SkyscraperCity banner

701 - 720 of 3268 Posts

·
Registered
Joined
·
2,561 Posts
W zasadzie, znaczna część infrastruktury leży i czeka na lepsze czasy. Tak z czystej ciekawości: czy wie ktoś z jaką prędkością może obecnie po tych torach pojechać lekki pociąg typu SKM, czy szynobus?
 

·
Registered
Joined
·
577 Posts
W zasadzie, znaczna część infrastruktury leży i czeka na lepsze czasy. Tak z czystej ciekawości: czy wie ktoś z jaką prędkością może obecnie po tych torach pojechać lekki pociąg typu SKM, czy szynobus?
Zależy po którym torze i na jakim odcinku. Ostatnio pociąg specjalny do Niebuszewa z Kibicami Lechii od Wzgórza Hetmańskiego jechał po nie właściwym (lewym - w gorszym stanie) z prędkością 30 km/h. Co prawda mechanik jechał pierwszy szlakiem i bez pilota, ale w takim przypadku dozwolona jest jazda 40km/h, więc jechał 30 ze względu na infrastrukturę.
 

·
Registered
Joined
·
2,561 Posts
Miałem nadzieję na trochę szerszą analizę z uwzględnieniem różnego stanu poszczególnych odcinków i różnic między torami, ale dzieki, dobre i to ;)
 

·
Użytkownik zapisany
Joined
·
1,119 Posts
^^
Z aktualnego rozkładu jazdy dla linii 406 Szczecin Główny – Trzebież Szczeciński. Prędkości według kilometrażu, dla lepszej orientacji dopisałem nazwy posterunków/punktów. Jeśli nazwa posterunku nie jest w nawiasie, to podana prędkość obowiązuje również na podanym posterunku. Prędkości kolejno dla: pociągów pasażerskich / autobusów szynowych / pociągów towarowych.

Tor nieparzysty:
Szczecin Główny -0,089 – Szczecin Turzyn 4,500: 50 / 50 / 40 km/h
(Szczecin Turzyn) 4,500 – Szczecin Niebuszewo 8,950: 40 / 40 / 30 km/h
(Szczecin Niebuszewo) 8,950 – Szczecin Gocław/(Szczecin Gocław Towarowy) 13,525: 0 / 0 / 0 km/h
Szczecin Gocław Towarowy 13,525-14,640: 40 / 40 / 30 km/h
(Szczecin Gocław Towarowy) 14,640 – Szczecin Glinki 16,218: 70 / 80 / 60 km/h
(Szczecin Glinki) 16,218 – Szczecin Skolwin 18,620: 40 / 40 / 30 km/h
(Szczecin Skolwin) 18,620 – (Police) 22,450: 0 / 0 / 0 km/h
Police 22,450-23,000: 30 / 30 / 30 km/h
(Police) 23,000 – Jasienica 28,300: 40 / 40 / 30 km/h
(Jasienica) 28,300 – (Trzebież Szczeciński) 34,600: 50 / 50 / 40 km/h
Trzebież Szczeciński 34,600-37,058: 30 / 30 / 30 km/h

Tor parzysty:
Szczecin Turzyn 3,470-4,500: 50 / 50 / 40 km/h
(Szczecin Turzyn) 4,500 – Szczecin Niebuszewo 8,873: 40 / 40 / 30 km/h
(Szczecin Niebuszewo) 8,873 – Police 23,750: 70 / 80 / 60 km/h


Ostrzeżenia stałe:


źródła:
1) Regulamin przydzielania tras pociągów i korzystania z przydzielonych tras pociągów przez licencjonowanych przewoźników kolejowych w ramach rozkładu jazdy 2011/2012, załącznik 2.1
2) Wykaz ostrzeżeń stałych obowiązujący na terenie Zakładu Linii Kolejowych Szczecin. Dodatek 2 do wewnętrznego rozkładu jazdy
 

·
Registered
Joined
·
5,564 Posts
Wniosek o sporządzenie studium wykonalności Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej

Stowarzyszenie SENS przekazało na ręce Prezydenta Miasta Szczecin wniosek o zlecenie przygotowania studium wykonalności Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej oraz rozpoczęcie prac nad porozumieniem z pozostałymi jednostkami samorządowymi Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego nad wprowadzeniem zintegrowanego transportu publicznego na terenie Aglomeracji (wspólnego biletu).

Szczecin, 21 listopada 2011 r.

