dotarlem z powodu braku czasu i dlugiej kolejki czekajacych na wejscie.

Na koniec pozostalo mi zejscie na dol (oczywiscie pieszo)

Wejscie i zejscie zajmuje ok 6h, ale wrazenia niezapomniane

A tak wyglada Etna z satelity w czasie aktywnosci (znalezione w necie)

·
Registered
287 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Alcantara

Bedac w okolicach Etny/Taorminy warto zobaczyc Alcantare (ok 13km od Taorminy/Giardini Naxos).Jest to wąwóz i rzeka ,ktora bierze swoj poczatek na stokach Etny.Wąwóz zostal uformowany przez zastygla lawe ,potem skale wyzlobila woda.W przeszlosci Saraceni hodowali w rzece krokodyle.

·
Let's go crazy !
2,993 Posts
super fotki! jak bylem na Etnie to wyciag niestety nie dzialal;/ a cena busa byla zpaorowa jak dla mnie. A tak w ogole to uwielbiam ten ksiezycowy charakter Etny!! Ostatnia za to bylem na Wezuwiuszu, tez spoko, ale skromniej, moze foty pozniej wrzuce.

Taormina fajna ale taka turystyczna w wakacje.

gdzie jeszcze na Sycylii byles? Gdzies w zachodniej czesci tez??

·
Registered
287 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Zjezdzilem praktycznie cala wyspe (bylem tam okolo 1,5 miesiaca w lipcu i sierpniu 2005).Bylem w takich miejscach jak: Palermo (tam mieszkalem i stamtad robilem wypady w rozne miejsca), Monreale, Trapani, Erice, poplynalem na Favignane (Wyspy Egady), Bagheria, Termini Imerese, Cefalu,Milazzo,Wyspy Liparyjskie (poza Alicudi i Filicudi),Etna,Katania,Taormina,Syrakuzy,Agrigento + w glebi wyspy Vicari i Corleone.

·
Let's go crazy !
2,993 Posts
a no to super wycieczka!! ja mam foty ale wszystkie sprzed epoki cyfrowej;)

Sicilia rzadzi!!:) ja bylem w Taorminie, Agrigento, Syrakuzy, Palermo, Trappani, Erice i gdzies tam jeszcze, ale wszystko zwiedzalem w 4 dni:D jako wypad samochodem z Reggio di Calabria. Pojechalbym jeszcze raz, eh...

czekam na reszte fotek!

·
Registered
8,764 Posts
TommyTOM2 said:
Zjezdzilem praktycznie cala wyspe (bylem tam okolo 1,5 miesiaca w lipcu i sierpniu 2005).Bylem w takich miejscach jak: Palermo (tam mieszkalem i stamtad robilem wypady w rozne miejsca), Monreale, Trapani, Erice, poplynalem na Favignane (Wyspy Egady), Bagheria, Termini Imerese, Cefalu,Milazzo,Wyspy Liparyjskie (poza Alicudi i Filicudi),Etna,Katania,Taormina,Syrakuzy,Agrigento + w glebi wyspy Vicari i Corleone.
TommyTOM2, zainspirowany Twoimi zdjęciami z Sycylii postanowiłem się tam wybrać z rodziną ale tylko na góra 5 dni. Planuje lot do Palermo i potem wypożyczenie auta. Miałbym prośbę. Mógłbyś poradzić co warto a co nie zobaczyć w tak krótkim czasie? Może jakieś wskazówki/porady co do hoteli itd?

·
Registered
259 Posts
Rowniez goraco polecam Sycylię, to piekny zakontek europy, bardzo ciekawy, zarowno pod wzgledem przyrodniczym jak i kulturowym, spedziłem tam wiele wakacji, z racji tego, iz mam czesc rodzinny min. na sycyli. Oprócz miejsc które zostały tu wymienione polecam również Tindari.

Niestety zdjecie było robione lata temu,dlatego tez jest okropnej jakosci, ukazuje półwysep ze slonymi jeziorami wychodzacy w morze, poza tym mozna tam obejrzec, ruiny greckiej osady oraz piekna katedre.
Pzdr.

