SkyscraperCity banner
1 - 20 of 306 Posts

·
Registered
4,213 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Fleischwarenwerk Richard Saige, Warsowerstraße 79-80.

Architekt: Wilhelm Würffel.

Projekt: 1928 r.

Prace budowlane: 1929 r.

Dział artykułów mięsnych PSS Społem, ul. Krasińskiego 79-80.

·
...
12,159 Posts
Uuu zapowiada się bardzo interesujący wątek, kiedyś nawet o założeniu takiego myślałem, ale moja wiedza na temat budynków modernistycznych w Szczecinie jest raczej mała czego dowodem są powyższe zdjęcia ;)

·
Registered
4,213 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Na koniec być może pokażę kilka budynków, których już nie ma. Zobaczymy.
Planów nie zrealizowanych raczej nie mam.

·
Registered
4,213 Posts
Discussion Starter · #6 · (Edited)
Flughafen Altdamm, Stettinerstraße.

Architekt: Gustav Fabricius.

Prace budowlane: koniec lat dwudziestych XX w.

Lotnisko, Aeroklub Szczeciński, ul. Przestrzenna 10.

·
Registered
1,396 Posts
Raine said:
moja wiedza na temat budynków modernistycznych w Szczecinie jest raczej mała czego dowodem są powyższe zdjęcia ;)
Mógłbym to samo powiedzieć o sobie, także nigdy nie zwróciłem uwagi na zaprezentowane budynki i przyznam, że wstyd mi z tego powodu;) Na swoje usprwiedliwienie mam to, że modernizm w Szczecinie nie rzuca się w oczy tak jak np w Gdyni czy Katowicach, nie ma chyba go tu za wiele. Na ale na szczęście jest ktoś, kto zaczyna uświadamiać mnie (nas) w tej sprawie. Dlatego z niecierpliwością czekam na więcej (fotek);)

PS: Gratuluję interesującego wątku:)

·
THE FALLEN EMPIRE
805 Posts
@ radekmysza

Rzeczywiscie w scislym centrum Szczecina nie ma az tak wiele zabudowan z tego okresu. Nie zapominaj jednak, ze w Szczecinie sa cale osiedla zaprojektrowane i zbudowane w tamtym okresie. Architektury modernistycznej w Szczecinie na pewno nie jest malo. Z reszta, wystarczy sledzic rozwijajacy sie watek.

·
Registered
4,213 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Gasanstalt, Gaserzeugungsanlage, Pommerensdorf.

Prace budowlane: 1925 r.

Wieża węglowa, ul. Koksowa 5.

·
...
12,159 Posts
kiedyś myślałem, że super byłoby w tej wieży mieszkać (oczywiście po uprzednim ucywilizowaniu okolicy)
widoki z niej są pewnie tego warte! ;)

·
UrbanLifeStyle
6,060 Posts
wieża rządzi! żadko już się w tych czasach zdarzało, żeby obiekt przemysłowy miał tak dekoracyjną formę. ta ekspresjonistyczna attyka! wymiata! czy mi się dobrze wydaje, że budynek, wraz z całym terenem jest opuszczony i zdewastowany?

·
Registered
4,213 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Gruntwasserwerk, Polchow bei Stettin.

Prace budowlane: lata dwudzieste XX w.

Przepompownia wodna, ul. Wodociągowa 5, Szczecin-Pilchowo.

·
Registered
4,213 Posts
Discussion Starter · #15 ·
^^ W karcie identyfikacyjnej budynku są lata dwudzieste, dokładnej daty niestety nie znam.

·
Człowiek Wschodu:-)
5,613 Posts
^^ Jak to "biała" karta ewidencyjna, to może być różnie - zależy, kto robił i jak sie przykładał :D
Muszę przyznać, ze bardoz mi się podoba - to zagęszczanie podziałów i zwielokrotnianie podpór ma bardzo barokowy charakter, choć myślenie o przestrzeni jest zupełnie inne.

·
UrbanLifeStyle
6,060 Posts
bluźnierstwo!

hubertkm said:
^^ To ostatnie naprawdę fajne i mało modernistyczne! Czy to na pewno lata 20te? Czy moze już "półmodernizm" za Adolfa? A moze jeszcze "przedpierwszowojenne" wpływy?
toż to najczystszy "hamburski" ekspresjonizm typowy dla lat 20.! w latach 30. już tak nie budowano, bo właśnie hitlerowcom nie za bardzo się taki "żydowski" styl podobał. chociaż byli i tacy, którzy próbowali bronić ceglanych fachwerków jako niemieckiej i gotyckiej spuścizny i to aż po lata 40. jednak budowle w tym stylu stanowiły margines już w połowie lat 30.

zapraszam też tu. można spróbować parę rzeczy porównać.
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=327546

·
Człowiek Wschodu:-)
5,613 Posts
toRRone said:
toż to najczystszy "hamburski" ekspresjonizm typowy dla lat 20.! w latach 30. już tak nie budowano, bo właśnie hitlerowcom nie za bardzo się taki "żydowski" styl podobał. chociaż byli i tacy, którzy próbowali bronić ceglanych fachwerków jako niemieckiej i gotyckiej spuścizny i to aż po lata 40. jednak budowle w tym stylu stanowiły margines już w połowie lat 30.

zapraszam też tu. można spróbować parę rzeczy porównać.
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=327546
Nie znam architektury Hamburga lat 20tych, a od awangardy Syrkusów, Lacherta i reszty to odlegle - bliższe naszym sanacyjnym klasycystom-"pólmodernistom".
Możesz coś polecić o Hamburgu? Fajne to.

·
UrbanLifeStyle
6,060 Posts
jest polska monografia z. tołłoczko pt. “In horto latericio. Rozprawy z dziejów architektonicznych szkół: amsterdamskiej i hamburskiej”, wyd. DWN i PAN, Kraków 2000. poza tym o najwybitniejszych architektach takich jak hoeger, czy schumacher powstało też niemało opasłych tomiszcz. problem w tym, że chyba nic po polsku... jest natomiast monografia bielefeldta, gdańskiego architekta związanego z tą szkołą. polecam też genialną "encyklopedię" niemieckiej architektury międzywojennej pod red. J. zukowskiego pt. "Building in Germany between the world wars", co ciekawe opracowanie zawiera też informacje o architekturze szczecina i dolnego śląska.

1 - 20 of 306 Posts