Pan Piotr Krzystek
Prezydent Miasta Szczecin

Wniosek o sporządzenie studium wykonalności Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej

Szanowny Panie Prezydencie,

Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina wnioskuje o zlecenie przygotowania studium wykonalności Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej oraz rozpoczęcie prac nad porozumieniem z pozostałymi jednostkami samorządowymi Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego nad wprowadzeniem zintegrowanego transportu publicznego na terenie Aglomeracji (wspólnego biletu).

Projekt SKM został zaprezentowany 7 listopada 2011r. na posiedzeniu Komisji ds. Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej Rady Miasta oraz 18 listopada na V Konferencji naukowo-technicznej pt.“Problemy komunikacyjne miasta Szczecina”. Bardzo rzetelnie przygotowana analiza pozwala przypuszczać, że uruchomienie komunikacji kolejowej na terenie Szczecina w powiązaniu z innymi miastami Aglomeracji Szczecińskiej a także z Portem Lotniczym Szczecin-Goleniów przyczyni się do zdecydowanego zwiększenia atrakcyjności komunikacji miejskiej na terenie Aglomeracji, oraz pozwoli objąć znacznie większy obszar miasta bardziej niezawodną komunikacją szynową. Będzie to skutkowało wzrostem liczby pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej (co jest celem zapisanym w Polityce Transportowej Miasta Szczecin), a co za tym idzie zmniejszeniem liczby samochodów poruszających się po centrum Szczecina.

Kolejnym niezaprzeczalnym atutem kolejowego połączenia Prawobrzeża z Lewobrzeżem Szczecina jest fakt, że powstałaby wydajna, alternatywna do ul. Gdańskiej (obsługującej ruch samochodowy, autobusowy i tramwajowy) trasa komunikacji miejskiej. Wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat zdarzało się, że jedno zdarzenie losowe na ul. Gdańskiej zatrzymywało praktycznie cały ruch na kierunku Prawobrzeże-Lewobrzeże, co nie powinno mieć miejsca w centrum półmilionowej aglomeracji miejskiej.

Kolej daje także możliwość uruchomienia szybkiego i sprawnego połączenia komunikacyjnego nowopowstających parków przemysłowych w Trzebuszu i Dunikowie oraz planowanej inwestycji firmy Teleskop w Skolwinie i tym samym wzrost atrakcyjności tych terenów dla potencjalnych inwestorów.

Z poważaniem,

Damian Lachowski
Prezes Stowarzyszenia SENS
-----------------
Właśnie wróciliśmy z konferencji organizowanej przez SiTK na temat kolei w zachodniopomorskim i mamy dla Was znakomitą wiadomość! Na konferencji padła informacja, że Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego [SOM], któremu przewodniczy nasz prezydent Piotr Krzystek, podjęło kilka dni temu decyzję o konieczności przygotowania studium wykonalności dla Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej! Szczecin wchodzi do gry :).
-----
SENS wspierał, wspiera i będzie wspierał wszystkimi siłami to przedsięwzięcie. Warto też podkreślić, że już ponad rok temu wystosowaliśmy wniosek o sporządzenie studium wykonalności dla SKM-ki :).


https://www.facebook.com/szczecin.skm?fref=ts
 

·
Moderator
Joined
·
38,445 Posts
Mały kroczek, ale bardzo cieszy, że temat posuwa się do przodu. I oby nie skończyło się na samym studium.
 

·
Registered
Joined
·
1,497 Posts
Taka właśnie informacja padła :cheers:. OIDP wczoraj SOM miał walne i przyklepali, czekamy na oficjalne info :).
 

·
Registered
Joined
·
779 Posts
GW: Pociągiem po mieście i okolicy? Przymiarka do inwestycji


Pociągiem po mieście i okolicy? Przymiarka do inwestycji
Andrzej Kraśnicki jr | 15.12.2012, aktualizacja: 15.12.2012 15:20
Możemy mieć Szczecińską Kolej Metropolitarną. Szczecin i sąsiednie gminy zdecydowały o powstaniu studium wykonalności inwestycji. Pierwsze przymiarki wskazują, że pomysł ma sens, na dodatek idealnie wpisuje się w politykę Unii Europejskiej, która może dofinansować taką kolej.