·
Registered
259 Posts
szalony_okon said:
Boze uwielbiam Sycylie!!Taormina jest mega, to prawda ze jest miejscowka gwiazd Hollywoodu :p w jednej z bocznych uliczek pilem najdrozsza wode mineralna w zyciu..nie pamiuetam ile kosztowala ale w przeliczeniu<jeszcze z lirow;)> szklanka kolo 40-50 zl :O
na Etnie bylem w 2002 krotko po wybuchu jak jeszcze nie cala lawa zastygla :) piekne okolice :)
polecam szczegolnie Wyspy Eolskie!!robia fajne wrazenie :D :D
Hehehe fakt, ceny w Taorminie czesto moga przyprawic o zawrot głowy, ale to miejsce ma niesamowity urok i moze dlatego znani i bogaci ludzie sobie ja tak upodobali. Co do teatru grackiego, nalezaloby tu nadpomnieć, iz organizowane sa w nim do tej pory przedstawienia i koncerty, oczywiscie jak na Taormine przystało bilety kosztuja rowniez majatek....Poza tym aby dostac sie na plaze z Taorminy(ktora jak widac lezy w górach) mozna kupic sobie bilet na kolejke linowa- polecam, niezle widoki. Warto rowniez bedac w taorminie zajrzec do ogrodu miejskiego, ktorego zaczatki siegaja czasow greckich- potem poszukam starych fotek, poskanuje i postaram sie je wrzucic.
Pzdr.

·
Registered
287 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Slodi said:
TommyTOM2, zainspirowany Twoimi zdjęciami z Sycylii postanowiłem się tam wybrać z rodziną ale tylko na góra 5 dni. Planuje lot do Palermo i potem wypożyczenie auta. Miałbym prośbę. Mógłbyś poradzić co warto a co nie zobaczyć w tak krótkim czasie? Może jakieś wskazówki/porady co do hoteli itd?
Co do hoteli to raczej ciezko mi cos doradzic bo mieszkalem u znajomych Sycylijczykow wiec nie mialem tego problemu.Spalem jedynie kilka razy na polach namiotowych ,ale jak chcesz jechac z rodzina to chyba spanie pod namiotem Cie nie interesuje.

Co do miejsc to raczej ciezko w 5 dni zobaczyc wiele ,ale w skrocie opisze miejsca w ktorych bylem a na koniec napisze moje TOP 5 :)

Wiec tak:

Palermo: duze miasto,bardzo gesto zabudowane w wielu miejscach brudne i zaniedbane, duzo starych dzielnic- gett ,nie kazdemu na pewno by sie spodobalo ,mi osobiscie podoba sie bardzo, ma po prostu swoj klimat.Oczywiscie jest tam bardzo duzo ciekawych miejsc, zabytkow itd.Koniecznie trzeba zobaczyc: Katedre,teatry Massimo i Politeama, i wiele kosciolow (wszystko znajduje sie wzdluz 2 glownych ulic miasta Via Maqueda i Via Roma), koniecznie trzeba udac sie na jakis targ w miescie (polecam Ballaro) mozna kupic tam swietne ryby,owoce itd ,koniecznie trzeba zobaczyc ogrod botaniczny,wjechac na Monte Pellegrino (gora z widokiem na cale Palermo i Mondello), warto pojechac na Mondello (plaza miejska Palermo) ,co prawda warunki do plazowania raczej srednie bo plaza w 3/4 zastawiona jest budkami i lezakami ktore rezerwuja ludzie z miasta ale chociaz na kilka godzin warto podjechac.(inne zabytki warte zobaczenia: katakumby,brama Porta Nuova,Museo Archeologico itd wszystkiego wypisac sie nie da reszte znajdziesz w przewodnikach :) )
Monreale Bedac w Palermo trzeba koniecznie skoczyc do Monreale (jest to miasteczko polozone jakies 7 czy 10 km od centrum Palermo).Znajduje sie tam duza katedra z mozajkami w srodku, mozna tam zwiedzac ogrody i wejsc na wieze,jak mowia przewodniki "to jeden zcudów sredniowiecznego swiata " wiec zwiedzic warto ,zwlaszcza ze rzut beretem od Palermo.
Trapani + Erice to miasteczka na zachodzie Sycylii.Trapani to mala miescinka , warto przejsc sie glowna ulica i na targ rybny.Osobiscie troche sie zawiodlem bo slyszalem ze jest tam sporo zabytkow no i to jedno z miasteczek gdzie preznie dziala/dzialala od lat cosa nostra.Ogolnie nie wiele sie tam ciekawego dzieje ,warto dodac ze wyplywa sie stamtad na wyspy Egady. Erice to miasteczko kolo Trapani gdzie znajduje sie wielki sredniowieczny zamek, mi sie podobalo ale jakbym mial tylko 5 dni na cala Sycylie to nie wiem czy specjalnie bym sie tam wybral
Wyspy Egady to 3 wysepki na zachod od Sycylii Favignana,Levanzo i Marettimo. Ja poplynalem tylko na Favgniane bo akurat statek odplywal :) i jest najwieksza z tych wysp.Wrazenia: ladnie, woda prawie przezroczysta, mala wioska rybacka ,znane zabytkowe wiezienie gdzie trzymano kamorrystow i mafiosow, troche turystow,widoki piekne, ale jesli mialbym zobaczyc znacznie ciekawsze wyspy to polecam zdecydowanie Wyspy Liparyjskie (inaczej Eolskie)
Corleone i inne miasteczka w glebi Sycylii Raczej sobie daruj :) ,to znaczy niektore sa bardzo urokliwe ,ale fajerwerkow sie nie spodziewaj, zreszta jak bedziesz jechal przejazdem przez wyspe to sie napatrzysz na te wszystkie widoki.Co do tego Corleone to odwiedza je w wakacje duzo turystow glownie z USA ,z powodu literatury Mario Puzo i filmow z Marlonem Brando, czesto nie wiedzac ze to takze prawdziwa stolica mafii.Ale do zwiedzania nie ma tam zbyt wiele.
Agrigento i Dolina Swiatyn To miasto na pol.Sycylii gdzie znajduje sie caly komplesks starozytnych ruin i kilka swiatyni greckich.Bardzo polecam ,na zwiedzanie wystarcza jakies 4 godziny, a miesjce piekne.Mozna tez podjechac do pobliskiego misteczka (Turki- nie wiem jak to sie pisze) gdzie sa fajne klify z bialej skaly i mozna poskakac do wody i gdzie przy dobrej widocznosci widac podobno Afryke.
Cefalu mala miejscowosc turystyczna na polnocy Sycylii gdzie:jest niezla plaza,duzy kosciol a nad nim gora na ktora mozna wejsc,Sa tam rozne starozytne i sredniowieczne ruiny i niesamowity widok na morze.Miejscowosc polecam jesli jechalbys przejazdem na kilka godzin.Aha bedac tam mialem wrazenie ze to ulubione miejsce nowobogackich Rosjan ,bo gdzie nie poszedlem slyszalem rosyjski i widzialem obwieszone zlotem laski w ciuchach Versace rozmawiajace przez tel komorkowe po rosyjsku.
Taormina ,Etna,Katania Tu zbyt wiele nie powiem bo widac na fotkach,jest pieknie .Co do Katanii to 2 najwieksze miasto Sycylii po Palermo,jest tam zupelnie inaczej niz na zachodzie, jakby wiecej turystow ,obcokrajowcow (Polakow chlejacych tanie wina w miejskim parku :) tak na marginesie).Miasto jakos tak luzniej zabudowane niz Palermo ,zobaczyc mozna ale sa ladniejsze miejsca.
Syrakuzy Kolejne miasto gdzie jest bardzo duzo starozytnych zabytkow (najwiekszy teatr grecki,teatr rzymski,katakumby, fajna dzielnica/czesc miasta Ortygia
Wyspy Liparyjskie Koniecznie trzeba zobaczyc.Jest to 7 wysp wulkanicznych (wulkany wygasle i aktywne) z czego kazda ma zupelnie inny klimat.Volcano: to wyspa z uspionym wulkanem (dym leci ale nie wybuchl od jakichs 100 lat) ,gdzie mozna podejsc do samego krateru ,z gory piekny widok na inne wyspy.Na dole fajna marina z jachtami, gorace blotne zrodla (polecam) i plaza wulkaniczna z czarnym piaskiem.mozna pozyczyc skuter albo quada i pojezdzic po wysepce.Lipari najwieksza z wysp, jest tam miasteczko o tej samej nazwie,najbardziej cywilizowana, muzeu archeologiczne, fabryka i plaza pumeksu ,fajne widoki.Salinanajbardziej dzika z wysp z najbujniejsza roslinnoscia + 2 wygasle wulkany(na jeden mozna wejsc)piekne miejsce.Panarea mala wysepka gdzie swoje domki maja wielcy tego swiata (jak ja bylem to na jachcie wypoczywal tam Bill Gates), wyspa moze niesamowita nie jest ale obok sa swietne zatoczki z przezroczysta woda gdzie gdzie mozna poskakac ze statku.Stromboli to jeden z 3 aktywnych wulkanow europejskich ,mozna podejsc do samego krateru ,na dole wyspy mala miejscowosc ,z drugiej strony wyspy tylko lawa.Ok godz 20 codziennie wulkan wybucha i najlepiej podziwiac to ze statku

Miedzy wysepkami kursuja non stop regularne promy (juz nie pamietam za ile ale cos kolo 5,10 euro w jedna strone miedzy wyspami),sa tez specjalne rejscy turystyczne zorganizowane

Troche sie rozpisalem :)

Moje TOP 5 :

Palermo + Monreale
Agrigento
Etna
Taormina
Wyspy Liparyjskie

·
Registered
287 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Wieczorem (jesli znajde czas) albo jutro zaloze watek i wrzuce po kilka fot z tych miejsc wiec sam bedziesz mogl ocenic gdzie jet najladniej

·
Registered
287 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Albo nie zakladam nowego watku, po co zasmiecac forum.Dorzucam tu fotki z innych wartych uwagi miejsc
Cefalu

1 - 20 of 22 Posts