O wykorzystaniu do ruchu pasażerskiego torów kolejowych przecinających Szczecin mówi się od dawna. Chodzi o szlak biegnący od Dworca Głównego przez Pomorzany, Pogodno, Niebuszewo i północne dzielnice Szczecina do Polic. Obecnie kursują tą trasą tylko pociągi towarowe. Po czasach, gdy jeździły tędy pociągi pasażerskie, pozostała zaniedbana infrastruktura, m.in. dworzec Szczecin Niebuszewo widoczny na zdjęciu poniżej (pozostałe zdjęcia pokazujące, jak obecnie wygląda linia kolejowa - w galerii dołączonej do tego tekstu).Linia jest połączona z siecią kolejową prowadzącą w kierunku Gryfina, Stargardu, Goleniowa i położonego obok lotniska.

Koncepcja utworzenia Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej już jest. Opracowana została przez Józefa Jastrzębskiego, Krystiana Pietrzaka i Macieja Sochanowskiego ze szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP. Przedstawiona została na konferencji na temat sieci kolejowej w naszym regionie. Część tej prezentacji zamieszczamy w kolejnych slajdach.- Tak się składa, że kilka dni temu Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego podjęło uchwałę o pozyskaniu środków na wykonanie studium wykonalności tej inwestycji - mówi Roman Walaszkowski, dyrektor biura SSOM.

SSOM to stowarzyszenie utworzone przez miasto Szczecin, Urząd Marszałkowski i trzynaście gmin i miast sąsiadujących ze Szczecinem. Główny cel to realizacja wykraczających poza jedną gminę projektów infrastrukturalnych. Stowarzyszenie będzie starać się o fundusze w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Na razie udało się zdobyć pieniądze na opracowanie strategii rozwoju obszaru metropolitarnego.

- To pieniądze, które ministerstwo przeznacza na opracowania dokumentacji pozwalających przygotować się do sięgnięcia po nową pulę unijnych funduszy - mówi Walaszkowski. - Jeśli wszystko przebiegnie sprawnie, to w latach 2014-2021 możemy zrealizować przynajmniej część elementów kolei metropolitarnej.

Według autorów koncepcja ma sens. W odległości 800 m od najbliższej stacji mieszka 140 tys. mieszkańców Szczecina, a w akademikach przy linii 4,5 tys. studentów. Z ankiet przeprowadzonych na trasie z Polic do Szczecina wynika natomiast, że 22 procent celów podróży na tej trasie jest 5 minut piechotą od jednej ze stacji, 35 procent wymaga 10-minutowego marszu.Warunkiem powodzenia są inwestycje w infrastrukturę kolejową, utworzenie parkingów w systemie Park&Ride (i jego rowerowych odpowiedników), a także częściowa zmiana linii autobusowych w Szczecinie i Policach, stworzenie wspólnych taryf biletowych obejmujących cały obszar metropolitarny.

Najpoważniejszym przedsięwzięciem byłaby budowa torów dochodzących do osiedla Chemik w Policach.Trzeba też przeprowadzić modernizację drugiego toru z Polic do Dworca Niebuszewo, torowiska od Niebuszewa do Turzyna, zbudować drugi tor od Turzyna do Dworca Głównego, a także nowe przystanki: u zbiegu ulic Arkońskiej i Niemierzyńskiej i przy ul. Ku Słońcu.Całość prac szacowana jest na 230 mln zł. Kolejne 280 mln trzeba byłoby wydać na nowe pociągi, by zapewnić odpowiednią jakość i częstotliwość kursów (w szczycie co kwadrans).

Inwestycja musiałaby zostać podzielona na etapy.Autorzy koncepcji przekonują, że przebieg linii oraz położenie istniejących i nowych stacji jest korzystne. Łatwo i szybko można do nich dojść lub przesiąść się do komunikacji miejskiej.Linia kolejowa może też świetnie współgrać z komunikacją miejską. W promieniu dziesięciu minut jazdy autobusem lub tramwajem znajduje się zdecydowana większość Szczecina (dotyczy to także peryferyjnych dzielnic, przez które przebiegają tory kolejowe).Wspomnieliśmy już o etapach realizacji inwestycji, a tak kolejno miałaby postępować organizacja ruchu.Według autorów koncepcji zrealizowanie całej inwestycji jest możliwe jeszcze przed 2020 rokiem, co oznaczałoby, że przedsięwzięcie mogłoby być dofinansowanie z nowej puli eurofunduszy.Inwestycja wymagałaby zaangażowania długiej listy samorządów, a także kolejowych spółek.Komentarz
Pomysł nie jest utopijny. Kto wątpi w możliwości kolei, niech już dziś wsiądzie sobie w pierwszy lepszy pociąg regionalny ruszający z Dworca Głównego i sprawdzi, ile potrwa podróż do Zdrojów czy też Dąbia. Zmieści się w kwadransie i nie utknie w korku.

Podobnie może wyglądać podróż z Polic. Pociąg będzie szybszy i wygodniejszy niż coraz bardziej zatłoczone autobusy, a wysiadka na stacji koło Różanki, ul. Ku Słońcu czy też na Turzynie wcale nie będzie gorsza niż ta z autobusu na placu Rodła (przecież celem policzan nie są tylko okolice tego placu). Dużo wygodniejsze od jazdy busem czy autem będzie wejście do pociągu np. na stacji Szczecin Niebuszewo i podjechanie pod sam terminal lotniska w Goleniowie. Z kolei dojeżdżający do Szczecina z okolicznych miejscowości wcale nie musieliby wysiadać na Dworcu Głównym, skoro pracują np. w rejonie Turzyna czy też jakiejkolwiek stacji, z której będzie można podjechać szybko do celu. Przykłady można mnożyć.

Całość ma oczywiście sens tylko pod jednym warunkiem: zmiany układu części linii autobusowych, przemiany zapuszczonych dziś stacji w nowoczesne węzły przesiadkowe, gdzie można zostawić samochód, pożyczyć za darmo na 20 minut rower itp. Inwestycja wymaga więc nie tylko pieniędzy. Te, biorąc pod uwagę priorytety Unii Europejskiej, można zdobyć łatwo. Ważniejsza wydaje się tu chęć do realizacji rewolucyjnej - jak na Szczecin - wizji komunikacji miejskiej i podmiejskiej.

Andrzej Kraśnicki jr
 

·
Registered
Joined
·
261 Posts
SKM zawsze uważałem za jedna z najpotrzebniejszych zmian w Szczecinie, natomiast odpowiedź na to dlaczego nie będzie łatwo wprowadzić padła w ostatnim zdaniu komentarza: "Ważniejsza wydaje się tu chęć do realizacji rewolucyjnej - jak na Szczecin - wizji komunikacji miejskiej i podmiejskiej"; wiadomo że z tym bedzie najciężej ;/
 

·
Banana Republic of Poland
Joined
·
6,086 Posts
SKM zawsze uważałem za jedna z najpotrzebniejszych zmian w Szczecinie, natomiast odpowiedź na to dlaczego nie będzie łatwo wprowadzić padła w ostatnim zdaniu komentarza: "Ważniejsza wydaje się tu chęć do realizacji rewolucyjnej - jak na Szczecin - wizji komunikacji miejskiej i podmiejskiej"; wiadomo że z tym bedzie najciężej ;/
Wcale tak być nie musi ;)
 

·
Registered
Joined
·
577 Posts
Temat SKM fajna sprawa, ale mam nieodparte wrażenie, że przy obecnej polityce ew. uruchomienie SKM odbędzie się kosztem reszty województwa. Nastąpi zmierzch przewozów w regionie poza Goleniów, Stargard i Gryfino.

Skąd wziąć środki na bieżące funkcjonowanie? Tabor? Za 280 mln wyjdzie ok. 15 elfów. Czy to wystarczy? Jeśli nawet tak to podejrzewam, że ze względu na przepustowość relacje np. ze Świnoujścia mogą zostać skrócone do Goleniowa, z Choszczna, Koszalina do Stargardu... itd. Przesiadki, nie daj boże inny przewoźnik, inne bilety, przesunięcie środków na SKM, zabiją te przewozy.
 

·
Registered
Joined
·
4,559 Posts
Szkoda, że wcześniej nie pomyślano przy projektowaniu SST o integracji z koleją. Integracja SKM-SST wymagałaby wybudowanie kolejnego przystanku tramwajowego na trasie, w dość bliskiej odległości od przystanku Gryfińska. To raczej nie spowoduje, że ten tramwaj będzie szybki.
 

·
Registered
Joined
·
517 Posts
Jeśli nawet tak to podejrzewam, że ze względu na przepustowość relacje np. ze Świnoujścia mogą zostać skrócone do Goleniowa, z Choszczna, Koszalina do Stargardu... itd. Przesiadki, nie daj boże inny przewoźnik, inne bilety, przesunięcie środków na SKM, zabiją te przewozy.
Wcale tak być nie musi. Uważam, że właśnie pierwszym krokiem powinno być wydłużenie już jeżdżących pociągów z regionu w stronę Polic. Gdyby już wcześniej - w latach 90. pociągi nie kończyły tylko na Głównym (pomińmy to, że część jeździła na SWH), to prawdopodobnie linia funkcjonowałaby dalej. Dla ludzi byłoby to o tyle opłacalne, że w wypadku niektórych okazałoby się, że np nie muszą już kupować biletów ZDiTM, bo od stacji do pracy/szkoły można się przejść.
 

·
Registered
Joined
·
261 Posts
właśnie wręcz przeciwnie... SKM powinno obsługiwac powiedzmy 3 trasy: Police - Lotnisko Goleniów, Dw. Niebuszewo - Stargard i Dw. Niebuszewo - Gryfino; część kursów kończyła by się na Dw. Głównym lub na Dąbiu w zależności od potrzeb i potoków; SKM przejeło by funkcje Przewozów Regionalnych na tych trasach, przez to pociągi np relacji Poznań - Szczecin zatrzymywały się w Stargardzie, Dąbiu i na Głównym, skąd była by łatwa przesiadka na SKM doworząca do docelowego miejsca, podobnie pociągi ze Świnoujścia, Szczecinka itp. skróciło by to przejazdy długodystansowe przez co wzrósł by komfort i konkurencyjność przejazdu... Tu jeszcze zawsze pojawia się kwestia uruchomieia Kolei Zachodnipomorskich, zamiast PR, gdyż było by to łatwiejsze do skoordynowania ...
 

·
Registered
Joined
·
577 Posts
Wcale tak być nie musi. Uważam, że właśnie pierwszym krokiem powinno być wydłużenie już jeżdżących pociągów z regionu w stronę Polic. Gdyby już wcześniej - w latach 90. pociągi nie kończyły tylko na Głównym (pomińmy to, że część jeździła na SWH), to prawdopodobnie linia funkcjonowałaby dalej. Dla ludzi byłoby to o tyle opłacalne, że w wypadku niektórych okazałoby się, że np nie muszą już kupować biletów ZDiTM, bo od stacji do pracy/szkoły można się przejść.
Nie pamiętam, w którym roku (końcówka lat 80, początek 90), ale np jakiś kurs np. z Kamienia był aż do Jasienicy...
 

·
Registered
Joined
·
517 Posts
właśnie wręcz przeciwnie... SKM powinno obsługiwac powiedzmy 3 trasy: Police - Lotnisko Goleniów, Dw. Niebuszewo - Stargard i Dw. Niebuszewo - Gryfino; część kursów kończyła by się na Dw. Głównym lub na Dąbiu w zależności od potrzeb i potoków; SKM przejeło by funkcje Przewozów Regionalnych na tych trasach, przez to pociągi np relacji Poznań - Szczecin zatrzymywały się w Stargardzie, Dąbiu i na Głównym, skąd była by łatwa przesiadka na SKM doworząca do docelowego miejsca, podobnie pociągi ze Świnoujścia, Szczecinka itp. skróciło by to przejazdy długodystansowe przez co wzrósł by komfort i konkurencyjność przejazdu... Tu jeszcze zawsze pojawia się kwestia uruchomieia Kolei Zachodnipomorskich, zamiast PR, gdyż było by to łatwiejsze do skoordynowania ...
Średnio rozumiem Twoje postulaty. Pisząc o wydłużeniu pociągów "z regionu" miałem na myśli tylko i wyłącznie osobowe, nie TLK czy IC. Od Polic do Stargardu pociąg jedzie sobie jako linia SKM powiedzmy nr1 a dalej jedzie już jako normalna osobówka, do Choszczna czy Koszalina. Po co fundować ludziom przesiadki? Już wcześniej mieliśmy taki "skm", że pociągi do Polic zaczynały na głównym i jak to się skończyło wszyscy wiemy.

Nie pamiętam, w którym roku (końcówka lat 80, początek 90), ale np jakiś kurs np. z Kamienia był aż do Jasienicy...
Prawdopodobnie służył za dojazd do ZCh.
 

·
Registered
Joined
·
261 Posts
^^ no tylko jest jedna kwestia tego rozwiazania... bilety i podział wpływów... czy lepiej SKM podpiąć pod komunikacje miejską...? czy pod PR...? SKM do Słupska czy Krzyża wyszło by na to że to tylko pociągi PR wydłuzone do Polic... wg mnie SKM powinna być formą komunikacji miejskiej, ze wspolnymi biletami na tram i bus (w projekcie sa zaznaczane obszary +5min komunikacja miejską wiec głupio by było gdyby bilety nie był wspolne)
 
701 - 720 of 3268 Posts
Top